Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Zaplo05

Film, který je přesnou vyjímkou potvrzující pravidlo, že kniha je lepší než film. Kniha i film jsou opravdovou lahůdkou. Spalovač mrtvol je českosloveský horor, ve kterém Hrušínský zahrál svoji životní roli. Jeho upatlaná pěšinka a citová indispozice dělají z tohoto filmu opravdu jedničku i přesto, že je to film pro silnější jedince! ()

Dinsberg

Černobílá, přes "rybí oko" natáčená předzvěst nacistického řádění a zároveň ukázka machiavellistické manipulace lidmi, ze které nestrannému pozorovateli musí být špatně od žaludku. Manipulovaný člověk, který se pod tíhou režimu zbavuje svých nejbližších s takovou samozřejmostí, ze které se tají dech, a který je navíc schopen v tom vidět své životní poslaní. Vliv nacistické ideologie, podaný velmi bizarním způsobem. Nemám pochyb o důvodu uklizení filmu do trezoru. Diváci by v tom mohli poznat tehdejší prostředí, plné manipulace a dezinformace. ()

MDesign

Rudolf Hrušinský postavu Koprfingla snáď ani nemohol zahrať lepšie. (Už) len kvôli nemu sa oplatí Spaľovača mŕtvol pozrieť aspoň raz. Psychologický horror, výborne podaný, no na zahraničnú produkciu sa len zťažka doťahuje. ()

Cikinko

Geniálne. Zimomriavky z hereckého výkonu a atmosféry postupne gradujúcej až k finálnemu koncu. Dokonalá hudba , herci (predovšetkým Rudolf) kamera , prostredie, scénar a mohol by som sa rozplývať a npísať nekonečne dlhý koment superlatívov. Som v šoku TOP 5*. ()

ondey

Rudolf Hrušínský jako největší úchyl všech dob. Z úst vypouští čarokrásná, nežná a nebeská slůvka, a přitom vám z něj naskakuj husí kůže. Skvěle ho doplňuje senzační kamera, obzvlášť promyšlené detaily a nápaditý střih. Přesto všechno, podruhé ten film vidět nechci :D ()

Ernie_13

Asi najväčšia a najponurejšia psycháreň akú kedy český film zažil. Dlho som sa odhodlával k tomuto filmu a dlho som vlastne nevedel čo mám čakať. Rudolf Hrušínský je absolútne zosobnenie magora a myslím si, že tvorí 50% úspechu atmosféry filmu. Druhých 50% robia samotné filmové postupy. Nadčasová kamera, strih, réžia...proste všetko to do seba zapadá a tvorí jednu dokonalú atmosfericku psycháreň. Záverom chcem iba podotknúť (a nemyslím to v zlom), že ja osobne si neviem predstaviť že by som si film opäť pozrel, no na druhú stranu si myslím, že film by mali film povinne púšťať v prvom ročníku filmových škôl. ()

greymon

Před nějakým rokem bych dal tomuto filmu snad odpad. Když jsem tento film viděl poprvé, bylo mi mnohem měně než nyní a filmu jako je tento jsem moc nerozuměl. Nyní vím jaký je to český skvost a 5 hvězdiček je málo. Tomu to film bych dal radši 10 hvězdiček nejen za herecký výkon Rudolfa Hrušínského, ale i za scénář a mnohé další. Nemohu si pomoct, ale Rudolf Hrušínský ve filmu Spalovač mrtvol na mě působil jako Hannibal Lecter z filmu Mlčení jehňátek. Chování, mluvou a jinou charakteristikou postav ve filmu jsou si podle mého trochu podobní. Abych pravdu řek, tak jsem dlouho tento film nemohl pochopit. ()

yaqwsx

Toto jsem nečekal. Skutečně. Spalovač mrtvol je pro mě velkým překvapením. Nevím co vyzdvihnout dříve - Hrušínského, střih nebo kameru? Bez tét trojice by scénář nevyniknul, tak jak vyniknul. Normálně filmům vyčítám, že se vlečou, ale tady to tak nějak bylo součástí atmosféry. Kdyby byl film rychlejší, nevyzní, tak jak vyznívá. Ty monology, úvahy - už vím, kde vzali tvůrci seriálu Dexter inspiraci. Chválím také velice vkusně vloženou manželskou dvojici, která film odlečuje v těch správných momentech. Jsem nadšen. Když bych měl vytýkat, tak vytknu 2 věci - vraždy působí divně, možná až komicky. A pak mi v příběhu nesedí počáteční neoblomnost Koprkingla vůči Němcům a následný zvrat, kdy znočehonic s němi začíná jednat. ()

GordonCZ

Brilantní film, ze kterého vás bude doslova mrazit v zádech. Ať už z toho nebo onoho důvodu. Rudolf Hrušínský mi zde opět potvrzuje, že právem patří mezi nejlepší české herce. Koneckonců celý film svým obsahem a ztvárněním lze jednoznačně zařadit mezi klenoty české kinematografie. ()

Barghest

Herecký koncert Rudolfa Hrušínského je zde tak působivý, že si ho dobře vybavuju i po letech od shlédnutí. Jedním slovem mrazivé. ()

princesofpersia

Ve všech směrech klenot. Ať už se jedná o režii, scénář nebo střih není jediného českého filmu, který by se Spalovači rovnal. A výkon Rudolfa Hrušínského netřeba zmiňovat. ()

Baldic

Pro mě veliké zklamání. 3/4 filmu jsem se nudil. Monolog Hrušínského byl ubíjející, monotóní, bez nápadu. Postava Koplfingera postrádá psychologický progres. Zato konec filmu se povedl, tak měl vypdat celý film a ne jen konec. Sice ze začátku byla snaha o vytvoření té správné atmosféry, ale ta se nedostavila. Za výborný považuju pouze hudbu a závěrečné minuty filmu. ()

anyonecek

Vrcholný snímek Juraje Herze a vrcholná role Rudolfa Hrušínského, to vše se sešlo v jednom filmu a tím je spalovač mrtvol. Atmosféra, při které mi tuhla krev v žilách. Díky bohu, že to je černobílý a starý film, nedovedu si to představit jako barevný novodobý snímek, řekl bych, že by to byl pěkný propadák. Snad u jediného filmu, jsem zde četl i knihu a musím uznat, že zde něco chybělo, ale atmosféru jsem si vyvodil ze záběrů kamer mnohem lépe než z knihy. ()

x_silver

Četl jsem knihu a ihned poté, co jsem ji dočetl, jsem se podíval na film. Přišel mi mnohem chudší a méně naplněný než kniha. Celé mi to připadalo jako "20 minut dlouhé shrnutí celé knihy." Ale i tak se mi to líbilo. Nevím, jestli byla chyba číst nejdříve knihu, jelikož mi asi udělala velké nároky na film z 60.let, Jinak Hrušinský zářil, střih obrazu byl skvostný, ale bylo to prostě... jiné, chudší. Smůla. Asi jsem si měl knihu přečíst až po filmu. V tomhle případě by to bylo nejspíše lepší. Teď už je pozdě... ()

Temnota

Milota je vycibrený kameraman, Herz geniálny režisér a Hrušinský famózny herec. Po vizuálnej stránke sú tu jedny z najsofistikovanejších prechodov zo scény na scénu vôbec spojené s experimentálnym strihom a kamerou sa vymykajú doby a ešte k tomu spojené s obsahovou stránkou tvoria zážitok ktorý ostane v divákovi dlho rezonovať. ()

Hjuud

Viděno cca počtvrtý. Užívám si tu atmosféru. Při zhlédnutí tohoto filmu vím, že nejsem na světě sám, kdo je citlivá duše a má rád hudbu :-) Pan Kopfrkingl je brutál, z jeho řeči mám husí kůži a užívám si to. Je to skvělá studie člověka, který se nechá ovlivnit až příliš. Nic není v životě lidském jisté, jen smrt smrt smrt smrt smrt smrt.... 5* ()

Okish

Při čtení stejnojmenné knihy jsem si nemohl snad ani představit nikoho jiného v roli pana Kopfrkingla, než samotného,úžasného Rudolfa Hrušínského Ostatně jak to už bývá u všech jeho filmů, všechny bývají dotaženy k dokonalosti ať se v nich mluví či ne. Jak se říká Pan Hrušínský hraje i očima. Proto nemohu ohodnotit jinak než pěti hvězdičkami. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)