Řeka velkého krokodýla

• Česko

Řeka krokodýlů

(neoficiální název)
  • Itálie

Il fiume del grande caimano

• angličtina

The Great Alligator

The Big Alligator River

Alligator

Horor

Itálie, 1979, 89 min

Příjemný až srandovní dobrodružný brak, následovník Čelistí a předchůdce Jurského parku. Od klasického italského režiséra béčkových filmů všeho druhu Sergia Martina. Typická šablonovitá blbost, ale natočeno je to pěkně a hlavně záběry přírody jsou moc fajn. I herci mi byli sympatičtí, nejvíce se mi líbil Claudio Cassinelli, kterého sice znám už z jiných filmů, ale oblíbil jsem si ho až tady, jeho herecké nasazení mě hodně bavilo. Celkově šlo ze všech zúčastněných cítit, že natáčení bylo určitě pohodové. Dále tu máme pár hypnotických záchvěvů podivné atmosféry, naprosto špičkový soundtrack mistra Ciprianiho, jednoho obřího kajmana a desítky zmasakrovaných obětí. S kajmanem je tu však trošku problém. Očekávaná scéna nevyhnutelného útoku monstra na výletní plavidlo totiž dělá z filmu lusknutím prstu smrtící komedii, za kterou by se nemusel stydět ani Lloyd Kaufman. Na reakce komparzu ve stylu Toxického mstitele a záběry do akvárka na nepohyblivou hračku krokodýla nikdy nezapomenu, nejeden kapesník nezůstal suchý. Čím více akce, tím je to horší a horší. Směšné a degradující. No a WTF vyvrcholení s domorodci se mi nelíbilo vůbec. Škoda, jinak by to byl docela seriózní a povedený kousek.(22.2.2019)

Akčné scény s krokodílom ( kaimanom ) sú nasnímané a natočené chaoticky, pravdepodobne aby sa zakryli technické nedostatky. A to nehovorím o trikových scénach, tak okaté makety a modely sa len tak nevidia ( v talianskych žánrových flákov sa vidia vlastne dosť často ). Ale práve v tom je to kúzlo a ( neplánovaná ) zábavnosť tohto filmu. Solídny eurotrash natural horror, ktorý nerobí svojmu žánru hanbu.(6.5.2014)

Moje hodnotenie je možno trošku nekritické a čiste subjektívne, ALE... Film dýcha krásnou atmosférou talianskych peciek z niekoľkokrát prehranej videokazety, prostredie džungle je nádherné, a krásne i zosnímané, 70´s hudba filmu sadne ako uliata. Efekty už dnes nevyzerajú najlepšie, vrátane krokodíla, gore tu prakticky nie je a krokodíl začne vyčínať až kdesi v poslednej tretine filmu, ale čert to ber, keď som sa jednoducho perfektne bavil a krásne ma šteklila nostalgia za podobnými filmami. Dovtedy je to skôr také exotické dobrodružstvo, plné domorodcov, ich rituálov, mytológie a klasický príbeh o porušení prírody a rozzúrení boha, prevteleného do obrovského aligátora. Nechýba ani chamtivý businessman, zábavychtiví turisti, hynúci pod krokodýlími čeľusťami a duo hrdinov, pričom Barbara Bach je tu naozaj krásna. Výborné, oddychové, letné dobrodružstvo!(23.6.2011)

• majo25

Sergio Martino nenatočil snáď ani jeden dobrý film a tuto iba potvrdzuje, akým je na režisérskom poli babrákom. Animal triler s obrím kajmanom je v niektorých cvíľach fakt na smiech. Aj to aj bez ohľadu na najčastejšie zábery so statickým kajmanom, kde sa veľký gumenný model kajmana bez pohyblivých končatín a hlavy snaží nabúrať do lodí všetkých typov. Ešte aj to odskakovanie pri náraze, ktoré evokuje "gumu", zo scén nie je odstránené. Nechápal som tiež scénu, kde sa prebodnutý domorodec bezmocne zvalí na zem, aby v následnej sekunde vyskočil na svoju obeť dva metre do diaľky ako gazela, zodvihol kameň a vzápätí umrel. Sila. Pre úplnosť dodám, že zápletka je prahprostá a nie príliš originálna, herci zasa jaloví.(8.9.2019)

Těšil jsem se hodně, přeci jenom většinu filmů s krokodýlama a aligátorama mám už zkouknuté a tak jsem na jednom DVD našel tohle s nadšením jsem to pustil. No a ne že bych nedostal to co jsem čekal ale mírné zklamání tu cítím. Film má něco kolem 90 minut a bohužel na krokodýla se dostaneme spíše ke konci. Ale právě scény s krokodýlem jsou asi nejzábavnější. A při tom ten krokodýl nevypadá nějak špatně, pravda když naráží do lodí tak to není úplně ono. Ale byl sympatickej. Stejně jako atmosféra té idilické přírody která mi sedla. O něco méně sympatické byly scény s domorodci které se po čaase okoukaly a začaly strašně nudit. Nicméně jako takové zábavné béčko mohu doporučit. Ale asi jen pro sběratele krokodýlých filmů.(26.3.2012)