Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (124)

Trevor 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála vysoko cenených (kritikmi, nie publikom) filmov, ktorý ma vyslovene neupútal. Áno, obsahuje veľa vtipných poznámok o vojne, vládach, diktátoroch natoľko sarkastických, že tento muzikál je svojim spôsobom skvelá satira, ale Firefly...Niečo na jeho artikulácii a celkovom spôsobe vyjadrovania mi vadilo tak, že od polovice filmu som to dopozeral už iba z úcty a povinnosti filmového fajnšmekra pozrieť aj túto legendu. Úprimne, viac som si užil scénky Pinkiho a Chicoliniho, hlavne tú "zrkadlovú" ako tie satirické Fireflyove poznámky...55% ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Zo všetkých komédií bratov Marxovcov o tejto som čítal a počul najviac chvály a pravdou je, že aj napriek skvelo načasovaným gegom a vtipným dialógom, neprevyšuje ostatné ich snímky a nechytá sa na podľa mňa o triedu lepšiu noc v opere. Bratia Marxovci majú povestný humor, ktorý je mi neskutočne blízky. Aj na malej stopáži dokážu rozpovedať zaujímavý príbeh s jednoduchou koncepciou v ktorom ide dominante o humornú ako príbehovú zložku. Príbeh tvorí len akúsi kulisu, a príde mi, že na vtipy sa tvorí príbeh a nie opačne. Znamenité scény ako imitácia zrkadlového obrazu alebo vojnový ošiaľ sú pamätné a skvelo natočené. Kačacia polievka je filmom, ktorý ukazuje všetkých bratov Marxovcov vo svojich najlepších polohách, na vrchole svojich síl, ktorý chrlia jednu hlášku za druhou a neberú na nič ohľad. Veľké komédie aké táto sú dnes raritou. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Príliš fraškovité, nudné, jednotvárne a s trápnym, mne nič nehovoriacim sileným humorom. Absurdnosť jednotlivých situácií nemala v sebe toľko humoru a zábavnosti, aby ma to svojou šibnutosťou dokázalo zaujať, zostalo to len v rovine trápnosti. To všetko bolo bez nejakej pridanej hodnoty. Netvrdím, jedna či dve scénky humorne trochu zaujali, pričom mi len mierne nadvihli obočie, no ten zvyšok.... škoda reči, to sa bratom Marxovým teda vonkoncom nevydarilo. Do toho ešte občas nejaká tá pesnička s hopsaním a to už bolo na mňa vážne moc... skoro ma mrle zožrali. Ešte šťastie, že to bolo také krátke. 30/100 ()

Willy Kufalt odpad!

všechny recenze uživatele

Jeden z 500 největších filmů všech dob dle časopisu Empire? Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete? Jako vážně? Nenapadá mě jediná věc, kterou bych na téhle primitivní frašce obdivovat. Pokusy o bláznivý a velkolepý humor na mě působily více jen bláznivě (a často trapně), než skutečně vtipně, snaha o satirické poselství se v tomto podání úplně míjela účinkem a budila spíše dojem násilného pokusu o přesah. Viděl jsem už lecjaké divné, různým způsobem ujeté či hodně lidové a primitivní komedie, z nichž mnohé mi možná nebyly po chuti, ale tohle tedy byla fakt síla, která přesáhla všechno dosud viděné. Místy jsem nevěřil vlastním očim, co jsem postupně spatřoval v této „legendární“ meziválečné komedii. Z tak šílené dávky přehrávání zejména ze strany hlavní herečky a k tomu neustálého hopsání a šaškování čtyř mužů se mi dělalo málem mdlo. Jestli jsem považoval jakýsi pochod v akváriu za vrchol celého filmu, velké „muzikálové“ vyvrcholení s hromadnou exhibicí mělo teprve za nějakou dobu ještě přijít. Je mi líto, ale tohle vážně nejde okecávat ani s ohledem na dobu vzniku, vždyť grotesky s Charlie Chaplinem nebo Busterem Keatonem jsou ještě starší, ale dodnes se dá na ně dívat. Jenomže oproti bratřím Marxům lze v podstatě i filmy s Vlastou Burianem označit za intelektuální zábavu. Sorry, never more. [10%] ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Ten slovní humor je geniální i po osmdesáti letech. Bohužel je jeho velká část (vycházející z eufonické podobnosti slov) nepřeložitelná do češtiny, takže doporučuju i u titulků bedlivě naslouchat. Jinak je na Kachní polévce ještě hodně vidět přechodová fáze od němé grotesky ke komedii. Přesto doporučuju všem milovníkům humoru W+V. Ostatně Werich se nejspíš v Císařově pekaři inspiroval slavnou zrcadlovou scénou, jinak si to neumím vysvětlit. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (14)

  • Malé město Fredonia ve státu New York si stěžovalo na zneužití svého názvu i po přidání "e". Odpověď od bratří Marxů zněla: "Změňte si název města, uráží náš film." (Witta)
  • Kachní polévka je posledním filmem, kde hráli všichni čtyři bratři Marxové. Zeppo se totiž dal na dráhu vynálezce a obchodníka. (Hwaelos)
  • Trik se zrcadlem se poprvé objevil ve filmu Chaplin obchodním příručím (1916). (Kulmon)

Reklama

Reklama