Jak vyrobit vraha

• USA Making a Murderer

Série(2) / Epizody(20)

Tenhle thriller o skutečných událostech, natáčený po dobu 13 let, sleduje nevídaný příběh dvou mužů obviněných z děsivého zločinu, který možná ani nespáchali. (Netflix)

Rastr

Opravdu mrazivý příběh o tom, jak někdo může dopadnout když se snaží dohledat spravedlnost a bodne při tom do vosího hnízda. Je mi jasné, že autoři tohoto dokumentu chtěli ukázat co nejvíc natočených podkladů a materiálů. Přestože sledování nijak nenudí a naprosto vás pohltí, myslím, že pro větší údernost mohla stopáž být o pár dílu kratší. ()

jenjan

Strávil jsem se Stevenem Averym víkend a vůbec nelituji. Až budete mít pocit, že začínáte svatouškovatět, puste si Making a Murderer, který vás z toho vyléčí. Je to opravdu sugestivní podívaná a vy najednou pochopíte, proč spousta těch prostých a bezmocných začíná slyšet vůdce, kteří mluví jejich řečí. V tomto podání totiž spiknutí mocných nabírá reálné kontury, i přesto, že si nedovoluji soudit, kde je vlastně pravda. Alarmující je ale obraz tolika lidí (a zvláště USA je tímto specifické), co si bezmezně myslí, že jsou dobří a spravedliví a ve své víře postrádají jakoukoliv dávku pokory, sebereflexe a kritického myšlení. A jak někdo poznamenal, pokud zrovna není po ruce černoch (ve Wisconsinu na venkově jich asi moc není), odnese hněv spravedlivých „bílý odpad“. Svatoušek prostě musí své svatouškovství od nějakého toho „ďábla“ odlišit a vymezit. A je zajímavé kolika dnešním „rebelům“ takový druh nebezpečného křupanství imponuje. Pikantérie je kolik představitelů této ságy nese české jméno. Na druhou stranu byla radost vidět všechny ty distingované právníky a jiné odborníky, kteří se upřímně snažili a snaží Stevenovi a jeho blízkým pomoci. ()

Trancetino

Neuveriteľné. V živote som nevidel toľko nespravodlivosti naraz. Je to niečo neskutočné ako dokáže takýto odporný justičný systém existovať a vziať nevinnému človeku celý život. Dúfam, že sa im to podarí prelomiť a dostanú sa na slobodu vďaka existencii EDTA v Averyho DNA ak už ovšem niekto nezničil tie vzorky. Netflix je momentálne neprekonateľná spoločnosť. Tak perfektné a tak detailne spracované som ešte nič nevidel. V jednom roku vyrobili Narcos a tento dokument. Proste SUPER. Len tak ďalej. Už teraz sa teším na ďalšiu ich tvorbu. ()

kobliha

Depresívna sonda do americkej súdnej mašinérie. Celú tú bezmocnosť úžasne dopĺňa minimalistická hudba Gustava Santaolalla, ktorú som si obľúbil už počas hrania Last Of Us. ()

Shredo

Z prípadu Stevena Avery-ho mrazí v chrbte. Nutno skonštatovať, že nebol žiadny kvietok a z minulosti pár deliktov pozbieral. No táto súdna megakauza nemá obdobu. Aj keď sa to môže zdať zdať ako neuveriteľná smola, mal aj v podstate obrovské šťastie. Hlavne iniciatíva otvoriť prípad po 18tich rokoch aj vďaka novým dokazovacím prostriedkom sa dočkala pravdy, a vyvinila nášho prostoducheho chudáka. Aké peklo to ale musí byť - doma žena a deti, ktoré vyrastajú bez otca. Otec zatiaľ hnije v base, za skutok, ktorý nespáchal. I cez nepriestreľné alibi to v 80tych rokoch nestačilo a zaujatosť súdnych predstaviteľov nemala zábrany odsúdiť nevinného človeka. Za mňa je malým hrdinom, že sa celú dobu odmietal priznať k niečomu čo neurobil, aj keď by ho priznanie dostalo podmienečne už von. Prajem, aby vysúdil kompenzačne dosť peňazí, aj keď stratený čas je nevyčísliteľný. ()

bif

První tři díly si člověk řiká ,,na co to koukam, to neni až tak zajímavý" , ale můj bože to je teda mazec. Naprosto absurdní příběh jednoho člověka, který mi nesčetněkrát otevřel hubu dokořán. Nechci spoilerovat, tohle by měl vidět asi každej, aby viděl jak maj v Americe deblní justiční systém... ()

Hpatrik

Žádný soudní systém není dokonalý, a určitě ne ten náš, ale to co se dělo, děje a nepochybně ještě bude dít v Averyho případu je nejen z pohledu nezaujetého diváka neslýchané, a nemá to obdoby. Nemůžu přestat kroutit hlavou nad tím, co všechno je možné v současné době v soudním procesu přehlížet, a jak bezmocně se při tom člověk cítí. Je úplně jedno k jaké straně se budete přiklánět, tenhle seriál/případ vás po trpělivém a pečlivém zpracování tvůrců chytne natolik, ze se od něho nedokážete odtrhnout, dokud úplně neskončí. ()

Folinka

Neuvěřitelné, tohle slovo se mi při sledování jednotlivých dílů vybavovalo v mysli neustále dokola. Až do konce jsem naivně věřila v dobrý konec, jelikož se mi prostě nechtělo věřit, že takový proces má vůbec šanci být usvědčující. Absurdní. Obdivuji Stevena Averyho za to, že je i nadále optimista a že si ještě nehodil mašli. Jak vůbec můžete chtít žít ve společnosti, která Vám něco takového bezmyšlenkovitě provede? Sedět 18 let za mřížemi a vědět, že jste tam omylem? Co je na tom úplně nejhorší je to, že se to děje v současnosti. V době, kdy máme "vyspělou společnost", propracované forenzní a kriminalistické metody. Fuj, je mi z toho na nic. Přesto stále doufám, že ten dobrý konec příběhu nakonec bude... ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Nejnavykovejsi zalezitost ever. Dokument, ktery atmosferou a ustredni story predci serialy psane scenaristy. Neprekonatelna sonda do justicniho procesu v usa. 100%, 5/5* ()

zapalik

Americká justice je zpolitizovaná, nereformorovatelná a nespravedlivá. Zástupci státu neumí přiznat neskutečně množství chyb ve vyšetřování a napravit křivdy. O vině navíc rozhodují primitivové z řad veřejnosti. To je šílenost. Seriál mě dostal, je to smutná detektivka. ()

TetaJane

Pozor SPOILER!!! . . Hrozně mě sralo to, že nikoho ze strany státu nezajímá, že pravděpodobně skutečný vrah si stále běhá po svobodě. To nemůžou myslet vážně! A to jak si berou do huby pořád osud Terezy H., to je taky pěkná manipulace, divím se té její rodině, že taky věří té historce. Nedokážu si představit, že někdo někoho podřízne v ložnici a nikde ani jediná stopa po krvi. Nicméně 5 hvězd pro Stevena. A "odpad" pro americký soudní systém. :/ ()

vozralec

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí! Tak toto zde opravdu neplatí. Vynucená doznání, falšování důkazů atd. Výborný dokument. ()

Shaqual

Takový to, když trefíte na vynikající seriál, u kterého doufáte, že nebude mít víc jak dvě série... Mrazivá a trefná rána do rozkroku, která nám svým poselstvím nemilosrdně připomíná, že život je nefér, ať už jsme jakýkoliv, a zároveň dává rčení "v nesprávný čas na nesprávném místě" úplně nový rozměr. ()

snebka

Spoiler Alert! Hodně zvláštní a silný dokument, který mohl skonči po dvou epizodách, nicméně se tak nestalo. Sean Avery byl odsouzen za něco co nespáchal než byl po 18 letech zproštěn viny. Jen o dva roky bylo na jeho vrakovišti nalezeno tělo pohřešované Teresy Halbachové, kterou naposled viděl právě Avery. Nechci dále rozpitvávat další události, ale ze všech těchto informací co se mi o dokumentu i na internetu dostali vyvozuji tyto závěry. V průběhu celého dokumentu jsem se snažil zůstat neutrálni i když se režisér jasně snažil naznačit, že je Avery nevinný viz mnoho nepotvrzených důkazů atd. a snažil se všechnu špínu házet na obžalobu. Jistě hlavně Fritz byl pěkné prase a svým vystupováním se mi fakt zhnusil již na začátku až ho to nakonec přeci jen nějakým způsobem dohnalo. Myslím, že Avery a hlavně jeho synovec Teresu nezabili, přesto, že Avery nebyl takový svatoušek a lidumil jak ho prezentují, stačí si to vygooglit. Místní policejní okresek se mi zdá hodně prohnilí a sám jsem zvědav zda li ještě o případu uslyším a zda se podaří vypátrat (nejspíš) skutečného vraha. 80/100. ()

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku