Reklama

Reklama

Kapka medu

Trailer

VOD (1)

Hlavní hrdinkou tragikomického příběhu je sedmnáctiletá Jo, která žije s násilnickou a promiskuitní matkou Helen. Útěchu se snaží hledat nejprve u černošského námořníka Jimmyho a následně u homosexuálního přítele Geoffreye. (NFA)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Tak toto bola planoba nehorazna. Nudny dej, po hereckych vykonoch ani chyru a dej to asi nemalo. To uz fakt mohli radsej natocit film o velkej hetero laske. Kde on je pysny cistic verejnej kanalizacie, dvojnasobny uspesny absolvent prveho rocniku trojrocnej strojarskej skoly a zaroven predava hajzlove kefy v meste. Nasledne sa zamyluje do nej, pricom ona je hrda dcera svetaznalej hajzlbaby a cokoladoveho sofera miestneho hovnocucu. A tento par sa potrebuje psychologicky vyrovnat s tym, ze byvaju pod mostom - lebo nemaju na klasicky najom. Jo a fandom filmu bude Madsbender alebo MontyBrogan. 2 % ()

StaryMech 

všechny recenze uživatele

V rodině i státě je všechno na levačku, Lassally s citem snímá zadní tváře Manchestru, slova a gesta jsou cítit mateřským jevištěm a hudba sem asi zabloudila odjinud. V "Kapce medu" dnes ne všichni spatřují dílo nadčasových kvalit (četl jsem dokonce o místy nesnesitelné voyeurské oslavě obyčejnosti a bídy), i já čekal trochu víc - anebo méně, jak se to vezme. V úvodní sekvenci se třikrát mihne autorka předlohy. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Přečtěte si Adriana Molea, dozvíte se tam o existenci "povětrných matek". A pak si pusťte TASTE OF HONEY abyste zjistili, jak taková matka ve skutečnosti může vypadat.___Film podle divadelní hry Shelagh Delaneyho.___Vůbec bych neřekl, že to má špatný, divný nebo jakýkoliv jiný než logický konec. Podle mě je totiž logické, že se Helena vrátila ke své dceři, aby o ní pečovala v době jejího nepřipraveného mateřství. Je snad nad slunce jasné, že "vztah" s homosexuálním Geoffreym by dřív nebo později musel skončit katastrofou, Geoffrey je příliš hodný, obětavý a o Jo se stará z lítosti, ale bez lásky.___ Co bych ale panu režisérovi vytknul, je způsob, jakým divákovi nechal představit Josephine. Nepodařilo se mu totiž dostat se její postavě pod kůži víc než tak z jedné třetiny. Měl jí dát víc prostoru, víc se na ní zaměřit a ukázat divákovi její pocity, což se ale nestalo a film tak klouže po povrchu. Dvakrát škoda, protože citový potenciál tohohle příběhu je obrovský. Poznámky k filmu: V okamžiku, kdy Jo střílí na pouti ze vzduchovky, se jeden z komparistů v pozadí podívá opakovaně přímo do kamery.__Zvony z Big Benu jsem slyšel všudyvšeho jen jednou...___ Nejlepší je scéna, jak Geoffrey přijde na gynekologii.___ Oh, the big ship sails on the alley-alley-o... ()

Nicolii 

všechny recenze uživatele

Film A Taste of Honey v sebe združuje ľahko viditeľné znaky novej vlny. Kontroverzné tabu témy ako homosexualita, rasizmus, tehotenstvo v mladom veku, myšlienky na potrat, či nekonvenčné rodinné prostredie. Výnimočné je, že tu vystupuje ako hlavná hrdinka žena - teenegerka. Prostredie je reálne, natáča sa v ozajstných lokáciách, aj v exteriéri. K autenticite prispieva tiež použitie ručnej kamery. Ako predloha filmu slúžila pôvodná divadelná hra z Broadway od dramatičky Shelagh Delaney, ktorá ju napísala taktiež ako mladá teenegerka. Rovnako je tu možné sledovať záľubu v umení. V scéne v zábavnom parku hlavná hrdinka Jo s mamou Helen sledujú vtipné napodobňovanie niekoľkých výtvarných diel, dokonca aj filmových scén. Jednou z nich je aj z filmu Dracula, čo teoreticky môže byť odkaz na jednu z adaptácií, ktorá bola natočená tesne pred tvorbou Kvapky medu - koncom 60. rokov. Za dôležité momenty považujem tie časti, kde sa objavuje priateľ Geoffrey. Nemyslím si, že ide o úplne búranie stereotypov a mýtov o homosexualite, ale ešte niečo dôležitejšie. Snaha tvorcov vymedziť zo spoločnosti homofóbne sklony a otvoriť tému o predsudkoch voči tejto komunite. Postava Geoffreyho má charakter veľmi starostlivého a oddaného priateľa, ktorý je ale opatrný voči cudzím, pretože sa mu opakovane nedostáva pochopenia. To by mohlo prinútiť diváka vcítiť sa do jeho situácie a prehodnotiť svoj postoj. ()

ivet.ka 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu trochu tuctovější film, který ovšem vyniká skvělými břitkými dialogy mezi Jo a její matkou. Jo je vůbec hodně sympatická, a často napodobovaná postava v britském filmu. Z pohledu dobového diváka je to film, ve kterém se prolamují mnohá tabu. Promiskuita matky, zanedbaná výchova dcery. Vůbec ukázka "ubohého" života dělnické třídy. A samozřejmě homosexualita. Asi to není nejvýraznější film z hnutí free cinema, ale rozhodně zobrazuje vše, co se tato generace pokoušela filmem sdělit světu. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Snímek je natočen na motivy původní broadwayské divadelní hry od dramatičky Shelagh Delaney, která později spolupracovala s Tonym Richardsonem na scénáři pro filmovou verzi. (AIMÉE)
  • Joan Plowright vyhrála v roce 1961 cenu Tony za hlavní roli ve stejnojmenné činohře. (AIMÉE)

Reklama

Reklama