Čekist

• angličtina

Tchekiste

(neoficiální název)

Rusko / Francie, 1992, 93 min

Tohle je maso, škoda slov. Každopádně díky manonfireovi za to, že byl včera ve dvě ráno onlajn a na profilu tohohle filmu, jinak bych ho asi neobjevil (funkce přítomní uživatelé se občas hodí) a taky chápu jeho hodnocení i komentář. I mě tady chybělo trochu lepší propracování postav a uznávám, že děj časem prostoupí do stereotypu (rozsudek, poprava, odvoz těl a tak furt dokola) ale na druhou stranu jednak při té délce na to nebyl čas a jednak to není úplně záměrem filmu. Spíš mě tu fascinuje to zobrazení téhle kruté mašinérie a masových poprav jako běžný denní prácičky a rutiny po bleskově vyneseným rozsudku takzvanou trojkou (soudní tribunál Čeky který podléhá jen sám sobě) na toto téma mám leccos nastudováno a tak jak je to tu zobrazeno to opravdu celkem odpovídá. Žádnej Hitler ani Stalin ani Pinochet, nacisti či jiní diktátoři nemají na největší masové vrahy 20 století a těmi Čeka bezesporu je. Mrazivý, depresivní a bezvýchodný film který vám náladu opravdu nezvedne. Možná tu nadhodnocuji formu nad obsahem, ale mě to rozstřelilo.95%(15.6.2016)

Na tento film sa nedá zabudnúť do smrti.Takmer celý film sa odohráva kdesi v podzemí.Červená genocída skoro ako v priamom prenose.Dej filmu kdesi v rokoch 1918-1921 v ZSSR.Poprava za popravou,pekne po šiestich a potom znova a znova a znova,stále dookola.Vyzliecť donaha,tvárou k múru,guľka do tyla,naložiť mŕtvych na vozík,odviezť,ostriekať krv hadicou a môže sa začať odznova.Ženy,muži,starý,mladý,všetko jedno.Vrátane mladých pekných dievčat,koho by to zaujímalo.Niekedy mi film pripomínal jatky,hlavne pri vyťahovaní mŕtvol z podzemia na povrch,lano,kladka,a šúp na korbu auta,odviezť k jame,vyklopiť a späť po ďalší tovar.Popravčia čata to všetko vykonáva ako rutinu,cigaretka,vodka,guľka do hlavy a môžeme začať od znova.Taká bola krvavá tvar ruskej revolúcie.Veľmi smutný pohľad na ľudí,ktorý takto pokorne prijali svoj osud.Žiadny súd,žiadne milosrdenstvo,nič také.Najhoršie na tomto filme je,že je natočený neuveriteľné realistický.Ak budete vidieť ten film,spomienka bude vo vás dokonca života.(29.3.2010)

Koukám že tady spousta lidí zase nezná pravá historická fakta, takže zde opět padají řečí o vině Sovětů a další podobné nesmysle, takže já jen dodám že příslušníci této odporné organizace byli vesměs židochazaři stejně jako později u NKVD. Pod jejich krvavými prackami zahynuly milióny Rusů – šlechta, inteligence i prostý lid. Židochazar nemá historii, ale pouze kriminalní rekord až do dnešních dnů! Naďa Savčenko měla pravdu když mluvila o "židácích' v souvislosti s děním na Ukrajině, prozřela a zaplatila, místo slibné kariéry skončila v base!(11.7.2019)

Čekista Andrej Pavlovic Srubov: ,,K potlačení chaosu je zapotřebí výkonné moci, i kruté. Proto máme sklepy, ne jako Francouzi. Ve Francii to byla gilotina. Vězeň je jako herec v divadle. Zapůsobí na diváky a dá jim morální sílu k boji. Nicméně, provedení ve sklepě, v tajnosti, bez odvolání, beze stopy, morálně ničí jednotlivce. Po jeho smrti, nic nezůstává. Ani tělo, ani hrob nebo detaily o smrti. Ani jejich pěkné široké krky! " - Evgenij Kovalov Petrovic -oficiální koncese zlata, schovával dokumenty společnosti. -Rozsudek.-Zastřelit. Ignat Usljabin Karlovic, usedlík, pomáhal měšťákům v jejich hnutích. -Rozsudek. -Zastřelit. Varlam Kirilnikov Ivanovik, kněz, spoluúčast na spiknutí. -Zastřelit. Viktorov Ivan Ivanovic šlechtic, jeho děti slouží u Kutepového armády. -Bez pochyb.-Popravčí četa. Anatolij Sergej Ivanov - zastřelit, Nina Pavlovna Salynska - zastřelit, Tichon Polujan Jurevic, vlastník obchodu, spolu účastnil se na agitacích farmářů. -Ke zdi zastřelit, zastřelit, zastřelit.........vinen, vina, vinen, zastřelit.... I přes v uvozovkách pozitivní konec filmu, kdy svědomí a pochyby začnou rozežírat hlavního hrdinu, divák zůstane nutně otřesen... ....... / / / / Skutečně se podařilo natočit čirý a přitom nekrvavý hnus. Pro diváka šílenější o to více, že tak to v porevolučním Rusku skutečně bylo. Čeka, jedna z prvních tajných Leninových služeb má na svědomí za svoji pěti-letou existenci smrt odhadem 300-500 000 lidí... Nechápu tu odvahu, jak tohle mohl v Rusku už v roce 1992 někdo natočit... Tam bych si prostě nebyl jistý nikdy, ani dnes. Pokud někým otřásl Wajdův film Katyň, tak na sledování tohohle ať rovnou zapomene... Brrrrrrr. Krystalická podoba primitivismu a zla v rudém hávu. Jdu si dát panáka. * * * * *(10.11.2011)

,,REVOLUCE NENÍ IDEA. JE TO ŽIVÝ ORGANISMUS...“ /// Ze života čekisty, jejichž posláním byla likvidace škůdců revoluce. Nečekejte pestrobarevnou mozaiku příběhů. Spíš neveselý a fádní vyprávění o sovětským gestapu. Popravy. Ideologie. Naplnit sklepní kóje. Vyprázdnit sklepní kóje. Naplnit kóje… Revoluce je totiž hladová šelma toužící po krvi. Nečekejte ovšem utrpení druhejch. Sovětskej člověk byl naučen umírat s hrdostí. ¾ filmu popravy. A přesto (nebo právě proto) vylejzá na povrch víc než jen zrůdnost ideologie. Nakonec jde přece jen o člověka… Hodnotit tohle je těžký. Vobyčejnýmu člověku totiž nemá co nabídnout. Ovšem já vím, že такова жизнь, ничего не поделаешь… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, proč Rusko ještě není přelidněný. 2.) Kukačky mi kukaj Internacionálu. 3.) Koukám jen na filmy s víc jak litrem mrtvejch . 4.) Thx za titule ,,boysetsfire“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.7.2014)