Feriha

• Česko Vyměněné životy (více)
Turecko, (2011–2012), 140 h 59 min (Minutáž: 80–138 min)

Çağatay Ulusoy, Deniz Uğur, Yusuf Akgün, Feyza Civelek, Vahide Perçin, Hazal Kaya, Melih Selçuk, Ceyda Ateş Toplusoy, Metin Çekmez, Ayşegül Uyguner, Onay Kaya (více)

Série(3) / Epizody(80)

Začalo to malou lží a velkou láskou... Ale krásná Feriha nedokázala najít správnou chvíli na to říct, kdo skutečně je. Dokáže odhalit svoji pravou tvář? (TV Barrandov)

Kri-kri

Devět dnů a nocí, téměř bez spánku jsem jedním tahem shlédl celý seriál (všech 80 dílů) a jsem zas bohatší o další kulturní zážitek ze země půlměsíce. Není to úplná ztráta času, i když scénáristé a producenti se zejména ke konci postarali o to, aby to ve výsledku jako ztráta času na diváky zapůsobilo. První dvě řady jsou celkem vydařené a se svižným dějem, třebaže nesympatická, načuřená a věčně prolhaná totální kráva Feriha se svými přehnanými ambicemi a studem za sociální zázemí, ze kterého pochází mi neustále lezla na nervy. Zato její máma Zehra, to je jiná liga, tu jsem si docela oblíbil a proto mě zklamalo, když po 35. dílech ze seriálu zmizí a už nikdy se nevrátí. Zaujal mě její příběh, kdy ji po víc jak 30 letech vyhledal její někdejší mládenec s jeho dcerou Sophie Zehrou, mohla se tato zápletka více rozvinout. Zajímavá je i Hande - v první půli seriálu strašná mrcha a manipulátorka vymýšlející neskutečné intriky, ve druhé opět intrikuje, ovšem tentokrát už v prospěch dobrých skutků a proto jsem jí přál, aby jí to s Korayem vyšlo. Nejvíc jsem si ale oblíbil Laru, dceru módní návrhářky. Vyloženě nejkladnější postava seriálu - milá, sympatická, jediná ze všech absolutně nestranná (má přátele jak mezi smetánkou, tak i chudou domovnickou rodinou), neintrikuje, nelže a je upřímná, když se jí něco nelíbí, komukoliv vmete pravdu do očí, zkrátka jediná čistá duše. Navíc její představitelka Feyza Civelek je dle mého mínění nejkrásnější žena, která se v seriálu objevila. Zato jsem nesnášel zlatokopku Sanem, prospěchářku Seher a Emirem posedlou a psychicky narušenou Cansu (i když scény z cvokhauzu s dalším magorem Halilem jsou vyloženě psychodelické). Zpočátku jsem měl rád i Ferihinu sestřenici Gülsüm, ovšem jen do chvíle, než z ní scénáristé udělali další psychicky narušenou. Z mužských postav jsou nejcharakternější a tudíž i mně nejsympatičtější Koray a Levent, zato Mehmeta jsem moc nemusel, v jednom kuse měl potřebu někomu dávat přes držku kvůli cti své sestry, zatímco jeho žena z něj opakovaně dělala totálního vola. Každopádně první dvě řady byly vcelku koukatelné, třetí už je vyloženě fiasko. Nejenže v posledních vteřinách 2. řady tvůrci nechali zcela nesmyslně zastřelit hlavní hrdinku Ferihu i její matku Zehru (ukončení smlouvy s představitelkou Ferihy mohli producenti vyřešit jinou herečkou, nebylo nutné hned zabíjet hlavní postavu, po níž je pojmenován seriál), ale celá třetí řada se pak nesla v úplně jiném duchu. Prvních 5 dílů bylo vyloženě jen truchlení za Ferihou a vzápětí se vývoj děje obrátil o 180° - zmizela téměř celá domovnická rodina, Emir si našel novou lásku Gunesh a na Ferihu si už nikdo ani nevzpomněl. Naprosto zbytečnou postavou byla Zulal, holka z vesnice, která se na pár dílů nastěhovala do domovnického bytu, snažila se po vzoru Ferihy sbalit Emira, jenž ji přehlížel jak placatý šutr a nakonec ji rodina odlifrovala zpátky na venkov. Navíc poslední díl po sobě zanechal mnoho otevřených dějových linek (Gülsüm nadrogovávající Kaanovu pěstounku Pinar svými léky a nebo zda Emirova matka Aysun v klenotnictví tu mrchu Sanem zabila), zkrátka mnoho nezodpovězených otazníků. Tohle si diváci po mnoha hodinách sledování nezasloužili. První dvě řady jsou na 2,5 *, zmrvená třetí na 1 *, tudíž celý seriál zprůměruji na 2 * a 40%. () (méně) (více)

dafne68

Seriál je to príšerný, ako všetky z tejto krajiny. Videla som asi 10 častí a musím skonštatovať, že aký je Emir krásavec, taký je príšerný herec. Myslím, že ešte aj Ferihe to ide lepšie. Hviezdičku dávam len kvôli Ferihinej mame, tie jej úžasné poučné a ironické hlášky... Len vďaka nim som zvládla tých pár častí. Keď počujem jej mamu, to ako keby som počula tú svoju :-D ()

fiLLthe3DD

Zpočátku jsem zcela podlehl "kouzlu" tohoto seriálu... Herci byli vemi dobří, stejně tak i prostředí a hudba... Po zhlédnutí několika desítek epizod (z nichž jedna trvá neuvěřitelných 90 minut!!!) však mohu konstatovat, že šlo v podstatě o hovno... Plytký děj je nesmírně natahovaný a vesměs se nic neděje, Feriha se chová jak kráva (takhle debilní snad nebyly ani Divoká kočka, Nezkrotná Lucía, Rosalinda a ostatní jihoamerické afektované nádhery), k ostatním postavám lze místy cítit i sympatie, nicméně kurví to scénář a postavy se díky tomu chovají jednou tak, podruhé onak... Zehry (matka Ferihy) mi bylo fakt líto, tak tolerantní a kompetentní postavu bych u "muslimských" tvůrců fakt nečekal, coby seriálová matka obstála na jedničku - sympatická, hodná a tolerantní ženská, bylo mi jí fakt líto: to, jak se k ní děti a chovaly... Rovněž jsem zbožňoval postavu Sanem, její vztah s Leventem byl plný chemie (v novodobých telenovelách věc téměr nevídaná), nicméně tam se tvůrci nebyli schopni rozhodnout, zdali ze Sanem udělat mrchu nebo kladnou protagonistku (přirovnal bych k Lenerové z českého Gymplu s.r.o)... Kdyby měl seriál takových 50 epizod, klidně si jej přidám do topky, nicméně takhle to není nic jiného než jen natahování - vezmuli v potaz telenovely od Telemunda (které jsou alespoň akčnější a plné vražd), prohrává Feriha na celé čáře... Jenže i posraná Šeherezáda či Čas tulipánů (Lale devri) mají větší spád a zajímavější děj, něž toto, kde jedinou synopsí tvoří jen zápletky - a) Emir neví, že je Feriha dcerou domovníka, b) Emir zjistí, že je Feriha dcerou domovníka... Nebýt Zehry, Sanem a herců, mrdnu sem s chutí odpad a to i navzdory tomu, že jsem telenovelový fanoušek... ()

tyna97

Když jsem sledovala poprvé před pár lety, televize seriál nesmyslně utla při 64. epizodě a sledující nevěděli (a naštvaně očekávali), co se asi událo dál. Po letech Nova vysílá znovu, no sláva! Bohužel, od 65. epizody se změnil jak dabing, tak některé postavy, a trochu i příběh samotný. Nicméně, doufám, že Nova nyní odvysílá až do konce. Úprava: Bohužel, poslední díl (174.) odvysílán 17.7.23, ale bohužel ne tak, jako v originále, který skončil špatně. ()

Patricia...

Nehovorím, že to je extra výnimočný seriál. Ale aj napriek tomu sa dá pozerať, v každom prípade si nezaslúži takéto zlé hodnotenia a pri tom to dotyčné osoby ani nevideli. Určite by som mu nedala 5 * , ale keď niekto niečo hodnotí tak to musí aj vidieť. PS: nie je to ani klasická telenovela, pretože sa ani šťastne neskončí aspoň pre ferihu ktorá zomrie. ()

• Na stanici TV Barrandov se seriál vysílal v plné délce dílu, stejně jako v Turecku. Na TV Doma byl jeden originální díl rozdělený na dvě epizody. (B.Wilde)
  • Třetí série nebyla nikdy dokončena a děj není uzavřený, v Turecku se rozhodli seriál ukončit kvůli klesající sledovanosti a nezájmu o zásadní změnu děje. (B.Wilde)
  • V České republice (TV Barrandov) byl seriál odvysílán pouze do konce druhé série, na Slovensku (TV Doma) byly odvysílané všechny tři série. (B.Wilde)