Omar

Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju. (oficiální text distributora)

MyrnaAlec

Hodně předvídatelná agitka o tom, jak je Israel zlý a oni za to nemůžou. A proč si jeho dívka začala s tím kámošem ? ()

Neklan006

Můj první palestinský film a jsem příjemně překvapený, fakt dobrý po všech stránkách. Ale stejně podle jmen myslím, že je to spíš izraelský :-) ()

Sticks

Palestínsky špionážny thriller s prvkami drámy. S romantickým hrdinom, ktorý je presne stavaný na to byť miláčikom dnešnej neurotickej spoločnosti. Triezvy film, ktorý nedémonizuje len jednu stranu. Neskutočné však? Ten film, po ktorom som z kina cestoval absolútne nevnímajúc okolie. Ten vyčerpávajúci film, po ktorom mi zostalo ťažko. Tento film, kde si s nami režisér hrá a na konci sfúkne domček z kariet. Omar, kedy už kult osobnosti nemôže prekvapiť, predsa vo svojej absolútnosti slávi úspech. Omar. 10/10 27.4. presne o mesiac, videné po druhý raz s viac-menej rovnakou eufóriou. Čo však mi udrelo do očí, bolo zbesilé tempo a potreba sa oddať celému filmu aby jednotlivé sekvencie dávali dokonalý zmysel. Postrehol som aj precíznu prácu s umiestnením postáv a skvelo približujúcu sa kameru v osudových dialógov. Pre lepší zážitok odporúčam poznať pozadie palestínskeho boja. (z 5 ľudí v kine, jedna dáma predčasne opustila sálu, keď bola scéna s mučením) ()

blondboss

Nevedel som si predstaviť film z pera palestínskej tvorby a bol som vcelku milo prekvapený. Trošku akcie, trošku romantiky, trošku napätia a zvratov a celé to fungovalo pomerne dobre. Chýbala tomu síce nejaká atmosféra, minimálne tá hudobná, a taktiež dej a scenár nepriniesli nič nové pod slnkom, avšak konečný dojem bol viac než prekvapujúci a trošku nepredvídavý záver tomu ešte viac pomohol. 75 % ()

galiea

Můj pohled na izraelsko-palestinský konflikt je poněkud jednostranný, byla jsem tedy zvědavá, zdali palestinský film bude tak tendenční, jak jsem očekávala. A ono kupodivu ani ne. Tento příběh mohl být klidně zasazen do úplně jiného prostředí (arabského světa) a fungoval by stejně. Hlavní hrdina v sobě musí vyřešit dilema, zdali dá přednost životu vlastnímu nebo jeho přátel. Tedy, zpočátku je rozhodnutí jasné, ale postupem času a komplikací se vše musí náležitě změnit a zamotat. Omara-atentátníka nelze pochopit, ale musíme s ním alespoň soucítit. ()

wick

Vynikající drama...které mistrně proplétá jen náznakově milostný vztah Omara a Nadii a velmi uvěřitelný příběh spadající do politického thrilleru, řešící dilema, jaké zvolit řešení, když ani jedna z možností nenabízí únik ke svobodě. Zaujme i Ty, kterým nevadí hra filmařů na hodné Araby bojující za svou věc proti zlému státu Izrael. ()

david666

Pokud přistoupíme na určité stereotypy o těch špatných a dobrých film si užijeme. Solidní drama s nečekaným rozuzlením, které Cás přinutí přemýšlet. ()

gizi

Trochu jednostranné ve prospěch arabské Palestiny. Trochu naivní a ne úplně reálné. Ale na druhou stranu dobře vymyšlená zápletka. 60%. Zajímavost:: Hned v prvních vteřinách filmu projede Škoda Octavia. Také jedno zásahové vozidlo izraelské policie je Octavia. ()

90125

Fiktivny pribeh skutocneho palestinsko-izraelskeho konfliktu z pohladu palestincana. Urcite viac politicka drama ako romanticky film. Je to dôstojne realistické a sucasne az Shakespearovsky tragické. Pribeh o cestnosti, zrade, priatelstve a laske. O tom ako politicky konflikt vystavuje ludske charaktery tvrdym moralnym skuskam a stavia ich pred zlozité dilemy. Vybornou metaforou je mur, oddelujuci zidov od palestincov, ktory musi Omar prekonat aby sa dostal za svojou laskou. Zaverecna pointa akoby vyzyvala palestincanov nevzdavat sa. Akokolvek bezvychodiskova sa zda byt situacia a akekolvek problemy máme medzi sebou, hlavny je nas spolocny nepriatel. Pointa pre nas ostatnych : Nikdy never zenam ! he. Velmi slusné kino. Rozhodne stoji za to. 72 % ()

k.rakonos

Velice zajímavé autentické drama z prostředí, ze kterého moc filmů nevzniká. A první zkušenost s palestinským filmem. Jediné si musíme odmyslet, že to je samozřejmě natočeno protiizraelsky, takže tohle beru s nadhledem, situace v realitě bude asi jiná, mezi Palestinci je také dost těch, kteří by nezaútočili jen na izraelské vojáky, ale klidně i na civilní cíle. ()

machopoltar

sedim nad klavesou a premyslam ako najlepsie vystihnut pisanym slovom teno príbeh,,,,,utok emocii ktr tento hlboky film ponukol,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014