Humr

• Francie

Homár

Drama / Komedie / Romantický / Sci-Fi

Řecko / Irsko / Nizozemsko / Velká Británie / Francie, 2015, 119 min

Filmová výzva 2018 - Řecko. Absolutní filmový úlet - v pozitivním slova smyslu, pokud jde o námět a úvodní půlhodinku, v negativním slova smyslu o celkové zpracování námětu a dvě zbývající třetiny filmu. Velká škoda, protože z toho mohl být jeden z nejzajímavějších filmů posledních let. Výborně obsazení, Colin a Rachel dohromady s ledově chladnou Léou tomu jen nahrávaly. Nicméně vznikl bezmála dvouhodinový film, který se od slibného začátku potácí, až se utopí v nudě. Bylo potřeba jen zručného scénáristy a dramaturga, který by se nebál. Mám rozporuplné pocity a jedno vím zcela jistě, na tento film i po letech nezapomenu, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu.(31.3.2018)

"Všichni tancují sami. Proto hrajeme pouze elektronickou hudbu." Lanthimosovy vize jsou nekompromisní. Ve své totalitě a depersonalizaci jde až na dřeň a černý humor rdousí existencionalismem. Sci-fi je pouze námět, jeho zpracování je tragikomicky reálné - tohle je Rande podle řeckých bájí. Rozumím divákům, kteří čekali víc, imaginace může být kurva, ale pokud se po projekci nedostavil "wow efekt" (v nejlepším slova smyslu), neznamená to mimo jiné, že dílo podněcuje k hlubší diskuzi? O alegoriích, o apokalypse, o mezilidských vztazích ve 21. či 22. století?(1.1.2016)

Orwellovská černohumorná romantická satira... Bizarní? Jednoznačně. Originální? Nesporně. Dotažené? Ani zdaleka. První hotelová polovina neporovnatelně lepší druhé zálesácké, která dojíždí především na neexistující jiskření ústřední "navzdory všem" tokající dvojice a postupné vyznívání do ztracena (a ne, tím nemyslím finální scénu). A teď něco úplně jiného.(13.3.2016)

To eye or not to eye, that is the question.. Černá absurdní fašisticko-dystopická podivnost, která zajíždí do společenské kategorizace partnerských vztahů a přitom si rochní v poznatku, že ani jedna z cest není absolutním vítězstvím a ve druhém plánu ještě stačí ironizovat všemožná hnutí odporu, co se bouří proti nastaveným pravidlům, ale sama se jinými svazují. Co tím vším chtěl nekonvenční Lanthimos říct je celkem jasné, ale oproti The Killing of a Sacred Deer u mě nezafungovalo to pojetí. Možná by přineslo potřebnou empatii, kdyby všechny postavy nebyly jak na čtyři tužkové baterky, ale to už by byl docela jiný příběh mimo autorský záměr.. P.S.: Tělnatý korýš Colin perfektní. Jeho případná proměna na humra by byla jen kosmetickou úpravou..(10.4.2018)

• Rakosnicek77

Tak se předem omlouvám všem dotčeným, ale tohle mne obešlo kilometrovým obloukem a jsem za to strašně rád. Buď jsem nebyl dostatečně ártově naladěn, nebo jsem zapoměl pozřít odpovídající množství vhodných medikamentů, ale takovej nesmyslnej počin je opravdu buď jen pro hloubavé filozofující filmoznalce, nebo pro blázny s vydlabanou kedlubnou. Takže si odcházím pustit Teletubbies, tam se aspoň něco děje. Banda bláznů v pláštěnkách poletujících po lese, absurdně nesmyslná diktatůra a další úlety, to fakt není nic pro mne. Jak skočila ta zoufalka z okna a všichni kolem ní jen koukali, zatím co ona tam řvala, to bylo spíš nechutné a né zrovna ártové.(3.1.2016)

• - Colin Farrell pro roli přibral 18 kg. (Hal_Moore)

• - Pro exteriéry posloužil převážně hotel Parknasilla v irském Sneemu, interiéry byly natočeny v hotelu Eccles v Glengarriffu. (hansel97)

• - Natáčení probíhalo v Dublinu a v irském hrabství Kerry v období března až května roku 2014. (Tristan Rafael)