Renegades

Scénografie:

Hugues Tissandier

Kostýmy:

Esther Walz

Tak roztomile "old school" film jsem už dlouho neviděl. To jestli je to nepravděpodobná blbina rozebírat nebudu, důležité je to, jestli film servíruje to co bych rád viděl - a servíruje. A je tam úplně všechno! Druhá světová válka, honička v tanku, honba za pokladem, letecké souboje, pouliční rvačky... Naprostá paráda. A vůbec to nevypadá blbě. Je to jako mix několika filmů co mám rád dohromady. Osobně jsem tedy film sledoval s přiblblým úsměvem na tváři a každou lacinou a obehranou dějovou linku prostě jen bral jako kousek skládačky, kterou si autoři vypůjčili někde jinde - v jiném filmu který mám rád.(10.1.2018)

• Lacike

Skupinka vojakov sa pocas vojnoveho konfliktu pokusi obohatit o velku kopu strateneho zlata. Zapletka mi pripomenula môj oblubeny film Three Kings. Len to neobsahuje ziadne vaznejsie myslienky. Ale ani snaha dobrodruznu zabavu nefunguje. Postavy su nevyrazne a hlasky nie su vtipne. Jedine co za nieco stoji je akcny uvod. Steven Quale ma technicku stranku v ruke, takze tych par prestreliek a vybuchov vyzera pôsobivo a vsetko je prehladne natocene. Trochu to kazi len PG-13 rating. Scena v ktorej hrdinovia strielaju s gulometom do nepriatelov a namiesto krvaveho rešeta ako v stvrtom Rambovi sa z nepriatelov len trochu zaprasi a potom si poctivo lahnu na zem, bude vzdy pôsobit bezzubo. Napriek tomu sa jedna o predcasny vrchol filmu po ktorom nasleduje cim dalej tym väcsia nuda az do konca. Na prvy pokus som dokonca v prvej polovici filmu zaspal a musel som film dopozerat na druhy den. Nestalo to za to. Besson uz evidentne nedokaze vyprodukovat ani zabavny akcny vyplach. 4/10.(4.2.2018)

Akčná jednohubka, ktorá mala končiť začiatkom. Škoda, nestalo sa, ale aj tak dostávame síce sterilnú ale celkom pozerateľnú Sarajevskú sčasti Trojkráľovú heist akčňárnu. Herci sympatickí, zasadenie podobne, nebolo to úplne tupé, ale smutné, že najlepšie momenty okrem úvodu, boli tie s J.K Simmonsom, ktorý tam bol len ako lákadlo pár okamihov. Keby som to chcel nejako zrovnať s Tromi kráľmi, tak to dopadne, ako zrovnanie Loosers s A-Teamom. Neurazí, nenadchne, ale dovolím si na jedno pozretie dokonca aj odporučiť. Minimálne po tom nekonečnom čakaní, keďže bol film hotový skoro dva roky dozadu, aspoň podľa prvých trailerov, ktoré som sušil na PC od 2016.(13.2.2018)

Vojenské akčné filmy mám rád a Luc Besson ešte prednedávnom produkoval prakticky len solídnu akčnú zábavu, ale zase moc nemusím filmy s tématikou krádeží, hľadania pokladu a podobne, preto som ku Renegades pristupoval radšej opatrnejšie a urobil som len dobre, inak by som bol len zbytočne sklamaný, ale rozhodne sa nejedná ani o žiadnu katastrofu. Úvodná akčná fáza ma celkom nepríjemne prekvapila, využíva atraktívne prostredie konfliktu v Bosne, kde je americká špeciálna jednotka na tajnej misii, čo vždy môžem, ale toto mi štýlom a celkom aj kvalitou pripomenulo všetky tie Operácie Delta Force z deväťdesiatych rokov, v ktorých tiež nebola núdza o tanky a vrtuľníky, takže to pôsobilo relatívne veľkolepo, ale aj tak stále lacno a moc ma to nebavilo. Ale paradoxne práve, keď sa film začne venovať plánovaniu získania pokladu, tak začne byť trochu zaujímavejší. Ani táto fáza, ktorá zaberá väčšinu filmu nie je rozhodne ničím výnimočná a neobsahuje ani jednu skutočne zaujímavú scénu, už si to po celý čas drží tú istú úroveň, ale aspoň sa na to dalo bez problémov pozerať a celkom som bol aj zvedavý, ako si s touto neľahkou prácou poradia. Obsadenie je skôr sklamaním, špeciálna jednotka je zložená, akoby z úplne radových postáv, tu nikto nemá charizmu a ani schopnosti, aby to dokázal utiahnuť, čo je pri takomto neakčnom akčnom filme, kedy sa nemôžu ukrývať celý čas za samopal a maskovanie niekde v pralese aj celkom problém. Ale našťastie je tu J.K. Simmons, ktorý sa síce takmer nepohne z jednej miestnosti, ale charizmou a herectvom s ľahkosťou prekoná celú jednotku a ešte ich aj prehláškuje. Akcia tu nestojí prakticky za nič, jediná výrazná akčná scéna je spomínaná sekvencia z Bosny, ktorá ma aj napriek veľkoleposti vôbec nebavila, tie prestrelky a ani naháňačka s tankom mi nesadli a zvyšok filmu už ponúkne len pár zanedbateľných maličkostí. Režijne to tiež nie je žiadna sláva, vizuál pôsobí lacnejšie, než by mal, ale Steven Quale ma doteraz nepresvedčil, takže ma to ani neprekvapuje. Takže celkovo nie som sklamaný, ale to len preto, že som radšej moc nečakal. Priemerný neškodný film na jedno pozretie, ktorý keby som nevidel, tak by sa vôbec nič nestalo. 56%(5.2.2018)

• majo0007

Kelly's Heroes, Race for the Yankee Zephyr, Les morfalous, Le ruffian, Three Kings atď. Klasiky na podobné téma. Toto všetko mal očividne Besson nakukané, aby napokon ukoval ďalší klinec do svojej truhly. Bod za záver, ktorý mal byť zrejme dojemný, ale pri ktorom sa určite aj bosniacki neboráci váľali od smiechu.(1.2.2018)