Spása

The Salvation

• Švédsko

The Salvation

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika / Švédsko / Belgie, 2014, 92 min

Po delsi dobe vylozene kvalitni western, ktery ma vsechno co potrebuje, pekne natoceny vizual, atmosfera, herci, westernova nekompromisni syrovost i scenaristicky je to solidni, jen to jde az prilis rychle k veci, na jednu stranu je dobre, ze to ma podobne efektivni drive, ale chybi tomu vetsi hloubka, na prostoru necele hodiny a pul se proste neda rozehrat dostatecne epicka jizda, ktera by mohla konkurovat kralum western zanru. 8/10(5.12.2014)

Mikkelsen a Eva Green vo westerne? Ktorý chlap odolá? Úvod v dostavníku je perfektný, napätá atmosféra by sa dala krájať. Potom je tu už "len" Mikkelsenova priamočiara cesta za pomstou na ktorej mu trochu pomôže Evka. Tá za celý film neprehovorí ani slovo, indiáni jej vyrezali jazyk, a všetky scény v ktorých sa objaví sú rovnako napínavé ako tie Mikkelsenove. The Salvation je čistá žánrovka, bez nejakých zvratov či prekvapení. Podľa tejto šablony vznikli desiatky možno i stovky westernov, takže fanda žánru prekvapený nebude. J. D. Morgan mi ksichtom už niekoľký krát pripomenul Ch. Bardema. Osobne by som tomuto westernu aspoň 10 minút pridal a rozhodne by som v nich rád videl Evu Green. Jej postava bola jednoducho zaujímavá a patrilo by sa pridať pár scén z jej minulosti, napr ako prišla o jazyk. Na odľahčenie musím dodať, že nechcem nijako zľahčovať tragédiu akou Mikkelsen prešiel, ale nakoniec mu to prinieslo malý poklad. Kto by nechcel sympatickú Evku a k tomu nemú? Krásna a nemá žena - sen každého chlapa...80%.(1.11.2014)

Mikkelsen vo westerne? Už vopred som si striekal do teplákov. Len som sa bál, že dostaneme ďalšiu mystickú depresívnu haluz typu Valhalla Rising či Michael Kohlhaas. Ale kdeže! Toto je čistá žánrovka, asi najrýdzejší archetypálny revenge western za mnohé roky, ak nie desaťročia. Niekto bude mať problém s tým, že dej je úplne jednoduchý a dokonale predvídateľný, nie sú v ňom žiadne dejové odbočky, flashbacky či hlbšie dialógy, ktoré by nám povedali viac o hrdinoch a ich motiváciách. Lenže práve preto, že je to také priamočiare, to väčšinou skvele funguje. Úvodné vyvraždenie hrdinovej rodiny je emocionálne silné, finálna prestrelka patrične vychutnávková. To, že atmosféra je zámerne spaghetti, s niekoľkými priamymi citáciami Leoneho, je samozrejme pozitívum. Vadilo mi len, že Eva Green za celý film nepovie ani slovo (má vyrezaný jazyk), bez toho erektívneho hlasu to nie celkom ono.(17.10.2014)

• tron

Scenár plný klišé a ani herci tomu moc nedali. Chápem, že tvorcom išlo o ukázanie toho, ako ľahko mohol človek prísť na Západe o život. Ostatne, Seth MacFarlane vo Všetky cesty vedú do hrobu mal na priemerný vek obyvateľa Divokého západu podobný názor. Ale tu už to hraničí miestami až s komédiou (brat, mladík). Pár scén má niečo do seba, ale inak som sa dosť nudil a bol sklamaný.(26.12.2016)

Westerny niesu moja silná stránka, ale kvôli tomu castingu som si to musel dať. A neľutujem. Nekompromisní začiatok ma síce moc nebavil, aj keď áno, uznávam, diali sa tam zaujímavé veci. Tie nakoply celý nekompromisní film, ktorý nekompromisne zakončí Mads Mikkelsen zo svojím nekopromisním xsichtom, kvérom a ide si nekompromisne za svojou nekompromisnou pomstou, aby na konci mohol nekompromisne naskočiť na koňa a odísť nekompromisne so svojím úlovkom (Eva Green). Fajn nekompromisný film. 70% - 3*(6.7.2015)

• - Mads Mikkelsen aj Eva Green stvárnili vo svojich filmoch nemé postavy. Mads Mikkelsen v snímke Valhalla Rising (2009) a Eva Green v The Salvation. (Wargoo)

• - Film měl premiéru na festivalu v Cannes. (morgos)

• - Celé prostredie westernového mestečka bolo od základov vybudované v Južnej Afrike. Krátko pred dokončením filmu však zhorelo. (Wargoo)