Coherence

USA / Velká Británie, 2013, 89 min

James Ward Byrkit

Lene Bausager

Lance Pereira

James Ward Byrkit si povedal, že natočí film, ktorého jadro bude stavať na kvantovej mechanike a "pohrá sa" so Schrödingerovou mačkou. Myšlienka a nápad skvelý, nakoľko táto téma má široko-ďaleko využiteľné možnosti, ale úprimne povedané pri jeho debute som cítil z filmu viackrát chaos (akokeby nám chcel čo najviac povedať, ale nevie ako to má vtesnať do "pár minút" jednotlivých pasáži) až amatérsku "hru" s kamerou (možno ale práve toto bol zámer - viď. Cloverfield). Takže z môjho pohľadu málo využitý obrovksý potenciál. Na prvé zhliadnutie 65%.(23.1.2015)

Další z řady solidních mindfuck filmů, u kterých je potřeba pořádně sledovat každou vtěřinu děje a nakonci vás to stejně vyplivne jak žvejkačku s neodbytným pocitem zeptat se člověka vedle sebe, jak to pochopil, i když se na film koukáte sami. SPOILER: Představte si, že podle určité teorie existuje x paralelních realit, které mohou existovat nezávisle na sobě do té doby, než jsou narušeny vnějším činitelem. A představte si, že si takovou skutečnost uvědomíte a začnete se mezi těmito realitami pohybovat. Jste připraveni vidět sebe samotného dělat něco, co jste ještě před chvílí dělal sám. Jaký počet takových realit je dost šílený???(16.9.2014)

• EvilPhoEniX

Tak tohle nebylo nic pro mě. Fanoušci levných filmů a chytrých scénařů si budou lahodit, já ovšem dávám přednost zábavě a akci. Herci velmi nesympatičtí, námět celkem creepy, ale nudně a nepřehledně odvyprávěn, prostě film, který by dokázal natočit lec kdo za pár šupů a stačil by mu pouze chytrý scénarista nic víc, kdyby zde alespoň někdo přišel k úrazu, ale na to hold neměl rejža koule. Při +1 jsem se bavil více.(23.8.2014)

Dobrá nálada počas stretnutia starých známych nečakane naberá opačný spád potom, ako následkom preletu kométy okolo zeme vypadne generátor domu. Následná kontrola okolia dvomi zúčastnenými prinesie ešte väčší chaos. Čo je príčinou nevysvetliteľných udalostí či spravania ich samotných? Neskutočný nápad za 5 centov! Veľmi ma to zaujalo. Všetko sedí, akurát môžete smelo vyškrtnúť žáner - horor. Odporúčam užívateľom aby nečítaly komentáre, lebo podaktorí tu kurva spoilerujú a tak samotná myšlienka snímku ide do prdele. Niekedy to síce robím aj ja, ale pri takomto druhu filmu, kde treba zanechať pointu príbehu zahalenú rúškom tajomstva - to je proste škoda! Ako odkaz možno zanechať akurát fakt - okrem námetu či občasnej atmosféry, ktorá taktiež nie je nijak výnimočná, tu "nič" z hororvých prvkov nenájdete! Žiadne gore, lakačky-mikačky, proste holé nič. Vďaka originálnej myšlienke si ma však "Coherence" proste získal. Nebolo to špatné.(20.8.2014)

Ve výsledku hodně sympatická záležitost, ale prvních cca dvacet minut jsem měl obrovský problém přežít, vypadají totiž jako hodně nepovedená vztahovka ve stylu "parta lidí se sejde v domě a začnou vyplouvat různá tajemství společné historie" atd. Což je specifickej podžánr, který zběsile nemám rád a minimálně polovina postav je v takových filmech plkózně natupělých, což se Coherenci naštěstí téměř vyhnulo (až na jednu postavu, která má bohužel asi nejvíc prostoru.). Ovšem hle, pak přikvačí velmi příjemné, osvěžující scifi, které si vystačí s hlavní zápletkou a zepár dobře zvolenejma rekvizitama. Sice by potěšilo aby například hlavní zápletku a princip filmu hrdinové neodhalili s pomocí tak příšerného deus ex machina, ovšem.. To se zrovna tady dá docela odpustit a i nad začátkem se dá přimhouřit oploutvené oko.(1.11.2014)

• - Štáb se skládal pouze z pěti členů: dva zvukaři, kameraman, režisér a producent. (Kailo)

• - Příběh se odehrává v Silicon Valley. A i když to nebylo ve filmu přímo řečeno, podle indícií si lze domyslet, že postavy pracují pro softwarové společnosti. (Kailo)

• - Herec, který hrál Amira, Alex Manugian, je rovněž spoluautor scénáře. Ve filmu v podstatě zastával funkci informátora/špiona, jelikož pomáhal dirigovat herce, pokud vybočovali až moc z příběhu. (Kailo)