Palo Alto

USA, 2013, 100 min

Další z familie Coppolových a její debut, natočený dle povídky Jamese Franca, který vůbec není špatný. Naopak. Mnohým divákům chybí výraznější závěr, zvrat či katarze (viz komentáře), ale proč by musel mít každý film nějaký dramatický zvrat anebo pointu? Palo Alto je dalším z řady teenagerských snímků o období dospívání americké mládeže, v němž jsou mnohé momenty pouze naťuknuty, v němž střídmý děj plyne jako život sám. Zřetelné, pěkně vykreslené charaktery postav jsou základem úspěchu téměř každého filmu, zde jsou zároveň kromě dobré kamery i hudební složky zajímavé mnohé dílčí motivy (např. "co by kdyby"). Tematika snímku je obligátní: láska, přátelství, hledání svého místa v životě, první sex, vztahy s dospělými… aneb vše, co se přihodí, má nějakou příčinu… Podobné coming-of-age filmy: The Spectacular Now či The Myth of the American Sleepover.(15.9.2014)

Další z rodiny Coppolových ukazuje, že talent je prostě dědičný a prezentuje nám život mladých lidí takovým způsobem, že místy dost cítíme beznaděj, stejně jako jakousi slabou naději. Natočeno dobře, ale samotný příběh mě prostě nějak nedostal. Možná nějaký lepší tah na bránu, jiné zvraty, nevím, něco. Takhle je to dobré, ale zapomenutelné.(7.8.2014)

Suverénní debut dalšího člena režisérského klanu Coppolových. Holka to má vážně v krvi a ještě dala šanci mladým hvězdičkám ukázat svůj potenciál do budoucna. Pochmurná atmosféra zůstane v mysli diváka i po mlčenlivém závěru, který nepřináší praktický žádné odpovědi, ale předchozí peripetie všech zúčastněných jsou vykresleny s takovým citem, že to rozhodně stojí za vidění.(22.8.2015)

Velmi dobře rozehrané lehce depresivní drama zaměřující se na více postav najednou. Každé věnuje dostatečné množství času, aby divák poznal její motivace a strasti a v poslední třetině ho připravuje na zvrat, který... prostě nenastane. Díky tomu ve mně film po skončení zanechává jakousi pachuť. Jakoby něco zůstalo nedořečeno, ale ve výsledku asi chápu, jak to tvůrci zamýšleli. V knize tenhle postup funguje, ve filmu většinou ale moc ne. Francovu povídku bych si ovšem rád přečetl.(24.10.2014)

Solidní a vlastně i dost konvenčí nezávislárna o rádoby těžkém dospívání amerických teenagerů. Škoda rozporuplného castingu, kdy jeden herec jasně vládne (Emma Roberts) a druhý místy evidentně příliš netuší co ve filmu dělá (Jack Kilmer). Zamrzí i malý prostor pro Jamese Franca. Jinak je to ale docela v pohodě, tím spíš, když jde o režijní debut. Lepší 3*.(3.7.2015)

• - Stewart, kterého si zahrál Val Kilmer, má v příběhu syna Teddyho, jehož si zahrál Jack Kilmer, skutečný syn Vala Kilmera. (Terva)

• - Autor původní knihy James Franco si ve filmu zahrál trenéra Mr. B. (Terva)