Duel v Mount Hermonu

The Duel

Drama / Western

USA, 2016, 110 min

• verbal

Když si přiteplené motovidlo nalepí na xicht vodařské konopí k těsnění závitů, jako mávnutím kouzelného boa z něj už najednou není toporný metrobukvič, nýbrž krutohustě kožený cowgay, jako stvořený do další psychopičoviny, pomalejší než kornatění tepen a filozofičtější než Šádvel s Bluntmanem při vzájemném masírování si prostat. Nevím, kdy se to přesně zlomilo, snad když si plesnivějící Klint tenkrát vyrval cévku a vydal se s Parkinsonem vyklepanou muškou na nesmiřitelnou narkoleptickou gerontovýpravu, aby zjistil, proč má, kurva, na kapesníku ten uzel, ale od té doby už Zápaďák prostě není tím, čím býval. Točí se výhradně už jen rádobyrealistické, zpolapošahané, laciné a kurevsky otravné sondáže do rozervaných niter frustrovaných honáků, kteří v krizových situacích tasí leda tak pytel nudných keců a vyžvaní oponentovi i divákovi díru do hlavy. A tohle není výjimkou. Z naprostého kómatu to akorát trochu vytrhnul jako vždy famózní Vůdy, jenž svou sugestivní kreací sektářské kudlanky naštěstí zcela vymazal veškeré škaredé vzpomínky na toho prkenného buzeranta, který dozajista utekl Vólkrovi z Texas rendžrs.(6.9.2016)

Přišlo mi až neskutečné, jak moc se tu Woody Harrelson podobá Michaelovi Berrymanovi, a to nemyslím jako urážku ani vůči jednomu z nich. Co víc mě ale dostalo to pomalé tempo tohohle parádního westernu, parádního hlavně proto, že na klasické téma pomsty/honu na člověka, je nabaleno něco relativně nového. Funguje to a jen se potvrzuje, že western má po roce 2010 zase zelenou.(6.11.2016)

Milý fando westernového žánru, pokud zvolíš tento film, něco zažiješ. Krom dvou sympaťáků hlavních hrdinů a hrdinky, zažiješ necelé dvě hodiny opravdu nevšedního zážitku. V první polovině filmu a to prosím doslova tě film totálně ukolíbá. Drama střídá drama, věčné tlachání a jakýsi pokus o ztvárnění možného i nemožného filmového umění, hraničící s artem. Do toho všeho film obsahuje neskutečně na western nudnou hudební vložku, která při puštění filmu v nočních hodinách spolehlivě přinutí sledovače zavřít oči a nechtít je již více otevřít. Suma sumárum z těží dvě hvězdice. Ovšem pak přijde na řadu druhá půlka, odhalení záporáka Woodyho a jeho rasistických sklonů a jde se do akce. V tu chvíli se dostávají na řadu kolty a opakovačky a o akci přestane být nouze. Finální duel mezi oběma herci je vyloženě lahůdka alespoň co se týče natočených westernů v tomto století, moc jsem si to užil 4-5 hvězdic. Suma sumárum celý film jako celek lepší průměr.(1.12.2016)

Rasistický kazatel, organizující na texaském břehu Rio Grande nelegální lovecké aktivity pro turisty vs. ranger hájící spravedlnost, lidská práva a možnost budoucích Američanů zaměstnat si alespoň nějakého Mexičana za minimální mzdu.. Další z westernů, který původní vzor žánru ozvláštňuje moderními prvky (styl snímání, snaha o hlubší psychologii postav, exploitace, na Divoký západ netradiční téma), ale kvůli klišovitým momentům zůstává ztracen někde na rozcestí. Ten dřevnatější z Hemsworthů překvapivě nepůsobí rušivě (Cordell Walker by z něj měl jistojistě radost), ovšem pořád je to zcela jiný sport, než předvádí pan Harrelson. Oholenou hlavou, dikcí a vůbec postavou samozvaného Boha vymknuvšího se kontrole připomínal plukovníka Kurtze amerického jihozápadu, který v té hrůze už bohužel nestačil odpovědět na hozený kámen chlebem..(4.10.2016)

Veľmi zvláštny film. Bezprostredne po pozretí som bol rozhodnutý hodnotiť čistým priemerom, no po čase ako sa mi snímok uležal v hlave dávam slabší nadpriemer, pretože ani poriadne neviem prečo, ale stále musím naň myslieť a v duchu si prehrávať niektoré scény. Pritom sa tu toho až tak veľa neudialo a dej sa často vliekol ako trojdňový chrípkový sopeľ. Možno veľkú časť tohto neurčitého a rozporuplného pocitu z filmu má na svedomí Woody Harrelson, ktorý ako už je jeho štandardom aj v tomto prípade zahral charizmaticky a film výrazne potiahol, vôbec sa tým ženám nečudujem, že sa dali tak zblbnúť. Preto kto nemáte radi tohto herca, film ani nepozerajte. 70/100(1.8.2017)