Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(10)

Jaký roztodivný svět za ní asi leží, a hlavně kudy odtud vede cesta domů? Americký animovaný seriál z produkce Cartoon Networku o putování dvou bratrů přízračným podzimním lesem. Pochmurným lesem jdou, nebo možná bloudí dva bratři. Starší, rozpačitý a úzkostlivý Wirt je z celého putování zmatený a zoufale se snaží vyhnout se okolním přízrakům a dojít domů. Naopak malý Gregory, pro kterého je každá věc roztodivným úkazem a každá bytost, kterou potkají, fascinující, si to všechno náramně užívá a směřuje oba hlouběji do neznáma. Během jejich hledání cesty z tohoto přízračného světa na ně čekají mnohé nástrahy i podivná setkání. A navíc se jim v patách plíží zlověstný Netvor. Ale i když situace vypadá bezvýchodná, stačí zachovat chladnou hlavu či dětsky neposkvrněný pohled a nepodléhat strachu.
Minisérie z produkce Cartoon Networku je dílem kreslíře, scenáristy a režiséra Patricka McHalea a vznikala jako speciál určený pro vysílání na Halloween. Tomu odpovídá jednak pošmourná podzimní atmosféra i formát strašidelného vyprávění, které ale nemá nikoho vyděsit a navodit noční můry, ale naopak strachy rozptýlit smíchem, nadsázkou i demaskováním přízraků. Stejně jako klasické dušičkové příběhy či rodinné filmy a seriály s hororovými motivy, také Za zdí zahrady ukazuje strach jako emoci vycházející především z unáhlených závěrů. Vedle toho se minisérie vyznačuje osobitou atmosférou, která oživuje zašlý svět amerického lidového umění přelomu devatenáctého a dvacátého století i klasických animovaných grotesek. Zásadní roli zde hraje hudba pohybující se v rozptylu od kabaretních zpěvů a jazzu po operu. (Česká televize)

(více)

Recenze (44)

Mr.Ripley 

všechny recenze uživatele

Temné, děsivé, cynické, bizarní, melancholické a neuvěřitelně atmosférické. Svět kypící fantazií na rozdávání, animace lahodící oku a k tomu propracovaný komplexní příběh? Nevěřil bych, že se něčeho takového dočkám od animovaného díla. První setkání s Patrickem McHalem a ihned okamžitá zaháčkovat do jeho dalších projektů. Už teď se těším, až se do říše Neznáma podívám znovu. (Zvládnuto na jeden zátah). ()

honajz2 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nebýt pár vyloženě slabých epizod a nebýt nedotažeností, asi bych si ten seriál zamiloval, protože ostatní epizody (a hlavně druhá, devátá a desátá) jsou hodně povedené a i když jsem k tomuhle seriálu byl zpočátku dost skeptický, nakonec se mě získal. Až mě mrzí, že ten plný počet nemůžu dát, ale prostě to na něj není. Podrobněji u komentářů k jednotlivým epizodám. Silné 4* ()

Reklama

Melios 

všechny recenze uživatele

Za stenou záhrady je originálny autorský počin Patricka McHale-a, ktorý vás hodí do diania a v podstatne malých dávkach vám vysvetľuje, čo sa v deji vlastne deje. Príbeh je prezentovaný z pohľadu súrodencov Wirtha a Gregoryho, ktorý sa stratia v lese a nevedia, ako sa dostať domov. My tak sledujeme ich značne desivé a znepokojivé zážitky. Seriál si vystačil len s úplným minimom. Najviac času je tu venovaného sledovaniu súrodeneckého vzťahu a prekážkam, ktoré sú im kladené na ceste k ich vzájomnému porozumeniu. Ak ste videli počin Gravity Falls, jedná sa o podstatne podobný námet. Narratoring vám položí viac otázok, než výsledných odpovedí a tak musíte často polemizovať nad skrytými významami jednotlivých výjavov. Aby som to teda zhrnul, Over the Garden Wall je atypický počin (hlavne v tvorbe pre deti), ktorý v dnešnej dobe nemá obdoby. Ak ste si zamilovali pseudo-hororové počiny, nemôžem inak, než, len srdečne odporučiť. ()

SonGokussj 

všechny recenze uživatele

Po 2 měsících komentuji, rozleželo se mi to v hlavě a mám chuť se na to kouknout znovu. 10 krátkých příběhů o 2 klucích a mluvícím poletovátku vás vezmou do úchvatného světa za zdí civilizace a upoutají jak svým vyprávěním, tak i kresbou. Nechte se unést :-) Doporučuji tak 2 ep denně. Nespěchejte :-) Zajímavost: Patric McHale, který stvořil tuto minisérii, měl na starosti psaní prvních 5 sérií Adventure Time. 90% ()

eliskakoz 

všechny recenze uživatele

Stahovala jsem seriál s tím, že to "asi bude fajn, má to přeci jen 10 dílů po 11 minutách, tak co". Nakonec jsem velice příjemně překvapená, ne-li nadšená! Za pouhé 2 hodiny se toho na plátně (spíše obrazovce) stalo více než by kdo čekal. Artstyle jako takový mne uchvátil již v první vteřině, přesně tohle je můj šálek kávy, na jednoduchosti ve složitosti si velice potrpím. Detailnosti skryté v obecném vyprávění byly naprosto dokonalé. Avšak nejvíce se mi líbil humor a nadsázka. Never knew bluebirds were this funny. :-)) Každopádně, Over the Garden Wall opravdu nelze nic vytknout, 100 %! ()

Galerie (30)

Zajímavosti (16)

  • Gregův sen je z velké části inspirován kreslenými filmy z 30. let. (KGBelik)
  • Na konci je krátký záběr na Aberdale, hlavní dějiště seriálu Clarence (od r. 2013), dalšího pořadu stanice Cartoon Network. (KGBelik)
  • Tato epizoda konečně odhaluje důvod, proč má Greg na hlavě konvičku: je to jeho kostým slona na Halloween (výlevka je chobot). (KGBelik)

Reklama

Reklama