The Gamechangers (TV film)

Game Changer

(neoficiální název)

Životopisný / Drama

Velká Británie, 2015, 90 min

Pustit se do natáčení filmu o vývojářích počítačových her chce hodně odvahy. Už jenom kvůli tomu, že kultovní série Grand Theft Auto je na trhu skoro 20 let a má za sebou obrovskou komunitu. O to víc, si takový film nemůže dovolovat chyby. Inu režisér na to šel chytře a zkratkovitě nás vhodil do doby, kdy vzniklo Vice City. To je ostatně i díl, které jsem spolu s prvním dílem hry věnoval nejvíce času. Nostalgie ve filmu zde působí i po letech dobře a Vice City můžu atmosférou zařadit k těm nejlepším, takže mě tento odkaz mile potěšil. Co mě asi nejvíce vadilo bylo to, že film působí polovičatě. Rychlý průlet událostí kolem vývoje San Andreas a pak už jen soudy soudy soudy. Je to sice zajímavé že Hot Coffee modifikace byla na originálním DVD a že se přeli s právníkama, ale na tom stavět film o Rockstar Games? Já nevím, spíš to mohlo být víc o lidech, co zapříčinilo vývoj her, kde se inspirovali atd. To by pro mě osobně bylo daleko více poutavější. Takhle to byl film na který se dalo koukat a Radcliffe kupodivu zvládl roli dobře.(3.3.2016)

Sam Houser a spol si robia svoju robotu naozaj na stodvadsať percent. O tom hovoria čísla predajnosti ich hier. Dávam im za pravdu, že nielen v hrách, ale všade okolo nás (filmy, knihy, hudba) je kopec násilia. Ale pravda je aj to, že na rozdiel od tých ostatných médií, kde násilie len sledujete, v hre ste to práve vy, kto ho pácha. Na televízny film to bolo naozaj dosť dobré, spracovanie sa mi páčilo a Daniel exceloval.(16.10.2016)

Tolik povyku pro nic. Jedna kostrbatá sexuální scéna a kdejakej americkej pánbíčkář se z toho může posrat. Je fajn, že se tvůrci snažili k tématu přistupovat nezaujatě a vykreslili obě protistrany nečernobíle. Nevím, jak moc je to vykreslení věrně, ale minimálně Thompson opravdu takové neviňátko není. Na druhou stranu je to velmi zajímavé nahlédnutí do vývoje počítačových her, byť film klouže spíše po povrchu a do hloubky zabrousí jen v několika málo momentech. Daniel Radcliffe jako Sam Houser byl skvělej a snad poprvé jsem v něm neviděl ani kus z Harryho Pottera.(4.3.2017)

GTA je moje asi nejoblíbenější videoherní série a to byl hlavní důvod toho, že jsem dal filmu šanci. Přeci jen neexistuje mnoho filmů na téma vývoje videoher (což je dost škoda, protože existuje celá řada příběhů z tohoto odvětví, které by si zasloužily filmové zpracování) a každého hráče tak potěší, když něco podobného vznikne. Zpracování je televizní, Radcliffe přehrává ale je zajímavé podívat se pod pokličku vývoje jedné z nejúspěšnějších sérií na všech herních platformách, přestože si myslím, že v reálu to bylo ještě výrazně zajímavější, než film ukazuje.(22.8.2019)

• neoBlast

Jsem rád, že se videohry podívají na "filmové plátno" i jinak než další desátou šampónovou adaptací Hitmana či Prince z Persie. Vzhledem k televiznímu formátu a přítomnosti Harryho Pottera jsem snad i trochu doufal v opravdový zájem tvůrců o tématiku. Nope. BBC překvapivě neglorifikuje nejznámější herní studio v Británii. Pokud máte rádi konspirační teorie, přidám tu moji - tento snímek je formou boje proti skotské nezávislosti a plivnutí do tváře jejich největšímu komerčnímu úspěchu posledních dekád. Jakákoliv scéna, kde Houser a jeho kluci "dělají" hry je úplně směšná, úražející všem hráčům a bolí, hodně bolí. Překvapivý mi byl showcase Rockstar merchandisingu, triček a mikin ačkoliv se firma oficiálně od tohoto filmu hodně rychle distancovala. 😄 Na druhé straně, strasti Billa Paxtona již trochu potenciálu k herectví měly - přesto not delivered. Je tak hrozně moc vidět, jak by tvůrci chtěli napodobit úspěch The Social Network, ale zároveň je okamžitě patrné, že tam tenkrát byl neopakovatelný talent Finchera/Sorkina/Cronenwetheho/Reznora (sakra to je dream team). The Gamechangers má televizní look, ŠPATNÝ scénář, ochotnické herce a přespříliš ambicí. 40 %(20.9.2015)

• - Podle Johnnyho Thopsona (Garion Dowds), kterého kvůli jeho otci šikanovali ve škole, vytvořili v počítačové hře "Bully" postavu studenta Trenta Northwicka. Hra se se zabývá právě šikanou. (JohnnyBane)

• - Scény, které se odehrávají mimo New York, se točili v Jižní Africe. (DJDVD)

• - Film byl natočen na motivy knihy Davida Kushnera „Jacked: The Outlaw Story of Grand Theft Auto“. (DJDVD)