Stanley Kubrick: Život v obrazech

Stanley Kubrick: Život v obrazoch

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

USA, 2001, 142 min

"Stanley Kubrick je jedním z největších filmových umělců 20 stol", zazní první věta celého dokumentu. A je zvláštní, že zrovna slovo "umělec" by mě v souvislosti s Kubrickem nenapadlo jako první, nebo z jiného úhlu pohledu, kdyby se mě někdo zeptal na filmové umění, mezi prvními by mě určitě nenapadl Kubrick. Ale svůj vztah k filmu a filmovému umění si, pravda, teprve vytvářím. A Kubrick k tomuto vztahu také přispěl a za práci s hudbou ve filmu má u mě doživotní protekci, i když určitě nepatřím k jeho nekritickým obdivovatelům. Tento film také příliš kritický není, ale koneckonců je to dokument o životě a díle nikoli semestrální rozbor. Ostatně, to hlavní co zůstává, je nakonec jen film sám.(18.8.2007)

Zajímavý a výživný dokument o životě a tvorbě jedno z nejuznávanějších režisérů všech dob. Dokument, který mě možná ovlivnil v tom, abych si udělal jiný obrázek na samotnou postavu Kubricka, ale rozhodně mě nijak nepřesvědčil ohledně jeho filmů. Větší polovinu z nich jsem viděl a nikdy mě nebavily a upoutaly, snad jen Osvícení mě nadchlo. Ale tenhle dokument stojí za to a bavil mě více než jeho filmy.(22.6.2014)

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl. Výborné materiáli, ukázky a hosté. O Stanleym se tu vyjadřují opravdové celebrity a hvězdy holywoodu. Všechno co Kubrick natočil v chronologickém pořádí. Reakce z té doby, jeho osobní život, slabosti a perfekcionismus. Jak říká Martin Scorsese :"Škoda, že nenatočil více filmů, ale budme rádi, že natočil aspon nějaké." to dokazuje neuvěřitelnou sílu osoby Stanleyho Kubricka, kterého obdivoval kromě Martina Scorsese, Steven Spielberg a i Woody Allen. Je to jeden velký památník obrovského režiséra, který po něm zůstal a přidává se k jeho filmům, aby mu zařídil nesmrtelnost, kterou již bezpochyb jistě má.(14.9.2004)

Jako zasloužilý diletant historického vývoje filmových technik jsem se pro tentokrát rozhodl trochu vzdělat a patrně jsem si nemohl vybrat lépe. Filmy pana Kubricka mne vždy štvaly tím, že mi nešly samy naproti, ale musel jsem k nim složitě hledat cestu, což se mi zkrátka vždycky nepovedlo. Když jsem ale viděl jeho perfekcionismus, vizionářství a sílu svobodně tvořit, tak mi nezbývá než smeknout klobouček, zkompletovat tři dosud neviděné filmové zářezy z jeho tvorby a zkusit opětovně pochopit ty kousky, nad jejichž ubohostí jsem dosud naivně pociťoval intelektuální převahu.(27.11.2011)

Stanley Kubrick je téma pro dokument dostatečně zajímavé. Po dokumentární stránce řadím dokument až úplně někam hodně nahoru, protože jsem se dozvěděl skutečně mnoho zajímavostí ze života tohoto filmového experimentátora, introverta a nekonečného perfekcionisty. Kdo lépe ho může veřejnosti představit než samotní herci, kteří s ním pracovali na filmech, kolegové režiséři a v neposlední řadě samozřejmě i rodina, která ho zná ze všech nejlépe. Většinu prezentovaných filmů jsem už měl to štěstí(zdůrazňuji slovo ,,štěstí", protože se jednalo o zážitky převážně příjemné) díky zvýšené zdejší oblíbenosti vidět. Rozhodně mi však nevadilo si filmy zopakovat. Z toho zbytku, co jsem ještě neviděl jsem se rozhodl 2 snímky totálně zatratit (Eyes Wide Shut a Lolita). Nedovedu si představit přebytek času, který by zapříčinil, že bych se na filmy skutečně podíval. Ale vyhlédl jsem si zde i 2 až 3 snímky, na které si někdy čas rozhodně najdu(Stezky slávy, (Spartakus) a Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu.) Asi nelze přehlédnout zvýšený počet závorek kolem Spartakuse, které naznačují, že právě Spartakus je až ta třetí možnost, ačkoliv je psána jako druhá. Jinak jak už jsem naznačoval, tak dokument je skutečně velmi zajímavý a překvapivě i divácky maximálně atraktivní. Momentálně si nevybavuji, že bych u dokumentu pociťoval nějaké negativní emoce až nudu. Samozřejmě, že když se jednalo o filmech, které jsem si dovolil zatratit, tak mě úplně filmy jako takové nezajímaly. Ovšem padalo zde i mnoho informací ze zákulisí kolem těchto snímků a tyhle informace nezajímavé rozhodně nebyly. No posuďte sami. Informace, že se film dělal 2 roky je přece sama o sobě dostatečně zajímavá. Číst to po sobě rozhodně neplánuji už teď, takže to zkrátím. 4* a rest in peace.(18.6.2012)