Velká Británie, 1969, 110 min

Chris Menges

John Cameron

Tony Garnett

Roy Watts

Neradostné dětství a dospívání v chudém koutě Anglie, kde není moc naděje na něco lepšího v životě než jen do práce a z práce, pak si zajít na pivo a prakticky na všechno kašlat, protože stejně nic nemá cenu. A když se naděje objeví, třeba v podobě poštolky, tak ta nemá šanci proti prostředí okolo, které jen ubíjí a ubíjí. Zdařilé sociálně kritické drama, v němž mi ale některé scény vadily tím, že byly točeny až amatérským způsobem, což by nevadilo v případě, že by tak byl natočený celý film a ne jen kousky.(13.10.2007)

Sociálně kritický příběh nás zavede kamsi do Anglie. Nacházíme se v hornickém městečku a dle mého odhadu se píší šedesátá léta. Nejčastější profesí je zde práce horníka. Černá tma v dolech je budoucností pro většinu zdejších dětí. Hlavní hrdinou je patnáctiletý chlapec Billy. I jeho budoucnost nevypadá růžově. Žije v domácnosti s matkou a mnohem starším nevlastním bratrem. Ten jej různými způsoby a často tyranizuje. Billy sám nejeví o nic zájem. Nebaví jej škola, nebaví jej fotbal a nezajímá jej, čím by chtěl v životě být. Jednoho dne chlapec objeví hnízdo poštolek a projeví se u něj zájem jednu z nich vycvičit. Přes různé obtíže se mu výcvik povede. Jeho štěstí však netrvá dlouho. Film je svým způsobem dosti smutný a místy působí depresivně. Téměř po celou dobu příběhu převládá škaredé počasí. Bahnitá příroda, zaprášené a špinavé město a umounění obyvatelé. To jsou další prvky, které na optimismu nepřidají. Jsou šedesátá léta a jsme v Anglii. Stále zde panuje přísnost, nutnost disciplíny, tělesné tresty na školách a namyšlenost starších lidí. Film je to cenný a doporučuji jej ke shlédnutí. Doporučuji jej však těm, kteří mají doopravdy rádi filmové umění a nejsou jen hltači komerčních hollywoodských hitů.(6.3.2008)

Jeden z obrovského počtu nenápadných filmíkov, ktoré by si za svoje citlivé spracovanie zaslúžili viac pozornosti a aj napriek tomu ostávajú často nepovšimnuté a k divákovi sa dostávajú len sporadicky. Klasický sociálne zameraný film, ktorý svojou jednoduchosťou proste má svoje čaro. 80%.(15.11.2006)

Film Kes nesklamal, ale naplnil moje očakávania trochu v inom smere. Rozhodne som čakal viac scén z prírody a spoločných scén s dravým vtákom. V skutočnosti je Kes sociálnou drámou z Anglicka 60-tych rokov a dravý vták je iba malým spájacím prvom, v ktorom malý chlapec našiel svoje útočisko pred mizernou situáciou v škole i rodine. Herecky dobre obsadené i zahrané, najlepšie však funguje atmosféra, ktorou si urobíte obraz o vtedajšom živote v Anglicku. 80%.(12.9.2015)

Potešil ma neznámy film, ktorý je možné zaradiť medzi filmy rozhnevaných mladých Angličanov v šesťdesiatych rokoch. Drsný, ničím neprikrášlený, ničím neodľahčený film, bez hollywoodského happy endu mi v niečom pripomenul diela Michaela Hanekeho. Bolo mimoriadne zaujímavé sledovať, ako sa mladý hrdina adaptuje na nevľúdne, nepriateľské prostredie s deformovanými životmi a vzťahmi, ako mu svitá nádej v podobe jediného živého tvora, ktorému môže venovať všetok svoj záujem, cit a voľný čas a ako je život tohto tvora závislý na výsledkoch konských dostihov. Takéto fimy nezvyknú zmiznúť z pamäte, ako väčšina ostatných.(7.7.2015)

• - Spoiler: Tvůrci měli pro film k dispozici tři poštolky a představitel hlavní role David Bradley (Billy) se podílel na jejich vycvičení. Když mělo dojít k natáčení závěrečné scény, kdy Billy najde Kes mrtvou, bylo Davidu Bradleymu řečeno, že jedna poštolka byla zabita kvůli této scéně filmu. David Bradley byl zprávou, že jedna z poštolek, které pomáhal trénovat, byla zabita, velice šokován. Šlo však pouze o záměr režiséra Kena Loache umocnit smutek ze ztráty věrného přítele, jakým Kes pro Billyho byla. Ve filmu tak není vidět při této scéně pouhý herecký výkon, ale opravdové rozhořčení, naštvání a smutek. Později se David Bradley dozvěděl, že se jednalo o jinou poštolku, která uhynula z přirozených důvodů. Poštolky použité pro natáčení byly všechny v pořádku. (Šindy)

• - Režisér povedal, že pri tvorbe tejto snímky sa chcel vizuálne priblížiť štýlu českých filmov. (ash99)

• - Oblíbený film Krzysztofa Kieslowskiho. (Kulmon)