Colette: Příběh vášně

• Nový Zéland

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / USA, 2018, 111 min

• novoten

Souboj malosti a ješitnosti s inspirací a zápalem. Nevím ale, jestli mám film chápat jako odraz nižších lidských pohnutek, nebo snad jen jako připomínku, že žila a psala jedna specifická odvážná dáma. Linie tvůrčí a životní se totiž nedoplňují, jen smutně srážejí. Keira možná není ve svých kostýmních fetiších vždy využitá, letos je ovšem poprvé zbytečná.(18.2.2019)

Veškeré zajímavosti je možné shlédnout v traileru, tudíž návštěva biografu skončila mírným rozuzlením. Kostýmy jsou zde krásné, vizážisti si museli zařádit a herecké výkony slušné. Bohužel scénář dle skutečných událostí se psal poněkud ledabyle, jelikož žádné napětí nebo snad sympatie k ženě zkoušeném osudem se u mě vůbec nevyskytly. Mohu proto hodnotit pouze průměrně.(19.3.2019)

Colette je problematická z několika důvodů, příběh je opět jen o jejím mládí čili se setkávame jen s Colette před Colette (bohužel tento trend sílí, čemuž nefandím), dále poněkud nudí představa, že v naší generaci existuje jen Keira Knightley, která musí zahrát všechny zajímavé ženské postavy minulosti (naštěstí své anorektické tělíčko posílila a teď už je aspoň šlachovitá, ikdyž stále není zdravě vyhlížející)... a velmi mě mrzí, že ačkoli je zde velmi košatě analyzován fenomén Claudine (česky Klaudiny), knihy, jejich vznik, následná módní vlna, divadelní adaptace, tak filmy jsou zmíněny jen v jednom dialogu. Tolik k výtkám. Ostatní bych mohla líčit v superlativech. Skvělé kostýmy, výprava, několik hereckých výkonů vedlejších rolí, nádherný vhled do světa probouzející se feminity, několika fetišů a postupně sílící sapfismus. Skvělé téma, doufám, že film pomůže k návratu Colette zpět na knižní trh a k novým uvedením adapací jejích děl.(6.3.2019)

"Colette" je v jadre dobrým filmom, no akosi mám pocit, že nám toho moc neponúka. Alebo minimálne neponúka nič tak inovatívne, čo by sa nedalo nájsť v iných životopisných historických filmoch o ženách, ktoré sa nakoniec vzopreli svojim mužom, ktorí využívali ich talent pre svoje vlastné potreby. A minimálne tento rok sme tu mali ešte film "Mary Shelley", ktorý riešil presne tieto isté problémy. Takže trošku potom tomu filmu chýba dynamika, lebo vieme presne kam to nakoniec bude asi smerovať, a čo môžeme očakávať od našich postáv. A to je trošku mínus. Osobne však poviem, že čo film dobre posúva vpred je vedľajší románik mladej Colette, ktorý z toho robí skutočne niečo inovatívnejšie. Nebudem spoilovať, no minimálne poviem, že je to oveľa zaujímavejšie ako v mnohých iných príbehoch podobného typu. Herecké výkony filmu sú dobré, výprava je skvelá a rovnako aj hudba a kostýmy. Plus Willy sa miestami skutočne ukáže ako poriadny bastard a musím mu uznať, že sa do svojej role Dominic West skutočne dostal. Divadelné časti sú tiež veľmi dobré a myslím si, že to má aj dosť dobre spracovaný záver. Celkovo som si film užil, no nemám pocit, že by mi pridal niečo zaujímavé, čo by som nejako výrazne ocenil alebo si pozrel znovu. Ale som rád, že som film videl raz. A je celkom uspokojivý. Hodnotenie: B(9.12.2018)

Colette a její životní příběh je určitě zajímavý. Jen ho trochu sráží styl vyprávění ve filmu. Zde je nudný, ničím nevybočující a bez známky napětí. Film ale zvedá hlavní herecká dvojka, která se svou chemií patří k tomu lepšímu z filmu. Dále se mi líbili kostýmy, atmosféra dobové Francie, hudba. Celkový dojem je ale jako z příjemného průměrného filmu. Neurazí, ale ani nenadchne.(4.3.2019)

• - Natáčelo se v Maďarsku a v Anglii. (Varan)

• - Westmoreland původně napsal scénář již v roce 2001, ale v té době nemohl natočit film. (Stoka)

• - Série knih s hlavní hrdinkou Klaudine byla nejprve tetralogií, později Colette napsala ještě epilog: Klaudina ve škole (Claudine à l'école, 1900), Klaudina v Paříži (Claudine à Paris, 1901), Klaudina v manželství (Claudine en ménage, 1902), Klaudina odchází (Caudine s'en va, 1903) a Dům Klaudiny (La Maison de Claudine, 1922). (NinadeL)