Doktor Jekyll a sestra Hyde

Doctor Jekyll & Sister Hyde

• Austrálie

Horor

Velká Británie, 1971, 97 min

Scénář na motivy Stevensonovy novely představuje syntézu poctivého příběhového základu z Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hyda a oživení v podobě nevyřešené série vražd ze čtvrti Whitechapel. Změnily se základní motivy i pohnutky hlavního hrdiny/hrdinky, místo agresivity hraje prim transsexualita a probouzení ženské stránky (přestože to nebyl původní záměr) a vraždy nejsou důsledky hormonální léčby, ale jí předcházejí. S triky si nikdo příliš hlavu nedělal, vše řeší pohyb kamery, ale londýnská smogová atmosféra by se dala krájet.(16.5.2013)

Typická britská hammerovka.Je to už druhá filmová adaptácia,prví film z tohto štúdia,čo sa týka dr.Jekylla bol film Two Faces Of Dr.Jekyll.Príbeh podľa známej poviedky od Roberta Louisa Stevensona,akurát že sa v tomto filme Dr.Jekyll mení na ženu Hyde.Keďže doktor zabíja ženy a odoberá im častí z tela,z ktorých používa ženské hormony,tak sa mu začne meniť pohlavie a transformuje sa na peknú ženu,ktorá je ale veľmi krutá a zlá.Je v tom primiešané aj trochu z Jacka Rozparovača.Tak trošku bláznivé dielo od Hammeru.Jemne okorenené erotikou,ale len máličko.(29.1.2010)

Třetí variace na Jekylla a první u které jsem neumíral nudou. Tahle hammer verze je něco mezi Frankensteinem (pokusy za každou cenu) a Jackem Rozparovačem. Solidně se na to kouká, nápad měnit se na ženu je skvělý, stejně jako oba titulní představitelé. Dolů to sráží hlavně lacinost kulis, béčkovost a vůbec celková televiznost filmu. Nápad točit za pár šupů v pár lokacích ve studiu nebyl nejlepší.(22.1.2014)

Pro fandy Hammeru jasná povinnost. Snímek překvapivě proplétá několik legend (nejen) filmových pásů (doktor Jekyll, dealeři s mrtvolami Burke a Hare, nebo samotný Jack Rozparovač), dělá to však s takovou anglickou noblesou, že i za těch krátkých 90 minut nenabude dojmu přeplácanosti. A nuda nemá vůbec šanci! Romantická zápletka tentokrát upozaděna, naopak velký prostor dostaly exteriéry mlžných ulic nočního Londýna. Když si navíc připočtete dobu vzniku, která už přála odvážnějším scénám (rozuměj odhaleným bradavkám a štědřejšímu přísunu krve), není na co čekat.(8.7.2014)

Kdo má Hammerovky rád pro jejich typickou atmosféru by neměl být zklamaný. Sloučení více klasických námětů ( Hyde, Rozparovač, Burke and Hare a možná víc ) funguje dobře a vlastně mi to přišlo i docela originální. Noční scény Londýna jsou naprosto perfektní a atmosferické, děj se mi trošku táhl a chvílema mi to přišlo zdlouhavé, jinak asi nemám výtek. Ralph Bates nebyl vůbec špatný herec a Martine Beswick v roli sestry Hyde je neodolatelná. Byl bych zvědavý na nějaký remake či novou variaci tohoto tématu v dnešní době, z námětu by schopní tvůrci mohli vytěžit hodně. 7.5/10(4.4.2018)

• - Role Sestry Hydeové byla nabídnuta Caroline Munro, která však odmítla, neboť by se musela před kamerou svléknout. (liquido26)

• - Manželé Ralph Bates a Virginia Wetherell se poprvé setkali při scéně kdy Dr. Jekyll (Bates) zabíjí prostitutku (Wetherellová). (liquido26)