Simon a Franck jsou dva policajti, kterým zrovna skončil přidělený úkol. Při cestě domů ale narazí do protijedoucího auta, což má za následek smrt dvou lidí včetně jednoho dítěte. Franck je sice v pořádku, ale Simon, který řídil opilý, je vážně zraněn. Kvůli této fatální nehodě ztratí vše, co měl – rodinu i práci policisty... O šest let později. Rozvedený Simon pracuje jako řidič obrněné dodávky a všemožnými způsoby se snaží udržet si roli otce svého syna Théa, kterému je v té době už 9 let. Pomáhá mu v tom Franck, který je stále ještě u policie a z dálky na něj dohlíží. Zanedlouho se ve městě konají býčí zápasy, kde se malý Théo náhodou stane svědkem mafiánské vraždy. Během několika málo okamžiků se chlapec stane terčem nájemných vrahů, kteří po něm bez sebemenšího slitování jdou. Simon musí nyní udělat vše pro to, aby ochránil svého syna a zastavil nebezpečné pronásledovatele. (North Video)

Dale

Ďalší z filmov, kde si logika vzala dovolenku. Je tu na môj vkus až príliš veľa scén, keď sa postavy chovajú nelogicky a nedáva to celé veľmi zmysel, minimálne všetky scény s chlapcom. Inak ústredná dvojka je celkom fajn, len sa mal film točiť okolo tej nehody a súvislosťami s ňou spojenými, ich vzájomným otraseným vzťahom, traumám a pod., nie do toho pliesť nejakých Srbov, ktorí spravia vo Francúzsku doslova peklo, aby dostali ufňukaného fagana. ()

kareen

Akce dobrá, napětí ještě o chlup lepší, ale hodně to sráží dolů nelogické jednání téměř všech aktérů. Například přivést kluka (mimochodem, kouzelnej cvrček) na policejní stanici, bylo to nejstupidnější, co mohli za dané situace udělat a takových momentů je tam víc. Je mi jasné, že tady šlo hlavně o ty adrenalinem nadupané naháněčky, ale i tak si mohli tvůrci trochu víc pohrát se scénářem. ()

ti88na

Film až s hlúpo jednoduchou a obohranou zápletkou, ktorý však zázračne dokáže zaujať a vtiahnuť diváka a po dopozeraní zanechať taký ten prekvapivý pocit, že to vlastne bolo celkom fajn. Slabá zápletka a niekoľko nelogičností sú vyvážené častou a zručne natočenou akciou a zaujímavým vzťahom dvoch hlavných hrdinov. ()

verbal

Ten Kavajé asi pořád bojuje s orientací! Na jedné straně je schopen napsat a zrežírovat dokonale zábavnou exhumaci francouzské drsné školy stříkající testosteronem, kde by se až na tu nešťastnou výjimku daly mačisticky neholenými bradami světácky zvrásněných hlavních hrdinů z fleku rašplovat prkna, a na straně druhé do toho narve mimořádně nesympatického vyteplence s občanským jménem Lelůššš a nazve to Moje kulma. A to jednomu tak trochu evokuje situaci, jako když k vám na plese dřevorubců plaše přistoupí při pánské volence Maniac cop v tangách, s růžovým boa kolem krku a vyvoněný Lakostou jako kurvin kufr, načež nesměle pisklavým kontraaltem zanotuje „smím prosit?“. V takovém případě vám prostě nezbyde nic jiného, než si se znechuceným „kurva“ na rtech típnout zrovna zapálený gigantický doutník o chlupaté předloktí s blednoucí vytetovanou kotvou, otráveně vyplivnout z pravého koutku tu ožvýkanou frajerskou sirku, hrubě „tanečnici“ odstrčit a sebevědomě kolébavou chůzí odkráčet na dalšího panáka sedmdesátiprocentního rumu raději do baru U modré ústřice, protože je tam daleko bezpečněji. No řekněte sami, cukrouššškové, za takové fopáčččko prostě holka musí minimálně tu jednu rozkokošňoučkou hvězdičččku strhínkovat, aby zachovala dekurvum a mohla se ješšště někdy sama sobě podívat na oččční stíny. ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný thriller. Má veľmi dobrý príbeh o bývalom policajtovi, ktorý ale raz pod vplyvom alkoholu spôsobil nehodu, ktorá stála životy niekoľko ľudí a to aj detí, kvôli čomu sa mu úplne zrútil život. Oporou mu je len bývalý partner, ale prišiel o prácu a rodinu a aj keď sa snaží byť aspoň dobrým otcom, no moc mu to nejde moc nejde. Ale keď sa jeho syn stane náhodou svedkom vraždy, ktorú má na svedomí mimoriadne nebezpečná skupina zločincov a tá nenecháva svedkov, spolu so svojim priateľom urobí všetko preto, aby ich zastavil. So spracovaním som dosť spokojný, už spočiatku som mal z toho veľmi dobré pocity, dobre zvládnuté postavy, tragédia, ktorá tomu dodáva slušný náboj a zaujímavá kriminálna línia so zabijakmi, ktorí za sebou nezanechávajú stopy, takže som sa tešil, čo príde ďalej a našťastie to nesklame. Po úvodnej dvadsaťminútovke sa začne hlavný dej, ale predsa len je tu jeden problém, hlavný hrdina mi síce sedí na otca vyrovnávajúceho sa s tragédiou, ale nie na protivníka profesionálnym zabijakom, preto to sám nedokáže utiahnuť, ale našťastie má pomocníka, pričom na ich priateľstvo sa pozerá veľmi dobre a navyše sa to už po celý čas nesie vo výbornom tempe, takže ma to skutočne bavilo. Síce ten záverečný zvrat mi už prišiel trochu nadbytočný, ale film to aj tak nemá ako pokaziť. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Film tvorí viacero dlhých akčných sekvencií, v ktorých sa kombinujú súboje, prestrelky a rôzne naháňačky, síce mohla byť trochu nápaditejšia, keďže tu nie je ani jediný moment, na ktorý by sa dalo dlhšie spomínať, ale aj tak väčšinu času pôsobí správne súrovo a až na prestrelku pred policajnou stanicou, kde ma prekvapila minimálna účasť práve samotných policajtov aj reálne a občas mi prišla aj napínavá. A ani neviem vybrať to najlepšie, vždy sa je v akcii na čo pozerať. Čo sa týka hereckého obsadenia, ako som spomínal Vincent Lindon sa pre tento typ akcie nehodí, ale inak ma bavil a zahral to rozhodne dobre, k tomu výborná postava priateľa, chválim aj ideálne zloženú rodinu a určite nesklamú ani záporáci. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, kvalitný vizuál, výborná dynamika a reálne prevedenie, Fred Cavayé tento typ zvláda úplne bez problémov. Takže z filmov tohto režiséra je práve Mea Culpa asi skutočne najslabší, vylepšili by ho obzvlášť iný hlavný hrdina a viac nápadov v akcii, ale aj tak sa mi to stále dosť páčilo, vo svojej kategórii rozhodne výrazný nadpriemer. 73% ()

• Název filmu Mea culpa znamená latinsky: moje vina. Fráze je součástí katolické liturgie, kdy se věřící při mši kají a přiznávají své hříchy a nedokonalosti před Bohem. (Terva)
  • Natáčelo se ve francouzských městech Paříž, Avignon, Arles a Toulon. (Terva)