Čekist

The Chekist

Tchekiste

(neoficiální název)

Rusko / Francie, 1992, 93 min

To Vám někdy jednou za čas vidíte film, který Vás svou surovostí i syrovostí tak odzbrojí, že se to nedá s ničím srovnat. Tohle je hodinu a půl dlouhé čistokrevné ryzí zlo a já se ptám, jestli může být něco horšího než komunistická totalita dotáhnutá do konce ve svém procesu. Ten Východ dělá divy. Jiná číše krve. Ba ne. To si s ničím nezavdá. 92% (2.10.2011)

Tak v prvom rade obrovska vdaka ludom ako Wacoslav1 a Manonfire, ktorych profily som si nahodou prechadzal a nasiel som, ze hodnotili tento rusky film. Fuckt sa oplati obcas poprezerat profily uzivatelov. Reziser Rogozkyn mi sice nic nehovori /poznam z Ruska Tarkovskeho, Michalkovova, Popogrebskeho, Ejzenstajna a prorezimnych Bondarcuka s Ozerovovom/, no ale tento rejza mi teda fakt nic nehovori. Takze moj prvy film s nim, a to dost schematicky film. Ide to vo vychodenych kolajach - vrazdy v podzemi - rokovanie - vrazdy -rokovanie -vrazdy .... Vrazdy som si neuzival, nebavia ma a zijem moralnym zivotom a rokovania boli tiez suchoparne : meno XY : razstrelit, meno XY razstrelit a stale v tom istom duchu. Dejova linia prakticky nejestvuje, a to, ze sa diali masakre za cias ranneho ZSSR rokov 1918 - 38 viem a je mi luto tych obeti. Ovsem, mrtvym patri ucta a keby som si mal len 1 minutou ticha uctit kazdeho jedneho cloveka z 8 holokaustov, co prebehli /nigerijska Biafra 1967 -70, Rwanda 1994, darfur, Congo Free State 1865 - 1905, rezim hrozy v Kambodzi, Ukrajinsky Hladomor 1932 - 33, Vychodny Timor + ten klasicky zidovsky holokaust, tak by som 11 rokov nesmel ani vyslovit ani hlasku. Z technickych pricin je to nemozne. 80 %(18.6.2016)

Na tento film sa nedá zabudnúť do smrti.Takmer celý film sa odohráva kdesi v podzemí.Červená genocída skoro ako v priamom prenose.Dej filmu kdesi v rokoch 1918-1921 v ZSSR.Poprava za popravou,pekne po šiestich a potom znova a znova a znova,stále dookola.Vyzliecť donaha,tvárou k múru,guľka do tyla,naložiť mŕtvych na vozík,odviezť,ostriekať krv hadicou a môže sa začať odznova.Ženy,muži,starý,mladý,všetko jedno.Vrátane mladých pekných dievčat,koho by to zaujímalo.Niekedy mi film pripomínal jatky,hlavne pri vyťahovaní mŕtvol z podzemia na povrch,lano,kladka,a šúp na korbu auta,odviezť k jame,vyklopiť a späť po ďalší tovar.Popravčia čata to všetko vykonáva ako rutinu,cigaretka,vodka,guľka do hlavy a môžeme začať od znova.Taká bola krvavá tvar ruskej revolúcie.Veľmi smutný pohľad na ľudí,ktorý takto pokorne prijali svoj osud.Žiadny súd,žiadne milosrdenstvo,nič také.Najhoršie na tomto filme je,že je natočený neuveriteľné realistický.Ak budete vidieť ten film,spomienka bude vo vás dokonca života.(29.3.2010)

Tohle je maso, škoda slov. Každopádně díky manonfireovi za to, že byl včera ve dvě ráno onlajn a na profilu tohohle filmu, jinak bych ho asi neobjevil (funkce přítomní uživatelé se občas hodí) a taky chápu jeho hodnocení i komentář. I mě tady chybělo trochu lepší propracování postav a uznávám, že děj časem prostoupí do stereotypu (rozsudek, poprava, odvoz těl a tak furt dokola) ale na druhou stranu jednak při té délce na to nebyl čas a jednak to není úplně záměrem filmu. Spíš mě tu fascinuje to zobrazení téhle kruté mašinérie a masových poprav jako běžný denní prácičky a rutiny po bleskově vyneseným rozsudku takzvanou trojkou (soudní tribunál Čeky který podléhá jen sám sobě) na toto téma mám leccos nastudováno a tak jak je to tu zobrazeno to opravdu celkem odpovídá. Žádnej Hitler ani Stalin ani Pinochet, nacisti či jiní diktátoři nemají na největší masové vrahy 20 století a těmi Čeka bezesporu je. Mrazivý, depresivní a bezvýchodný film který vám náladu opravdu nezvedne. Možná tu nadhodnocuji formu nad obsahem, ale mě to rozstřelilo.95%(15.6.2016)

Len pre silnejšie povahy. Komunizmus a prejavy moci v tej najhoršej podobe. Tento film ponúka dookola opakujúce sa hrôzy, akoby chcel u diváka dosiahnuť ten pocit rutiny, ktorú z toho popravčia čata očividne má. Práca ako práca. Sme svedkami množstva odsúdených na smrť ako nepriateľov revolúcie a ešte väčšieho počtu drsných popráv. Nahota popravených obetí surovosť týchto udalostí ešte umocňuje a odhadujem, že dobrá polovica filmu sú brutálne zábery popráv, nakladanie a odvážanie mŕtvol a čistenie popraviska. Niet tu miesto pre nejaké sympatie, poniektorým môže prísť zle, všetci do jedného sú to pravé komunistické svine. Nič krásneho na filme nehľadajte, tu ide iba o drsnú výpoveď a ukážku krutosti doby a ako píše uživateľ Big Bear na konci to treba spláchnuť pol litrom vodky...80%.(3.6.2013)