Fenomén Underground (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2014, 40x52 min

Underground by asi nikdy nenabyl takového významu, kdyby se nestal kolbištěm, na kterém se odehrál zápas s totalitou. Seriálu chybí nejenom koncepce, ale i nadhled. Vše se nahlíží optikou samotného androše, místy to vyznívá sebeoslavně a nekriticky. Seriál na mě působí tak nějak osvětově a výchovně. Což je v případě undergroundu opravdu hodně velký paradox.(21.11.2014)

• paascha

Sebechvála smrdí, jak zní stará pravda. V případě androše a mániček je to ale úplně jedno, protože ty smrdí ještě víc. Zbytečná kronika, kterou si smradlavý máničky natočily, aby se jim jejich alkoholové přeludy nevypařily z palic totálně, když už dneska je ta pravdoláska zase na odpis. Nestojí to za ten čas, přestože spoustu těch lidí znám osobně(30.9.2014)

No, vlastně jsem viděl jenom jeden díl Fenomén Underground: Není Charty bez "androše" a ten byl solidním shrnutím tehdejší situace. Nevím, jestli 39 dílů není příliš velkorysá dávka, ve které se divák utopí, no, uvidíme. Každopádně jsem povděčen za hjstorické momentky a dobové komentáře. Jo, my žijeme v Praze, to je tam, kde se zjeví Duch sám..(19.9.2014)

• Radko

Dnes ma na celom seriáli fascinuje len toto: v kolónke hercov sa skvie jediné meno. Príslušný riadok informatívneho textu o seriáli Fenomén Underground s 39. časťami na čsfd znie: "Hrají: Václav Havel". Veľmi príznačné. Pozn.: Možno sa to časom zmení, ale na tom, ako sa vraví, nesejde. Dôležité je, kto je jedinou hereckou osobou tohto seriálu na najpopulárnejšej stránke o filme v dnešnej ČSSR. Stále viac a viac (nielen vďaka tejto epizódnej príhode o azda len náhodnej nedôslednosti) dochádza na slová Milana Kozelku vpísané do kníh Semenisko zmrdov a Tetelisko zmrdov.(24.10.2014)

Pro začátek chci jen podotknout, že toto hodnocení se vztahuje pouze na tuto část o Primitivech, nikoliv na celý projekt Fenomén Undergroundu. Kdybych měl říci, čím The Primitives Group zaujali, řekl bych především neokoukanou a zábavnou perfektní show, která nebyla nijak omezena řekněme kulturními standardy socialistického stylu. Přestože hráli převzaté věci od slavnějších kapel ze zahraničí, tak jejich vystoupení byla neuvěřitelně burcující a vždycky ohromila. Jinak řečeno, nezpochybnitelně se vymanili ze všednosti a přinesli něco nového do té doby zcela neslýchaného, žel v hledání nových cest už neměli tolik časového prostoru se prosadit. Dokonce se zdá a možná je to pravděpodobné, že některé atributy jejich show možná okopírovala americká rocková kapela Kiss, která přišla na hudební scénu až mnohem později. Podle mého názoru, zřejmě nejlepší undergroundová kapela v Československu koncem šedesátých let. Přestože si hluboce vážím názorů významného českého hudebního kritika Jiřího Černého, tak v dokumentu zazněl úsudek, že z hlediska hudební kvality byla kapela Plastic People jaksi výše. S takovým názorem bych si dovolil nesouhlasit. Ačkoliv jsou hodnoceny vysoko, tak já osobně vím bezpečně, že stylovostí a interpretací byla hudba The Primitives Group i při vší jednoduchosti kvalitnějším a navíc mnohem a mnohem silnějším zážitkem. Pro nezasvěcené podotknu, že jsem obě kapely na živo slyšel. Při pohledu blíže, je víc než určující, že Primitivové holdovali především v tomto duchu rockové muzice a o politiku se moc nezajímali. Čímž se od ostatních jiných undergroundových kapel či písničkářů podstatně lišili.(8.11.2014)