Vlčí hory

Dokumentární

Slovensko, 2013, 48 min

Erik Baláž

Erik Baláž

Úprimne, som týmto dokumentom fakt sklamaná. Nechcela som to v slovenčine v prvom rade, ale slovenské titulky k tomu neboli takže smola pre mňa. Rozprávač znel ako niekto, kto prednáša smútočnú reč na kare. Nie vlastne ani to nie, lebo z toho rozprávania nešli žiadne "emócie", nemá tam plakať alebo sa smiať ale trošku života do toho umierania by nezaškodilo. Dokopy tam nič neukázali (niekedy zas až moc navyše, neviem ako vy ale na penis zubra sa mi príjemne nepozeralo a myslím, že ten záber tam nemal čo robiť) nič zaujímavé, to že tam oni nemohli niekoľko týždňov zachytiť vlka ma vôbec nezaujíma tak to mali postrihať a dať tam vlkov keď ich zachytili a nie ukazovať ich natiahnuté tváre zničené nedostatkom záberov vlkov. Mám rada dokumenty o zvieratách ale videla som jednoznačne lepšie dokumenty zo Slovenska. Je to proste sklamanie. Ale aspoň, že tam bola kunička a melónikové prasiatka a môj milovaný kuvičok.(14.3.2014)

Vytvarne (príroda) dokonala myslienkova rekonvalescencia ukazuje povabne miesta kde stanovacka nehrozi. A to z principu nezclovecenia tejto nadhery. Prijemne zosuladenie hudobnej a pohladovej stranky podvravene harmonickym naratorskym hlasom M.g. vytvara pastvu pre - skoro - vsetky zmysly. Kracam spravnym smerom pan B. (rec. ot.)Kde je dalsi?(12.3.2016)

O tomto dokumente som pred nedávnom čítal v jednom časopise. Tvorcovia opisovali s akými ťažkostami sa stretávali, aby dosiahli čo najlepšie zábery. To bolo moje prvé počutie o Vlčích horách. A keď som na youtube našiel tento dokument ani chvílu som neváhal a pustil som si to. Bol som očarený, už predchádzajúci dokument Erika Baláža ma dostal svojou kvalitou. Sú tu krásne zábery, ktoré som doteraz nevidel. Stáda zubrov, pár vlkom, medved, srnce, jelene. To všetko tu človek nájde. Je úžasné, že aj v našich končinách sa robia veci kvalitou podobnou tým zo zahraničia.(9.9.2014)

Nádherné zábery, ušľachtilý zámer, úctyhodná vytrvalosť a trpezlivosť. Napriek lahodnému Geišbergovmu hlasu však rozprávačova línia bola do istej miery rušivá - hlavne často a veľakrát opakované vety typu: "Zviera prišlo k rieke." . Chcelo to asi prizvať nejakého scenáristu, ktorý by pomohol komentáru dať plnosť. Inak nádherný dokument, vrelo odporúčam.(7.2.2017)

Pocta prirodzenosti, nezasahovaniu a prostému obdivu voči tomu, čo príroda pozornému pozorovateľovi prináša. Pocta nenásilná, obdivná. Bez potreby prirodzené prírodné spoločenstvá meniť, s potrebou ich pred nezmyselnými zásahmi chrániť. Medvede, vlky, zubry, bobry, jelene, srnce. Okrem toho sovy, ďatle, rybáriky, bociany čierne aj biele. Všetky tieto vtáky a zvieratá v objatí nádherných lesov a močiarov. Apel na zachovanie pôvodných lesných spoločenstiev vyznieva, ukázaním ich krás divákovi, prirodzene a pútavo. Vytvorenie rozsiahleho nezásahového územia Vlčie hory je dozaista podnetná a nasledovania hodná myšlienka. Dokument cieľovo zameraný na podporu vzniku chráneného územia mohol byť trochu konkrétnejší. Či už o projekte samotnom (absencia týchto údajov je ale čiastočne ospravedlniteľná faktom, že propagačný dokument by mal prioritne zaujať nezvyčajne nakrúteným prirodzeným obrazom prírodných krás), alebo aspoň o niektorých zvieratách a vtáčikoch, ktoré do vetra nadšene zvestovali svoje piesne plné zážitkov z putovania oblohou. Žiaľ názvy mnohých z nich ostali nepoznané, lebo neokomentované či aspoň nezaopatrené príslušným, hudbu nerušiacim popisom. Chýbajúce popisky by do istej miery nahradili opakované zábery prechádzajúcich zvierat cez rieku.(18.2.2014)

• - Vytvorenie filmu bolo spolufinancované s Rewilding Europe, organizáciou, ktorá chce "vlčie hory" začleniť do vybraných území v Európe, kde chce nechať prírodu na samovývoj a zároveň silno rozvíjať cestovný ruch. (dobso)

• - Filmári museli čakať na prvý záber vlka pol roka. (corona)

• - Pri natáčaní neboli používané žiadne umelé spôsoby lákania zvierat. Všetko sa robilo trpezlivým čakaním. (PiskotkOi)