Vlčí hory

Dokumentární

Slovensko, 2013, 48 min

Erik Baláž

Erik Baláž

Po dlhej dobe som znovu skutočne žasla. Prekrásne a veľmi profesionálne natočený dokument z prostredia, kde ešte ľudská ruka nestihla napáchať nenapraviteľné škody. Preto uvedie do úplne iného sveta divočiny a lesov, než na aký sme bežne zvyknutý. Do sveta, ktorý bol kedysi normálny a bežný, ale dnes je krehkou vzácnosťou, ktorú musíme veľmi úzkostlivo chrániť a ctiť. Nádherné zábery sprevádza veľmi príjemný hlas komentátora s o nič menej zmysluplným textom. Len mňa zabolelo srdiečko pri predstave, že ak neotvoríme oči, bude aj táto dychberúca krajina čoskoro len akousi mlhavou spomienkou v našich vyprahnutých dušiach.(29.12.2013)

Skvělý dokument o skvělém místě. Vlčí hory by mohlo být neuvěřitelné místo pro cestu poznání a výpravou mezi dnes již skoro mýtická zvířata. Je to neuvěřitelné, úžasné a dokonalé. Na tomto místě bych opravdu chtěl být a zažít hledání něčeho nového. Mimochodem, úplně skvělý komentář a také hudební podtext.(17.6.2015)

Úprimne, som týmto dokumentom fakt sklamaná. Nechcela som to v slovenčine v prvom rade, ale slovenské titulky k tomu neboli takže smola pre mňa. Rozprávač znel ako niekto, kto prednáša smútočnú reč na kare. Nie vlastne ani to nie, lebo z toho rozprávania nešli žiadne "emócie", nemá tam plakať alebo sa smiať ale trošku života do toho umierania by nezaškodilo. Dokopy tam nič neukázali (niekedy zas až moc navyše, neviem ako vy ale na penis zubra sa mi príjemne nepozeralo a myslím, že ten záber tam nemal čo robiť) nič zaujímavé, to že tam oni nemohli niekoľko týždňov zachytiť vlka ma vôbec nezaujíma tak to mali postrihať a dať tam vlkov keď ich zachytili a nie ukazovať ich natiahnuté tváre zničené nedostatkom záberov vlkov. Mám rada dokumenty o zvieratách ale videla som jednoznačne lepšie dokumenty zo Slovenska. Je to proste sklamanie. Ale aspoň, že tam bola kunička a melónikové prasiatka a môj milovaný kuvičok.(14.3.2014)

Veľmi pekný dokument so zaujímavou vizuálnou stránkou. Farby sa mi zdali trochu presaturované, ale vyzeralo to nádherne. Zdalo sa mi však akoby bol obraz dodatočne orezaný z pomeru 4:3 na 16:9, čo v niektorých záberoch narušilo kompozíciu. Dokument obsahuje zaujímavé a z časti jedinečné zábery, má výbornú atmosféru ktorej dosť pomáha vhodne zvolená hudba. Chýba však hlbšia informačná hodnota, v takomto stave je to v podstate iba zostrih z 500 denného výletu. Pokojne to mohlo byť dlhšie. Každopádne aspoň vizuálom a atmosférou sa to celkom dobre približuje eltinej dokumentárnej produkcii BBC. 80 %(3.2.2014)

O tomto dokumente som pred nedávnom čítal v jednom časopise. Tvorcovia opisovali s akými ťažkostami sa stretávali, aby dosiahli čo najlepšie zábery. To bolo moje prvé počutie o Vlčích horách. A keď som na youtube našiel tento dokument ani chvílu som neváhal a pustil som si to. Bol som očarený, už predchádzajúci dokument Erika Baláža ma dostal svojou kvalitou. Sú tu krásne zábery, ktoré som doteraz nevidel. Stáda zubrov, pár vlkom, medved, srnce, jelene. To všetko tu človek nájde. Je úžasné, že aj v našich končinách sa robia veci kvalitou podobnou tým zo zahraničia.(9.9.2014)

• - Dokument bol v roku 2015 odvysielaný na uznávanej dokumentárnej stanici Nat Geo WILD a prostredníctvom nej sa postupne objavil na obrazovkách v 118 svetových krajinách. (marrrrian)

• - Hlavný tvorca filmu, Erik Baláž, za celý čas natáčania filmu nevidel ani jedného vlka, ostatným tvorcom sa to našťastie podarilo. (dobso)

• - Vytvorenie filmu bolo spolufinancované s Rewilding Europe, organizáciou, ktorá chce "vlčie hory" začleniť do vybraných území v Európe, kde chce nechať prírodu na samovývoj a zároveň silno rozvíjať cestovný ruch. (dobso)