poster

Fenomén Underground (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2014, 40x52 min

 • marvan
  ***

  Underground by asi nikdy nenabyl takového významu, kdyby se nestal kolbištěm, na kterém se odehrál zápas s totalitou. Seriálu chybí nejenom koncepce, ale i nadhled. Vše se nahlíží optikou samotného androše, místy to vyznívá sebeoslavně a nekriticky. Seriál na mě působí tak nějak osvětově a výchovně. Což je v případě undergroundu opravdu hodně velký paradox.(21.11.2014)

 • paascha
  *

  Sebechvála smrdí, jak zní stará pravda. V případě androše a mániček je to ale úplně jedno, protože ty smrdí ještě víc. Zbytečná kronika, kterou si smradlavý máničky natočily, aby se jim jejich alkoholové přeludy nevypařily z palic totálně, když už dneska je ta pravdoláska zase na odpis. Nestojí to za ten čas, přestože spoustu těch lidí znám osobně(30.9.2014)

 • waits
  ****

  No, vlastně jsem viděl jenom jeden díl Fenomén Underground: Není Charty bez "androše" a ten byl solidním shrnutím tehdejší situace. Nevím, jestli 39 dílů není příliš velkorysá dávka, ve které se divák utopí, no, uvidíme. Každopádně jsem povděčen za hjstorické momentky a dobové komentáře. Jo, my žijeme v Praze, to je tam, kde se zjeví Duch sám..(19.9.2014)

 • Radko

  Dnes ma na celom seriáli fascinuje len toto: v kolónke hercov sa skvie jediné meno. Príslušný riadok informatívneho textu o seriáli Fenomén Underground s 39. časťami na čsfd znie: "Hrají: Václav Havel". Veľmi príznačné. Pozn.: Možno sa to časom zmení, ale na tom, ako sa vraví, nesejde. Dôležité je, kto je jedinou hereckou osobou tohto seriálu na najpopulárnejšej stránke o filme v dnešnej ČSSR. Stále viac a viac (nielen vďaka tejto epizódnej príhode o azda len náhodnej nedôslednosti) dochádza na slová Milana Kozelku vpísané do kníh Semenisko zmrdov a Tetelisko zmrdov.(24.10.2014)

 • tahit
  *****

  Pro začátek chci jen podotknout, že toto hodnocení se vztahuje pouze na tuto část o Primitivech, nikoliv na celý projekt Fenomén Undergroundu. Kdybych měl říci, čím The Primitives Group zaujali, řekl bych především neokoukanou a zábavnou perfektní show, která nebyla nijak omezena řekněme kulturními standardy socialistického stylu. Přestože hráli převzaté věci od slavnějších kapel ze zahraničí, tak jejich vystoupení byla neuvěřitelně burcující a vždycky ohromila. Jinak řečeno, nezpochybnitelně se vymanili ze všednosti a přinesli něco nového do té doby zcela neslýchaného, žel v hledání nových cest už neměli tolik časového prostoru se prosadit. Dokonce se zdá a možná je to pravděpodobné, že některé atributy jejich show možná okopírovala americká rocková kapela Kiss, která přišla na hudební scénu až mnohem později. Podle mého názoru, zřejmě nejlepší undergroundová kapela v Československu koncem šedesátých let. Přestože si hluboce vážím názorů významného českého hudebního kritika Jiřího Černého, tak v dokumentu zazněl úsudek, že z hlediska hudební kvality byla kapela Plastic People jaksi výše. S takovým názorem bych si dovolil nesouhlasit. Ačkoliv jsou hodnoceny vysoko, tak já osobně vím bezpečně, že stylovostí a interpretací byla hudba The Primitives Group i při vší jednoduchosti kvalitnějším a navíc mnohem a mnohem silnějším zážitkem. Pro nezasvěcené podotknu, že jsem obě kapely na živo slyšel. Při pohledu blíže, je víc než určující, že Primitivové holdovali především v tomto duchu rockové muzice a o politiku se moc nezajímali. Čímž se od ostatních jiných undergroundových kapel či písničkářů podstatně lišili.(8.11.2014)