Čokoláda

Chocolat

Čokoláda

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2000, 121 min

"Cítite nepokoj, keď zaduje severný vietor?" Boli doby, keď Lasse Hallström robil melodrámy, tnúce do živého (ČO ŽERIE GILBERTA GRAPEA) a nie rozprávky (OSTROVNÉ SPRÁVY, ŽIŤ PO SVOJOM), ktoré nespasila ani polovica hereckého Hollywoodu, ktorú do nich zatiahol. ČOKOLÁDOU a s PRAVIDLAMI MUŠTÁRNE (1999) to začalo, ale režisér sa ešte v rámci možností držal na uzde. Len evanjelický Boh však vie, či by sa na nej bol udržal v takom zjednodušenom (katolíci) a predvídateľnom (SPOILER Denchová zomrie, Olinová s dievčatkom neuhoria, Molina sa polepší SPOILER) príbehu, nebyť rozvoniavajúcej čokolády, šarmantného Cigána Johnnyho Deppa (ktorý, bojím sa, dozrel do veľkých úloh), zábavnej Judi Denchovej, magickej atmosféry a opulentnej vizuálnej stránky.(8.9.2007)

Takový milý, sladký a voňavý film - aby ne, když je v něm obsaženo tolik čokolády...Samozřejmě, Čokoládě se dá vyčíst až příliš velká uhlazenost a happyend, je to evidentně přeslazený snímek, ale takový už je režisér Hallstrom, od něj se temný film čekat nedá. A jednou za čas neškodí, když se člověk nasytí sladkostmi nebo romantickým filmem tohoto ražení. Zvlášť, když v něm prim hraje Julliete Binoche a Johnny Deep...Celkový dojem: 85 %.(20.6.2006)

Tenhle film jsem dřív měla ráda, teď mi ale začala vadit jeho do nebe volající pohádkovost (krásná a chápající moudrá žena přijede do zapšklé vesnice, kterou díky čokoládě mění na nebe na zemi, a aby toho nebylo málo, tak ještě připluje sladký Johnny?). Přes tu se už nemůžu moc přenýst. Jinak ale v týhle pohádce šlape všechno jak má, francouzský venkov je krásný, herci hrajou skvěle (Molina je nejlepší, ale ani Peter Stormare není k zahození) a hudba je opravdu fantastická (vivat Rachel Portman). Prostě typicky hřejivý až přehřátý Lasseho film.(26.10.2011)

Byla jsem jednou dotázána, jestli existuje nějaká romantická komedie, co by se mi líbila. Bylo to myšleno jako narážka na to, že zřejmě neexistují žádné romantické komedie, co by se mi líbily. Inu, tato dokonce velmi sladká rozprávka o indiánech, Venušiných bradavkách a tančících maminkách prokazuje opak. Speciální pochvalu myslím film zasluhuje za to, jak vedle velkého plánu věnuje také důkladnou pozornost drobnokresbě. Byl to také jeden z prvních filmových soundtracků, který jsem zařadila do svého výběru poslechové hudby, ne-li zcela první. A poslední půlhodinu přirozeně pokaždé brečím non-stop. -"Don't you dare pity me."(18.11.2006)

Tenhle úžasně příjemný film o ženě, která obrátila naruby život v jednom francouzském městečku, má jednu obrovskou chybu: bez čokolády v ruce se na něj nedá dívat. Jakmile si ale nějakou tu tabulku (nebo radši dvě) opatříte, je to krása. Všechny herecké výkony jsou opravdové a upřímné (zvláště Judi Dench je skvělá), film má úžasně voňavou atmosféru a Johnnymu to zase jednou zatraceně sluší.(31.10.2006)