Vítězové

American Flyers

Drama / Sportovní

USA, 1985, 113 min

Velmi pomalé až zdlouhavé tempo filmu mě do doby, než Costner málem slítl ze skály, nijak neuchvátilo a spíše uspávalo. K tomu mě vadil nadabovaný hlavní hrdina, hlas Čenského mně vyloženě vadil. Jsem fanda sportovních filmů. proto dávám o hvězdu víc než by si toto dílo zasloužilo.(16.2.2013)

Opět můj oblíbený žánr, který v tomhle snímku celkem přesvědčivě vyvrací všeobecně zaběhlé tvrzení o tom, že filmy ze sportovního prostředí jsou nudné a nezajímavé. Tenhle snímek vás přesvědčuje o opaku v průběhu celého děje, takže se většina nakonec přistihne při tom, že hlavním hrdinům fandí a drží jim palce, při dosažení vítězství v legendárním závodě "Peklo západu" Kevin Costner v roli Markuse, netradičně s fešáckým knírem.(6.12.2014)

Protože jsem jedním z těch cykloidů, o nichž se tu zmiňuje dobytek a protože považuju funění do kopce za poněkud zdravější zábavu než vysedávání u PC, nebyla jsem tímhle filmem nijak zklamaná. I když jsou Vítězové všechno možné jen ne originální, převratní a objevní, po návratu z dalšího dobrovolného cyklistického mučení s krycím názvem Šlapej nebo zemři bylo docela příjemné dívat se, jak se pro změnu potí Kevin Costner.(1.10.2007)

• dobytek

Kevin Kostěj se celkem snaží, ale z filmu, jehož hlavní náplní je jízda na kole, se prostě nic moc vyždímat nedá. Sledovat stádo cykloidů v přiteplenejch trikotech, jak funěj do kopců a u toho hraje příšerná hudba z 80. let, je pro mě docela utrpení. Tento film mi tak utkvěl v paměti hlavně proto, že tam hrála "ta holka z Komanda". Nicméně nějaký lepší momenty se tam i našly. Třeba John Amos nutící svýho tlustýho syna cvičit.(5.8.2007)

"Tak jedem, jedem, nejsme tu na vejletě"!! Peklo západu! Splněný sen hobíka cyklisty! Pot, slzy, Eddie Merckx osobně a nádherné scenérie! to jsou vítězové.Nejen pro fanoušky cyklistiky. Vřele doporučuji. Dokreslené geniálním soundtrackem! "Já jsem Jerom, ty jsi Kanibal a šutry jsou tvrdý!!" Upozornění: Existují dvě verze cz dabingu. Vyvarujte se verzi Davea namluvenou Janem Čenským!!(24.9.2010)

• - Spoiler: Dokončení závodu přeběhnutím cílové čáry (jak to Dave udělal) je podle UCI (Union Internationale Cycliste), mezinárodního cyklistického řídícího orgánu, opravdu legální. Pravidlo 1.2.109 říká, že "jezdec může přes cílovou čáru pěšky, za předpokladu, že má s sebou své kolo". Protože šlo, ale o etapový závod a k havárii došlo do 3 km od cíle, by měl Dave, podle aktuálních (od r. 2005) pravidel, stejný čas, bez ohledu na to o kolik si to zkrátil, jako závodník, s kterým havaroval. (c.tucker)

• - Na měřícím zařízení, na kterém postava Davida Sommerse pokoří čas svého bratra, se objeví i údaje o datu narození. Z nich vyplívá, že ačkoli se představitel této role David Marshall Grant narodil 21. 6. 1955, na displayi se zobrazuje 25. 8. 1963. To znamená, že herec stvárnil 22letého, ačkoli mu již bylo 30 let. (DruidKarel)

• - Muzzinyho tým ve filmu se jmenuje "7-Eleven". Tento tým opravdu existoval a soutěžil na Tour de France koncem 80. a začátkem 90. let 20. století. Tým se stal "Motorola Team", když změnil sponzora. Byl to také tým, za který závodil Lance Armstong, předtím než mu byla nalezena rakovina. (c.tucker)