Kurt Cobain: Montage of Heck

• Česko Cobain (více)
Z akcí
USA, 2015, 132 min (Alternativní 127 min)

Seznamte se s osudy Kurta Cobaina prostřednictvím prvního autorizovaného dokumentu, který se navíc řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěrnější. Na Cenu Akademie® nominovaný tvůrce Brett Morgen zkušeně smíchal Cobainovy osobní hudební archivy, dosud neuvedené fi lmové záběry, animace a objevné rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli a vytvořil niterný a detailní fi lmový portrét, který zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry. Fanoušci a současníci Nirvany se o Cobainovi dozví informace, které dosud netušili, a ti, kteří Cobaina a jeho hudbu objevili nedávno, pochopí, proč se z něj stala nesmrtelná legenda. (Bontonfilm)

Edeltruda

Neotřelý dokument ( i formou), který představuje hudebního idola jako kluka od vedle. Náš pohled na Kurta Cobaina už nebude stejný jako dřív. ()

solisoli

Riadny dokumentárny nárez zo života punk-rockového idolu Kurta Cobaina. Skvelý a výstižný dokument, kde za krátku chvíľu si každý, aj nezainteresovaný do osobnosti tohto rockera vie predstaviť o koho šlo. Réžia a scenár v jednej osobe skvele vystihol, že kde a ako tento príbeh skončí. Dokument pripravil diváka pochopiť, ako sa aj takýto človek môže stať osobnosťou. Ako mohol dokázať strhnúť davy sympatizantov svojim prostoduchým intelektom. Mohol skutočne niekomu vadiť, ako by sa dalo povedať o Jimiho Hendrixovi, alebo Charlie Chaplinovi, ktorý ale prežil. ()

Alex_01

Je to mega na piču. Místo toho abychom měli pohledy lidí z více stran, tak tady vidíme kompletní viewpoint Courtney Love (vůči které není film nijak kritický) a Krista Novoselica, který tu řekne úplné hovno. Morgan posadil svůj příběh před realitu a to je fucking neetické. Nicméně osobitá animace Kurtových deníků a božííí soundtrack z toho dělají brutální šleh emocí -- a proto s vědomím toho, co jsem napsal ihned zavři čsfd a běž si to pustit, protože jestli tu za něco stojí, pak je tu toto. ()

ajwynko

Asi najuprimnejsi (home made videa) dokument o tomto sebadestruktivnom geniovi..vydarene sympaticky spracovane animacie v pociatkoch Kurtovho zivota...ale myslim si ze niektore veci mohli ostat "pod poklickou" ()

shi_sha

Povedený dokument. Mám přečtené všechny možné knížky o Kurtovi a Nirvaně, tohle je jen třešnička na dortu. Jednu výtku přece jen mám, chyběly záběry dění po jeho smrti. Nejsilnější okamžik dokumentu jednoznačně natáčení Smells Like Teen Spirit. ()

wick

Údajně voyerský dokument...není vůbec skandálním zasahováním do soukromí jak se uvádí, ale spíše smutným pohledem na to, co způsobí špatná výchova a citová deprivace v dětství. Ani hlučná hudba (která se mi nikdy moc nelíbila), která měla uvolnit a vybít emoce nepomohla. ()

Z0ltar

Nirvanu jsem ve svý době docela žral (i přes to málo materiálu, co stihli nahrát) a pořád si je občas pustím, ale tohle je z mýho pohledu docela zbytečnej dokument. Cobain měl talent na hudbu, ale jako osobnost ...to byl prostě jen blázen a feťák, když to napíšu zle. Navíc i sám o sobě v textech a rozhovorech říkal, že nechce bejt nějakej idol, ale to je přesně to, co z něj tyhle filmy dělají. Takže nejlepší je si prostě pustit nějakou desku Nirvany nebo podobný kapely pořádně nahlas, že nejde rozeznat zpěv od kytary a neslyšíte nasraný bouchání souseda na dveře a neřešit nějaký "do dneška nezveřejněný" příběhy, který vlastně ani zveřejněný bejt neměly a ani nevíte, jestli je na nich něco pravdy. Nechte ho už na pokoji ()

Fericious

Mám veľmi rád hudobné dokumenty, ale toto ma nechytilo. Chýbali mi výpovede napr. Grohla, alebo ich skorších členov (pokiaľ viem, vystriedalo sa tam veľa muzikantov), Kim Gordon, ktorá s ním mala zvláštny priateľský vzťah, alebo nejakých iných ľudí, ktorí im pomohli ako kapele a pod. Úprimne, keď má niečo cez 2 hodiny a objavia sa v tom asi štyria ľudia, tak to je veľmi málo. Pritom materiálu by bolo dosť. Ale v princípe ak sa pozrieme na to, že celý rad Kurtových priateľov vystúpil proti dokumentu a označil takmer všetky jeho podstatné momenty za vymyslené lži, niet sa čomu čudovať. + keby sa vystrihli všetky tie animované zábery na napísané vety, mohlo to mať o hodinu menej a obsah by bol rovnaký. Na to koľko informácií tento dokument ponúka, je naozaj zbytočne rozťahaný a miestami nudný! Je naozaj iba o Cobainovi ako osobe, keby si to pozrel niekto kto ho nepozná, tak by si z neho myslel že Nirvana bola iba taká obyčajná skupina v ktorej náhodou hral. Čo je dobré a veľmi to vítam. Ak si chce niekto prejsť históriu kapely, nech si prečíta Wikipédiu. Tiež je tu mnoho iných fajn vecí, ale je tu pár nedostatkov vyskytujúcich sa v tak masívnom množstve, že tomu neviem dať viac ako 3* a aj tými si nie som istý. ()

rigby

Velmi zajímavá sonda, která se snaží proniknout do hloubky duše Kurta Cobaina. Nevím, nakolik se to podařilo, protože jsem Cobaina stejně jako většina jeho fanoušků osobně neznal, ale výsledek je působivý. Rozhodně prospěla obří dávka materiálu ze soukromého archivu, a to jak obrazového, tak zvukového. I když o nějaké přínosnosti domácích demonahrávek se mluvit nedá, pohled na soukromá video, deníky a rukopisy je rozhodně zajímavý. A deprimující. Stejně jako celý film, který opravdu není moc veselý a už vůbec ne relaxační. Jen mi trochu vadil až příliš jednostranný pohled a mytizující podání. Také absence vyjádření jeho blízkých k smrti, která sice byla nevyhnutelná, ale určitě by pár slov na toto téma bylo zajímavých. Naproti tomu oceňuji absenci těch největších hitů, které sice zazní, ale v trochu jiné podobě, chybí klipy a vůbec celá profesní kariéra je odsunuta do pozadí, aby více vynikla Cobainova osobnost. I když jsem čekal něco trochu jiného, více dokumentárního, tento nevšední pohled mě rozhodně oslovil, i když pocity z něho nejsou právě nejlepší. Ale to byl zřejmě účel. ()

el_chorro

No nemyslím, že by tento snímek byl úplně dělaný pro fanoušky Kurta, neb ten zde není vykreslen úplně jako Komenský mladé rebelující generace. Na druhou stranu mně docela pomohl uvěřit, že jeho Fuc you postoj byl opravdu skutečný a z jeho pohledu zcela pochopitelný... No asi to bude pravda, když to celé zalepila jeho dcera, že jo... ()

The_Misfit

Ako fanúšik Nirvany, som si tento dokumentárny snímok nemohla nechať újsť. Obsahoval mnoho zaujímavých informácií o živote Kurta Cobaina, ktorý ma stopercentne usvedčil v tom čo som si o ňom doposiaľ myslela, to nebudem rozoberať, pretože to každému človeku, po zhliadnutí filmu bude celkom jasné. Každopádne späť k snímku, snímok ako samostatný ma zaujal, už tým, že sa v ňom nachádzali aj rôzne súkromné videá, ktoré nahliadajú do života Kurta s jeho manželkou Courtney Love a odhaľujú jeho osobnosť. Zo všetkých dokumentov ktoré boli doposiaľ natočené o Kurtovi, jednoznačne odporúčam pozrieť si dokument "About a Son", považujem ho za jeden s najlepších. ()

bonovox

Výborný dokument aj keď nie úplne dokonalý. Nirvanu a osobnosť Kurta Cobaina som začal vnímať žiaľ až po Kurtovej smrti, ale musím priznať, že Nirvanu doteraz považujem za výrazný hudobný míľnik rockových dejín. Dokumentt je veľmi peknou spomienkou na osobnosť Kurta, od jeho detstva, cez dospievanie, slávu až po otcovstvo. Je veľmi šikovne natočený aj s použitím animácie a rozhovorov z blízkymi osobami Kurtovho života. Potešil aj záver, ktorý som si presne takto počas sledovania predstavoval, aby bol natočený. Takže u mňa (aj keď slabších) 5 hviezd (hlavne kvôli trošku strate tempa po nástupe Courtney Love na plátno...) ()

lomikarus

Co dokument postrádá na informační hodnotě, tak to naopak získává na archivních záběrech. Ale těch obrazových koláží bylo někdy až příliš. ()

Trilobajt

Nedodíváno... Některé archivní záběry potěšily, ale moc jich není. Psychedelické animace už mě dožrali a já se v půlce ptal WTF??? ()

WUTEN

Po více jak dvou hodinách se dozvím že za to vlastně mohla ženská. To že spáchal sebevraždu, ano to jsem věděl dřív něž jsem to pustil, to snad ví většina lidí co si pustila tento dokument. Proč to dál nerozvést? Kde, kdy, jak, proč? Nějaké rozhovory od členů kapely, rodiny, blízcí přátelé, prostě nic, opravdu nedokončený kus. Hlavně že tam ukážou cecky, čachry s kamerou, spíše to vypadá na Parkinsona jak se jim to celé klepalo. Talentovaný člověk to byl ale plný smutku, melancholie uvnitř a navenek působí energicky usměvavě, prostě člověk co žije naplno. Myslím, že u něho to začalo když se jeho rodiče rozvedli, tam už začali ty psychické potíže. Útěk před realitou a životními problémy, nesmíření se s ní, tak začne úžívat drogy ať se zapomene na starosti a poslední stádium je sebevražda, což samo o sobě vypovídá o takovém člověku, egoista který myslí jen na sebe a nechce vzít na sebe zodpovědnost tak si radši vezme život, ať se ostatní starají že? A to přitom říkal že nechce dopustit aby se rodina rozpadla protože nechce opakovat chyby svých rodičů, tak to si nasral do krku protože tak se opravdu nedrží rodina pohromadě jestli si vezmeš život. ()

tomino28

Dokument, ze kterého musíte chtě nechtě vytušit, jak na tom Kurt Cobain svého času byl. A zároveň je jedno, jak se k němu stavíte, zde to nehraje roli. A to je jedině dobře, od kvalitního dokumentu očekávám, že dokáže zaujmout jakýmkoliv tématem a obsahem. Ale zpět k osobě samotného rockového frontmana - pohledy do zákulisí a jeho domova bez milosti naznačí, v jakém stavu se nacházel a v jakém prostředí se pohyboval, ostatně spousta materiálu pochází od osoby jemu nejbližší, jeho ženy Courtney. Potud vše na výbornou. Jediné, co mě lehce zklamalo, bylo náhlé ukončení filmu hned po Kurtově smrti, přece jen bych očekával nějaké reakce, emoce atd. ()