Čekist

The Chekist

Tchekiste

(neoficiální název)

Rusko / Francie, 1992, 93 min

To Vám někdy jednou za čas vidíte film, který Vás svou surovostí i syrovostí tak odzbrojí, že se to nedá s ničím srovnat. Tohle je hodinu a půl dlouhé čistokrevné ryzí zlo a já se ptám, jestli může být něco horšího než komunistická totalita dotáhnutá do konce ve svém procesu. Ten Východ dělá divy. Jiná číše krve. Ba ne. To si s ničím nezavdá. 92% (2.10.2011)

,,REVOLUCE NENÍ IDEA. JE TO ŽIVÝ ORGANISMUS...“ /// Ze života čekisty, jejichž posláním byla likvidace škůdců revoluce. Nečekejte pestrobarevnou mozaiku příběhů. Spíš neveselý a fádní vyprávění o sovětským gestapu. Popravy. Ideologie. Naplnit sklepní kóje. Vyprázdnit sklepní kóje. Naplnit kóje… Revoluce je totiž hladová šelma toužící po krvi. Nečekejte ovšem utrpení druhejch. Sovětskej člověk byl naučen umírat s hrdostí. ¾ filmu popravy. A přesto (nebo právě proto) vylejzá na povrch víc než jen zrůdnost ideologie. Nakonec jde přece jen o člověka… Hodnotit tohle je těžký. Vobyčejnýmu člověku totiž nemá co nabídnout. Ovšem já vím, že такова жизнь, ничего не поделаешь… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, proč Rusko ještě není přelidněný. 2.) Kukačky mi kukaj Internacionálu. 3.) Koukám jen na filmy s víc jak litrem mrtvejch . 4.) Thx za titule ,,boysetsfire“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.7.2014)

Vynikající psychologická sonda do duše člověka, který se nechal ovlivnit zrůdnou ideologií. Tento film není o bolševismu ani o komunismu. Je o zlu a nenávisti, které "někdo" cíleně šíří a zlákal i další do svých spárů. Čeka, čekisté pod různými názvy působí ve všech revolucích, převratech a genocidách. Každá ideologie vyžaduje teror a krveprolití, aby si strachem podrobila většinu. Každá ideologie vyžaduje přisluhovače z řad občanů, kteří budou ostatní špehovat, udávat, mučit, vraždit tak dlouho, než je samotné někdo udá, zradí, umučí, zavraždí. Čekisté jsou lidé z masa a kostí, žijí mezi námi a bude stačit málo, aby se přidali k hlasatelům teroru. Pátrejme po tom, kdo ideologie šíří mezi lidi, kdo stále hledá nesváry, nepřátele, kdo rozeštvává lidi mezi sebou. Ten je totiž hlavním viníkem miliónů nevinných zavražděných ve jménu jakékoli revoluce.(6.9.2014)

Na tento film sa nedá zabudnúť do smrti.Takmer celý film sa odohráva kdesi v podzemí.Červená genocída skoro ako v priamom prenose.Dej filmu kdesi v rokoch 1918-1921 v ZSSR.Poprava za popravou,pekne po šiestich a potom znova a znova a znova,stále dookola.Vyzliecť donaha,tvárou k múru,guľka do tyla,naložiť mŕtvych na vozík,odviezť,ostriekať krv hadicou a môže sa začať odznova.Ženy,muži,starý,mladý,všetko jedno.Vrátane mladých pekných dievčat,koho by to zaujímalo.Niekedy mi film pripomínal jatky,hlavne pri vyťahovaní mŕtvol z podzemia na povrch,lano,kladka,a šúp na korbu auta,odviezť k jame,vyklopiť a späť po ďalší tovar.Popravčia čata to všetko vykonáva ako rutinu,cigaretka,vodka,guľka do hlavy a môžeme začať od znova.Taká bola krvavá tvar ruskej revolúcie.Veľmi smutný pohľad na ľudí,ktorý takto pokorne prijali svoj osud.Žiadny súd,žiadne milosrdenstvo,nič také.Najhoršie na tomto filme je,že je natočený neuveriteľné realistický.Ak budete vidieť ten film,spomienka bude vo vás dokonca života.(29.3.2010)

Srubov je součástí Čeki, která má za úkol zlikvidovat nepřítele státu, strany, komunismu. Rozjetý stroj na zabíjení lidí se už nedá přibrzdit ani zastavit. Sám Srubov je přesvědčen, že revoluce a zabíjení musí tak být, aby se národ očistil. Jeho myšlení už je tak přesvědčeno, že zapomněl na soucit, strach, lásku. Na ničem jiném nezáleží, bolest musí provázet ušlechtilou cestu bolševismu. Revoluce tu není kvůli němu, ale on kvůli revoluci. Musí sloužit a denně systematicky popravovat lidi - je to tak dobře, tak to má být. Ztratil veškeré lidské chování. Kdo se jednou dostane do sklepa, tak ví, že už nikdy nevyjde živý. Srubov je svědkem masových poprav, ale je přesvědčen, že jedině tato cesta je správná. Přestává býti člověkem, ale strojem, ale i jeho se revoluce dotkne. Nikdo není nedotknutelný pro revoluci. Všichni se provinili svou existencí, chováním i myšlením. Trest smrti se stal spravedlností a očistou pro nevěřící, stal se novým náboženstvím. Individualita je nebezpečná a myšlení je tím největším prohřeškem. Ale lidskost se nedá potlačit, najdou se zde malé projevy u odsouzených i Čekistů: vtipy, hra s plechovkou, zpěv, křižování = to se nikdy nevymítí! Šílený proces prováděn bez citu, promyšleně, systematicky. Nikdo se neschová.(30.9.2012)