Mzda strachu

Il salario della paura

• Nový Zéland

• Kanada

Thriller / Dobrodružný / Drama

Francie / Itálie, 1953, 156 min (SE: 131 min, Director's cut: 148 min)

Párkrát tu zaznělo, že první půlka je moc rozvleklá. Mně se právě první polovina líbí snad ještě více než druhá. Pomalé představení jednotlivých charakterů funguje nezávisle na druhé polovině - vytváříme si vztah k jednotlivým postavám, a představu o tom, jaké ty postavy vlastně jsou. Druhá půle pak nenápadně nabourává chápání jednotlivých charakterů a na nebezpečných zkouškách teprve rozkrývá skutečnou podstatu věci. Právě hra mezi očekáváním, zda se naše představy o vlastnostech postav naplní či ne, je pak zdrojem silného emočního náboje, který funguje v druhé polovině. Je na tom fascinující, že to, co se dá na povrchu vnímat jako jednoduché dobrodružné vyprávění, je vlastně dost rafinovaná hra na kočku a na myš mezi scénárisotu a divákem.(16.2.2015)

Já jsem nejdřív viděl verzi z roku 1977 a až později tento originál. Nedokážu říct, kterej film mam radši. Tenhle mam asi radši jako celek, z novější verze mam zase radši jednotlivý scény. V každym případě atmosféra a napětí tady rozhodně nechybí a oba dva filmy bych určitě všem doporučil.(29.12.2006)

Nebýt úvodní dost dlouhé a dost nezáživné třičtvrtěhodiny ( a odůvodnění, že se tak seznámíme a sžijeme s postavami neberu, nesžila jsem se s nimi, byli mi nesympatičtí, jejich chování jsme nechápala a tak mohli pro mě za mě klidně vyletět do vzduchu), šla bych na plný počet. Když ovšem hoši nasednou do aut a vezou ten nebezpečný náklad, je to jedna nervydrásající scéna za druhou a vrchol dokonalosti je sfouknutá sirka. Konec byl malinko přepísknutý, ale to je můj osobní dojem, někdo z toho má možná to správné završení celého příběhu.(11.7.2011)

Tak tento film zanechal stopu už v paměti mého táty, a to je přitom už pěkných několik desítek let a já už dávno nepatřím mezi ty mladé. Viděl ho tenkrát na miniobrazovce jednoho z prvních TV přijímačů, tuším se ta bedýnka jmenovala Athos a bylo to asi okolo notoricky známého roku 1968, kdy se na nějaký čas dostaly do TV i snímky zpoza železné opony. Pamětníci jistě vědí, oč kráčí. Tenkrát byl ze Mzdy strachu tak nadšen, že ještě příležitostně po létech na tento film vzpomínal a mě se, i když jsem ho ještě neviděl, vryl do paměti. Mnohem později, to už můj táta nežil, zařadili tento film na ČT do vysílání a já byl zvědavý, co na něm bylo tak zajímavého, že o něm tak nadšeně mluvil. A nebyl jsem zklamaný. Přestože jsem byl ze svého mladického období už namlsaný barevnými snímky, sežral jsem tento černobílý snímek i s navijákem. A pak už jsem se nedivil, proč tak nadšeně o tomto snímku můj otec hovořil. Vždyť před rokem 68 a následně nedlouho i po něm bylo u nás možno vidět v TV a kinech jen různé komunistické agitky a maximálně procenzurovaný a vystříhaný "západní" film s kritikou západního konzumního života. A thriller a dokonce akční? No, to byl zázrak v socialistickém Československu. Takže: stojí za shlédnutí, i když je čb a už přes půl století starý.(18.6.2007)

Více než hodinu jsem se řádně nudil. Hodně pomalý rozjezd, kde se nedozvídáme o postavách prakticky nic, jen můžeme vidět, jak se poflakují v tom svým městečku, handrkují se a celkově se chovaj jako pitomci. Zatímco v druhé polovině přichází ta šílená cesta s nitroglycerinem a to už je jiné kafe. Opravdu napínavé až nervy drásající scény, hutná atmosféra a interakce mezi postavama... Ale přesto, na začátku jsem asi dvakrát málem usnul. Proto (6/10)(11.9.2009)

• - Produkce překročila kvůli pohromám při natáčení rozpočet o více jak 50 miliónů franků. (DaViD´82)

• - Jean Gabin odmítl ve filmu hrát roli M. Joa, jelikož si nemyslel, že jeho fanoušci budou ochotni platit za možnost vidět ho na plátně postupně se měnit ve zbabělce. (DaViD´82)

• - Film se měl původně natáčet ve Španělsku. Ovšem Yves Montand i jeho žena Simone Signoretová tam odmítli natáčet, dokud byl u moci diktátor Franco. Nakonec se tedy natáčelo na jihu Francie. Přesto šlo ze strany Montanda o odvážný požadavek, jelikož do té doby byl hercem malých rolí a nemohl si moc "vyskakovat". Hvězdu francouzské kinematografie z něj udělala právě až Mzda strachu. (DaViD´82)