Colette: Příběh vášně

• Kanada

• Nový Zéland

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / USA, 2018, 111 min

"Colette" je v jadre dobrým filmom, no akosi mám pocit, že nám toho moc neponúka. Alebo minimálne neponúka nič tak inovatívne, čo by sa nedalo nájsť v iných životopisných historických filmoch o ženách, ktoré sa nakoniec vzopreli svojim mužom, ktorí využívali ich talent pre svoje vlastné potreby. A minimálne tento rok sme tu mali ešte film "Mary Shelley", ktorý riešil presne tieto isté problémy. Takže trošku potom tomu filmu chýba dynamika, lebo vieme presne kam to nakoniec bude asi smerovať, a čo môžeme očakávať od našich postáv. A to je trošku mínus. Osobne však poviem, že čo film dobre posúva vpred je vedľajší románik mladej Colette, ktorý z toho robí skutočne niečo inovatívnejšie. Nebudem spoilovať, no minimálne poviem, že je to oveľa zaujímavejšie ako v mnohých iných príbehoch podobného typu. Herecké výkony filmu sú dobré, výprava je skvelá a rovnako aj hudba a kostýmy. Plus Willy sa miestami skutočne ukáže ako poriadny bastard a musím mu uznať, že sa do svojej role Dominic West skutočne dostal. Divadelné časti sú tiež veľmi dobré a myslím si, že to má aj dosť dobre spracovaný záver. Celkovo som si film užil, no nemám pocit, že by mi pridal niečo zaujímavé, čo by som nejako výrazne ocenil alebo si pozrel znovu. Ale som rád, že som film videl raz. A je celkom uspokojivý. Hodnotenie: B(9.12.2018)

Na tenhle snímek jsem šla hlavně kvůli tomu, že mě zaujal trailer a téma filmu. Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Vyzdvihla bych tu Keiru Knightley v hlavní roli, myslím, že ji role padla na míru. Jinak mi přišel snímek zajímavý, když srovnám práva žen v té době a nyní, tak bych řekla, že ušla docela dlouhou cestu. Klidně i doporučím.(9.3.2019)

Začala bych nedůležitou poznámkou: Pokud hledáte zralou herečku, které lze s přimhouřenýma očima uvěřit, že hraje sedmnáctileté děvče, není lepší volby než Keira Knightley. Teď ale k filmu. Z traileru jsem získala pocit, že se bude jednat o intimní příběh mladé novomanželky, která postupně zjišťuje, že ji víc přitahují ženy (a najde si stejnou milenku jako její manžel, muhaha). Ve skutečnosti je zmiňovaná dějová linka pouze jednou z mnoha epizod a žádná bohužel není zpracovaná natolik poutavě, že byste si druhý den pamatovali, o co vlastně šlo. O nějaké vášni (jak napovídá český název filmu) už bych vůbec nemluvila. Solidní historické drama na jedno podívání.(20.2.2019)

Chvílemi jsem nerozuměla některým momentům žánrového ladění, ale tomu, co neříkali, jsem myslím rozuměla. Nicméně myslím, že ti lidé, co pro film vymýšleli promo, mu nerozuměli vůbec. Už jen kdybych se měla věnovat tomu hloupému českému názvu: film se k žádné přílišné vášnivosti neuchyluje, naopak zůstává poměrně věcný a chce být prostě vyslyšen.(1.3.2019)

Nemá to spád, nemá to zápletku, je to příliš sentimentální a ženské, vytýká literát Henry své mladší manželce, když započala práci nad pozdější sérií románů. Není to tak dlouho, kdy se dusila Glenn Close v úspěších svého muže-spisovatele, přitom vše bylo krapet jinak. Otřeli jsme se tehdy o literární společnost, která znevažuje ženské autorky, i o tvrzení, že za každým velkým mužem stojí velká žena. Colette psala v ich formě, sentimentálně, pod pseudonymem Willy. A pochopitelně pro svého manžela, sobeckého nevěrníka, pro kterého flirtování s jinými nic neznamenalo („Je to pro ukrácení času a zahnání nudy!“). Později začala psát sama za sebe, věnovala se i herectví a tanci, udržovala poměr s ženami. Filmové zpracování života známé francouzské spisovatelky má podtitul Příběh vášně, ovšem právě vášeň jsem z plátna absolutně necítil. A necítil jsem toho mnohem víc. A vlastně souhlasím s první větou komentáře –ačkoliv shrnuje prvotinu pozdější významné autorky: nemá to spád. Životopisný film nikdy nezestárne. Jenže většinou je to tradičně pojatá biografie s výjimečným hercem v hlavní roli. Nic víc, nic míň. To už je jakousi pravidelnou ingrediencí každoročního filmového kalendáře. Keira Knightley hraje tradičně slušně, stejně jako zbytek ansámblu, ale celkově toho ve mně moc nezůstalo. Dietní 3 hvězdy.(5.2.2019)