V sedmnácti

• Francie Quand on a 17 ans (více)

V nejsvěžejším snímku své kariéry zachycuje sedmdesátiletý francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků z francouzského maloměsta, jejichž turbulentní vztah začíná nenávistnými výpady a školní šikanou, ale postupně se vyvíjí v křehké intimní pouto. Neurotické, detailní, čistě fyzické snímání podpořené agresivním střihem, fantastické vedení herců (mimořádné výkony Kaceyho Motteta Kleina a nováčka Corentina Fily), důvtipná volba sevřít naturalistické osobní drama majestátním pohořím Pyrenejí – to jsou hlavní přednosti snímku, který se odchyluje od tuctových gay romancí, a zároveň nepředstírá, že je mužskou verzí Života Adèle. Film neklidný a výbušný jako jeho hrdinové. Film jako oslava „élan vital": magického času dospívání, v němž se prolíná naprostá bezstarostnost a nikdy nekončící úzkost a v němž se násilí potkává se smyslností a trýznivé ztráty střídají něžné objevy. (Film Europe)

jiri.twist

Mě vůbec netrápí, proč by neměl Thomas na chvíli bydlet v rodině Delille. Když dokázali chudí manželé z hor adoptovat marockého potomka, tak proč by nemohla doktorka, kterou v okolí všichni znají, mít u sebe na chvíli kluka, když jeho pěstounku nechala odvézt do nemocnice, kam by to měl za ní Thomas z města blíž, neboť večer mu už autobus "domů" nejede. Známe my vůbec mentalitu tvrdšího života lidí z hor na francouzsko-španělských hranicích? Jistě tam nebydlí vyčuraní a závistiví Čecháčci, ale všude je něco a nejde nic bagatelizovat. Neotřelý příběh mě zaujal, osvěžil i donutil k zamyšlení. Celkově výborná profesionální práce všech tvůrců a z herců vyždímali maximum. Oslovili mě herecky především Sandrine Kímberlain, vůbec jsem ji v její roli nevnímal, že už zanedlouho jí bude padesát let a K.M.Klein, který zahrál roli Damiena pro mě naprosto úžasně. A díky Hadonosovi za skvělé titulky ... 9999 ()

Fido

Vykonstruované ke zdání "logiky" jednání či jeho domnělé ospravedlnitelnosti a tudíž nepravdivé i silně manipulující. Život přece není o chemii, ale o něčem úplně jiném... Ta jediná hvězda za uchvacující Pyreneje. ()

neo93

Zajímavý snímek pojednávající o dvou dospívajících, kteří se sblíží. Damien je syn doktorky a vojenského pilota, který je ale často na misích mimo domov. I přesto Damien vyrůstá v zajištěné a spokojené rodině, ke které také patří Paul, jenž ho učí, jak se má bránit. Naproti tomu Tom, žije s nevlastní matkou a otcem na farmě vysoko v horách, kde se stará o dobytek a také o nemocnou matku, jenž má zápal plic a navíc je těhotná. Mimo stejnou školu a třídu, kterou navštěvují, spojuje Toma a Damiena skutečnost, že nejsou  příliš oblíbeni ve třídě, o čem svědčí hned úvodní scéna při tělocviku. Po několika počátečních problémech a fyzických napadeních, najdou společnou řeč a vzniká mezi nimi přátelství, potažmo vztah, ke kterému značně přispějí události v jejich  rozdílných rodinách. Od začátku se snímek plně zaměřuje na oba dva kluky a jejich odlišné povahy a rodinné zázemí, které hrají pro ně velkou roli. Kulisy filmu jsou rovněž velice zásadní, jelikož Tom musí denně ujít několik kilometrů a dohromady mu cesta do školy zabere pár hodin, zatímco Damien se vozí v autě. Vůbec hustě zasněžená krajina Pyrenejí vytváří výbornou atmosféru, ve které se intimní pouto vytváří sice pomaleji, o to později intenzivněji. Působivě natočené drama o vztazích, lásce, rodinně i samotném životě, který není nikdy jednoduchý. ()

IvonaK

Až na tu počáteční agresivitu, tak má jinak vypadat správný gay pár. :-) Místo aby kluci mysleli jen na sebe, tak oba se starali o starší ženu (matku jednoho z nich) které bohužel padl manžel v armádě. A ikdyž to poté vypadalo, že jejich vztah nakonec nedopadne, tak naopak se snažili zůstat spolu a konec filmu ještě víc upevnil jejich vztah. :-) ()

Luciee113

Velice hezky natočené. Pěkný příběh, který se odehrává v nádherné přírodě a to dává tomuto filmu to kouzlo. Kdyby to bylo natočené ve velkoměstě, nebylo by to ono. Kluci byli skvělí a paní doktorka samozřejmě také. Hvězdičku jsem ubrala kvůli tomu, že bych tam kápla o trošičku víc romantiky. Ale jinak super. ()

strachon

Zajímavá myšlenka, pěkné vystižení atmosféry a krásné prostředí, skvělé herecké výkony. Sem tam podivný střih. A při tom, jak je vývoj příběhu vlastně pomalý a s dostatkem prostoru, jsou některé motivace a dějové zvraty trochu zkratkovité a nesrozumitelné. Ale celkově pěkná podívaná. ()

blondboss

Tak ako Francúzi vedia natočiť kvalitný film, tak vedia Francúzi vyslať do sveta aj takúto sprostosť. Nudná, nezáživná hovadina s otrepaným scenárom a dejom tak necelistvým ako zrazená omáčka. V prvej polke filme sa chlapci neustále tlčú, aby v tej druhej potom zistili, že vlastne sa majú radi a polku ju prešukajú. Neviem, akože nevidím veľký zmysel v podobných veľdielach a nemám nič proti gayom, ale zas nemusím pozerať, čo spolu stvárajú v posteli. Takže za mňa slabý podpriemer. 30 % ()

Teachman

Námět a zápletka: 2/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

Damnsinead

Viděla jsem víc filmů s podobným námětem, ale málokterý působí tak přirozeně a nenuceně jako tenhle.  Pokud tedy pominu, že se ti dva idioti při každé příležitosti tlučou. Za tohle dávám hvězdu dolů. ()

Mirek.Zigmun

Velmi milé překvapení. Opravdu povedený francouzský snímek. Jsem rád, že vznikají takové neobyčejné filmy. Hlavním hrdinům jsem od začátku fandil. Nemám co víc dodat :-) ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes