Mzda strachu

• Itálie

Il salario della paura

• Kanada

Thriller / Dobrodružný / Drama

Francie / Itálie, 1953, 156 min (SE: 131 min, Director's cut: 148 min)

Špičkový realistický thriller s velmi jednoduchou zápletkou a skvělými hereckými výkony. Představování postav je trochu velkorysé (celá první polovina filmu), ale zúročí se, a jak se sedne do aut a nastartuje, člověk si může okousat nehty. Vlastně ještě dřív - už když se do aut nakládá nitroglycerin.(18.12.2010)

První hodina ještě nebyla to pravé ořechové, ale přesto měla v celkovém příběhu své místo, protože tím jak nám ukázala jaké neutěšené podmínky vládly na tom bohem zapomenutém místě, odkud byla jen pranepatrná naděje na návrat do civilizovanějších míst, kde by člověk nakonec nechcípl hlady, tím pro mě byla alespoň částečně pochopitelná ta sebevražedná mise čtyř dobrovolníků s náklaďákem plným nitroglycerinu, nerovným terénem a více než nejistými vyhlídkami na přežití. A s prvními najetými kilometry začala ta pravá "legrace", která postupně otestovala nejen schopnosti, odvahu a charakter šoférů, ale často také moje nervy, protože napínavé to bylo dost, ne, že ne. Opravdu dobrá podívaná, která si u mě vysloužila lepší čtyřku a možná si časem přečtu i knihu.(23.3.2014)

Miestami mi tí šoféri pripadali ako Pat a Mat, vďaka čomu napätie nehrozilo. Tiež neviem, čo to dostali za super káry, ktoré buď mohli ísť naplno 40 km/h a nemohli spomaliť alebo išli 10 km/h a nemohli sa rozbehnúť. Popri tom si občas vyšli na polorozpadnutú drevenú plošinu alebo našli v strede cesty obrovský kameň, aby nemali tú cestu takú nudnú. Príliš ma to nezaujalo, skúsim US verziu.(23.1.2016)

Bezpáteřní Mario, zbabělý Jo, charakterní Bimbo a sympatický Luigi. Jejich charaktery se během dlouhé cesty mění a to je asi to nejcennější na tomto časem ohlodaném filmu, který je dnes spíše k pousmání a ve kterém není ani památky po skutečném napětí. Jedna hvězda za scénu u ropného jezírka, druhá za docela zajímavý závěr a třetí za Luigiho.(15.7.2011)

"Mzda strachu" působí i dneska mladě a nadčasově především svým provedením. Žádný herec nepřehrává, postavy se vyvíjí a jsou tvrdě uvěřitelné (každého byste chvílemi zaškrtili a za chvilku mu držíte palce) a napětí je takové, až se chvílemi nedá dýchat. Remake Williama Friedkina je také na vysoké úrovni, ale originál je jen jeden. 90%.(8.10.2010)

• - Jedna ze scén se odehrává v momentě, kdy náklaďák uvízne v kráteru, do kterého vytéká nezpracovaná nafta. Při natáčení této scény byla použita skutečná syrová nafta. Yves Montand a Charles Vanel tak byli při natáčení vystaveni jejím chemickým výparům a oba kvůli tomu dostali vážný zánět spojivek. (DaViD´82)

• - První film, který dokázal získat obě prestižní evropské festivalové ceny. Jak Zlatou Palmu na filmovém festivalu v Cannes, tak i Zlatého Medvěda z berlínského festivalu. Stalo se tak v roce 1953. (DaViD´82)

• - Ve Spojených státech amerických se filmu dostalo nařčení z antiamerikanismu. To mělo za následek, že američtí cenzoři poupravili či rovnou vystříhali mnoho klíčových scén snímku. (DaViD´82)