Umělcova smlouva

• Velká Británie The Draughtsman's Contract (více)

Rozporuplne prijatý, konštrukčne brilantný film koncipovaný do statických a silne estetizovaných obrazov, sa vyznačuje intelektuálnou rafinovanosťou manieristickej hry na ilúziu a skutočnosť, pričom postráda výraznejšie emocionálne pôsobenie. Na konci 17. storočia, v dobe vrcholného baroka, súhlasí módny maliar Neville s tým, že za 12 dní zhotoví podľa vlastného výberu 12 kresieb usadlosti - šľachtického vidieckeho sídla bohatej aristokratky pani Herbertovej v čase neprítomnosti jej manžela, pod podmienkou, že bude mať maximálnu slobodu, a že pani domu mu bude počas kreslenia po vôli. Umelec celkom ovládne priestor usadlosti, čo mimoriadne ťažko znáša namrzený aristokrat Talman - nemecký protestant, arogantný manžel dcéry pani Herbertovej. Neville povýšenecky núti pani Herbertovú, márne sa snažiacu odstúpiť od zmluvy, aby sa s ním milovala na najrôznejších miestach. V jeho jednotlivých výjavoch sa objavujú náznaky poukazujúce na konkrétne udalosti (napr. rebrík vedúci do izby ako stopa nevery) a veci neprítomného pána Herberta. V rámci štylizácie všetkých prvkov filmového vyjadrovania skúma Greenaway životný štýl a rozpory baroka - od zachytenia života panstva, cez dobové umelecké maniere až k vzniku anglických parkov, k pestovateľstvu a záhradníctvu, či k prenikaniu cudzích vplyvov na anglický vidiek. (oficiální text distributora)

Yaan

Precizní, leč velice subjektivní ztělesnění foucaultských* myšlenek. Zatímco s Foucaultových knih máte dojem spíše smutného konstatování reality, v Greenawayově podání je cosi temného a násilného, co dokonce přesahuje samotný příběh filmu. Materialista-naturalista je (režisérem nenáviděn a) odsouzen k záhubě, zároveň se však nelze ubránit dojmu, že je značně autobiografickou postavou - Greenaway je umělecko-psychologický masochista. Pod překotnými záměrnými aluzemi nacházím (věřím že nezamýšlenou) podobnost s Márquezovým Patriarchou - až romanticky upřednostněná hlavní postava až naturalisticky pitvaného "charakteru" odsouzená k záhubě a v silném kontrastu k prostředí. *- To není jen můj názor, existují přinejmenším dvě erudované kritiky začínající slovy "Peter Greenaway musel číst Foucaulta..." ()

Perfo

Bylo to takové správně přeškrobené, bizarní a místy i dost vtipné. K plusu hraje ještě vynikající hudba. Jinak nechápu, co tam dělali ty "živé sochy"...wtf? ()

Joski

Greenawayva barokovo vykonštruovaná kompozícia obrazu a encyklopedického deja dokonale vykresľuje pomery na anglickom panstve 17.storočia. Zámerne ironicky podané postavy v kontraste s pokojnou idylkou anglického vidieka hudobne podfarbuje Nymanove minimalistické čembalko deliac tak príbeh na kapitoly. 12 kresieb s dedekívnym podtextom sú dôkazom o umelcovej existencii a budú mať na jeho život tragický dopad. Greenawayovi sa podarilo vytvoriť literárny film s kvalitnou vizuálno-estetickou formou, ktorý je obrazom dekadencie aristokratického myslenia a života. Nečakajte klasický film typu Rozum a cit! Skôr pre filmových a výtvarných nýmandov.-) ()

Brinkley

Tak nevím, jestli to nevypovídá cosi o mně, ale od Kuchaře, zloděje, jeho ženy... a právě Umělcovy smlouvy mám Petera Greenawaye čím dál víc v oblibě. Výborná, nepředvídatelná, manýristicky pojatá detektivka z prostřední britské aristokracie, kdy se detektivem stává výstřední, oblíbený, avšak průměrný mazal krajinek, resp. šlechtických sídel, jenž výsledky vyšetřování odhaluje prostřednictvím svých obrázků. ()

Rattlehead

Greenaway je výborný malíř, který v tomto díle používá místo plátna a štětce kameru. Obrazy jsou zde skutečně krásné. Angličtina zní velmi noblesně. Rovněž s povděkem kvituji, že střih je odměřován po malých dávkách, což mi vyhovuje. Hudba je velice dobrá. Ale bohužel scénář je poněkud nezajímavý, mít film původně plánované tři hodiny, tak to bude k uzoufání. Ono i takto se to trochu vleče a měl jsem docela problém se v jednotlivých postavách orientovat. Slabší čtyři hvězdičky. ()

mirasul

Jeden z mých zasvěcujících filmů. Vzpomínám na to, jak ve mě žil ještě dlouhé měsíce po odchodu z projekce. Hudba a obraz se spojují v dokonalý zážitek. Příběhová linie nijak nevyčnívá nad ostatní dojmy, ale přitom je vše přesně propracované, právě tak jako každá z kreseb - včetně ironizujících detailů. Nechávám se unášet tou krásou a neřeším, jak se pán domu octl ve vodě, stejně jako to neřeší osazenstvo domu. Nejlepší soundtrack Michaela Nymana. Klidně bych vydržel ty původní tři hodiny. ()

Slavice89

Co je realita? To co vidíme, nebo to co se skrývá pod viditelným povrchem? Jak to zobrazit? Šlechtična, která si objednala sérii kreseb od člověka, který nemůže jinak, než věrně "vyfotit" všechno co vidí, toho kreslíře tím pádem zapletla do detektivky, která se mu zpočátku zdála být erotickou hrou. Všechno pozorují živé sochy a pomeranče jsou oživující a voní tak sladce! ()

vanTrilobit

Ťažká záležitosť. Film pre 0,1 % ľudí. Inotaje a náznaky od začiatku do konca. Keď si chcete oddýchnuť, nepúšťajte si to. Alebo sa nezáväzne pozerajte, a potom možno oceníte tie pančuchy, parochne, veľké trávniky etc. (V podstate to za mňa povedal Dadel.) ()