Spása

• Dánsko

• Švédsko

Spása

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika / Švédsko / Belgie, 2014, 92 min

Převodník se zdá býti prostý. Sweetwater nahrazuje Sweetoil, Mikkelsen je Jill (pravda, trochu agresivnější), Eva Green je Harmonika, co když má mluvit hraje a když má hrát nemluví, J.D.Morgan představuje morálně zpustlého Franka (akorát tak neflusá tabák), Mikkelsenův brácha je Cheyenne a Chu-Chu Morton zůstal s vlakem na nádraží. Ty exteriéry, kamerové nájezdy, záběry na postavy zezadu, dlouhé dustery…, že by pokus o dánské špagety s národní omáčkou z tepelně neupraveného masa? Asi to tady nebude za většinový názor, ale než westerny s archetypálním motivem pomsty jde Dánům pořád lépe pití..(30.10.2014)

Mikkelsen vo westerne? Už vopred som si striekal do teplákov. Len som sa bál, že dostaneme ďalšiu mystickú depresívnu haluz typu Valhalla Rising či Michael Kohlhaas. Ale kdeže! Toto je čistá žánrovka, asi najrýdzejší archetypálny revenge western za mnohé roky, ak nie desaťročia. Niekto bude mať problém s tým, že dej je úplne jednoduchý a dokonale predvídateľný, nie sú v ňom žiadne dejové odbočky, flashbacky či hlbšie dialógy, ktoré by nám povedali viac o hrdinoch a ich motiváciách. Lenže práve preto, že je to také priamočiare, to väčšinou skvele funguje. Úvodné vyvraždenie hrdinovej rodiny je emocionálne silné, finálna prestrelka patrične vychutnávková. To, že atmosféra je zámerne spaghetti, s niekoľkými priamymi citáciami Leoneho, je samozrejme pozitívum. Vadilo mi len, že Eva Green za celý film nepovie ani slovo (má vyrezaný jazyk), bez toho erektívneho hlasu to nie celkom ono.(17.10.2014)

,,VÍŠ JAK SE TO ŘÍKÁ: ZUB ZA ZUB…" /// Osvědčený příběhový hrátky s nasráním nesprávný osoby, jen chvilku je nasranej klaďas, chvilku záporák, pak klaďas, pak záporák, pak… Navíc je tu hra s barvou, taky kameraman asi příznivce Found footage nenadchne. Zmiňovat Evu a Madse je nošením indiánů do týpí, takže zmíním jen nadstandardního padoucha. Tenhle západ patří zjizvenejm a je to dost dobrá podívaná! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč Eva Green má držet hubu. 2.) Stará se chce svýst dostavníkem. 3.) Thx za titule ,,ax13777“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(15.11.2014)

• Bachy

Umělotina ve všech ohledech. Umělé postavy, umělá drsnost, umělý vizuál a umělé efekty. Ničemu a nikomu nevěřím jedinou větu, Mikkelsena nevyjímaje. Filmů o pomstě je tolik a většina z nich má jen a pouze tu myšlenku "něco se mu stane a pak se pomstí", zbytek domalujeme za běhu a bude to tak drsné. Tudíž se mu něco stane, nějak se pomstí a mně je to úplně jedno. Pro mnoho tvůrců zřejmě ohromně sexy motiv, ale mě už to utahalo. Byl jsem naivní, když jsem si myslel, že ta severská vlajka něco změní.(24.10.2015)

Kto by to bol povedal, že krajina severská, ktorá by sa viac hodila na tvorbu dokumentárnych snímkov o ľadových medveďoch, natočí tak solídny western, pričom do jednej z úloh obsadí futbalového génia i vyvrheľa v jednej osobe: Erica Cantonu. Keby nebol záver tak neskutočne priehľadný, zrejme by tu svietil čistý "štverec", takto silno silné tri a veľká spokojnosť v mojej mysli.(31.12.2016)