Porco Rosso

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Najmenej fantazijný film od Miyazakiho. Možno i preto sa mi ťažšie hodnotí. V prvej polovici som sa prikláňal k 4, ale tá druhá to dokázala vytiahnuť na 5. Takže pán režisér má i po tomto filme u mňa čisté konto. Verím, že to tak aj zostane...(23.9.2012)

Jak je u Miyazakiho zvykem, ten film je nádherný. Jenže všechny ostatní filmy mám ještě o trochu raději, kvůli té fantazii, která v tomhle civilním snímku poněkud chybí.(31.5.2007)

Tak krásne detské a pritom tak neskutočne dospelé.(14.9.2011)

Miyazaki má úžasný smysl pro detail (mezi plápolajícími vlajkami i ta česká, odfouknutý brouk, motor s logem společnosti Ghibli) a ačkoliv jsem ho zatím bral jako výborného vypravěče dětských příběhů, které se líbí dospělým, tak tady se role tak nějak prohodily, protože se vážnější věci (tedy válku a její nesmyslnost) snaží přiblížit i těm nejmenším. Škoda jen, že některé otázky v příběhu zůstaly nezodpovězené.(25.11.2012)

Sprvoti som sa bránil príbehu prasačieho pilota, ale aj v rámci Miyazakiho tvorby netradičná (a asi najdospelejšia) rozprávka ma dokonca filmu absolútne vtiahla a svojím originálnym mixom príbehu, humoru a akcie v kombinácii s retro-atmosférou vojnového obdobia uistila o tom, že v rámci animovaných filmov je Miyazaki bezkonkurenčná jednotka.(17.9.2005)

• - Porcovo reálné jméno, Marco Pagot, si režisér Hayao Miyazaki zvolil podle italského animátora, který s ním na začátku kariéry spolupracoval. (HellFire)

• - Američan létající na Curtissu představuje Jamese H. Doolittla, který vyhrál Schneiderův pohár se strojem Curtiss R3C-2 Racer v roce 1925. Doolittle se později stal legendou, když vedl první nálet Spojenců nad Japonsko v dubnu 1942, což byla tehdy téměř sebevražedná mise. (calculus)

• - V čase 1:18:28 je možné na stožáru zahlédnout českou vlajku. (Rugero)