Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bouřlivé mládí autora "Dona Quijota" v hvězdně obsazeném snímku... Svůj životopis Miguela de Cervantese natočil Vincent Sherman v roce 1967 – v barvě a s hvězdným obsazením. Ve snímku se objevili Horst Buchholz, Gina Lollobrigida, José Ferrer, Louis Jourdan či Fernando Rey. Zobrazuje mladého Cervantese jako chudého, leč ctižádostivého mladíka, který se nevyhýbá soubojům ani milostným eskapádám. Ústřední osou příběhu je pak konflikt Svaté ligy s Turky včetně slavné bitvy u Lepanta, která stála Cervantese ruku. Zmrzačený námořník je později zajat alžírskými piráty a odvlečen jako otrok do Alžírska, kde osnuje plány na vzpouru a útěk, aniž by tušil, že si jej budoucí generace zapamatují jako spisovatele. (Česká televize)

(více)

Recenze (12)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Je snazší pro pravdu zemřít než s ní žít." ----- Jakoby byl hotov k obojímu ... za každých, a to i krajně nepříznivých okolností. Myslím, že nepotřebuju vědět, jaký OPRAVDU byl. Chci si ho pamatovat v podání Horsta Buchholze ... jako horkokrevného snílka a bláhového idealistu, připraveného kdykoli se utkat s větrnými mlýny - a s celým světem ... ve snímku, který vzdává hold jemu samotnému stejně jako specifickému, z dnešního pohledu maličko staromódnímu stylu výpravných filmových dobrodružství, která vznikala v oněch památných dobách, které byly nakloněné chrabrým a neohroženým hrdinům stejně jako jejich krásným a zpravidla alespoň na první pohled bezbranným protějškům. Z hlediska dějin jsou ty drze prostovlasé, vzpurně volnomyšlenkářské a po všech stránkách pokrokuchtivé časy poměrně nedávné, leč z pohledu filmové historie jsou nadmíru uspěchanému, poněkud rozkolísanému a jaksi globálně nervnímu 21. století snad až příliš vzdálené. ()

arcticsky 

všechny recenze uživatele

Pěkné obsazení. Jako klasická rytírna 60 let docela dobré (jeden by očekával, že odněkud vystartuje s kordem Gérard Barray nebo Jean Marais). Ale jako úryvek ze života slavného spisovatele nejspíše silně zidealizované - jeho život v otroctví i ve své zemi byl dle dostupných údajů o dost drsnější atd... ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Nečakane dobre fungujúci nenáročný životopisný film s dobrodružným príbehom slávneho spisovateľa, ktorý toho zažil dosť a ako čítam, nudný život nemal ani po návrate zo zajatia do Španielska. Jeho "stáž" v Alžíri trvala až 5 rokov, počas ktorej sa o útek pokúsil 3-krát. Kratšia stopáž by sa hodila viac, hlavne romantiky v ňom bolo na mňa až priveľa, napriek tomu aj vďaka dobrodružnejšej druhej polke bolo iba málo hluchších miest. Buchholz sa na rolu idealistického rojka výborne hodil a krásna Lollobrigida to so svojím zvodným zjavom nikdy nepokazí. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Film ze zlatého věku klasických dobrodružných filmů a film kupodivu v našich televizích opomíjený. Snad sám název zavádí tím, že má jít o životopisný film. Tak tomu ale zdaleka není. Cervantes je tu ukázán jistě trochu přizpůsobený dobrodružnému žánru a Horst Buchholz - jak ho ostatně známe i ze Sedmi statečných - je takovým finfánovsko-cartouchovským typem hrdiny, který překoná všechny nesnáze, je miláčkem žen... Pravdou ovšem je, že Cervantes se skutečně účastnil bitvy u Lepanta (její scény jsou natočené výborně) a byl nějaký čas otrokem v Alžíru. Pravděpodobně byl už od mládím velkým idealistou a ve stáří to zkarikoval v postavě Dona Quijota, i mně tak podobné a blízké postavě osamělého rytíře bez bázně a hany... Gina Lollobrigida zde není tou prostou bláznivou dívkou z Fanfána nebo série Chléb,láska a .... Ovšem zase je prostitutkou nebo lépe řečeno kurtizánou. Mně se ten film moc líbil. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pokus o zmapovanie života veľkého spisovateľa, ktorého dielo je jedno z najpredávanejších kníh všetkých čias. Dodnes sa Don Quijot predal v počte asi 500 miliónov kusov, čo je chvályhodné, keďže nad ním sa nachádzajú len náboženské a komunistické knihy, teda knihy povinnej kúpy. Avšak na hodnote tento film stráca tým, že ide fakt len o fikciu. Ako ďaleko je od pravdy, nikto nedokáže určiť. ()

Galerie (38)

Reklama

Reklama