Čokoláda

Chocolat

Čokoláda

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2000, 121 min

Ano, od začátku je víceméně zřejmé, jak film skončí (i podle nálady hudby) a i mnoho osudů lehce odhadnete, ale to není podstatné pro tento snímek. Důležitá je atmosféra snímku a vztahy, city, co se smí, co nesmí a jak jednají lidé, kteří jsou celý život zvyklí na asketický rytmus a kteří se setkají s "pozemskými" lákadly, které jejich životu zdánlivě protiřečí. Četl jsem tu několik stupidních názorů, že film ukazuje věřící jako fanatiky, co si ani nekousnou do čokolády...pro mě ale film ukazuje na fanatismus (a v tomto případě spíše zparodovaný), nikoli na obyčejné věřící, a ukazuje na zbytečné předsudky. Ano, takových filmů je několik, ale z toho snímku čiší neuvěřitelně podmanivá, až čokoládově chutná atmosféra, která v kombinaci s krásným francouzským městečkem, výtečnou představitelkou hlavní role (Binoche) a kouzelnou, až éterickou hudbou Rachel Portman činí z toho snímku lehké oslazení života :-) Konec je....opravdu dotažený na maximum, až by to mohlo vadit, ale co...na tom nesejde... depresivních filmů rozsévajících hrůzu jsme měli dost, jsem rád, že jsou i filmy, které rozšiřují zase něco jiného, třeba radost.(31.5.2007)

Na Čokoláde som bol ešte v nejakom starom zaniknutom bratislavskom kine, takže spomienky na ňu sú trochu nostalgické. Chvíľu mi trvalo, než som pochopil, že sa jedná viac menej o štylizovanú rozprávku pre dospelých, kde musia prevažovať tie pozitívne emócie a aj zloduch dospeje k prezretiu a ten najväčší bude potrestaný. Tentokrát vo veľmi vydarenej sekvencii exceluje Alfred Molina. Typický "hrejivý" Hallstrom. V jeho prípade toto označenie nie je vôbec obávané. Čokoláda je film pre ľudí s otvorenou myslou, rozhodne nedoporučujem zatvrdnutým cynikom.(28.9.2012)

Takový milý, sladký a voňavý film - aby ne, když je v něm obsaženo tolik čokolády...Samozřejmě, Čokoládě se dá vyčíst až příliš velká uhlazenost a happyend, je to evidentně přeslazený snímek, ale takový už je režisér Hallstrom, od něj se temný film čekat nedá. A jednou za čas neškodí, když se člověk nasytí sladkostmi nebo romantickým filmem tohoto ražení. Zvlášť, když v něm prim hraje Julliete Binoche a Johnny Deep...Celkový dojem: 85 %.(20.6.2006)

Čokoláda je film s neskutečně dobře zpracovanou maloměstskou atmosférou nesoucí se v komorním duchu. Veškeré sladkosti, které Vianne s elegancí připravuje, jsou opravdovým pokušením. Johnny Depp a Juliette Binoche ztvárňují perfektní dvojku a ostatní herci zdárně sekundují. Neodmyslitelným kladem je také hudba, jež u daných scén zaznívá a dává jim velkou poetiku. Minor swing v podání Rouxe na kytaru opravdu musí roztančit a párty na jeho lodi tak nabírá nezapomenutelný směr. Příjemný film, po němž má divák nemalou chuť na čokoládu. Zajímavost: Johnny Depp se na scéně objevuje až po 50. minutě filmu.(31.3.2011)

Čokoláda nebo cokoli, co může způsobit potěšení, je v městečku, kam přichází Vianne, tabu jako všechno, co nesouvisí s modlením a odříkáním. Přitom by všichni tak rádi ochutnali. Vianne obrací svým přístupem k životu městečko naruby, ovšem vliv faráře je silný, takže k ní za čokoládou a nejen za ní chodí jen lidé, kteří jsou tak jako tak považováni za vyvrhele a nemají co ztratit. Právě ti jediní skutečně žijí. Skvěle obsazený, odehraný a zrežírovaný film, který osladí život i těm, kdo nejsou na sladký.(13.8.2004)

• - Když kamera projíždí městem při závěrečných titulcích, můžete si všimnout muže procházejícího spodní částí náměstí. Režisér chtěl tímto prokázat, že se nejedná o miniaturu města.

• - Osamělá Anouk Rocherová (Victoire Thivisol) má imaginárního kamaráda – klokana, jehož francouzské jméno Pantoufle znamená v překladu „Pantoflíček“. Jméno je o to trefnější v knižní předloze, ve které má za imaginárního kamaráda králíka – „králičí pantofel“. (Geriel)

• - Film je věnován památce kameramana Mikea Robertse, který zemřel ve spánku.