Pasažéři

Morten Tyldum

Jon Spaihts

Rodrigo Prieto

Thomas Newman

"Smál jsem se muži bez kalhot, než mi došlo, že nemám nohy." Robot, gentleman a práskač Arthur mě bavil určitě víc než duo probuzených. Ti sice byli mladí, krásní, jedineční i odhodlaní, ale taky mi způsobili hybernační kocovinu a 612 dalších zdravotních problémů. Pardon, to jsem nebyl já, ale kapitán Mancuso. Mě to tedy nic neudělalo, vlastně mě to celkem bavilo, představoval jsem si 90 let pohody s vlastním kinem, zábavnými výstupy do vesmíru, hláškujícím robotem a vybíráním budoucí matky svých dětí. A asi by to dopadlo jinak než "náhodné" setkání Jima s Aurorou, které nedostalo šanci něčím mě překvapit.(9.5.2017)

Vesmírná romantika kde je málo vesmíru a hodně romantiky, která je mnohdy dost na sílu a mimo mísu, hlavně aby byla. Bohužel celá zápletka kolem vesmírné lodě je velmi jednoduchá a jen jakési pojivo v koncepci příběhu o vztahu a životě páru v raketě. Není to špatné, výpravou impozantní, plné neonů a cutting-edge hračiček, alepod vycizelovaným kabátkem je to prachobyčejná, vcelku nezáživná vztahovka.(4.3.2017)

Výborné ukotvení do sci-fi světa, pěkné prostředí, fajn efekty a hlavně sympatické charaktery! Bez nich by to vůbec nefungovalo. Bohužel když přijdou ke slovu "hardcore sci-fi" aspekty, začíná se zjednodušovat a uchylovat ke klišé, namísto chytrým řešením, kterými se proslavila např. Gravitace. Pasažéří jsou v podstatě takovou méně náročnější, ale za to možná více zábavnou verzí Moon... 7/10(19.2.2017)

Ale jo. Navzdory snaze tvůrců zkazit přepáleným koncem zajímavé drama s prvky romantiky a navzdory účasti hladové a hravé Jennifer se mi Pasažéři líbili. Nejlepší částí filmu je prvních cca 30 minut, kdy je Jim na lodi sám, musí se vyrovnávat s vlastní psychikou a sbírá odvahu k "nejtěžšímu rozhodnutí svého života". Ani ta romantika potom však není úplně marná, včetně toho, jak oba hlavní protagonisté reagují na to, když se provalí, jak se věci mají. Posledních cca 20 minut sice nabídne nedomrlý pokus o kombinaci Gravitace s Armageddonem, ale vyloženě za hlavu jsem se nechytal, takže to filmu odpustím. Ještě bych dodal, že s designem lodi si výtvarníci celkem vyhráli.(29.4.2017)

Jeden z těch lepších sci-fi zážitků, protože poslední roky vychází jeden brak vedle druhého. Passengers je výjimečný tím, že si nehraje na inteligentní poezii s geniálními nápady. Tváří se naprosto obyčejně a to chválím, protože ta obyčejnost je geniální. Mohlo se zapracovat na akci, nápadů mohlo být víc, ale i tak se jedná o nadprůměr. Naprostá spokojenost, protože odpadů je mnogo. 6/10 = 65%(20.2.2017)

• - Když se Thomas Newman uvolil, že k filmu složí hudbu, označil to scenárista Jon Spaihts za svůj splněný sen. Nechal se slyšet, že při psaní scénáře si pro inspiraci pouštěl právě Newmanovy skladby. (IlMagnifico)

• - Poté, co se provalí pravda o Aurořině probuzení a Aurora (Jennifer Lawrence) Jima (Chris Pratt) v posteli zmlátí, tak k ní Jim promlouvá přes „palubní rozhlas“, zatímco Aurora běhá po chodbách. Doběhne na konec chodby, pár vteřin postojí a běží zpět. Je zde přitom záběr na Jima, za ním jsou 3 monitory se záběrem Aurory. Prostřední obraz se rozběhne o vteřinu později než obrazy po stranách. (HonzaR.)

• - Scénář Jona Spaihtse figuroval v roce 2007 v žebříčku Black List jako jeden z nejlepších nerealizovaných scénářů roku. (IlMagnifico)