Manželé a manželky

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1992, 108 min

Opět skvělý Woody Allen. Scénář je jako vždy naprosto přesný, vše je výborně zkomprimováno na informace, zábavnost a lehkost proměn s mírnými elipsami v ději. A k tomu vele-zajímavá formální stránka celého filmu. Ruční kamera tady skvěle funguje nejen jako autorův komentář k situacím. Je velká škoda, že u dnešních filmů Woodyho Allena (Užívej si, co to jde / Poznáš muže svých snů) nemá právě formální stránka takovou sílu a "důležitost" jako tady.(31.7.2011)

Velmi dobrý film, byť mám raději Allenovu pozdní tvorbu od r. 2000. Výtky k tomuto filmu z mé strany by byly hodně subjektivního rázu, na můj vkus je celý ten film plný ošklivých a příšerně oblečených lidí s debilními účesy, a pokud někoho skutečně nemusím, tak je to Mia Farrow, ale to všechno mohu jen těžko tomuto filmu vyčítat :) Pokud mi ale něco skutečně vadilo, byla to roztřesená kamera, kterou skutečně nesnáším, a mi zcela jedno, jestli tím režisér něco sledoval, nebo ne. Jako úvaha nad manželstvím funguje ale tento film výborně a osobně bych ho doporučil zkombinovat s přečtením nějaké knihy od Miroslava Plzáka, například "Klíč k výběru partnera pro manželství", chcete-li se něco dozvědět o úskalích manželství. A závěr filmu je bez debat výborný!(23.7.2011)

Hodnotím vysoko, ale nedoporučil bych Manžele a manželky někomu, kdo se s Allenem teprve seznamuje. Mohl by si udělat zkreslený obrázek a ten by ho odradil od dalších Woodyho opusů. Není to totiž komedie, ale skoro ani jedna z těch bergmanovštin. Je ještě tísnivější. Dva starší páry si uvědomují, že už jim život mnoho nenabízí, a tak začnou panikařit jako hejno slepic. Muži volí obvyklou regenerační kúru - výměnu partnerek za mladší, ženy mutují v bezcharakterní uvřískané bestie, které chrlí oheň. Z obou stran se mi zvedal žaludek. Manželé a manželky jsou vztahový horror, demaskující instituci manželství jako doživotní žalář. Krásně to vyjádřil básník Viktor Dyk: "Viděl jsem, co lidé láskou zvou - smrtelný zápas egoismů dvou. Buď mým, buď mou." 80%(26.2.2007)

Zapracováním oněch pro dokumenty typických mluvících hlav a nediegetického vypravěče do příběhu Allen dokázal zrychlit a zpřehlednit vyprávění, ale také se mohl naplno ponořit do hlav svých hrdinů a poskytnout tak komplexní pohled na životy dvou "obyčejných" párů ve středním věku. Postup, který bych jinde považoval za nefunkční berličku, zde bezchybně slouží příběhu. Výborně dopadlo i pro mě nezvyklé obsazení - Sydney Pollack je stejně dobrým hercem jako režisérem, z Judy Davis znechucení přímo čiší a Liam Neeson s Juliette Lewis mě zaujmou vždy a všem. Opravdu působivá studie rozkladu a vývoje vztahů v podání člověka nejpovolnějšího.(10.4.2012)

A: Musíme vám něco říct B: (Woody Allen): Co? Co? tak už povídejte A:Jack a já se rozcházíme B: Aha, Chápu. Ale nic vážného, ne? ----- Standardní komentář si odpustím, omílal bych již řečené a místo toho nahodím ještě jeden bonmot: "Nebo byla teorie permanentní partnerské touhy mýtus, jako třeba společný orgasmus? Rifkin a jeho žena ho zažili jen jednou, v okamžiku, kdy je soudce rozvedl."(8.8.2007)

• - Celosvětová premiéra filmu proběhla 19. srpna 1992 v New York City. (Stoka)

• - Woody Allen chtěl film natočil na formát 16mm, ale studio bylo proti a prakticky donutilo režiséra, aby použil 35mm. (don corleone)

• - Sydney Pollack tvrdil, že natáčení si velmi užíval, ale nelíbila se mu postava, kterou hrál. (don corleone)