Colette: Příběh vášně

• Kanada

• Nový Zéland

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / USA, 2018, 111 min

Začala bych nedůležitou poznámkou: Pokud hledáte zralou herečku, které lze s přimhouřenýma očima uvěřit, že hraje sedmnáctileté děvče, není lepší volby než Keira Knightley. Teď ale k filmu. Z traileru jsem získala pocit, že se bude jednat o intimní příběh mladé novomanželky, která postupně zjišťuje, že ji víc přitahují ženy (a najde si stejnou milenku jako její manžel, muhaha). Ve skutečnosti je zmiňovaná dějová linka pouze jednou z mnoha epizod a žádná bohužel není zpracovaná natolik poutavě, že byste si druhý den pamatovali, o co vlastně šlo. O nějaké vášni (jak napovídá český název filmu) už bych vůbec nemluvila. Solidní historické drama na jedno podívání.(20.2.2019)

Colette je problematická z několika důvodů, příběh je opět jen o jejím mládí čili se setkávame jen s Colette před Colette (bohužel tento trend sílí, čemuž nefandím), dále poněkud nudí představa, že v naší generaci existuje jen Keira Knightley, která musí zahrát všechny zajímavé ženské postavy minulosti (naštěstí své anorektické tělíčko posílila a teď už je aspoň šlachovitá, ikdyž stále není zdravě vyhlížející)... a velmi mě mrzí, že ačkoli je zde velmi košatě analyzován fenomén Claudine (česky Klaudiny), knihy, jejich vznik, následná módní vlna, divadelní adaptace, tak filmy jsou zmíněny jen v jednom dialogu. Tolik k výtkám. Ostatní bych mohla líčit v superlativech. Skvělé kostýmy, výprava, několik hereckých výkonů vedlejších rolí, nádherný vhled do světa probouzející se feminity, několika fetišů a postupně sílící sapfismus. Skvělé téma, doufám, že film pomůže k návratu Colette zpět na knižní trh a k novým uvedením adapací jejích děl.(6.3.2019)

Život francúzskej spisovateľky Sidonie-Gabrielle Colette už na prvý pohľad skrýva v sebe nemalý potenciál, ktorý by bol výnimočný tvorca schopný pretaviť možno i v horúceho kandidáta na filmové ocenenia. Wash Westmoreland však dokázal zaujímavý materiál trestuhodne premárniť a vystaval z neho len rutinne pôsobiacu životopisnú snímku. Solídne herecké výkony ústrednej dvojice či verné zachytenie dobového Paríža, to sú kvality, ktoré jej nemožno uprieť. Ibaže nič z toho, dokonca ani pikantne ladené scény (vôbec celá lesbická línia pôsobí, akoby scenáristov otravovala úloha plnohodnotne ju spracovať), nie je natoľko výrazné, aby dokázalo zachovať spomienky na film v pamäti diváka dlhšie než pár dní. (55%)(1.3.2019)

Jasně, distributor se odhodlal mrknout alespoň na trailer, zavětřil ukrutný lesbický skandál a hned z toho byl Příběh vášně. Některým lidem nevysvětlíte, že ne vždycky, i když jen výjimečně, nejde jen o sex. Colette je příběh talentu, který měl hodně mizerné podmínky k životu, ale přesto dokázal vyrůst v mohutný ovocný strom. Jistě, sex v tom určitou roli sehrál, koneckonců jako v životě skoro každého člověka :), ale také se ukázalo, že žárlení na jiného partnera není nic proti žárlení na talent někoho jiného. Zpracování se ale moc nepovedlo. Postavy jsou nesympatické, příběh se vleče jako chromý slimák s hypotékou a celek působí unyle. Navíc člověka na čtení knížek od Colette moc nenaladí zjištění, co bylo za nimi.(29.7.2019)

Film sice nebyl žádnou katastrofou, ale od tématu a hlavně pařížského prostředí jsem očekával mnohem více. Takto byl děj poněkud líný, Keira Knightley hrála tradičně výborně, ale scénář pořádně nerozvinul ani příběh, ani titulní postavu. Jediným větším přínosem tak pro mě bylo to, že jsem se dozvěděl o autorce, o které jsem do dnešního dne vůbec neslyšel.(9.8.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. ledna 2018 na filmovém festivalu Sundance. (Stoka)

• - Natáčelo se v Maďarsku a v Anglii. (Varan)

• - Série knih s hlavní hrdinkou Klaudine byla nejprve tetralogií, později Colette napsala ještě epilog: Klaudina ve škole (Claudine à l'école, 1900), Klaudina v Paříži (Claudine à Paris, 1901), Klaudina v manželství (Claudine en ménage, 1902), Klaudina odchází (Caudine s'en va, 1903) a Dům Klaudiny (La Maison de Claudine, 1922). (NinadeL)