Coherence

USA / Velká Británie, 2013, 89 min

James Ward Byrkit

Lene Bausager

Lance Pereira

James Ward Byrkit si povedal, že natočí film, ktorého jadro bude stavať na kvantovej mechanike a "pohrá sa" so Schrödingerovou mačkou. Myšlienka a nápad skvelý, nakoľko táto téma má široko-ďaleko využiteľné možnosti, ale úprimne povedané pri jeho debute som cítil z filmu viackrát chaos (akokeby nám chcel čo najviac povedať, ale nevie ako to má vtesnať do "pár minút" jednotlivých pasáži) až amatérsku "hru" s kamerou (možno ale práve toto bol zámer - viď. Cloverfield). Takže z môjho pohľadu málo využitý obrovksý potenciál. Na prvé zhliadnutie 65%.(23.1.2015)

Nie, toto som nenapísal. Musel to okomentovať niekto iný, kým som bol preč. Asi sa len zabudol odhlásiť z čsfd. Ja som ten film totiž hodnotil bez komentára. Počkať, vidím môj nick! No stále si nepamätám, že by som písal niečo podobné. A dal som vôbec rovnaký počet hviezdičiek, alebo to robí niekto za mňa? Skúsim si to refreshnúť. Tak, a teraz tam nemám hodnotenie vôbec. V tejto alternatívnej realite som sa zrejme rozhodol pre iný film, alebo úplne inú činnosť. Idem sa teda opýtať vedľa, či nevedia, čo sa deje. Ale čo keď tam zbadám len seba, sediaceho pri počítači? Dá sa tomu veriť? A mám to vôbec vyskúšať? To len pre ilustráciu. Lebo Koherencia prebiehala podobne, no diali sa tam pochopiteľne o trochu zaujímavejšie veci. Svet je totiž plechová krabica, v ktorej sme uzavretí na odvrátenej strane kométy. A až po otvorení sa zistí, či sme prežili, alebo nás už stihla príliš ožiariť. Sme očíslovaní a máme jeden suvenír. Prípadne ešte drogy, pre tých, ktorí si myslia, že im pomôžu. Ale to je asi tak všetko. A ešte je tu ten neurčitý pohľad Schrödingerovej mačky, ktorý nám zlomí srdce, keď zistíme, že nemôžeme pochopiť všetko, nech už to dopadne akokoľvek.(28.8.2014)

Neuvěřitelně funkční, chytlavý a zábavný mindfuck, který si nedělá z diváka škodolibě dobrý den, ale zodpovědně ho celým tím tripoidním zážitkem provádí až do smysluplného konce. Je třeba vyjádřit respekt k tomu jak se s tak složitým tvarem dokázali filmaři poprat aby byl čitelný, nepřekombinovával se a pořád držel pozornost. Jinak je to teda takový ten typ filmu, kdy ten mysteriózní sci-fi prvek je sice základní hnací silou příběhu, ale stěžejní je ta lidská rovina(psychologie, vztahy, emoce).. v tomhle mi to připomínalo podobné "nescifi" Another Earth. Někde mezi 4 a 5(12.12.2014)

Tak toto mi nedalo spát! Coherence je jako další z mála případů, kdy pro dosažení maximálního napětí a zamotání hlavy stačí v podstatě jen pár lidí a jeden dům. Inu, vlastně jeden dům a pár lidí úplně tak ne, jak vyjde najevo, ale narážím na bravurně zmáknutý minimalismus. Podobně jako třeba u výborného kousku Pozemšťan. Síla příběhu a slov s člověkem může zamávat mnohem víc, než audiovizuální masáž. Nicneříkající úvod naštěstí velmi brzy vystřídá hlavní zápletka, která vám nedovolí oddálit zrak. Velmi zábavný a místy docela děsivý mindfuck u kterého si nemůžete dovolit nedávat pozor. Víc takových chytrých motanic!(20.8.2015)

• dobytek

Jestli je někdo ochotnej přistoupit na hru, že se někde u stolu sejde 8 idiotů, který najednou začnou vesele cestovat do nějakejch paralelních vesmírů, tak se možná u filmu bude celkem bavit. Já mam asi na tohle málo bujnou fantazii, takže jsem si spíš celou dobu řikal, jestli ten nesmysl nemam vypnout. Ale věřil jsem, že to třeba bude mít nějaký racionální vysvětlení, tak jsem vydržel až do konce. Nechci spoilerovat, ale žádný vysvětlení nepřišlo. Kdybych měl ten film nějak popsat, tak prvních 15 minut je totální nuda, dalších 15 minut se konečně začíná odehrávat něco zajímavýho, ale pak přijde vysvětlení, že prostě je tam nějakej paralelní vesmír, kde je 8 stejnejch idiotů ve stejnym domě a všichni ty idioti choděj sem a tam. A zbytek filmu je jako dítě z pásma Gazy. Nemá ani hlavu ani patu. Navíc to nejspíš natočil ten samej kameraman, co točil Záhadu Blair witch. Nedokázal tu kameru udržet snad ani 2 sekundy v klidu.(14.9.2014)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v dome režiséra Jamesa Warda Byrkita a trvalo päť nocí. (ambron)

• - Roztřepaná kamera nebyla ani tak stylistická, jako spíš praktická volba - herci se mohli pohybovat, kde chtěli. (Kailo)

• - Herec, který hrál Amira, Alex Manugian, je rovněž spoluautor scénáře. Ve filmu v podstatě zastával funkci informátora/špiona, jelikož pomáhal dirigovat herce, pokud vybočovali až moc z příběhu. (Kailo)