Vítězové

American Flyers

Drama / Sportovní

USA, 1985, 113 min

"Tak jedem, jedem, nejsme tu na vejletě"!! Peklo západu! Splněný sen hobíka cyklisty! Pot, slzy, Eddie Merckx osobně a nádherné scenérie! to jsou vítězové.Nejen pro fanoušky cyklistiky. Vřele doporučuji. Dokreslené geniálním soundtrackem! "Já jsem Jerom, ty jsi Kanibal a šutry jsou tvrdý!!" Upozornění: Existují dvě verze cz dabingu. Vyvarujte se verzi Davea namluvenou Janem Čenským!!(24.9.2010)

Zdařilá sporťárna z filmařsky velmi málo využívaného cyklistického prostředí. Závěr zase tolik nepřekvapí, ale oceňuji sympatického hlavního hrdinu, kterému se palce už ze zásady držet musí, závody jsou krásně snímané a soundtrack je rovněž poslouchatelný. Pro mě osobně jednoznačný adept na další reprízu.(30.12.2013)

"Cyklisté, kteří už závod jeli, se sem zpátky netěší a nováčci, nezvyklí jízdě v pelotonu, brzy zjistí proč." Peklo Západu se mi dost líbilo. Skvělé tratě, báječná příroda a žádné taktizování. Hned jsem dostal chuť si v osmdesátkovém rytmu s bratry Summersovými zakmitat nohama v pedálech. Na můj vkus se tedy příliš často přehazovalo ze zábavné cyklistiky do lékařského dramatu, ale všechno mi vynahradil trénink s rychlým Eddiem, švindlování tlustého kuželkáře Randolpha v posilovně a samozřejmě výměna triček mezi Becky a Davidem.(9.5.2018)

Hodně hodně slušný. Jeden z těch zapomenutých filmů, kde se Costner s kňourem prohání na bicyklu a osmdesátkovej řemeslník Badham z toho za pomoci vynikajícího soundtracku vysoustružil víc napětí a akce, než spousta jeho kolegů z čistokrevný akčňárny. Tohle si dám s chutí znovu a znovu(25.10.2011)

Protože jsem jedním z těch cykloidů, o nichž se tu zmiňuje dobytek a protože považuju funění do kopce za poněkud zdravější zábavu než vysedávání u PC, nebyla jsem tímhle filmem nijak zklamaná. I když jsou Vítězové všechno možné jen ne originální, převratní a objevní, po návratu z dalšího dobrovolného cyklistického mučení s krycím názvem Šlapej nebo zemři bylo docela příjemné dívat se, jak se pro změnu potí Kevin Costner.(1.10.2007)

• - Spoiler: Dokončení závodu přeběhnutím cílové čáry (jak to Dave udělal) je podle UCI (Union Internationale Cycliste), mezinárodního cyklistického řídícího orgánu, opravdu legální. Pravidlo 1.2.109 říká, že "jezdec může přes cílovou čáru pěšky, za předpokladu, že má s sebou své kolo". Protože šlo, ale o etapový závod a k havárii došlo do 3 km od cíle, by měl Dave, podle aktuálních (od r. 2005) pravidel, stejný čas, bez ohledu na to o kolik si to zkrátil, jako závodník, s kterým havaroval. (c.tucker)

• - Muzzinyho tým ve filmu se jmenuje "7-Eleven". Tento tým opravdu existoval a soutěžil na Tour de France koncem 80. a začátkem 90. let 20. století. Tým se stal "Motorola Team", když změnil sponzora. Byl to také tým, za který závodil Lance Armstong, předtím než mu byla nalezena rakovina. (c.tucker)

• - Název filmu „American Flyers“ se objevuje na vystavené fotografii, kde jsou spolu David a Marek jako chlapci na kole. Stejný název pak nese i titulní skladba k filmu od Glenna Shorrocka. (DruidKarel)