Stanley Kubrick: Život v obrazech

Stanley Kubrick: Život v obrazoch

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

USA, 2001, 142 min

Obyčajný dokument o neobyčajnom človeku. Možno mám prehnané požiadavky, no mne v tomto dokumente chýbali zábery s Kubrickom v hlavnej úlohe (Stanley sa určite počas života objavil aj na druhej strane objektívu). Snímok sa totiž skladá "len" zo sekvencií Kubrickových filmov, rozhovorov s jeho spolupracovníkmi / rodinou a z fotografií z jeho života. Pred zhliadnutím tohto dokumentu som navyše dúfal, že sa dostanem pod kožu tomuto pozoruhodnému človeku ... nestalo sa. Moje hodnotenie: 70%(22.8.2009)

Nádherný dokument, držící se přímé linie zevrubného popisu (někdy až částečně spoilerovského) Kubrickových děl. Dokonalým by se dal nazvat právě v oblasti vykreslení atmosféry příprav samotných filmů, jejich důležitosti pro kinematografii a zapadnutí do dobových reálií, potažmo i světových premiér.V tomhle ohledu jsem neviděla líp uchopený dokument, který bez ostychu za svou délku věnuje každému filmu nemravných 10 minut, takže můžeme zapomenout na nějaké pouhé neslané, nemastné, překyselené naklovnutí tématu (tzn. jakýkoliv dnešní film o filmu). Právě naopak zůstává život v obrazech věren svému názvu a chronologickým postupem se prodírá skrz Stezky slávy až k Spalující touze.. Přičemž u každého filmu pouští ke slovu ty správné ukázky a lidi, mající co říct (Wendy Carlos!). Když se mluví o filmech a mistrově interesu v nich, minuty ubíhají rychle (dokonce jsem prosila o přídavek)..a dokud je samotný prostor mezi dokumentací jednotlivých částí vyplněn poznámkami velikánů dnešního filmu (Spielberg tradičně plká z cesty, Allen má zajímavé připomínky a Scorsese vlastní mozek a neváhá ho použít), je všechno vedeno na vysoké úrovni. Jak se ale dostali ke kameře rodinní příslušníci, tempo svým mlácením prázdných frází srazili k hranici mého soustředění. Nezapomínám, že mi na obrazovce neběžel dokument o autorovi s autorem (co naplat, kdo čekal jeho brzký odchod) a jeho absence musela být někde cítit..jenže zopakovat jeho fotku v krátkém časovém intervalu hnedka třikrát po sobě, to se u propracovaných biografií nedělá. I přes ty chyby mi bylo nějak úzko, když se objevily titulky..jednak protože dosáhnout uvědomění si přítomnosti velké osobnosti trvá dlouho a za druhé je velmi málo dokumentů, co to svedou ve dvou hodinách.(13.9.2006)

Kubrick je možná jeden z nejuznávanějších režisérů všech, a asi jím i zůstane, ale mně nikdy k srdci nepřirostl. Viděl jsem většinu jeho filmů a líbí se mi tři, přičemž zbytek považuji za podprůměr. Dokument to však byl zajímavý a poučný a chtěl bych, aby se někdy něco podobného natočilo třeba o Spielbergovi, Lucasovi a podobně. 60%(12.7.2017)

Velký dokument o velké osobnosti. Stanley Kubrick se stal pro film a jeho dějiny nezapomenutelnou ikonou razící své legendární postupy a svůj nezaměnitelný styl. Velký podivín a filmumil, který žil filmem jak při jeho realizaci, tak ve svém soukromí. A právě o tom a nejen o tom vypráví tenhle velkolepý dokument, který sám o sobě je výjimečným dílem. Ti nejbližší z Kubrickova okolí, rodina, kamarádi, kolegové a nejen oni hovoří o velikosti jeho já. O stylu jeho tvorby, o tom co filmům dával a co filmy dávaly jemu. Náhled do zákulisí natáčení všech jeho filmů, kdy můžete sledovat toho vousy zarostlého neupraveného pána, jak s jiskrou v oku sleduje scénu a žije každým okamžikem. V jedné větě se pak dokument nemýlí, vyslovil jí Tom Cruse a ta věta zní: „Už nebude žádný další Kubrick, už žádný další film neponese jeho styl.“ Tohle hovoří o té mnou zmiňované výjimečnosti a neopakovatelném potenciálu, který tenhle režisér dokázal využít. Jeho smyl natáčení, že film se neřídí časem, ale čas je řízen filmem se pak podepsal na poměrně malém množství filmů, které zrealizoval, když mezi třemi posledními uplynulo 7 a 12 let. Tenhle dokument si proto nenechte ujít, není totiž pouhým vyprávěním, ale je to učebnice historie filmu. Všechny čest pane Kubricku!(14.9.2004)

Zajímavý a výživný dokument o životě a tvorbě jedno z nejuznávanějších režisérů všech dob. Dokument, který mě možná ovlivnil v tom, abych si udělal jiný obrázek na samotnou postavu Kubricka, ale rozhodně mě nijak nepřesvědčil ohledně jeho filmů. Větší polovinu z nich jsem viděl a nikdy mě nebavily a upoutaly, snad jen Osvícení mě nadchlo. Ale tenhle dokument stojí za to a bavil mě více než jeho filmy.(22.6.2014)