Vlčí hory

Dokumentární

Slovensko, 2013, 48 min

Erik Baláž

Erik Baláž

Tešil som sa a dočkal som sa. Kvalitný špičkový dokument zo slovenskej produkcie. Bez umelého lákania zvierat je to omnoho ťakšie, ale trpezlivosť sa vypláca. Našlo by sa aj niečo čo by som mohol vytknúť, ale dobrý pocit z filmu mi to nedovoluje:). Bodaj by bolo takýchto dokumentov zo slovenskej prírody viacej. 5*(4.1.2014)

O tomto dokumente som pred nedávnom čítal v jednom časopise. Tvorcovia opisovali s akými ťažkostami sa stretávali, aby dosiahli čo najlepšie zábery. To bolo moje prvé počutie o Vlčích horách. A keď som na youtube našiel tento dokument ani chvílu som neváhal a pustil som si to. Bol som očarený, už predchádzajúci dokument Erika Baláža ma dostal svojou kvalitou. Sú tu krásne zábery, ktoré som doteraz nevidel. Stáda zubrov, pár vlkom, medved, srnce, jelene. To všetko tu človek nájde. Je úžasné, že aj v našich končinách sa robia veci kvalitou podobnou tým zo zahraničia.(9.9.2014)

Celý film dostupný na youtube. Náhodou som na to natrafil v tv a už som od toho nedokázal odtrhnúť oči. Slovenský dokument Vlčie hory v sebe nesie tú magickú atmosféru, ktorá vás chytí pod krk a už nepustí. Krásne prostredie na poľsko-slovensko-ukrajinskej hranici je plné života akoby sa tu zastavil čas a ostal tu kus prírody, ktorú človek svojim zásahom vôbec nepoznačil. Nádherné zábery a úžasne pulzujúca hudba od A. Popoviča vytvára magický celok. Stačilo postaviť zamaskovaného kameramana na breh rieky San a pred očami sa zrazu premávali stovky zvierat. Názov síce láka na vlkov, ale tých sa kamerou podarilo zachytiť podstatne menej ako si tvorcovia želali. Tých, ktorých sa zachytiť podarilo ma svojou veľkosťou veľmi neprekvapili. Tu nie sme na Aljaške a statného vlka stretnete len veľmi ťažko. Film dokazuje, že i doma máme klenoty len ich musíme sebavedomejšie predať. Film v rámci žánru dokument - 100%. ----------------- PS. Ako malý chlapec som bol u rodiny v dedinke Kolačkov okres Stará Ľubovňa. Prišiel sused poľovník, že zastrelil vlka, či sa nechceme pozrieť. A to bol teda kus. Bol som síce malý zasran, ale nevládal som mu dvihnúť hlavu zo zeme.(16.11.2014)

Jsem maličko sklamaný, protože jsem čekal, že to bude stejně geniální jako Strážca divočiny. Nicméně nelituji koupě DVD. Výborné snímky zubrů a zase jeden poctivý a nearanžovaný přírodní dokument. Maličko mě sklamala kvalita slovního doprovodu. Stručně: Je to kvalitní dokument, ale světové třídy jako Strážca divočiny nedosahuje. 91 aktuálních % na ČSFD je podle mě silně přeceněných.(26.4.2014)

Pocta prirodzenosti, nezasahovaniu a prostému obdivu voči tomu, čo príroda pozornému pozorovateľovi prináša. Pocta nenásilná, obdivná. Bez potreby prirodzené prírodné spoločenstvá meniť, s potrebou ich pred nezmyselnými zásahmi chrániť. Medvede, vlky, zubry, bobry, jelene, srnce. Okrem toho sovy, ďatle, rybáriky, bociany čierne aj biele. Všetky tieto vtáky a zvieratá v objatí nádherných lesov a močiarov. Apel na zachovanie pôvodných lesných spoločenstiev vyznieva, ukázaním ich krás divákovi, prirodzene a pútavo. Vytvorenie rozsiahleho nezásahového územia Vlčie hory je dozaista podnetná a nasledovania hodná myšlienka. Dokument cieľovo zameraný na podporu vzniku chráneného územia mohol byť trochu konkrétnejší. Či už o projekte samotnom (absencia týchto údajov je ale čiastočne ospravedlniteľná faktom, že propagačný dokument by mal prioritne zaujať nezvyčajne nakrúteným prirodzeným obrazom prírodných krás), alebo aspoň o niektorých zvieratách a vtáčikoch, ktoré do vetra nadšene zvestovali svoje piesne plné zážitkov z putovania oblohou. Žiaľ názvy mnohých z nich ostali nepoznané, lebo neokomentované či aspoň nezaopatrené príslušným, hudbu nerušiacim popisom. Chýbajúce popisky by do istej miery nahradili opakované zábery prechádzajúcich zvierat cez rieku.(18.2.2014)

• - Vytvorenie filmu bolo spolufinancované s Rewilding Europe, organizáciou, ktorá chce "vlčie hory" začleniť do vybraných území v Európe, kde chce nechať prírodu na samovývoj a zároveň silno rozvíjať cestovný ruch. (dobso)

• - Natáčanie trvalo 500 dní a prebiehalo v horách a lesoch Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. (PiskotkOi)

• - Hlavný tvorca filmu, Erik Baláž, za celý čas natáčania filmu nevidel ani jedného vlka, ostatným tvorcom sa to našťastie podarilo. (dobso)