Florencino knihkupectví

• Německo Der Buchladen der Florence Green (více)

Film oslavující lásku ke knihám je adaptací slavného románu Penelope Fitzgeraldové z roku 1978, odehrávající se v ospalém anglickém městečku 50. let. Právě tady se Florence Greenová rozhodne otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou, aby se po smrti manžela jen neutápěla v žalu. Tiché městečko Hardborough, nedotčené sociální či sexuální revolucí, které probíhají ve vzdálených velkoměstech, ale není na provokativní díla současné literatury připraveno. Když Florence začne propagovat klasická díla soudobé prózy, jakými jsou například Nabokovova „Lolita“ nebo „451 stupňů Fahrenheita“ Raye Bradburyho, v místních maloměšťácích probudí dlouho potlačované emoce. Navíc svými činy rozhněvá manipulativní a pomstychtivou doyenku místní společnosti Violet Gamartovou, v níž změny prosazované hlavní hrdinkou vzbudí žárlivost pramenící z uražené ješitnosti, a rozhodne se Florence její plán překazit… (Film Europe)

Maximilianus

Splendid, delightful, lovely. Tento film je ako šálka toho najjemenjšieho anglického čaju. Veľmi príjemný, chutný a zahreje. 7,2/10. ()

mac000

Mikrosvět maloměsta v Anglii, zabydlený postavami se svými problémy. Mezi nimi je v ději ústřední postavou Florence, kteráse snaží prosadit se svoji ideou otevření knihkupectví. Jsou ale 50. léta minulého století a prudérní myšlení místních obyvatel jejím nápadům není nakloněno... Velmi pěkný příběh s výbornými hereckými výkony pohladí na duši. ()

nemer

Komorní příběh pro ty, kteří mají vztah ke knihám, ocení atmosféru padesátých let i působivé přírodní scenérie. Zbytek diváků zřejmě film příliš neosloví. Ačkoli to tak nemusí na první pohled vypadat, z pohledu knihomolů příběh končí happyendem. ()

blondboss

Ťažká nuda pre intelektuálov. Nie že by som ním nebol, mám rád aj podobné filmy, ale musí z nich niečo vyžarovať, ale hlavne musia mať jasnú pointu a smerovanie. Tento snímok ma vôbec nezaujal a doslova z toho sršala prázdnota. Podľa mňa emočne vyprahnutý scenár, ktorý sa doslova "udusil" v nevýraznom obsahu a prevedení. Škoda toho, lebo som očakával niečo zaujímavejšie a duchaplnejšie. 45 % ()

Soupalka

Některé příběhy by asi měly zůstat jen v knihách...Komorní a hořké drama jež nedokázalo naplnit ambice, které zřejmě mělo. Ani zprostředkovat ty skutečné emoce které chtělo s pomocí dosti nudné hudby nebo dobové výpravy. ()

RoyBatty444

Veľmi subtílna dráma s odvážnou vdovou jej princom a zlou čarodejnicou s ambíciami ísť cez mŕtvoly. Dobre spracovaná ľudská sebeckosť a zákernosť cez sladké reči. ()

Slepejsek

Film nostalgicky ometá prach z dobových rekvizit, které ožívají jakoby nikdy nezemřely. Přesto na mne působí jako prošvihnutá šance. Důvody vidím dva: 1) annonce (viz výše) jakoby popisovala trochu jiný film - nemyslím si, že Florence si chtěla "otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou" - prostě jenom knihkupectví; stejně tak si nemyslím, že Violet se za něco mstila, prostě měla jinou myšlenku a Florence jí překážela; kde jsou ty "probuzené dlouho potlačované emoce"? 2) kromě zmiňovaných emocí mi tu vůbec chybí nějaký ohlas okolí - ve filmu to bije do očí v okamžiku, kdy Florence objednává 250ks Lolity - jen tak pro sebe? Anebo s vidinou, že to prodá - pak ale musela ona a potažmo její knihkupectví ovlivňovat okolí mnohem více než kolik je film ochoten ukázat. Pak se ale i konání postav posunuje do trochu jiné roviny. A v tom vidím chybu filmu - že skutečné důvody a emoce jsou schovány někde hluboko pod povrchem a ty si je diváku tahej z prstu. Dohaduj se. Jak hodně to osciluje třeba v pasáži ostré komunikace s právníkem. Připadám si jako bych se jako rybář díval na mrtvou hladinu rybníka zatímco dole šrotují všechno živé a doma jsem našel obálku s useknutou ploutví a na základě toho šel plakat na půdu, že za ten masakr jsem odpovědný já. Chci říci, že osoby jednají a cítí na základě událostí, o kterých divák nic neví. Mimochodem jaký vliv to chtěl starý blázen uplatnit? A proč ho očekávaný výsledek "zabil"? ()

DrifterSoul

Nádherná oslava knih... Ty dobré dají člověku daleko více než sebelepší film. (Sorry, zde, na tomto webu :-). Neodplynou, zůstanou. A na druhé straně -  zdrcující zobrazení lidí ubohých, hrabivých, závistivých, nemajících jakýkoliv vnitřní rozměr. Takoví jsou bohužel k nalezení na všech geografických souřadnicích a v jakékoliv době, že. BTW: moje poklona za komentáře "Malarkey/XII.20" a "Pítrs85/X.18". ()

Konev

Tak se to tak nějak táhlo, čekal jsem na nějaký zvrat nebo finále, ale nic se nekonalo. Podruhé si ho již určitě nepustím... ()

to08.net

Vložit do podnikání celé srdce ještě neznamená, že následuje happyend. Lidský příběh o knihách, hlubokém přátelství, radosti i intrikách mocných. Krásně se na to dívá a nakonec přece jen vyznívá i prohra pozitivně, když Florence inspiruje malou Kristínu... ()

vopajslikova

Městečka a vesnice, jindy vnitřně svárlivá, se sjednotí, pokud se do nich přistěhuje někdo nový, tak to bývá. A pokud si zamane místní honorace, není šance. Když už to začalo vypadat na náznaky zalíbení, gentlemana kleplo. Hořká realita. ()

peproch

Jemný tichý film reportující emancipaci mladé ovdovělé avšak rozhleděné nad maloměstskou, upjatou a předpojatou morálku lokality ()