Porco Rosso

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Nejlyričtější Miyazaki. Možná nejromantičtější (takovou "dospělou" láskou). Poctivý upřímný hold létání a letadlům. Krásná sladění obrazu a hudby. Současně zábavný (scéna, která mě vždy nejvíc pobaví, je ta, když po sobě začnou z letadal házet francouzáky). Stačí, když řeknu, že jsem ho dnes viděl asi popatnácté? ■ Oblíbená hláška: "Drž hubu ty idiote! Snažím se být třída!"(13.3.2010)

Tak pokračujeme v krasojízdě. A jak? No opravdu stylově, to se musí nechat. Porco Rosso jsem podcenil asi hlavně z toho důvodu, že mi přišel příběh o létajících praseti nějakým způsobem bizarní a nesmyslný. No, popravdě jsem se obrovsky spletl. Hned po první půlhodince filmu jsem nějak začal tušit, že mě film bude více než bavit a tahle předpověď mi nakonec i vyšla. Porco Rosso jako postava byl sympaťák od přírody a hnedky jsem si ho zamiloval. Stejně tak celou dějovou linku. Menší humor, nápor skvělé zábavy nemohl zabránit ničemu co mohlo přijít. Film perfektně začal a nadále si udržel tu samou notu, za což jsem byl neskonale rád. Tenhle film je opravdu něco. Podobný snímek jsem snad od Mijazakiho neviděl a musím říci, že tohle je film, který si zaslouží pozornost. Obrovská spokojenost a ještě obrovštější překvapení.(3.5.2015)

Snáď najviac v realite zakotvený Miyazaki spomedzi toho čo som videl. Tá krásna atmosféra vzdušnej slobody, pohyblivých obrázkov a doby z toho dýcha na diváka každým záberom. A skvelý záver, ktorý je síce sumarizujúci, nasilu uzavierajúci a nemusel tam byť, ale to najpodstatnejšie sa mu podarí - už nám neukáže Porca a tým zachová odór mystéria vo vzduchu.(24.6.2012)

Netradičnosť tohto diela potvrdzuje reálna doba, v ktorej sa odohráva a tiež problémy ktoré sú tu riešené. Je škoda, že sa ten príbeh v závere tak rýchlo uťal. Inak to ale bolo parádne. Keď sledujete dobrodružný príbeh lietajúceho Pašíka, nemožno si nevšimnúť tej obrovskej lásky, s ktorou sa s daným materiálom pracuje a musí vám byť jasné, že takúto krásnu a špecifickú atmosféru dokáže na plátno preniesť len absolútna zapálenosť pre vec. Miestami mi tu chýbal práve nejaký ten fantazijný prvok, nejaká mystéria, náznak väčšieho napätia alebo skrátka niečo, na čo som z filmov režiséra zvyknutý a toľko sa mi vedľa toho množstva ďalších aspektov na jeho tvorbe páči.(27.3.2020)

Mám ráda Miyazakiho filmy. I tento má hodně fantazie. Italové mluví japonsky. Je to animovaná, dobrodružná, historická, romantická komedie o létání na historických letadlech v mezivojnovém období na území mezi východní Itálii a Jugoslávii, s výletem do Milána. Marco - Porco Rosso je letec, který za odměnu bojuje proti letcům-pirátům a osvobozuje jejich rukojmí. Marco a Curtis jsou zamilováni do Giny, a Gina i Fio jsou zamilovány do Marca. Mění se vláda. Marco, ale říká - I´d much rather be a pig than a fascist. Fašistická vláda si najímá letecké piráty do svých služeb, a tak Marcovi služby už brzy nebudou potřebné. Je to animovaný film, ale jeho příběh se klidně mohl stát. Podobně jako Casablanca. Porco Rosso má však romantický happyend. Arigató.(2.3.2014)

• - V čase 1:18:28 je možné na stožáru zahlédnout českou vlajku. (Rugero)

• - Američan létající na Curtissu představuje Jamese H. Doolittla, který vyhrál Schneiderův pohár se strojem Curtiss R3C-2 Racer v roce 1925. Doolittle se později stal legendou, když vedl první nálet Spojenců nad Japonsko v dubnu 1942, což byla tehdy téměř sebevražedná mise. (calculus)

• - Základem pro Porco Rosso je manga Hikoutei Jidai (v překladu „Věk létající lodi“), jejíž autorem je Hayao Miyazaki. (HellFire)