Stanley Kubrick: Život v obrazech

Stanley Kubrick: Život v obrazoch

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

USA, 2001, 142 min

Stanley Kubrick je pro mě jedna z nejváženějších postav kolem filmu vůbec, proto jsem k tomuto dokumentu přistupoval velice opatrně a se strachem či nedůvěrou. Jednoduše jsem se bál, že jeho život, jeho díla, cokoliv jeho nebo on sám, popřípadě dokument nevyzní dobře a že budu zklamaný. Naštěstí se tak ani v nejmenším nestalo. Dokument je nacpaný fakty, výpověďmi Kubrickových spolupracovníů, přátel i členů rodiny, obsahuje svižné, trefné a zajímavé komentáře k jeho dílům i k jeho osobě. A ačkoliv je to trochu divné u biografických dokumentů, tak tento kousek dokáže diváka zcela pohltit a dokonce vyvolává silné emoce. Myslíte si, že u dokumentu nelze brečet? Asi toho dost nevíte....(9.5.2006)

Vyborny dokument o cca nejlepsim reziserovi vsech dob analyzujici chronologicky jeho karieru podle jednotlivych filmu se zajimavymi rozhovory s nekym, kdo byl relevantni pro danou eru, nebo pro dany film. Nevim, jestli tim nejpovolanejsim, kdo by mel pro cely film delat vypravece je skutecne Tom Cruise, ale nakonec proc ne. Kubrick byl genius, uz pro to se to vyplati videt, obzvlast pokud uz mate vsechny jeho kousky davno mnohokrat sjete. "Everyone pretty much acknowledges that he's the man, and I still feel that underrates him." 8/10(27.7.2010)

Skvělý dokument o zajímavém člověku. Každý, kdo u filmu něco znamená, sem přišel Kubricka pomyslně poplácat po zádech. Není to typický nudný výčet úspěchů a i když všichni chválí, až jim dochází dech, tak to od většiny zní upřímně. Film nenudí a pro Kubrickovi obdivovatele je to jasná volba. Osobně si sice myslím, že na post komentátora mohli dát někoho lepšího, než je Tom Cruise, ale to nic nemění na kvalitě tohohle dokumentu. Vsadím se, že každý režisér tajně doufá, že se o něm někdy natočí něco takového.(4.9.2009)

To, že dokument o Kubrickovi si v žebříčku vede lépe, než většina jeho filmů mi přijde poněkud pokrytecké... Ano, i já ho uznávám jako jednoho z nejlepších režisérů všech dob, ale to ještě neznamená, že budu dávat filmu o něm automaticky plné hodnocení (koneckonců ani jeho tvorba to přece není). I tak je to však výborný dokument, známé osobnosti o Kubrickovi vypráví s respektem, obdivem a zanícením, člověk zavzpomíná na jeho filmy a také se dozví jak na publikum působily přímo v době svého vydání - na dokument překvapivě pohlcující, místy snad až dojemná atmosféra. Přímo na Kubrickových postupech je nejvíce fascinující jeho smysl pro detail a perfekcionismus, což potvrzují snad všichni účinkující, ale jen tak na okraj, ta 15 stránková instruktáž pro péči o psy už závání nějakou duševní chorobou :) 8/10(29.4.2009)

V podstate dokument ako každý iný, len sa líši snáď svojou dĺžkou v ktorej dôkladne predstaví všetky filmy tohoto významného režiséra. Stopáž však pomerne rýchlo ubehne, nakoľko je tu množstvo zaujímavých výpovedí Kubrickových spolupracovníkov a hercov, ktorí účinkovali v jeho filmoch. Ako inak, vychvalujú ho do neba, čo si však rozhodne Kubrick aj zaslúži. Škoda, že za celý život nakrútil iba 13 filmov (i keď ako Scorsese povedal, každý jeden je za desať!). Zvažoval som, že by som dal 5*, avšak nakoniec my to až tak výnimočné neprišlo. Umiestnenie v top 200, chápem skôr pre kultovosť režiséra. Ja by som si veľmi rád pozrel niečo takéto o Ridley Scottovi.(19.11.2007)