Reklama

Reklama

Důstojník a gentleman

  • Česko Důstojník a džentlmen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Je bez práce a přihlásí se do armády. Pak se zamiluje do krásné Pauly. Zack Mayo (Richard Gere) přichází do školy pro důstojnické uchazeče s touhou stát se námořním pilotem. Instruktoři nováčky varují, aby si nic nezačínali s místními dívkami, které se chtějí za každou cenu stát důstojnickými ženami. I přes tato varování se Zack do jedné z nich zamiluje (Debra Wingerová). Během 13 týdnů speciálního výcviku se naučí disciplíně, lásce a přátelství. (ALFA VIDEO)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (54)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dokud jsem neviděl film Důstojník a džentleman, tak jsem si myslel, že Richard Gere je takovej hereckej milovník, kterej se herecky nikdy moc nepředved, ale zato si užíval milostných scén habakuk, ačkoliv byste to do něj vůbec neřekli. Jenže po shlédnutí tohoto filmu musím říct, že tady předvedl asi nejlepší chlapskou roli v jeho dosavadní kariéře. Film na první pohled působí, že se bude jednat o takový ten mix romanticko-komedie-dramata, což tak vlastně i je. Ta romantická linka ale ničemu vůbec nevadí. Není to takové sladkobolné, jak by se mohlo zdát. Dokonce je ve filmu velitel pěšího pluku – herec Louis Gossett Jr., u kterého naprosto chápu, že za to ztvárnění dostal Oskara. Toho bych neměl problém přiřadit bok po boku k plukovníkovi Kurtzovi z Apokalypsy, když jsem viděl, co ve filmu předvádí. Vůbec bych neřekl, že tenhle herec z Hvězdné brány má takovou hereckou historii a klobouk dolů. Film jsem si opravdu užil. Přes to všecko je v něm takový ten chlapskej duch, co dnešním filmům zatraceně chybí. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

Hodně solidní záležitost, která sice již trošku zastarala, pořád ale má co nabídnout. Taylor Hackford velmi dobře zachytil poctivou chlapskou atmosféru vojenského náboru, kterou prokládá s romantikou, která naštěstí funguje. Děj sice trpí absencí hlubšího příběhu a spíše jde o sled jednotlivých epizod a ucelenost by mu určitě prospěla, na druhou stranu ale díky tomu není tak náročný a určitě pobaví i ženské publikum. Velmi příjemný je i dobový hudební doprovod, který snímku dodává určitou lehkost a částečný nadhled. K absolutním vrcholům patří scény z vojenského výcviku, kterým dominuje maniakální a po právu Oscarem oceněný Louis Gossett Jr., který přesně představuje to, čemu se říká "zelený mozek", jehož kreace je nezapomenutelná a zcela zastiňuje všechny ostatní. Richard Gere je v hlavní roli velmi dobrý, nicméně naráží na své mantinely a postupem času je tím méně výrazným, protože David Keith i Debra Winger jsou výborní a mnohem výraznější. Dojem ale kazí trochu utahané tempo, v němž se leckdy nic neděje, tím pádem i lehce přetažená stopáž, především ale zbytečně kýčovitý konec, který působí trochu směšně, lacině a přece jen film stahuje víc do prvoplánových romantických vod. An Officer and a Gentleman rozhodně není špatný film a zaslouží pozornost, jen je u něj potřeba trochu víc divácké tolerance, protože za podobnými melodramaty zaostává a není tak výrazný. 70 % ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Vzpurný Ríša s postupem času v lépe a lépe padnoucích uniformách nasazuje na svůj individualismus a citovou vyprahlost tvrdý výcvik, kamarádství a lásku.. Hackford potvrzuje, že si rád dává záležet na postavách, tu a tam udeří naturalismem či milostnou scénou (výcvik asi nebyl dostatečně tvrdý, když se našla síla mačkat Debru) a není to tak tupé a slaďoučké jako Top Gun (byť konec v továrně nasypal do nádrže F-14 tolik cukru, že by ani nevzlétla). V selekci volů a teploušů libující si Louis Gossett Jr. dal štempl na to, jak vděčná umí být role armádního křiklouna a zařadil se po boku Ermeyho (Full Metal Jacket), Vaughna (Hacksaw Ridge) a dril instruktora z Rena a Stimpyho, který po vás občas chce na buzerplace dvacet. Myslí tím samozřejmě kliky, takže netahejte z peněženky dvacku a nepodávejte mu ji se slovy, že nerad půjčujete peníze, ale má poctivou tvář.. ()

cab 

všechny recenze uživatele

Nema kam jit, tak se Zack Mayo (dobry Richard Gere) prihlasi k armade, aby se mohl stat namornim pilotem. Ale pred lytanim v triskaci si musi projit tvrdym drilem od mistniho serzenta, naukou, jak jednat s lidmi, pratelstvim a laskou k devceti z papiren. Klise sem, klise tam. Vse, co k filmu z vojenskeho vycvikoveho prostredi patri, je zde k videni. Nic nepokazite, kdyz stravite dve hodinky ve spolecnosti charismatickych hercu. 60% ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších výcvikovek co jsem viděl. Sice obsahuje veškeré klisé (i na čištění schodů zubním kartáčkem dojde) i romanci, ale také skvělé herecké výkony, překvapivě i Richarda Gera a hlavně Davida Keitha a Louise Gosseta jr. Ve finále se film mění na docela drsné drama se smutným koncem. Hodně dobrý film. EDIT 2024: Na povrchu výcvikovka plné klišé, kýče a propagandy o tom jak armáda udělala ze zmetka chlapa. Pod povrchem je ale více. Důstojník z nočních můr je sice v jádru slušnej, ale umí být zmrd (zasloužený Oskar pro Gossetta). Vztahy povrchních cvičenců a místních holek z fabriky se v tom vedlejším případě hodně nečekaně otočí a skončí tragicky. A hlavní hrdina je sice bezcharakterný sobecký hajzlík, ale s jeho minulostí se nedivím a jeho změna probíhá uvěřitelně celý film. A táhne ho fyzicky i herecky neskutečný Gere, kterého jsem snad nikdy neviděl hrát s takovým nasazením. K tomu jeden z největších hitů roku 1982 a nejkrásnější Cockerova písnička Up Where We Belong, která toho Oskara získala zaslouženě (i když já bych ho ještě radši viděl u Eye of the Tiger). Pořád silné 4*. ()

Galerie (102)

Související novinky

Remake Hvězdné pěchoty upustí od satiry

Remake Hvězdné pěchoty upustí od satiry

06.01.2014

Paul Verhoeven dal světu trojici výjimečných akčňáků – Total Recall, RoboCopa a Hvězdnou pěchotu -, které díky kombinaci satirického nadhledu a brutální akce těžko někdy upadnou v zapomnění. Bohužel… (více)

Reklama

Reklama