Erasmus a spol.

• Česko Erasmus (více)

Xavier je posluchač ekonomické fakulty v Paříži a otcův známý mu slibuje po dokončení studií místo na ministerstvu financí. Podmínka, že musí ovládat španělštinu, není díky programu Erasmus nesplnitelná, a tak se Xavier rozloučí s maminkou i s přítelkyní a odletí do Barcelony. Najít tu bydlení není snadné, ale nakonec Xavier uspěje: nastěhuje se do bytu, kde žije už dalších sedm studentů, každý z jiného koutu Evropy. Nové známosti, nové zážitky, chaotické, a přece svým způsobem harmonické soužití mladých lidí různých národností, různých zvyků a zaměření jsou pro Xaviera školou, jež mu umožní přechod do dospělosti. Všechny jistoty jeho dosavadního života včetně lásky jsou zpochybněné, Xavier se už nevyzná ani sám v sobě. Když se vrátí domů, neví sice přesně, co chce, ale ví, co rozhodně nechce.

"Je to film, který připomíná někdejší romány o létech učednických či o procesu zasvěcení," říká tvůrce, jehož scénář je ispirován zkušenostmi ze života rodinných příslušníků a přátel. (oficiální text distributora)

hacho

Kamaradka neco podobneho zazila, film ji nadchnul. Ja nikoli, spise jsem se nudila. Hlavni postava mi moc sympaticka nebyla, to mozna dost ovlivnilo muj nazor. Ostatni postavy byly naopak prijemne. ()

kaze

Tento film je hlavne pre tých, ktorí niečo také prežili. A ešte lepšie, keď to bolo v Barcelone. Komédia, ktorá nč neprikrášľuje a podáva všetky pocity, ktoré počas takejto skúsenosti prežijete. Jediné, čo mi na tom filme vadilo, že som v kine musela čítať slovenské titulky cez francúzske...:( ()

TaanStari

Zajímavý film vymykající se běžným filmovým měřítkům. Opravdu mi to nepřipadalo ani jako drama, ani jako komedie. Ale bylo to dobrý. ()

Jeremiah

Přátele můžeš najít kdekoliv. Musíš jim jen vyjít naproti a ukázat kousek svého dobrého srdce. Navíc když jsi ve studentských letech - není často co řešit. Příjemný film, kde s vyjímkou A.Tatou se mi líbilo téměř vše - A.Tatou i přes svoje krásné oči bohužel nic více nenabídla. ()

Joll

Naprosto nudnej snímek, absolutně nechápu tady to hodnocení, film je naprosto nezábavný, hlavní protagonista, alespoň pro mne naprosto nesympatický, i když zbytek osazenstva ve mne nevyvolával nijka kladné pocity, většinou šlo o bandu urážlivých přechytralejch sucharů. Jediný co na filmu bylo ucházející byl Kevin Bishop a samotná Barcelona, to je ale na film zoufale málo. ()

rekkky

This movie almost supply reality, of course, some additional things makes it more naive and stupid, but as a whole it creates quite funny and watchable movie. I would say, that one of the good thing is characteristic of nationalities and their behaviour. Nevertheless, I can imagine, that experiences from this movie somebody lived through, because on Erasmus is everything possible. ()

bagetka007

Ačkoliv mám osobní zkušenost z Erasmu v Portugalsku, a toto byl hlavní důvod, abych film zhlédla, po jeho zhlédnutí (s velkým sebezapřením) jsem plná rozpaků. Nepochopím 77 % na Rotten Tomatoes, 69 % zde na ČSFD či Křišťálový glóbus. Samozřejmě, každý z nás prožívá Erasmus jiným způsobem, naše dojmy nemůžou být stejné. Osobně vnímám Erasmus jako podstatně více obohacující koncept (i kdyby "jen" poznáváním nových míst a nadmíry party). Hlavně bych se chtěla zaměřit na hlavní postavu filmu, Xaviera, jehož myšlenkové pochody a hlavně chování jsou naprosto neprochopitelné. Už dlouho jsem na plátně neviděla osobu s nižší sociální inteligencí. Zároveň si troufám říct, že tento film značně nedostatečně nevysílá onu hlavní zprávu, tj. melting-pot , který erasmus ztotožňuje (tedy s výjimkou komunikace v několika jazycích). Co se týče scénáře, je min. velmi amatérsky a nesmyslně napsaný. A stopáž je přehnaně dlouhá. ()

Redbee

Záviděl jsem všem, co měli to štěstí a účastnili se výměného pobytu. Přítelkyně se jej zúčastnila a říkala, že se nechá zažít i víc zábavy... Já se u tohoto filmu bavil. ()

skleboun

ma to dobrou atmosferu a jeden jim az zavidi - ale o to vic mi tam vadi ta vedlejsi - pokud se to tak da nazvat - milostna linie s hlavnim hrdinou. Nejlepsi momenty jsou rozhodne ty, ve kterych figuruji jeho spolubydlici a pratele (nebudu je tady rozepisovat, protoze stoji za to se na ne podivat), kvuli kterym ma tenhle film spravnou naladu pospolitosti. I kdyz konec jsem si predstavovala trochu jinak (byl takovym lehcim vystrizlivenim), nemuzu nez hodnotit vicemene kladne :) ()

Barak

Docela solidně a dostatečně zábavná komedie a chlapíkovi studentovi, který odletí na rok studovat do Barcelony - v hlavě má zmatek, je zamilovaný, je to sukničkář a neví, co vlastně chce. Na jednu stranu naprosto o ničem, nic neřešící a táhlý film, na druhou je tu pak ale studentský život, kdy nic nemusíte dělat a jen si užívat volno podle uvážení - třeba chodit za kámošovou novou manželkou a za jeho zády si s ní užívat, i když máte svoji holku doma ve Francii - spolu se svými kamarády z různých koutů Evropy, s kterýma bydlíte v jednom menším bytečku. Xavier žádný velký sympaťák nebyl, ale já se bavil dobře a našel jsem v tom ten potřebný "studentský" humor. Všechno je bráno s patřičným nadhledem a nadsázkou a ten rok strávený v této společny byl dost super, až na ten opravdu debilní závěr - svým způsobem samozřejmě.... 7/10 (hezké úvodní titulky) ()

charmin

Zvlastny francuzsky film. Troma slovami. Romain Duris nie je zrovna z mojich naj hercov, ale myslim ze tomuto filmu dal vskutku vela. Trosku som mala obcas zmiesane pocity a nevedela co si mam mysliet, ale na konci som zistila, ze to tak asi skutocne je, ked sa stretnu diametralne odlisni ludia, kt. spolu ziju jeden rok a potom sa uz nikdy v zivote neuvidia ( mozno ), a mozno prave preto mal byt film taky chaoticky a hekticky..a mozno ani nie..Mam v tom zmatok :) ()

chrispe

No a teď mi řekněte, kdo z vás nemá chuť jet na Erasmus, být v bytě s dalšíma pěti lidma různých národností a objevovat nové město, nové lidi, novou kulturu. Xavier byl docela hňup, ale o tom ten film vážně nebyl. Líbilo se mi to, skoro bych dala i čtyři hvězdičky. Ale jen skoro. :-) ()

BDMarty007

Chvílemi je to docela příjemný film o zahraničních studentech s pár dobrými fórky, chvílemi to ale spíš vypadá jako reklama na program Erasmus. Celkově mi to přijde spíše dosti povrchní a prvoplánové a to jak scénářem, tak třeba karikováním stereotypů národních charakterů (němec = pořádek ...). Taky jsem měl trochu problém s hlavním hrdinou i s Audrey Tautou jako jeho přítelkyní. Jako studenti mi prostě vůbec nepřipadali. Pozitivní moment je občasný lehký závan poetiky Barcelony a studentského života a moc se mi ve své roli líbila i Kelly Reilly, dala své postavě život, její postava mi přišla jako jedna z mála více než jen karikatura. ()