poster

Čekist

 • Rusko

  Чекист

 • Rusko

  Chekist

 • anglický

  The Chekist

 • anglický

  Tchekiste

  (neoficiální název)

Drama

Rusko / Francie, 1992, 93 min

 • Radko
  ***

  Rusi vždy stavali kolektívne nad jednotlivé. Tam ako indivídum máš zmysel len ako poslušné koliesko mnoho miliónového organizmu. A ten, vďaka komu mechanizmus čo len škripne, ten ide jednoducho z kola von. Sofistikované riešenia Rusom nikdy nešli a tak na masové porevolučné vyvražďovanie opozície použili mechanickú hrubú silu. Včerpávajúci a únavný kolovrátok popráv sa neustále krúti dokola a tým vytvára akoby dokumentárny záznam práce v prostredí prevlhnutých pivníc, slúžiacich ako väzenia súdy aj miesta výkonu trestu v jednom. A trest za všetky protiboľševické skutky bol jediný: Razstreľ! Zastreliť. V tejto do detailov vykreslenej no predsa sa opakujúcej nude trochu zaniká príbeh vodcu čekistov, niekdajšieho intelektuála, zúčastňujúceho sa bohémskeho života v kaviarňach. Zrejme podľahol revolučnej propagande a teraz, poznávajúc pravú povahu revolúcie, hľadá v myšlienkach filozofov a v rozhovoroch s kolegami ospravedlnenie odpudzujúcej krvavej mašinérie, v ktorej on sám plní len úlohu spomenutého poslušného kolieska v stroji.(19.1.2016)

 • NinonL
  *****

  Vynikající psychologická sonda do duše člověka, který se nechal ovlivnit zrůdnou ideologií. Tento film není o bolševismu ani o komunismu. Je o zlu a nenávisti, které "někdo" cíleně šíří a zlákal i další do svých spárů. Čeka, čekisté pod různými názvy působí ve všech revolucích, převratech a genocidách. Každá ideologie vyžaduje teror a krveprolití, aby si strachem podrobila většinu. Každá ideologie vyžaduje přisluhovače z řad občanů, kteří budou ostatní špehovat, udávat, mučit, vraždit tak dlouho, než je samotné někdo udá, zradí, umučí, zavraždí. Čekisté jsou lidé z masa a kostí, žijí mezi námi a bude stačit málo, aby se přidali k hlasatelům teroru. Pátrejme po tom, kdo ideologie šíří mezi lidi, kdo stále hledá nesváry, nepřátele, kdo rozeštvává lidi mezi sebou. Ten je totiž hlavním viníkem miliónů nevinných zavražděných ve jménu jakékoli revoluce.(6.9.2014)

 • topi
  *****

  Tolik poprav (stovky) jsem ve filmu ještě neviděl. Naturalistické ztvárnění tajné policie Čeky je opravdu nechutně vyobrazeno. Popravy na denním pořádku, stísněné cely popravčí místnosti, vytahování a odvážení mrtvol, to je v podstatě celá náplň tohoto snímku. Čeka byla první tajnou policií v Rusku po roce 1917 a co se tam odehrávalo je fakt prasárna nejtěžšího kalibru. Srovnatelné s Gestapem, ne-li ještě horší.(12.3.2015)

 • MrPierc
  ****

  Srubov je součástí Čeki, která má za úkol zlikvidovat nepřítele státu, strany, komunismu. Rozjetý stroj na zabíjení lidí se už nedá přibrzdit ani zastavit. Sám Srubov je přesvědčen, že revoluce a zabíjení musí tak být, aby se národ očistil. Jeho myšlení už je tak přesvědčeno, že zapomněl na soucit, strach, lásku. Na ničem jiném nezáleží, bolest musí provázet ušlechtilou cestu bolševismu. Revoluce tu není kvůli němu, ale on kvůli revoluci. Musí sloužit a denně systematicky popravovat lidi - je to tak dobře, tak to má být. Ztratil veškeré lidské chování. Kdo se jednou dostane do sklepa, tak ví, že už nikdy nevyjde živý. Srubov je svědkem masových poprav, ale je přesvědčen, že jedině tato cesta je správná. Přestává býti člověkem, ale strojem, ale i jeho se revoluce dotkne. Nikdo není nedotknutelný pro revoluci. Všichni se provinili svou existencí, chováním i myšlením. Trest smrti se stal spravedlností a očistou pro nevěřící, stal se novým náboženstvím. Individualita je nebezpečná a myšlení je tím největším prohřeškem. Ale lidskost se nedá potlačit, najdou se zde malé projevy u odsouzených i Čekistů: vtipy, hra s plechovkou, zpěv, křižování = to se nikdy nevymítí! Šílený proces prováděn bez citu, promyšleně, systematicky. Nikdo se neschová.(30.9.2012)

 • Karlos80
  ****

  Koukám že tady spousta lidí zase nezná pravá historická fakta, takže zde opět padají řečí o vině Sovětů a další podobné nesmysle, takže já jen dodám že příslušníci této odporné organizace byli vesměs židochazaři stejně jako později u NKVD. Pod jejich krvavými prackami zahynuly milióny Rusů – šlechta, inteligence i prostý lid. Židochazar nemá historii, ale pouze kriminalní rekord až do dnešních dnů! Naďa Savčenko měla pravdu když mluvila o "židácích' v souvislosti s děním na Ukrajině, prozřela a zaplatila, místo slibné kariéry skončila v base!(11.7.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace