Coherence

Nic Sadler

Lene Bausager

Lance Pereira
  • EvilPhoEniX

Tak tohle nebylo nic pro mě. Fanoušci levných filmů a chytrých scénařů si budou lahodit, já ovšem dávám přednost zábavě a akci. Herci velmi nesympatičtí, námět celkem creepy, ale nudně a nepřehledně odvyprávěn, prostě film, který by dokázal natočit lec kdo za pár šupů a stačil by mu pouze chytrý scénarista nic víc, kdyby zde alespoň někdo přišel k úrazu, ale na to hold neměl rejža koule. Při +1 jsem se bavil více.(23.8.2014)

Zápletka s kometou, skupina úmorně užvaněných šosáků a nehorázně otřesná ruční kamera (nebo snad mobilní telefon?) v prackách nějakého nekulturního dementa, mi už od začátku filmu neodbytně připomínaly hrůznou von Trierovu Melancholii. Ale zatímco na Melancholii jsem neshledal nic, za co bych jí dal aspoň jednu hvězdu, Coherence mě postupně dost zaujala. A nebýt NAPROSTO PŘÍŠERNÉ ruční kamery, asi bych jí vypětil... Hodně slušná zápletka, zlověstně paranoidní atmosféra, zajímavá hudba a jedna úžasná bloncka, které patří celý úžasný konec. I když... zápletka je sice atraktivní, ale směšně nevědecká - že prý kometa může zamíchat s alternativními realitami; pche, každý vzdělaný člověk přece ví, že to je blbost... komety přece způsobují války a morové rány. A film přináší i definitivní rozřešení jedné letité otázky: "Existují i jiné reality paralelně s tou naší, ve kterých žijí nesčetné kopie nás samých?" Odpověď (ústy jedné dámy) je jasná: Ne, "protože není možné, aby tě někdo někde jinde miloval tak moc, jako tě miluju já..." Tak, a je to. A celá teoretická fyzika i s nějakými přiblblými scifistickými teoriemi se může jít bodnout!(21.9.2014)

Krásna ukážka vety "za málo peňazí, veľa muziky". Takto má vyzerať malé, nezávislé inteligentné sci-fi Jeden dom a jeho veľmi úzke okolie, 8 hercov, úžasný námet prepísaný do výborného scenára a obrovsky milé prekvapenie. Že to vyzerá ako ten najlacnejší found footage mi prestalo vadiť v momente ako sa rozbehla zápletka o ktorej si dopredu netreba radšej nič zisťovať. Strašne sa teším čo natočí alebo napíše Byrkit ďalšie. 9/10(4.6.2015)

Veľmi príjemné prekvapenie na poli nezávislých, nízkorozpočtových snímkov. Nič som nečakal a nakoniec som dostal veľmi komplexnú sci-fi drámu, ktorá sa zaujímavo pohráva s prírodnými fenoménmi, ktorými sa zaoberá teoretická fyzika (kto by chcel z tejto problematiky počuť aj niekoľko vedeckých názorov tak odporúčam vynikajúci dokumentárny seriál Through The Wormhole with Morgan Freeman). Dej Coherence využíva myšlienkový experiment tzv. Schrődingerovú mačku - hypotézu mnohonásobných vesmírov a pre postavy vytvára paralelné svety, v ktorých sa postupne ocitajú. Vo filme však k tomu stačí jeden dom, pár postáv a paranoidná atmosféra je na svete. Coherence sa nesnaží o zbytočný presah, stačí mu jeden rozumný nápad, v rámci možností inteligentný a hlavne dobre napísaný scenár, ktorý z postáv nerobí hlupákov a tým sa dokáže po celú dobu šikovne sa pohrávať s divákom. Uznávam, že to nebude pre všetkých, ale kto nemá problém počúvať sériu dialógov, dokáže aspoň na tých 90 minút ustavične sledovať dianie na obrazovke, aspoň málo pri tom aj porozmýšľať, ten si príde na svoje. Intenzita sa pomaličky stupňuje s každou pribúdajúcou minútou a takmer až thrillerový/hororový záver ponúkne príjemne napäté minúty, stále však s racionálne uvažujúcim konaním postáv (popravde takto sebecky by sa zachoval asi každý z nás). V tomto prípade je aj ten otvorený koniec sympaticky znepokojujúcim, takmer až šokovým momentom. Za málo peňazí, veľa muziky. CELKOVO: 4* (8/10)(14.8.2014)

• Dharter

Začnu komentář jinak, než většina komentujících: Tenhle film se mi jeví jako druhý Vynález, mixnutý ale s halucinogenem DMT (pro srovnání viz Vstup do prázdnoty). Co se týče děje, chápal jsem to tak, že DMT trip bylo vše té blondýny. Závěr filmu mi však takhle chápat film úplně znemožnil. Základní myšlenka filmu je dost zajímavá. Je to víceméně originální film, ale mnohé herecké výkony při rozhovorech postav, nebo jejich reakce na situace, jsou primitivní. Volím nízké hodnocení, protože mi připadá (a nejsem sám), že scénárista se pokusil o něco, na co neměl. Prostě dobře, dva domy, beru, ale udělat z toho tři domy bez vysvětlení, se mi zdá neoriginální. ✘(7.9.2014)

• - Herec, který hrál Amira, Alex Manugian, je rovněž spoluautor scénáře. Ve filmu v podstatě zastával funkci informátora/špiona, jelikož pomáhal dirigovat herce, pokud vybočovali až moc z příběhu. (Kailo)

• - Postava Hugha (Hugo Armstrong) v jednu chvíli kalkuluje veškeré možné kombinace označení domů na základě hodu kostkou, počtu postav a barevných tyčinek - 6 čísel kostky pro 8 lidí, a výběr je ze 3 barev. Výsledek (6^8)*3 = 5, 038, 848 kombinací. (anicin)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v dome režiséra Jamesa Warda Byrkita a trvalo päť nocí. (ambron)