Příběh Alberta Dehousse, prostého mladíka z francouzského venkova, který, protože během války neměl možnost nikterak přímo přispět k osvobození své vlasti, jednoho dne opouští manželku a vydává se do Paříže, okusit alespoň kousek z poválečné euforie. Jenže okolnosti ho donutí začít svůj život stavět na deziluzi a klamání nejen okolí, ale i sebe samotného. Začne tedy obcházet srazy válečných veteránů, poslouchat jejich historky a zapisuje si jejich jména aby se mezi ně jednoho dne vrátil jako jeden z nich.

Příběh o člověku, který se díky vlastni vůli, lži a vtíravosti dokázal dostat na takovou úroveň, která ho dovedla až ke špičkám armády a dokonce až na místo velitele jednotky v jedné německé poválečná zóně.

Film je protkán dokumentárními rozhovory ze současnosti se "skutečnými" veterány, kteří nám o Abertu zpětně prozrazují různé úsměvné detaily, např. domněnku zda li náhodou nešlo o ruského špiona nastrčeného Američany... Film byl oceněn cenou za nejlepší scénář na filmovém festivalu v Cannes. (maslic)

Volodimir2

Film je mimoriadne dobrý, vyjadruje cit a pochopenie mladého muža, ktorému nebolo dopriane sa v priebehu vojny stáť hrdinom a tak sa rozhodol zmeniť svoj bezvýznamný život. Albert rástol pod citlivým okom svojej matky a obrazom „hrdinného“ otca z 1. svetovej vojny. Prebieha 2. svetová, Albert dospel a čas plynie. Ale on si čoskoro uvedomí svoju menejcennosť a bezvýznamnosť a utečie do Paríža práve v dobe kedy skončila druhá svetová vojna a začínajú sa rozohrávať veľmi zložité otázky spolupráce s nacistami a získavanie späť svojej identity. A samotný Albert sa zapojí so svojou fantáziou do satirickej revízie dejín v povojnovom Francúzsku s obrovským úspechom. ()

Martin741

Celkom dobre, o cloveku, ktory stupal po spolocenskom rebricku smerom k vyssej spolocnosti, rezisersky vycibrene, dialogovo na urovni, len v strede sa mi zdala byt dost velka nuda : 70 % ()

borsalino

Ono lhát a lhát je rozdíl. Dobrého lháře dělá především dobrá paměť, aby si zapamatoval co kdy komu řekl, a když je někdo chytí na švestkách, tak ve lži pokračují dál a dál. Špatný lhář na svou lež vždycky doplatí. Hezký film. ()

Enšpígl

Hlavní hrdina byl zřejmě na stáži v českým parlementu, protože jediný na čem vybudoval svou kariéru byli neskutečně drzý lži. Opravdu člověk až žasně, jak se v rámci hesla se lží nejdál dojdeš, takovej lidskej pšouk dostane až na vrchol. Jako satira je to dobrý, leč když člověk ví, že přesně takhle to funguje i v reálu byť třeba ne v oblasti válečnýho odboje, tak už mu to až tak vtipný nepřijde. Mathieu zahrál Alberta skvěle a jen potvrdil fakt, že současná Francie na poli velkých hereckých talentů, kategorie muži není ani zdaleka jen Vincent Cassel. ()