Bůh je velký - já ne

• Francie

Dieu est grand, je suis toute petite

On je veľký, ja som maličká

Komedie / Romantický

Francie, 2001, 100 min

Rozporuplný film - pre tých, ktorý sa nespoznajú v (znova raz) oslnivej Audrey Tautou hrajúcej zmätenú Michele. Priznám sa, že nebyť námetu, zrejme celá zmätená vypnem TV už po prvých prazvláštnych, umelecky sa tváriacich, no v skutočnosti len pózerskych scénach, no nakoľko mi bola spomínaná tematika blízka, napokon som sa odhodlala dopozerať film do konca (na tretí pokus). Odporučiť vám ho môžem len v prípade, že a) ste minimálne na rovnakom dne ako ústredná hrdinka, b) uvažujete o zmene viery, c) máte radi, ale naozaj veľmi radi Audrey Tautou, d) fascinuje vás judaizmus, e) rozhodli ste sa dať definítivne zbohom papučovej kultúre a sledovať už len alternatívne, intelektuálne pôsobiace pokusy francúzskej filmovej školy. A prečo teda dávam - i napriek negatívne pôsobiacemu komentáru - pomerne vysoké hodnotenie ? Pretože film to bol predsa len šarmantný, milý, pravdivý. To však len pre toho, kto je schopný prehrýzť sa jeho zdanlivo mätúcou formou. Pre ostatných by to bol len zbytočný blábol (a vlastne sa ani niet čomu čudovať, keďže tvorcovia sa nijako nesnažili divákom sledovanie uľahčiť a spríjemniť). A ešte jedno varovanie - nie, nie je to komédia, skôr komickými prvkami hýriaca dráma. A navyše bez konca. Mimochodom, to ma privádza k otázke -kde je sľúbené pokračovanie ? Žeby ho po vzhliadnutí tohto filmu diváci už radšej ani nechceli ? Alebo žeby išlo zo strany tvorcov o ďalší inovatívny spôsob, ako zmiasť diváka ?(11.4.2012)

• Hanquita

Přísahám, že v zájmu objektivnosti se snažím dokoukat i filmy, které mě nebaví a z kina jsem neodešla nikdy, ale tohle bylo čiré utrpení... Audrey Tautou to nezachrání, protože její postava je nesympatická mělká nána, která mění chlapy a v souvislosti s tím i náboženské vyznání ještě bezstarostněji než ponožky a celé se to snaží zaobalit do zdání toho, že snad hledá sama sebe. Ukecaná blbost.(26.2.2011)

Člověk hlavně nesmí čekat velkou věc, jakou byla předcházející Amélie z Montmartru (pak si totiž pořídí obrovské zklamání z Bůh je velký, já ne). Takže pokud se úmyslně vyhnu jakémukoli srovnávání, tak film má docela zajímavý námět o neustálém experimentování s náboženstvími, která si hrdinka volí podle to s kým zrovna chodí. Ano, to zní jako dost vážné téma, ale celkový způsob vyjádření příběhu má jakousi zvláštní ironii. Největší část je věnována judaismu. Ten je tu se svými tradicemi, zvyky a rituály představen víceméně přesně. Takže by se dalo říct, že film má i jakýsi osvětový přínos.(13.10.2003)

• Lilien

no tak to netuším čo bolo myšlienkou tohoto filmu. Fakt tak zlý film som nevidel už dlho, nemalo to hlavy ani paty, a strih to bola jedna katastrofa niekedy mi prišlo že to na seba ani nenadväzovalo. Dej absolútne nepútavý , neodniesol som si ani jednu pozitívnu vec, myšlienku ,scénu. Audrey hrala mladú modelku ktorá nevedela čo chce od života, samovražda, striedanie vierovyznaní, mužov ...proste jeden guláš, a s pribúdajúcimi minútami to bolo len horšie a horšie, a dorazil to ten nezmyselný záver.Niekdy sa človek sekne keď si človek , pozrie film len kvôli herečke-hercovi. Ako tu už niekto napísal nie všetko kde hrá Audrey Tautou(12.3.2012)

• ivishka

Určitou chvíli mě tato slátanina zvráceně bavila.Měla jsem pocit,že jsem se octla ve světě mladičké nádherné modelky Michele a že to všechno bude zábava.Přesto,že mám od dob Amélie moc ráda Audrey Tatou tak mě tento film velice nepříjemně zaskočil.Ne Audrey samotná ta byla skvěle roztomilá,nepříčetná,rozjívená,nejistá,sexy(a díky ní jsem ten podivný snímek nevypla)...prostě všechno co obnášela její role naivní dívky - kterou jsem do konce filmu nepochopila.Až ke konci po zdlouhavém trapném románku,který vedla s židovským Francoisem,který sám v úctyhodných 32letech netušil co chce - typický proutník - tak až k tomu konci jsem ji jaksi pochopila.Pochopila jsem,že Michele,která hledala něco strhujícího ve svém životě(náboženství,lásku,život samotný)nakonec dospěla a pochopila,že zatímco se hnala do své malichernosti tak přesto pořád měla to obyčejné a jen to viděla jinýma očima.V tom se mi líbí podobenství každého člověka,který po něčem touží a nemusí nutně ztratit ideály, ale jen příjde na to,že ne vše je takové jak se na první pohled zdá.(22.7.2012)