Čokoláda

Chocolat

Čokoláda

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2000, 121 min

Jak říká Oskar Wilde: "Jediný lék na pokušení, je pokušení podlehnout." Někdy je dobré podlehnout. Čokoláda je film se zajímavým námětem, buhužel rozmělněným. Být kratší, byl by mnohem lepší. Zejména třetí čtvrtinu filmu by bylo dobré vynechat, příběh by byl více hutnější a zůstalo by jen to podstatné. A chuť by pak byla výraznější.(8.4.2004)

Čokoláda je film, ktorý sa musí páčiť snáď každému. Skrytá vojna o svoj životný štýl je však podľa môjho názoru príliš romanticky presladená a tiež je to asi prvý film, kde mi Johnny absolútne nesadol (možno to ale bolo dabingom). Oscarová pecka to ale nie je ani zďaleka, napriek tomu je to milý a "sladký" film. 8/10(2.9.2005)

Hallstrom umí vytvořit jakous takous romantickou atmosféru, či vesnickou (nikoli buranskou, nýbrž odehráhající se na vesnici) idylku. Co mu ve většině (co jsem viděl) filmů chybí je potřebná emocionální síla, či snad magie, která by dokázala v člověku zanechat požítek z filmu na trochu delší dobu. Čokoláda je první, které se to celkem povedlo. Nelze se neubránit srovnání s podobně "vyromantizovaným" filmem Pravidla moštárny, kam se však přes prosluněné záběry a "ťuťínkovské" ksichtíky herců nedostaly emoce skoro žádné a film tak skončil s nálepkou "přeslazeno". Čokoláda je paradoxně vzhledem k názvu tak akorát. Sem tam má dokonce i lehce nahořklou chuť (extempore starosty, oheň). Přesto se jako celek nese v uhrančivě romantické náladě, plné dobrých duší v každém věku a faktu, že ženské srdce může vydat stejné množství síly, jako deset zápasníků sumo.(11.12.2007)

Jakožto jeden z tisícihlavého zástupu závisláků na chocolat bych mohl něco žbleptnout o přínosném vlivu kanabinoidů v této skvělé pochoutce obsažených na lidskou dušičku, ale rád přenechám slovo okouzlující Vianne a její mayské magii, její dcerce Anouk a jejímu klokanu Pantoflíčkovi, skvěle zvolené hudbě Rachel Portmanové (s drobným příspěvkem Django Reinhardta) a hlavně nezapomenutelné nezdolné Armande Voizinové. Pryč s předsudky, pryč s falešným moralizováním, poslouchejte svoje srdce a svět bude mnohem hezčí...(28.12.2003)

"Satan má mnoho podob. Někdy je to zpěvák neslušné písně v rádiu, jindy autor oplzlé knihy. Anebo pán, co číhá u školy a obtěžuje vaše děti. Někdy je to výrobce sladkostí, zdánlivých drobnůstek. Neboť co vypadá nevinněji než čokoláda?" Jsem zastáncem morálky, takže mě tato knězova slova oslovila. Jenže čokoládu mám rád, svoboda je mi nade vše a vždycky jsem byl trochu rebel, takže taky pevně stojím na straně cukrářky Vianne. Tak co s tím? Fandit s davem nebo chránit morálku? Tak v tomto případě mě Vianne přesvědčila, abych byl ovce a bečel s davem v její prospěch. A pak sežeru kus fialové krávy.(21.1.2018)

• - Scéna ve vodě byla natočena ve vodní nádrži. (Geriel)

• - V záběrech, kdy ženské ruce míchají čokoládu, nebyly použity ruce Juliette Binoche. Jí i dablérce byl však dán stejný náramek, aby se umocnil dojem, že jde opravdu o její ruce. (Geriel)

• - Postavu Caroline Clairmontové odmítla Gwyneth Paltrow. Roli nakonec zahrála Carrie-Anne Moss. (Cheeker)