Humr

Homár

• Austrálie

Drama / Komedie / Romantický / Sci-Fi

Irsko / Velká Británie / Řecko / Francie / Nizozemsko, 2015, 119 min

Colin Farrell síce poriadne spukovatěl, ale na mňa je Lobster až priveľmi bizarný film (ale tak čo iné čakať od bizarného gréckeho režiséra). Problém by som možno ani tak nemal s tou bizarnosťou. Príbeh z totalitného sveta, kde nikto nemôže byť single, inak je premenený na zviera podľa vlastného výberu (k tomu tu v podstate nakoniec ani nedôjde) a tak sú slobodní jedinci odvážaní do hotela, v ktorom majú štyridsaťpäť dní na to, aby si našli náhradnú partnerku, prípadne partnera mi znie na prvý pohľad veľmi zaujímavo, no oveľa radšej by som si niečo podobné prečítal v knižnej podobe, než pozeral v tejto filmovej. Mám totiž pocit, že film prezentovaný svet nedostatočne vystaval, respektíve ho nevystaval vôbec a tak sa s ním ani nedá zžiť, rovnako ako s motívmi postáv. Po celý čas sa to snaží byť iba divné, zámerne absurdné, ale nijako širšie to nepredstavuje pomerne zaujímavý svet, v ktorom sa celý film odohráva. S pribúdajúcimi minútami tak Lobster stráca na zaujímavosti, rýchlo mu dochádza dych a od polovice s príchodom do lesa, keď sa rozbehne opačný extrém s dejovou líniou, v ktorej postavy neuznávajú žiadne dvorenie, ani párovanie sa ľudí už to je iba také mlátenie prázdnej slamy a stratí to na zaujímavosti úplne. Oceňujem režisérovu fantáziu a pravdepodobne to bude ten najbizarnejší film aký za minulý rok kto uvidí, ale mňa to úplne minulo. CELKOVO: 2,5* (5/10)(22.1.2016)

Film je natolik absurdní, že vlastně funguje. Jeho tématem je příběh novopečeného samotáře Davida, který je v souladu se zákony internován v Hotelu, dokud si nenajde partnerku či dokud nevyprší lhůta, po jejímž uplynutí bude přeměněn do zvířete. Hned zpočátku mě toto podivné vypravování zaujalo svojí svědomitostí, vtipností a nevšedností. Dokladem tohoto budiž například epizodky z hotelu, kdy personál teatrálně předvádí výhody života ve dvou, pokojské pravidelně eroticky mučí hotelové hosty nebo pravidelný hon na uprchlíky v nedalekém lese sloužící internovaným jako způsob oddálení jejich zvířecí proměny. Tuto hloubku a vynalézavost ve scénáři opravdu oceňuji, jelikož jsem byl Lanthimovým manželsky-dystopickým světem zcela pohlcen a možná by mě nadšení z komplexního zážitku ani neopustilo, kdyby nepřišla druhá polovina filmu, v níž si tvůrci přestali hrát a začali myslet na dovyprávění příběhu. Absurdity i vynalézavosti je však i v této části přehršel a samotný závěr není rozhodně výjimkou z pravidla. 9/10 [KVIFF 2015](12.7.2015)

Černočerná thrillerová komedie? Mrazivé orsonowellesovské drama? Satira na moderní pojetí mezilidských vztahů? Nebo prostě jen hodně originální milostná romance? Nejspíš tohle všechno dohromady, to vše namíchané v takovém poměru, že se mé pocity během filmu pohybovaly v široké škále mezi chápajícími úšklebky až po čirou depresi. Akorát nevím co to mají letos filmaři s těmi člověko-zvířecími proměnami.(10.1.2016)

Mám jeden zásadní problém. Humr žádnou předlohu nemá, ale přesto bych jej raději četl. Pokud vypreparuji a odizoluji příběh, nastavená pravidla, jejich dodržování a porušování a dějové zvraty pak jsem zakousnutej, jak jen to šlo. Jenom bych si ten děj raději promítal ve vlastní hlavě. Ale Farrella bych do té hlavy pustil. Lobster je z té letošní nabídky rozhodně z nejnápaditějších, ale i pro mě bylo nakonec snazší a silnější o Humrovi vyprávět, než na něj koukat. 7/10(20.12.2015)

• dom156

Trpěl jsem jak zvíře, když jsem tento film viděl. Zpočátku mi to přišlo jako dobrý nápad s velmi dobrým ansámblem, postupně se bohužel film změnil v skoro až noční můru a stále jsem koukal na hodinky kdy, že to probůh skončí. Bohužel to mělo skoro 2 hodiny. Absolutně neukočírovaný děj, kdy ze zajímavé zápletky se stala nicotná tragédie, bez sebemenšího náznaku napětí či vyvrcholení. Tenhle art šel úplně mimo a mě a jsem rád, že už nikdy neuvidím.(14.11.2018)

• - V scéne, keď Colin Farrell sedí v lese, spieva pieseň od Nicka Cavea a Kylie Minogue „Where The Wild Roses Grow“. (dominikapete)

• - Timeline: Natáčení začalo 24. března 2014 v Dublinu, natáčelo se také v hrabství Kerry. Poslední klapka padla 9. května. V květnu bylo také oznámeno, že práva na mezinárodní kinodistribuci zakoupila společnost Sony Pictures. Práva na kinodistribuci ve Spojených státech zakoupila společnost Alchemy. Ta však kvůli finančním problémům prodala práva společnosti A24. Do kin se tato absurdistánská dystopická černá komedie podívala 13. května 2016. (Hal_Moore)

• - Natáčení probíhalo v Dublinu a v irském hrabství Kerry v období března až května roku 2014. (Tristan Rafael)