Nikdo nesmí chybět

• Čína Yi ge dou bu neng shao (více)
Čína, 1999, 106 min

Režie:

Yimou Zhang

Kamera:

Yong Hou

Hudba:

Bao San

Daleko v horách severní Číny leží vesnička a v ní zapadlá jednotřídka. Jediný učitel, kterého tu mají, musí však náhle na měsíc pryč. A co najednou s třiceti dětmi, které ve škole ještě zbyly? Někdo je přece musí vyučovat... Po učiteli na desítky kilometrů ani vidu ani slechu, jediná, kdo přichází v úvahu, je čerstvá absolventka základní školy, třináctiletá Min-č' Wej z blízké vesnice. Aby si však vysloužila odměnu za své suplování, musí za měsíc předat všech třicet dětí. Což není snadné. V kraji je taková chudoba, že rodiny hledají všechny možné způsoby, jak se uživit a děti přestávají chodit do školy. Rodina Wej je také chudá, takže když jeden ze žáků odejde do města za výdělkem, musí udělat všechno, aby ho přivedla zpátky. A to všechno se v její situaci podobá dobrodružné výpravě do neznáma.
Yimou Zhang (I-mou Čang) je jedním z nejslavnějších čínských režisérů všech dob. Bývalý kameraman a doslova malíř obrazů v pohybu prorazil do světa už svým prvním samostatným filmem z roku 1987 Rudé pole, za něj získal na MFF v Berlíně Hlavní cenu Zlatého medvěda. O čtyři roky později přišel film Vyvěste červené lampiony (1991) a Stříbrný lev v Benátkách. Dnes je Yimou Zhang slavný po celém světě především pro svá poslední filmová plátna, inspirovaná náměty z velkolepé čínské historie, bohatstvím tradičního čínského malířství a filozofií tradičních bojových umění Hrdina (2002), Klan létajících dýk (2004) a Kletba zlatého květu (2006). Kdo nezná celou šíři Zhangova talentu, bude jistě překvapen. Mezi těmito velkolepými produkcemi, plnými barev, však Zhang natočil i několik komorních, lidských příběhů, sociálních dramat ze současnosti, či bolestné nedávné minulosti (Ju Dou, Příběh Qiu Ju, Šťastné chvíle, Žít). Nikdo nesmí chybět, stejně jako ostatní tyto příběhy, neupoutá na první pohled. Naopak, snímek působí téměř jako dokumentární obrázek z čínského venkova, v rolích vystupují neherci, kteří hrají sami sebe a barevnost je přímo závislá na skutečné barvě prostředí. Zhangovo mistrovství tu však ukazuje svou druhou tvář. Hluboká empatie s dramatem, který pro dívku znamená překonání svých psychických i fyzických sil, nebezpečnou výpravu do země neznámé a v mnohém nebezpečné, spolu s talentem vést neherce ke zcela autentickému výkonu, a samozřejmě schopnost "mluvit" kamerou, vytváří z tohoto malého bizarního příběhu silné a lidské drama. Jež navíc skrývá i mnohé poznání o současné Číně. Ze všech mezinárodním cen, které film získal, připomeňme především Zlatého lva a tři další ceny na MFF v Benátkách. (oficiální text distributora)

mm13

Prilepšujem, ale hlavná hrdinka mi bola natoľko sympatická a tie nevystaté decká v škole také podarené, že odpúšťam prekvapujúco obyčajný záver. Nie že by som režisérovi neuznával právo upozorniť na nedostatky školstva na čínskom vidieku, ale to bolo všetko čo nám chcel povedať? To už sa nedalo rozvinúť tému do všeobecnejšie platnej roviny? ...no nič, i tak veľmi príjemný zážitok. [70%] ()

rawen

Spíš to napíšu v bodech :) - zajímavý a poutavý příběh - který však trpí přeslazeným a "dokonalým" happyendem - výborné zpracování - příliš idealismu - kýčovité momenty = Celkově pěkný film, škoda že nakonec působí tak naivně, ani opojná Coca Cola a neustálý bubák nedostatku peněz mi nezakryly ten dojem, jako kdyby šlo o malovánku z komunistické čítanky, kde všechen lid je dobrosrdečný, děti jsou zdravé s červenými tvářičkami, na tabuli se barevnou křídou píšou krásná slůvka a všichni žili šťastně až do smrti... 7/10 PS: taky mi to připomnělo některé De Sicovy filmy... ()

Terva

Malá městská škola je ohrožena a mladé učitelce nezbývá nic jiného, než se za záchranou vydat až do dalekého města... Zajímavě pojatý dramatický příběh z jedné malé čínské vesničky. 一个都不能少 ()

GodComplex

Zhanguv navrat na vesnici, kde rozjizdi dalsi minimalisticke drama plne spinavych vesnicanku s jednou navstevou mesta, ktera ale nakonec zabere vice nez polovinu filmu. Na prvni pohled se to muze zdat jako reziseruv krok zpet a kousek se sice zajimavym konceptem, ale ne buhvijak zasadni, navic se neda nevidet podobnost s jeho starsim kouskem "The Story Of Qui Ju", ale cim vic se blizi konec a predevsim uplne finale tomu doda vyssi smysl a jednoznacne poselstvi o situaci v cinskem skolstvi na vesnici. Tema, ktere sice zde nikoho moc zajimat nemusi, ale je to misty podano natolik chytre emotivne, ze to stejne svym zpusobem zafunguje. 6/10 ()

italka63

Chudoba v čínských venkovských oblastech je tak nesmírná, že se nikdo nepozastaví,když suplovat za pana učitele, který musí odjet, přijede třináctiletá dívka. Pan učitel Kao jí klade na srdce-nikdo nesmí odejít ze školy! Tady se spí, doslova zde děti bydlí ve spartánských podmínkách. Ale jeden malý hoch, kvůli dluhům své chudé rodiny musí odejít do města za prací, a tam se od skupiny odtrhne. Musí ho nová učitelka najít, vždyť by porušila slib! Hlavní představitelka i děti byly bezprostřední a hrály výborně. Pro děti z Evropy by asi tahle škola byla jeden jediný den tvrdou lekcí :-) ()

Damiel

Asijské filmy mám rád, tenhle mě zahřál. Nevím sice, nakolik by zejména závěr (v té TV) byl možný v reálu, ale ve filmu proč ne... ;) ()

hygienik

Zhang vie točiť filmy a všetci vieme, že on to vie. Mne osobne sedia citlivé civilné príbehy zo súčasnej Číny, no jeho pseudohistorické veľkofilmy ma otravujú a nudia. Ale je asi dobré, že natáča oba žánre. Jednak preto, že nie každý má rovnaký vkus, ale hlavne preto, že v záplave farebných bublín veľkofilmov majú pre mňa tieto súčasné komorné drámy z jeho filmografie väčšiu cenu. Viem totiž, že ich nevyrába ako na páse. ()

Foma

Jak mě Čína, nebo tedy její politika štve (komunismus, Tibet, lidský práva, arogance), a ani se mi tam nechtělo jezdit, tak po tomhle filmu jsme dostal obrovskou chuť se tam vydat. Nádhera. Úžasná práce s malýma nehercema. Krásná kamera a citlivý využití hudby (aspoň mam ten pocit). ()

kagemush

Kdybych od Zhanga neviděl již před tímhle nějaký to jeho opulentní dílko,mohl bych si myslet ,že to je velmi blízký příbuzný nějakýho Formana(reinkarnace ještě né). Takovou práci s neherci jsem už dlouho neviděl. I díky tomu mnohé scény a situace vyzněly až neskutečně skutečně. Tak jako dialog reportérka-chlapec.-- ,,..................a co se ti na městě líbilo nejvíc?" ,,Je takové celé hezčí,a bohatší." ,, A jaký nejsilnější zážitek si z města odvážíš?" ,,Když jsem musel žebrat o jídlo. Na to opravdu nezapomenu." ()

Kwaichi

Obyčajný  príbeh z vidieckeho prostredia spracovaný veľmi jednoducho bez zbytočne komplikovaných elementov, ktoré by aj tak len prekážali. Režisér Zhang je kúzelník. V podstate z ničoho vyčaroval v závere slzy ma mojej tvári. Neodbytnosť učiteľky Wej bola pre mňa veľkou motiváciu pokračovať v rozrobenej práci. Ani nevedela ako, ale získala si plnú  dôveru a autoritu svojich žiakov - kľúčový element každého učiteľa. Pobavili ma scény keď s triedou spolu počítali koľko hodín treba odpracovať na lístok na autobus. Riešenie skutočných problémov je pre žiakov omnoho zaujímavejšie a inšpiratívnejšie ako teoretické úlohy z kníh určené pre minulú generáciu. ()

papaJA21

Nikdo nesmí chybět ...avšak mladá dívka nemá zprvu žádnou autoritu. Když se začíná všechno dařit, uteče jeden malý žák do města za prací, aby vypomohl rodině. Téměř neuvěřitelný snímek. ()

danliofer

Celou dobu jsem si u tohoto filmu říkala, že nesmím podlehnout dojmu, že se jedná o nějakou agitku. Když jsem se od tohoto pocitu oprostila, tak se mi příběh jevil tak čistý a křehký... A pokud tomu tak bylo i ve skutečnosti, tak klobouk dolů před hlavní hrdinkou, a to jak tou filmovou, tak hlavně tou reálnou, podle jejíhož příběhu byl film natočen... ()

dzira

Zhang Yimou je výkladní skříní čínské kinematografie. Na západě slklízí jeden úspěch za druhým. Věřím tomu, že jeho velkofilmy mohou běžet s velkou odezvou i v Číně, ale tento film? Kdo ví, jestli ho v Číně vůbec pustili do kin. Každopádně zde Zhang Yimou dokazuje svůj obrovský filmařský talent, mnohem více než u spektáklů typu Kletby zlatého květu.... ()

TO

Vesnický příběh, na který nejde zapomenout. Ten film má obrovské srdce. Zatím nejlepší film od Zhanga Yimouna. ()

hanagi

Tak trochu moralita, tak trochu pohádka, ale hlavně velice dojemný a lidský příběh. Příběh, který je vlastně až nepříjemně realistický. ()

Saku

Tak tohle je tezke hodnotit...vykresleni situace v Cine jak ji az zas tolik nezname je vyborne, herci neherci delaji co muzou, ale ten scenar si nejspis melo precist vice hlav najednou. Doufejme ze po uvedeni tohoto filmu v Cine maji deti ve skolach vice krid nez by museli cihel odnosit...65% ()

!Borec!

Vcelku obyčejný a klasický námět, který by v hollywoodském kolotoči nabral jiný kvalt, přičemž tady se drží pěkně při zemi. I když na tý zemi se možná drží až příliš, plno scén je zbytečně vleklých a nicneříkajících. Stejně tak si nejsem jistý, proč vlastně malá učitelka šla hledat onoho klučinu. Zprvu to bylo kvůli penězům, poté kvůli povinnostem a nakonec, že by opravdu z vlastní vůle? Nějak jsem tam ten přechod nepostřehl a pokud ano, byl dosti násilný (jako například brek do TV). Celkový dojem však není špatný, jako celek totiž nepůsobí snímek tolik povrchně, než když si ho rozeberete na konkrétní scény. ()

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)