The Gamechangers (TV film)

Game Changer

(neoficiální název)

Životopisný / Drama

Velká Británie, 2015, 90 min

Miluju GTA. Miluju Rockstar. Od pradávna. A nedělám si iluze, že je Gamechangers věrohodné veledílo. Není. Samotný Rockstar film neposvětil a tvůrčí BBC evidentně kope za obě strany. Z aféry Hot Coffee totiž nevyvázl R* jen tak, jak je řečeno ve filmu, dostali nejvyšší pokutu v dějinách videoherního průmyslu...kterou sice smázli levou zadní vydáním další hry, potažmo samotného GTA IV, ale ať mi nikdo netvrdí, že pánbíčkářský právník Jack Thompson nedostal, co si zaloužil. Padělal důkazy, urážel všechny od předsedy nejvyššího soudu po samotného CEO R* Sama Housera, on přišel právem o licenci a z jeho vystupování v médiích mi postava Billa Paxtona příliš nesedí. A co samotná vražedná mašina na policejní stanici (ano ten nigga, samozřejmě, že je to nigga :D), to mi fakt chce BBC tvrdit, že ho Gta Vice City naučilo chladnokrevně pálit headshoty polišům...že mu dalo výcvik na to, aby něco takového zvládl? Přes to přeze všechno mě ten snímek velice zaujal. Je třeba ho brát s rezervou, ale vždycky mě zajímalo, jak to vlastně u Rockstárů chodí a jak vymejšleli dnes už kultovní mise do jejich dvou nejoblíbenějších her. A lepší nějakej pohled, než vůbec žádnej..A těžko nějaká korporace natočí, jak to vlastně u nich chodí doopravdy.. PS : Chcete vnější pohled na věc? Rozhodně doporučuji toto! ... 90%(30.9.2015)

• neoBlast

Jsem rád, že se videohry podívají na "filmové plátno" i jinak než další desátou šampónovou adaptací Hitmana či Prince z Persie. Vzhledem k televiznímu formátu a přítomnosti Harryho Pottera jsem snad i trochu doufal v opravdový zájem tvůrců o tématiku. Nope. BBC překvapivě neglorifikuje nejznámější herní studio v Británii. Pokud máte rádi konspirační teorie, přidám tu moji - tento snímek je formou boje proti skotské nezávislosti a plivnutí do tváře jejich největšímu komerčnímu úspěchu posledních dekád. Jakákoliv scéna, kde Houser a jeho kluci "dělají" hry je úplně směšná, úražející všem hráčům a bolí, hodně bolí. Překvapivý mi byl showcase Rockstar merchandisingu, triček a mikin ačkoliv se firma oficiálně od tohoto filmu hodně rychle distancovala. 😄 Na druhé straně, strasti Billa Paxtona již trochu potenciálu k herectví měly - přesto not delivered. Je tak hrozně moc vidět, jak by tvůrci chtěli napodobit úspěch The Social Network, ale zároveň je okamžitě patrné, že tam tenkrát byl neopakovatelný talent Finchera/Sorkina/Cronenwetheho/Reznora (sakra to je dream team). The Gamechangers má televizní look, ŠPATNÝ scénář, ochotnické herce a přespříliš ambicí. 40 %(20.9.2015)

GTA je moje asi nejoblíbenější videoherní série a to byl hlavní důvod toho, že jsem dal filmu šanci. Přeci jen neexistuje mnoho filmů na téma vývoje videoher (což je dost škoda, protože existuje celá řada příběhů z tohoto odvětví, které by si zasloužily filmové zpracování) a každého hráče tak potěší, když něco podobného vznikne. Zpracování je televizní, Radcliffe přehrává ale je zajímavé podívat se pod pokličku vývoje jedné z nejúspěšnějších sérií na všech herních platformách, přestože si myslím, že v reálu to bylo ještě výrazně zajímavější, než film ukazuje.(22.8.2019)

• Kaluž

Sam Houser, polovina tvůrčího mozku společnosti Rockstar Games, by měl autory tohoto snímku poslat přinejmenším do hajzlu. Vzít si na paškál jeho jméno a nejúspěšnější značku firmy jenom proto, abychom natočili nazáživnou tendenční hovnařinu pro televizního diváka, který zrovna přepnul kanál z večerního zpravodajství, protože se začalo mluvit o konfliktu v Sýrii, je vyloženě zahozená šance. Je fajn, že Thompson je vykreslen jako blábolící magor, který furt hledá řešení, jak ze světa udělat lepší místo pro život, ale jinak v tom filmu není zhola nic. Vše ostatní je podružné, scénář klouže někde nad povrchem celého problému a divák se ve finále vlastně jen dozví, že existuje nějaká komise, která hrám na základě jejich obsahu rozdává nálepky s doporučeným věkovým omezením a že si má dávat pozor na to, co jeho ratolest zrovna hraje. My "svědomití" už tohle dávno víme a svá dítka náležitě korigujeme, těm ostatním to ale zkrátka bude vždycky buřt, protože jsou rádi, že od těch uřvanejch parchantů maj na chvilku pokoj. Pro fandy série GTA je ten film o ničem a pro ty ostatní je to jen zaplácnutí času než přijde první reklamní blok…(20.11.2015)

Pustit se do natáčení filmu o vývojářích počítačových her chce hodně odvahy. Už jenom kvůli tomu, že kultovní série Grand Theft Auto je na trhu skoro 20 let a má za sebou obrovskou komunitu. O to víc, si takový film nemůže dovolovat chyby. Inu režisér na to šel chytře a zkratkovitě nás vhodil do doby, kdy vzniklo Vice City. To je ostatně i díl, které jsem spolu s prvním dílem hry věnoval nejvíce času. Nostalgie ve filmu zde působí i po letech dobře a Vice City můžu atmosférou zařadit k těm nejlepším, takže mě tento odkaz mile potěšil. Co mě asi nejvíce vadilo bylo to, že film působí polovičatě. Rychlý průlet událostí kolem vývoje San Andreas a pak už jen soudy soudy soudy. Je to sice zajímavé že Hot Coffee modifikace byla na originálním DVD a že se přeli s právníkama, ale na tom stavět film o Rockstar Games? Já nevím, spíš to mohlo být víc o lidech, co zapříčinilo vývoj her, kde se inspirovali atd. To by pro mě osobně bylo daleko více poutavější. Takhle to byl film na který se dalo koukat a Radcliffe kupodivu zvládl roli dobře.(3.3.2016)

• - Podle Johnnyho Thopsona (Garion Dowds), kterého kvůli jeho otci šikanovali ve škole, vytvořili v počítačové hře "Bully" postavu studenta Trenta Northwicka. Hra se se zabývá právě šikanou. (JohnnyBane)

• - Scény, které se odehrávají mimo New York, se točili v Jižní Africe. (DJDVD)

• - Film byl natočen na motivy knihy Davida Kushnera „Jacked: The Outlaw Story of Grand Theft Auto“. (DJDVD)