Coherence

USA / Velká Británie, 2013, 89 min

James Ward Byrkit

Lene Bausager

Lance Pereira

Filmy s touto tématikou mám hodně rád, takže jsem byl po prvních přicházejících záhadách hodně natěšený, co se bude dít dál. Bohužel se z toho ale stal až moc velký zamotanec, což mi trochu zkazilo zážitek. Naskytly se i divné momenty nezapadající tak úplně do nastavených "pravidel hry", nicméně atmosféra byla opravdu výborná. Asi se na to někdy podívám znovu a zkusím se tomu dostat víc pod kůži, ale momentálně se mi do toho moc nechce. Jak říkám, i přes ten zajímavý nápad mě to zase tak nevzalo. 65%(12.10.2014)

Vážení, slovy unikáta Franty Kocourka bych ohodnotila tento film - Furt ve střehu!! jinak to bude mazec na psycho a na rozum, protože když letí po nebi kometa, není nikde psáno, že se nebudou dít zvláštní věci, což vás logicky hned zkraje v krásném domě, plným letitých přátel jen tak nenapadne. ale co to, vypadne elektrika, mobilům praskne display, všude tma jen o dva bloky dál svítí dům.l. Tak se někteří seberou a jdou tam, ale co to vidí, ten samý dům a sebe samé...závěr to rozštípnul doslova parádně a když najely závěrečné titulky, tak jsem byla nemile zaskočena, prortože sakra, co teď s tím? Ony se v tom vesmíru dějí divné věci a teď přijdou až k vám domů. Milovníci scifi a napětí zbystřete, já byla navýsost spokojena.(29.3.2017)

Veľmi príjemné prekvapenie na poli nezávislých, nízkorozpočtových snímkov. Nič som nečakal a nakoniec som dostal veľmi komplexnú sci-fi drámu, ktorá sa zaujímavo pohráva s prírodnými fenoménmi, ktorými sa zaoberá teoretická fyzika (kto by chcel z tejto problematiky počuť aj niekoľko vedeckých názorov tak odporúčam vynikajúci dokumentárny seriál Through The Wormhole with Morgan Freeman). Dej Coherence využíva myšlienkový experiment tzv. Schrődingerovú mačku - hypotézu mnohonásobných vesmírov a pre postavy vytvára paralelné svety, v ktorých sa postupne ocitajú. Vo filme však k tomu stačí jeden dom, pár postáv a paranoidná atmosféra je na svete. Coherence sa nesnaží o zbytočný presah, stačí mu jeden rozumný nápad, v rámci možností inteligentný a hlavne dobre napísaný scenár, ktorý z postáv nerobí hlupákov a tým sa dokáže po celú dobu šikovne sa pohrávať s divákom. Uznávam, že to nebude pre všetkých, ale kto nemá problém počúvať sériu dialógov, dokáže aspoň na tých 90 minút ustavične sledovať dianie na obrazovke, aspoň málo pri tom aj porozmýšľať, ten si príde na svoje. Intenzita sa pomaličky stupňuje s každou pribúdajúcou minútou a takmer až thrillerový/hororový záver ponúkne príjemne napäté minúty, stále však s racionálne uvažujúcim konaním postáv (popravde takto sebecky by sa zachoval asi každý z nás). V tomto prípade je aj ten otvorený koniec sympaticky znepokojujúcim, takmer až šokovým momentom. Za málo peňazí, veľa muziky. CELKOVO: 4* (8/10)(14.8.2014)

Tak toto ma teda dostalo, super príjemné prekvapenie. Po dlhom čase výborný sci-fi mindfuck, ktorý poriadne zamotá mozgové závity. Po obsahovej stránke absolútne dokonalé, tu je krásne vidno, ako ľahko sa dá natočiť za málo peňazí niečo extra zaujímavé. Stačí len nápad rozvinutý do dobrého scenára. Príbeh ma vcucol hneď od začiatku ako vysávač týždňový prach a až do konca mi nedal vydýchnuť, ktorý mimochodom, rozhodne potešil. Chcelo to len troška výraznejšiu mysterióznu, tajomnú atmosféru a snímok by bol dokonalý. Odporúčam všetkým, čo majú radi filmy na zamotanie hlavy. 85/100(22.8.2014)

Zápletka s kometou, skupina úmorně užvaněných šosáků a nehorázně otřesná ruční kamera (nebo snad mobilní telefon?) v prackách nějakého nekulturního dementa, mi už od začátku filmu neodbytně připomínaly hrůznou von Trierovu Melancholii. Ale zatímco na Melancholii jsem neshledal nic, za co bych jí dal aspoň jednu hvězdu, Coherence mě postupně dost zaujala. A nebýt NAPROSTO PŘÍŠERNÉ ruční kamery, asi bych jí vypětil... Hodně slušná zápletka, zlověstně paranoidní atmosféra, zajímavá hudba a jedna úžasná bloncka, které patří celý úžasný konec. I když... zápletka je sice atraktivní, ale směšně nevědecká - že prý kometa může zamíchat s alternativními realitami; pche, každý vzdělaný člověk přece ví, že to je blbost... komety přece způsobují války a morové rány. A film přináší i definitivní rozřešení jedné letité otázky: "Existují i jiné reality paralelně s tou naší, ve kterých žijí nesčetné kopie nás samých?" Odpověď (ústy jedné dámy) je jasná: Ne, "protože není možné, aby tě někdo někde jinde miloval tak moc, jako tě miluju já..." Tak, a je to. A celá teoretická fyzika i s nějakými přiblblými scifistickými teoriemi se může jít bodnout!(21.9.2014)

• - Postava herce Nicholase Brendona uvádí, že byl jedním z herců v seriálu Roswell (od r. 1999), herec se však objevil v jiném seriálu z konce 90. let Buffy, přemožitelka upírů (od r. 1997). (JardaBauer)

• - Místo scénáře dostávali herci lístečky (které mohli vidět jen oni) s úkolem pro daný den. To umožnilo rozvíjet příběh přirozeně a vytvářet skutečné reakce ostatních herců. (Kailo)

• - Roztřepaná kamera nebyla ani tak stylistická, jako spíš praktická volba - herci se mohli pohybovat, kde chtěli. (Kailo)