Spása

• Švédsko

The Salvation

Spása

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika / Švédsko / Belgie, 2014, 92 min

Odpovědí na otázku, proč mají Dánové zapotřebí točit kovbojku, sem si jistý asi jako výsledným pocitem z celého filmu. Hnus dané doby se tvůrcům podařil zachytit pěkně, to opravdu ano, herecké obsazení se taky prsí jak holub, no dementně jednoduchý a klišoidní scénář nedává spolu s plytkými charaktery postav tomuto asi ambicióznímu snímku vybřednout ze sorty "průměrná zábava na jedno podívání". Pokud nejste nějací skalní fandové westernu, klidně to vypusťte, protože tady se ničeho nového nedočkáte. 65%(27.12.2014)

Mikkelsen vo westerne? Už vopred som si striekal do teplákov. Len som sa bál, že dostaneme ďalšiu mystickú depresívnu haluz typu Valhalla Rising či Michael Kohlhaas. Ale kdeže! Toto je čistá žánrovka, asi najrýdzejší archetypálny revenge western za mnohé roky, ak nie desaťročia. Niekto bude mať problém s tým, že dej je úplne jednoduchý a dokonale predvídateľný, nie sú v ňom žiadne dejové odbočky, flashbacky či hlbšie dialógy, ktoré by nám povedali viac o hrdinoch a ich motiváciách. Lenže práve preto, že je to také priamočiare, to väčšinou skvele funguje. Úvodné vyvraždenie hrdinovej rodiny je emocionálne silné, finálna prestrelka patrične vychutnávková. To, že atmosféra je zámerne spaghetti, s niekoľkými priamymi citáciami Leoneho, je samozrejme pozitívum. Vadilo mi len, že Eva Green za celý film nepovie ani slovo (má vyrezaný jazyk), bez toho erektívneho hlasu to nie celkom ono.(17.10.2014)

Skvělá westernovka, která většinu svého kladného hodnocení těží hlavně z hlavního hrdiny v roli vynikajícího a charismatického Madse Mikkelsena. Mnohokrát viděný jednoduchý příběh s klasickou zápletkou a postavami celý pohled na film možná trochu kazí, ale ostatní aspekty na něj dávají z větší části zapomenout. Výrazným pozitivem je také celkový vizuál aneb filtry odvádí opravdu exkluzivní práci a dodávají výbornou atmosféru. /75%/(13.9.2015)

Ten nejlepší z Watchmenů, Manchester United, bondgirl a charizmatický "The Hunt" Mikkelsen. Už jen kvůli tomuhle lahůdkovému obsazení must see. Samozřejmě že je to plochá šablona, která nemá kromě herců a solidního vizuálu vůbec co nabídnout, ale už od prvních minut je jasné, že se bude stylově zabíjet a můžete typovat pořadí kdo jak umře, potažmo ještě jakou formou. A to přece od Dánů není vůbec málo.(28.6.2015)

Dánské špagety a táhnou! The Salvation potvrzuje pravidlo, že krása se skrývá v jednoduchosti. Zarputilí milovníci hutných příběhů a hlubokých myšlenek patrně ohrnou své nosy, zamumlají něco o primitivismu a plytkosti a potáhnou o dům dál. My ostatní se necháme opájet touhle nesmírně sexy filmovou striptérkou, která má všechno na svým místě. Možná není z nejchytřejších a její největší životní touhou je kabelka od Gucciho, ale to co předvádí na pódiu vás přivádí do varu. A pozvete-li ji na skleničku, máte velkou šanci poznat, že tyhle holky mají v jistých situacích neomezenou fantazii, kterou se nebojí realizovat... A přesně takovej je i tenhle film, jeho přímočarost a bezelstnost je naprosto okouzlující. Čtyři hvězdy, plnou pozornost bych přece jen věnoval skutečné striptérce. Navíc Eva Green se nesvlékla a já se jí tak celou dobu bál. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov(10.6.2015)

• - V závěru filmu se přijíždějící šerif v jednom záběru objeví s hvězdou na pravé straně hrudníku a hned v tom dalším záběru ji má na levé straně. (raininface)

• - Celé prostredie westernového mestečka bolo od základov vybudované v Južnej Afrike. Krátko pred dokončením filmu však zhorelo. (Wargoo)

• - Mads Mikkelsen (Jon) a Jonathan Pryce (Keane) stvárnili obaja rolu záporáka v bondovskej ságe. Mads Mikkelsen ako Le Chiffre v Casino Royale (2006) a Pryce ako Elliot Carver v Tomorrow Never Dies (1997). (Wargoo)