Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katastrofický film o souboji s ničivou vlnou v norském fjordu Geiranger, inspirovaný skutečnými událostmi. Zkušený geolog Kristian se chystá s rodinou opustit malebné město Geiranger. Přístroje umístěné v jednom z horských masívů nad fjordem zachytí znepokojivá data. Ve chvíli, kdy se rozezní poplašné sirény, naplní se Kristianova nejhorší můra. On i jeho blízcí mají přesně 10 minut, než je zasáhne obří vlna spuštěná sesuvem půdy. Začíná souboj s časem i živly. Vlna přenáší postupy klasických amerických katastrofických filmů do malebného a drsného severského prostředí. (Film Europe)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (163)

higuain 

všechny recenze uživatele

I když se to ve druhý polovině nevyhne nějakým logickým lapsům a žánrovým klišé, tak se pořád jedná o nadprůměrný katastrofický film, který hravě strčí do kapsy většinu americký (a mnohem dražší) produkce. Uthaug má talent (Tomb Raider to loni jen potvrdil) a na jeho další projekty si určitě dám pozor. ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době opět kvalitní katastrofický film. (Kam se hrabe 2012 či San Andreas.) Norové vložili do svého filmu vše a je to znát. Napětí je patrné už z pár minut filmu. Vtáhlo mě to a netrpělivě jsem čekal, co se stane. I tak mě lehce zklamal konec, který jsem vlastně čekal - tak proč si stěžuji? Vlna je ukázkou toho, že i jiné země umí natočit kvalitní podívanou. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Příběh o ničivé vlně je zasazen do krásné krajiny norských fjordů, pro které mám slabost - proto je mé hodnocení o něco vyšší. Film má tři části, jak už to u podobného žánru bývá - neklid před bouří, katastrofa, následky. Ač je místy příběh velmi napínavý, s hezkou kamerou a dramatickou hudbou, ve srovnání s klasickými americkými filmy (Skleněné peklo, Zemětřesení, Dobrodružství Poseidonu ad.) moc dobře nedopadá. Chybí patřičné konflikty mezi postavami, prokreslení jejich charakteristik a následné směrování. Američané se nebojí postavy obětovat. Buď zaplatí životem ten, kdo je sobec či působí svým chováním problémy (zde nenaplněno), nebo se obětuje pro druhé (zde naplněno velmi skromně vedlejší postavou). Divák by měl totiž vidět, že určitý model chování má nějaké vyústění - americké filmy byly do jisté míry výchovné, jelikož ukazovaly, jak se člověk má nebo nemá v krizových situacích zachovat. Ve Vlně pak vidím ještě jeden problém - moře je v Norsku studené i v létě, a tak by v jeho vodách postavy dlouho nepřežily... Za přírodu ovšem dávám 2* navíc. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Norové se plácli přes kapsu a natočili si katastrofický film, který je zajímavý zejména tím, že se jeho scénář, narozdíl od většiny amerických blockbusterů, může vyplnit. Jinak se ale jede podle zavedených schémat čili i tady je rodina v nesnázích, kterou katastrofa rozdělí a tudíž následuje trnitá cesta za znovushledáním. Ale i když je to klišé nad klišé, tady mi to nevadilo a to i díky civilněji pojatým hereckým výkonům. Co se trikové stránky týče, tak k dokonalosti něco chybělo a vlna samotná i sesuv působili hodně digitálně, ale ne tolik, aby mi to zkazilo celkový dojem. Navíc to vynahradil boj o život a postapokalyptická krajina, kterou za sebou vlna zanechala. Velká spokojenost. 80% ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Je to vlastně San Andreas v norském provedení. Hrdina není svalovec, ale tatík od rodiny, vědec, který i s postelí váží běžných 80 kilo. Tsunami se vizuálně povedla hezky a dobrých dvacet minut jsem křečovitě mačkal opěradlo křesla, takže hodnotím kladně. Jinak tedy pokus o akci v americkém stylu, který se zdařil na pěkných 75%. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Natáčelo se v Norsku a Rumunsku. (Cheeker)
  • Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)
  • Zástupcovia Nórska zvolili snímku ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na 88. ročník Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2016. (MikaelSVK)

Související novinky

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů

12.01.2016

Druhý ročník festivalu Scandi nabídne od 13. do 19. ledna přehlídku špičkových severských filmů v komplexním distribučním „cloudu": 13 filmů v deseti českých kinech, 41 VOD titulů na portálech… (více)

Bitva cizojazyčných filmů začíná

Bitva cizojazyčných filmů začíná

25.10.2015

Poslední měsíce filmového roku vždy patří hlavně oscarové líhni. Americké snímky se předhání v tom, kdo urve nejvíc pozornosti, to samé ale dělají i celovečeráky ze zbytku světa, které touží po… (více)

Reklama

Reklama