poster

Mzda strachu

 • Československo

  Cena strachu

 • Francie

  Le Salaire de la peur

 • Itálie

  Vite vendute

 • Itálie

  Il salario della paura

 • Velká Británie

  The Wages of Fear

 • USA

  The Wages of Fear

 • Nový Zéland

  The Wages of Fear

 • Kanada

  The Wages of Fear

Thriller / Dobrodružný / Drama

Francie / Itálie, 1953, 156 min (SE: 131 min, Director's cut: 148 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • anais
  *****

  Párkrát tu zaznělo, že první půlka je moc rozvleklá. Mně se právě první polovina líbí snad ještě více než druhá. Pomalé představení jednotlivých charakterů funguje nezávisle na druhé polovině - vytváříme si vztah k jednotlivým postavám, a představu o tom, jaké ty postavy vlastně jsou. Druhá půle pak nenápadně nabourává chápání jednotlivých charakterů a na nebezpečných zkouškách teprve rozkrývá skutečnou podstatu věci. Právě hra mezi očekáváním, zda se naše představy o vlastnostech postav naplní či ne, je pak zdrojem silného emočního náboje, který funguje v druhé polovině. Je na tom fascinující, že to, co se dá na povrchu vnímat jako jednoduché dobrodružné vyprávění, je vlastně dost rafinovaná hra na kočku a na myš mezi scénárisotu a divákem.(16.2.2015)

 • dobytek
  ****

  Já jsem nejdřív viděl verzi z roku 1977 a až později tento originál. Nedokážu říct, kterej film mam radši. Tenhle mam asi radši jako celek, z novější verze mam zase radši jednotlivý scény. V každym případě atmosféra a napětí tady rozhodně nechybí a oba dva filmy bych určitě všem doporučil.(29.12.2006)

 • Jossie
  ****

  Nebýt úvodní dost dlouhé a dost nezáživné třičtvrtěhodiny ( a odůvodnění, že se tak seznámíme a sžijeme s postavami neberu, nesžila jsem se s nimi, byli mi nesympatičtí, jejich chování jsme nechápala a tak mohli pro mě za mě klidně vyletět do vzduchu), šla bych na plný počet. Když ovšem hoši nasednou do aut a vezou ten nebezpečný náklad, je to jedna nervydrásající scéna za druhou a vrchol dokonalosti je sfouknutá sirka. Konec byl malinko přepísknutý, ale to je můj osobní dojem, někdo z toho má možná to správné završení celého příběhu.(11.7.2011)

 • Kimon
  ****

  Tak tento film zanechal stopu už v paměti mého táty, a to je přitom už pěkných několik desítek let a já už dávno nepatřím mezi ty mladé. Viděl ho tenkrát na miniobrazovce jednoho z prvních TV přijímačů, tuším se ta bedýnka jmenovala Athos a bylo to asi okolo notoricky známého roku 1968, kdy se na nějaký čas dostaly do TV i snímky zpoza železné opony. Pamětníci jistě vědí, oč kráčí. Tenkrát byl ze Mzdy strachu tak nadšen, že ještě příležitostně po létech na tento film vzpomínal a mě se, i když jsem ho ještě neviděl, vryl do paměti. Mnohem později, to už můj táta nežil, zařadili tento film na ČT do vysílání a já byl zvědavý, co na něm bylo tak zajímavého, že o něm tak nadšeně mluvil. A nebyl jsem zklamaný. Přestože jsem byl ze svého mladického období už namlsaný barevnými snímky, sežral jsem tento černobílý snímek i s navijákem. A pak už jsem se nedivil, proč tak nadšeně o tomto snímku můj otec hovořil. Vždyť před rokem 68 a následně nedlouho i po něm bylo u nás možno vidět v TV a kinech jen různé komunistické agitky a maximálně procenzurovaný a vystříhaný "západní" film s kritikou západního konzumního života. A thriller a dokonce akční? No, to byl zázrak v socialistickém Československu. Takže: stojí za shlédnutí, i když je čb a už přes půl století starý.(18.6.2007)

 • Nin
  ***

  Více než hodinu jsem se řádně nudil. Hodně pomalý rozjezd, kde se nedozvídáme o postavách prakticky nic, jen můžeme vidět, jak se poflakují v tom svým městečku, handrkují se a celkově se chovaj jako pitomci. Zatímco v druhé polovině přichází ta šílená cesta s nitroglycerinem a to už je jiné kafe. Opravdu napínavé až nervy drásající scény, hutná atmosféra a interakce mezi postavama... Ale přesto, na začátku jsem asi dvakrát málem usnul. Proto (6/10)(11.9.2009)

 • - Produkce překročila kvůli pohromám při natáčení rozpočet o více jak 50 miliónů franků. (DaViD´82)

 • - Jean Gabin odmítl ve filmu hrát roli M. Joa, jelikož si nemyslel, že jeho fanoušci budou ochotni platit za možnost vidět ho na plátně postupně se měnit ve zbabělce. (DaViD´82)

 • - Film se měl původně natáčet ve Španělsku. Ovšem Yves Montand i jeho žena Simone Signoretová tam odmítli natáčet, dokud byl u moci diktátor Franco. Nakonec se tedy natáčelo na jihu Francie. Přesto šlo ze strany Montanda o odvážný požadavek, jelikož do té doby byl hercem malých rolí a nemohl si moc "vyskakovat". Hvězdu francouzské kinematografie z něj udělala právě až Mzda strachu. (DaViD´82)