Vlčí hory

Dokumentární

Slovensko, 2013, 48 min

Erik Baláž

Erik Baláž

Jsem maličko sklamaný, protože jsem čekal, že to bude stejně geniální jako Strážca divočiny. Nicméně nelituji koupě DVD. Výborné snímky zubrů a zase jeden poctivý a nearanžovaný přírodní dokument. Maličko mě sklamala kvalita slovního doprovodu. Stručně: Je to kvalitní dokument, ale světové třídy jako Strážca divočiny nedosahuje. 91 aktuálních % na ČSFD je podle mě silně přeceněných.(26.4.2014)

Úprimne, som týmto dokumentom fakt sklamaná. Nechcela som to v slovenčine v prvom rade, ale slovenské titulky k tomu neboli takže smola pre mňa. Rozprávač znel ako niekto, kto prednáša smútočnú reč na kare. Nie vlastne ani to nie, lebo z toho rozprávania nešli žiadne "emócie", nemá tam plakať alebo sa smiať ale trošku života do toho umierania by nezaškodilo. Dokopy tam nič neukázali (niekedy zas až moc navyše, neviem ako vy ale na penis zubra sa mi príjemne nepozeralo a myslím, že ten záber tam nemal čo robiť) nič zaujímavé, to že tam oni nemohli niekoľko týždňov zachytiť vlka ma vôbec nezaujíma tak to mali postrihať a dať tam vlkov keď ich zachytili a nie ukazovať ich natiahnuté tváre zničené nedostatkom záberov vlkov. Mám rada dokumenty o zvieratách ale videla som jednoznačne lepšie dokumenty zo Slovenska. Je to proste sklamanie. Ale aspoň, že tam bola kunička a melónikové prasiatka a môj milovaný kuvičok.(14.3.2014)

Po dlhej dobe som znovu skutočne žasla. Prekrásne a veľmi profesionálne natočený dokument z prostredia, kde ešte ľudská ruka nestihla napáchať nenapraviteľné škody. Preto uvedie do úplne iného sveta divočiny a lesov, než na aký sme bežne zvyknutý. Do sveta, ktorý bol kedysi normálny a bežný, ale dnes je krehkou vzácnosťou, ktorú musíme veľmi úzkostlivo chrániť a ctiť. Nádherné zábery sprevádza veľmi príjemný hlas komentátora s o nič menej zmysluplným textom. Len mňa zabolelo srdiečko pri predstave, že ak neotvoríme oči, bude aj táto dychberúca krajina čoskoro len akousi mlhavou spomienkou v našich vyprahnutých dušiach.(29.12.2013)

O tomto dokumente som pred nedávnom čítal v jednom časopise. Tvorcovia opisovali s akými ťažkostami sa stretávali, aby dosiahli čo najlepšie zábery. To bolo moje prvé počutie o Vlčích horách. A keď som na youtube našiel tento dokument ani chvílu som neváhal a pustil som si to. Bol som očarený, už predchádzajúci dokument Erika Baláža ma dostal svojou kvalitou. Sú tu krásne zábery, ktoré som doteraz nevidel. Stáda zubrov, pár vlkom, medved, srnce, jelene. To všetko tu človek nájde. Je úžasné, že aj v našich končinách sa robia veci kvalitou podobnou tým zo zahraničia.(9.9.2014)

Severovýchodné Slovensko je unikátom s najstarším pralesom v Európe, ktorá už inak nepatrí divej prírode. Napriek viditeľnej snahe celého tímu sa záberov vlkov podarilo natočiť minimálne, väčšinou len pomocou fotopasce, teda bez prítomnosti človeka, ktorému sa plachý vlk vyhne za každých okolností. Ale aj ostatné zvieratá našej domácej prírody stoja za pozorovanie, zubry alebo bobry nie sú bežné. Viac ako na náučnosť sa dokument sústredil na prirodzenosť záberov, teda žiadne lákanie zvierat alebo štylizovanie situácie.(15.11.2014)

• - Názov filmu vznikol, keď režisér filmu Erik Baláž pri prehrabávaní rôznych materiálov narazil na starú mapu zo 16. storočia. Na tejto mape nieslo územie Východných Karpát názov Monte Lupi, teda Vlčie hory. (Polcas)

• - Kameraman Karol Kaliský sa ocitol v situácii, keď sa k nemu na metrovú vzdialenosť priblížil obrovský zubrí samec v ruji. Kedže netušil, čo zviera urobí, zdvihol spacák nad hlavu, aby bol vyšší ako zubor, a zubor odišiel. (Polcas)

• - Hlavný tvorca filmu, Erik Baláž, za celý čas natáčania filmu nevidel ani jedného vlka, ostatným tvorcom sa to našťastie podarilo. (dobso)