Mzda strachu

Le Salaire de la peur

The Wages of Fear

The Wages of Fear

Thriller / Dobrodružný / Drama

Francie / Itálie, 1953, 156 min (SE: 131 min, Director's cut: 148 min)

Přímočarý děj a dokonalá atmosféra.(10.5.2008)

Špičkový realistický thriller s velmi jednoduchou zápletkou a skvělými hereckými výkony. Představování postav je trochu velkorysé (celá první polovina filmu), ale zúročí se, a jak se sedne do aut a nastartuje, člověk si může okousat nehty. Vlastně ještě dřív - už když se do aut nakládá nitroglycerin.(18.12.2010)

Bezpáteřní Mario, zbabělý Jo, charakterní Bimbo a sympatický Luigi. Jejich charaktery se během dlouhé cesty mění a to je asi to nejcennější na tomto časem ohlodaném filmu, který je dnes spíše k pousmání a ve kterém není ani památky po skutečném napětí. Jedna hvězda za scénu u ropného jezírka, druhá za docela zajímavý závěr a třetí za Luigiho.(15.7.2011)

Bezchybný thriller, který s přehledem strčí do kapsy většinu svých dnešních následníků. Od začátku - představování protagonistů - po odzbrojující dramatické pasáže, jež nás nutí zadržovat dech, našlapaná podívaná bez slabých míst. Výborný Yves Montand, kterého tento film přes noc proslavil. Ještě suverénnější je ale představení Charlese Vanela, jenž se postupně mění z chladnokrevného gangstera až na roztřeseného "strašpytla.(2.9.2005)

Jediné, co bych vytknul, je dlouhá stopáž. Film zároveň v některých ohledech poněkud zestárnul. Co bylo kdysi akční scéna, je dnes muzejní retro a zbytečné si namlouvat, že atmosféru filmu to neovlivňuje. Co funguje stále na výbornou a vždy fungovat bude, jsou pěkně udělané charaktery postav. Tyto mají vývoj a vrstevnatost. Každého hrdinu si člověk může oblíbit, aby ho pak následně mohl kvůli něčemu odsoudit. Různé prostředí a situace mění chování lidí a odhaluje skryté stránky osobnosti. Na svojí dobu úžasná kamera. 74%(28.6.2011)

• - Jean Gabin odmítl ve filmu hrát roli M. Joa, jelikož si nemyslel, že jeho fanoušci budou ochotni platit za možnost vidět ho na plátně postupně se měnit ve zbabělce. (DaViD´82)

• - U nás byl snímek tehdejší komunistickou propagandou vítán a to z toho důvodů, že podle ní dokladoval špatné pracovní podmínky dělnické třídy v západním světě. (Olík)

• - Produkce překročila kvůli pohromám při natáčení rozpočet o více jak 50 miliónů franků. (DaViD´82)