Paralelní kultura stále existuje a pětadvacet let po pádu komunistického režimu dokonce prožívá časy renesance. Nový dokumentární cyklus o lidech, kteří měli odvahu být svobodní i v době nesvobody. Česká televize začíná na podzim 2014 vysílat nový dokumentární cyklus, který vznikl v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové. Ve čtyřiceti dílech mapují jeho tvůrci neoficiální kulturní proud, žánry i významné osobnosti – od 40. let až do současnosti. Akcentují při tom podíl undergroundu na zápase o lidskou svobodu, nezávislost a demokracii.
Spoluautory cyklu jsou dokumentaristé Břetislav Rychlík a Jiří Fiedor a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Na natáčení se podíleli čtyři režiséři – Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík.
Jedním z hlavních podnětů pro vznik tohoto pořadu byly nejen odchody klíčových osobností novodobých českých a československých dějin, které byly spojeny s undergroundem, podílely se na jeho činnosti, nebo se jej snažily propagovat ve světě, ale také nadcházející výročí listopadových událostí.
„Tento projekt se připravoval poměrně dlouho a motivací byla celá řada. Asi nejsilnějším motivem byl pocit dluhu, který dlouhodobě má česká společnost k undergroundu jako takovému. Většina lidí nic neví o jeho hodnotách, příbězích a v mnoha případech i velmi drsných historických a politických souvislostech," říká dramaturg cyklu Josef Albrecht.
Cyklus chce poprvé komplexně zdokumentovat českou undergroundovou kulturu jako jev kulturně historický, ale také sociologický a politický. Televizní obrazovka poskytne prostor tomuto nezávislému kulturnímu fenoménu i jeho představitelům, kteří byli často šikanováni minulým režimem. Projekt vznikal v autentickém prostředí žijících aktérů, na festivalech, v komunitách a na různých akcích, využívá filmových, amatérských i oficiálních, materiálů včetně dobových propagandistických filmů nebo materiálů StB. Pracuje i s unikátními materiály a svědectvím pamětníků žijících v zahraničí. S žádostí o poskytnutí soukromých archivů oslovili tvůrci i televizní diváky. (Česká televize)

radeckator

Bohužel velké zklamání. Očekával jsem sérii podobnou legendárnímu Bigbítu, ale tohle je čajíček undergroundu zcela nehodný. Jestli by toto mělo zůstat jako jediné poselství pro budoucí generace o tomto fenoménu z dob komunismu, tak by to vyznělo jak velmi směšné a zbytečné hnutí. ()

Voorhees odpad!

Dneska je hrozně v módě schazovat Komunismus a vynášet do nebe každýho kokota co proti komunistům stál. Např. "Magor" je vypatlanej čůrák píšící poezii na úrovni Somálce a uplně o ničem a hudba? No, hudba :D Tohle lhaní a glorifikování kreténů je fakt ubohý a mě fakt vyvádí z míry. ()

javlapippi

Prvé tri časti to vyzeralo, že sa budú šedivé pupkaté máničky navzájom potľapkávať po ramenách. Ich zásluhy im samozrejme neberiem, ale skutočne zaujímavým sa pre mňa seriál stal po tomto (asi) nutnom úvode, kedy sa veci začali rozoberať postupne od 50. rokov. Od literátov a výtvarníkov, cez prvých rokenrolistov, zásadné hudobné grupy aj jednotlivcov, samizdatových publicistov, komunity a oceňujem aj časti venované jednotlivým regiónom. Čerešničkou sú pre mňa zábery z dobovej televíznej propagandy a hlavne inštruktážnych filmov ŠtB. Má to svoje muchy, niektoré časti sú viac a iné menej vyvážené, miestami je to trochu prečuňasované, ale celkový dojem je kladný a považujem celý projekt za záslužný. ()