Spása

The Salvation

• Švédsko

The Salvation

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika / Švédsko / Belgie, 2014, 92 min

Krajiny povodu a žáner western nejdú dohromady, ale v tomto prípade je opak pravdou. The Salvation je štýlová a poctivá záležitosť a hoci svojou zápletkou neponúka nič nového, spracovanie je také dokonalé, že musí zaujať každého milovníka žánru. Film je na dovažok šmrncnutý spagetti, čo považujem za zábavný bonus. Herecké obsadenie nemá chybu, dialógy nie sú dominujúce, ale účinné, v mnohých scénach je v popredí reč tela či tváre. Farby sú dokonalé a na veľkom plátne musia dokonale žiariť, to by však museli tento film objaviť aj naši distribútori. 4+(27.11.2014)

• DwayneJohnson

Hodně slabý western, nebo spíše parodie, tak mně to občas přišlo. Jednoduchý a dost nelogický děj a potom už jen obyčejný příběh o pomstě, kde už je předem jasné, jak to nakonec dopadne. Eva byla zcela tragická a tak jednu hvězdu dávám za Madse a tu druhou za Erica Cantonu. I když v Manchesteru válel mnohem líp, o tom není sporu. A srovnávat tenhle film s the Proposition je hodně mimo mísu.(17.10.2014)

• IQ Tiqe

Celý je to dost líný, úvodní bezmoc vás navíc dost vysaje. Akce je víceméně až na závěr, takže zbývá atmosféra – westernovým fandům se to možná bude líbit, nese se to v tom oldstylovym duchu –, jinak průměr. Pustil jsem si to kvůli Evě, ale ta má spíš menší, neukecanou roli. # [monitor, 5.1] # příběh *** | hudba *** | humor – | akce * | napětí * | pustil bych si znovu **(24.11.2014)

Syrový western, tichý a nekompromisní jako většina jeho postav. K dokonalosti chybělo jen něco dovyprávět - především tedy bratrovu část příběhu. Jinak ovšem bez výhrad. Obzvlášť závěrečná přestřelka byla výborná a plná skvělých nápadů, ale i do té doby se stále něco zajímavého dělo, film od úvodních titulků v podstatě nezpomalil, Mads Mikkelsen byl přímo proklatě charizmatický a Eva Green v němé roli řekla jedním pohledem všechno.___P.S. Odkaz na Tenkrát na Západě ve scéně s petrolejkou mě velice potěšil.(3.10.2015)

Opravdu geniálně obsazený wester. A ti herci to skutečně takřka utáhnou. Mads Mikkelsen a Jeffrey Dean Morgan by obstáli i u Leoneho. Ale Eva Green tu beze slova odehraje jeden krutý osud Divokého Západu pouze očima, a jestli ten film stojí za zapamatování, tak je tím důvodem právě ona. Mrzelo mě, že se tu trochu zapomíná na emoce. Karty se rozdají celkem rychle, a pak už je to jen čekání na finále. Ale poctivé. Nebýt lacině snaživého CGI, které tu prérijní vyprahlost oživuje až příliš, bylo by to za 4.(18.2.2015)

• - V závěru filmu se přijíždějící šerif v jednom záběru objeví s hvězdou na pravé straně hrudníku a hned v tom dalším záběru ji má na levé straně. (raininface)

• - Natáčení začalo v 22. dubna 2013 v Johanesburgu v JAR. (morgos)

• - Film měl premiéru na festivalu v Cannes. (morgos)