Mzda strachu

• Československo Cena strachu (více)
TV spot

Las Piedras, malé, od zbytku světa odříznuté městečko v jedné nejmenované zemi střední Ameriky. Bezcílně tu marní čas horda dobrodruhů nejrůznějších národností, která horečně vyhlíží jakoukoliv naději, jak uniknout všudypřítomné bídě a nudě. Mezi nimi je i Mario (Yves Montand), kterému zpříjemňuje pobyt mladá obsluha místí krčmy Linda (Véra Clouzot); Jo (Charles Vanel), francouzský gangster s nervy z ocele; Bimba (Peter van Eyck), tajuplný Němec, který přežil nacistický pracovní tábor; a Ital Luigi (Folco Lulli), nejlepší Mariův přítel - ovšem jen dokud se Mario nedal dohromady s Joem. Jednoho dne se jim naskytne možnost, jak přijít k vytouženým penězům, které jim umožní únik ze země: vypukne požár ropného pole a americký koncern, jediný zaměstnavatel v kraji, nabídne mužům 2 000 dolarů, když ve dvou náklaďácích přepraví pro hašení nutný nytroglycerin. Čeká je 500 kilometrů dlouhá cesta, při níž může sebemenší nehoda vést k explozi zničujících následků...Podle románu Georgese Arnauda. V roce 1977 natočil William Friedkin remake SORCERER. (Pohrobek)

Yamatosan

70 let starý film, to už přece nemůže fungovat, bude to nuda, bude to slabé, bude to - ani hovno! Ten film funguje náramně, bez přehánění funguje lépe, než většina současných blockbusterů. Doslova vše v něm funguje. Vše až na jednu věc... ale to až za chvíli. Dvě a půl hodiny dlouhé, uteče to jak poloviční, první hodinu se nic neděje a přesto je naprosto úžasná, a pak se rozjede peklo, že většina akčních velkofilmů může zalézt do kouta a přemýšlet, kde udělaly chybu. Tolik napětí na jedné blbé silnici jsem nezažil! A jak geniálně je to natočené, třeba to odfouknutí tabáku... málem jsem dostal infarkt! No a pak přijde ta jedna věc - poslední minuta filmu. Poslední minuta, která je jedním z největších filmových WTF. Možná v tom má být nějaké poselství, ale ty vole, to je jak kdyby ti Clouzot plivl do ksichtu a nohou to rozmazal!!! Proč, kurva proč? Přesto byste se na tento film podívat měli, já ho rozhodně všem, co jste ho neviděli, maximálně doporučuji! ()

LAZZiO

napinak jak svina...ked clovek prekusne b&w zaciatky starych filmov, dostane sa mu odmeny :-)...paradny snimok.,,len ten konec aaaaaaaa ()

Astu.

To vědomí vlastní smrtelnosti, to uvědomění si konečnosti naší existence, to pochopení, že každou sekundu můžu zemřít, je neuvěřitelně působivé. _____Mzda strachu je výborný film a to nejen kvůli napětí, které se táhne od závěru první hodiny až do konce. Podle mě má také silný sociálně-kritický podtext, ve kterém říká, že ta svoboda je dost relativní pojem vázaný na prachy a když jste zoufalí, tak vám nezbývá nic jiného, než kvůli penězům riskovat svůj život. Pokud chce člověk uniknout z pekla a peníze jsou k tomu jediným prostředkem, tak pud sebezáchovy musí být potlačen a musí si na okamžik projít peklem ještě daleko větším. ____ Stejnou měrou jako thriller je to psychologické drama o tom, jak se z pseudo-drsňáků stávají pod obrovským tlakem zbabělci a jak se u submisivních, naoko slabích jedinců může projevit hrdinství a síla. ____ 8,5/10 ()

oslotron

Pomalu tříhodinovej film o kamionech?? Na první pohled nevábné. Ale kamiony jsou po uši naložený nitroglycerinem, kterej má nepříjemný tendence vybuchnout při sebemenších otřesech. Za volantem trůní Yves Montand a kvalita "silnic" ve střední Americe je hodně nízká... Budete sledovat každičkej kamýnek na cestě, tomu věřte. A ten šokantní konec... ()

stuj

Z doby, kdy si ještě lidi ani nehráli na to, že mají brát ohled na přírodu a vesele a bez okolků si plundrovali nerostný bohatství. Domorodci jim byli šumák a i oni sami kolikrát žili v rozpadlých chajdách a chodili po blátivých cestách jako by se nechumelilo. To, že je projíždějící auto ohodí, byla prostě normálka a nikoho to nekálilo. V porovnání s dneškem, kdy člověk musí mít všechno hezký a jet podle stylu, to je docela dobrej kontrast. Dneska je nepřípustné nosit furt stejný věci, nebo mít v bejváku opadanou omítku. Och. Jukněte na film a uvidíte, jak „civilizovaní“ žili dřív a jak jim naše „hodnoty“ byly u pr... ;) Taky mezilidský vztahy jsou ve filmku o dost drsnější. Žádný ohledy jeden na druhýho – boss je prostě král a může všechno, stejně tak pracháč je king a může si na ostatní třeba plivnout a nikdo se nad tím nepozastaví. A vykreslení vztahu muž-žena? Hahá, feministky musí umírat, když vidí, jak si holka na kolenou otírá vlastní líčka o ruku svýho lovera. Stejně jako psík o ruku svýho páníčka. A i když se k ní lover jak k psovi chová, ona ho i tak zbožňuje. Celkově tam jsou na sebe lidi hodně drsný. Filmek je ale dobrej, to se musí nechat. ()

PORTER44

Výborný snímek ani ve snu mě nenapadlo že tenhle starý kousek bude tak skvěle natočený.Výborné Road Movie o čtyřech řidičích s dvěma náklaďáky plných výbušniny a jejich dobrodružná cesta plná nástrach.Výborná napínavá atmosféra bez nějakých triků a zvláštních efektů a přesto mě to tak chytlo že to musím vidět znovu.Výborné herecké výkony ne nadarmo je to jeden z nej starých drama snímků. ()

radek.896

Výborný napínavý film, který občas nudil, ale cesta 2 náklaďáky čtyř vybraných byla velmi napínavá. Jen je škoda toho konce. ()

honza.g

Filmy, které se nějak nemohou rozhodnout, zda jsou akční, psychologické nebo "ze života", to mají u mne těžší. Nemohu ani nechci zpochybnit kvality díla popisované v jiných komentářích, ale celkově mi to přijde jako lehce nadprůměrné dílo, a to i s ohledem na dobu vzniku. Nerad přiznávám, že remake Sorcerer jsem si užil víc. ()

Fortress007

Když jsem před 40ti lety četl knihu, tak jsem ani nedutal a byl jsem naštvaný, že jsem film neviděl. Možná byla moje očekávání přece jenom větší, ale i tak se mi to líbilo. ()

iggy_pop

Úvodná cca hodina by si skutočne zaslúžila prestrihať. Keď ale hrdinovia nasadnú do kamiónov a vydajú sa na nebezpečnú výpravu, rozbehne sa poriadne peklo. Predovšetkým vďaka výborne prekresleným motiváciám hlavných postáv napätie už len stúpa a speje do tragického finále. Predtým ale snímka divákovi ponúkne niekoľko fantastických (vyhrotených) scén. ()

Bizap123

Podle mého názoru film trefně zobrazuje archetypy charakterů, kteří se ocitnou v takové situaci, právě tento psychologický rozměr filmu mně přišel nejzajímavější. Pravdou je, že je první část filmu trochu delší, ale na mém hodnocení to neubírá, možná právě naopak, protože úvodní seznámení vně gradace, poskytuje důležitý základ, mimo jiné z hlediska psychologického - proč se do něčeho takového pustili, okolnosti - kde se to odehrávalo atd... Důležité také je, že vše působí reálně, nejmrazivější prostě je, že si dokážeme představit, že se to může stát někomu nebo snad i nám, v porovnání s některými leč napínavými thrillery, jež jsou co se týče do reality tak trochu „crazy“. Za mě jednoznačných 5 hvězd. ()