Svatební cesta do Jiljí (TV film)

Komedie / Romantický

Československo, 1983, 82 min

Sebepoznání je jistě nesnadná záležitost. A poznání toho druhého teprve. Jaký bude manžel? Bude mě mít skutečně rád? Co by byl schopen pro mě udělat? Jaká bude asi jako manželka? Bude mě podporovat nebo vychovávat? Kde získat odpovědi na tyto závažné otázky než na společném výletě, kde jeden bez druhého nemůže prakticky existovat. Nadčasově půvabný příběh je tu prodchnut prázdninovou jakoby svobodnou atmosférou, která do sebe absorbuje eskapádu komických příhod a malérů, jež tu nahrazují cosi jako bobříka odvahy a trpělivosti. Libuše Šafránková s Josefem Abrhámem vytvářejí své role s maximální zaujetím a přirozenou autoritou a divák postupně zjišťuje, že ti dva k sobě prostě patří i ve skutečnosti. Jedno z nejzdařilejších děl televizní dramaturgie osmdesátých let i dnes plně nahrazuje rychlokvašené fabrikové produkty současné tvorby a nutí k zamyšlení, proč se již tak skvělé a umělecky nenahraditelné filmy neobjevují na našich obrazovkách častěji.(6.6.2010)

Je to sice hezká vzpomínka pro sympatické manžele Abrhámovi, tím je i jejich vztah ve filmu věrohodnější, chvilkami dokonce originálně vtipné, ale moc mě to v celkovém důsledku nebavilo. Být mladší, tak bych si myslel, že do toho ještě musím dorůst, ale dnes už pochybuji :). Na jedno povinné shlédnutí fajn a u toho bych zůstal.(25.11.2014)

Osmdesátá léta - léta nepochybně vrcholné umělecké zralosti již tehdy oprávněně proslulého manželského hereckého páru - dala Šafránkové a Abrhámovi hned dvě zajímaé herecké příležitosti. Sympatická pábitelská dvojice lidsky hledající nejen partnera, ale i sebe sama, si teprve na vcelku dobře simulované mezní situaci testovací poněkud potřeštěně pojaté dovolené uvědomuje nejen předpoklady pro manželský život, ale i rezervy, jichž si žádný z partnerů doposud nebyl vědom. Řetěz gagových příhod (doprava kůlu na vysoký horský vrchol, bezradné bloudění orientačního turisty s doprovodným triumfem v terénu bezradné partnerky, dobrodružná plavba po řece, rázovitý Svěrákův průvodčí) vede vyvolený pár k poznání a vzájemnému uznání protějškových kvalit. To, co je ve filmu nejcennější, humor mixovaný s věcnou vážností a shovívavým nadhledem, je ve SVATEBNÍ CESTĚ zastoupeno měrou vrchovatou. A s tím i poznání, že věci partnerské a manželské mohou být lidsky teplé a humorně povzbudivé. Když tehdy, tak proč také ne dnes?(17.2.2011)

A tak jsem se přes "Košilku" dostal na "Svatební cestu do Jiljí". Jo, cesty ... jsou prostě nevyzpytatelné. Tady zase dám trochu víc na scénář, než na technickou kvalitu. Ale ta opravdu nezaostává, za ničím. Záběry, tedy kamera, zvuk, tedy i hudba, střih, tedy i citlivé nůžky... Prostě u mě za pět...(13.8.2015)

V neděli jsem (po kolikáté už!) viděl film Svatební cesta do Jiljí. Tento, co do délky mini film, hodnotím velmi velmi vysoko. Vždy jsem z něj až dojatý. 5 hvězdiček je málo! Pravda, nejspíš to bude subjektivní soud, protože jednak „Abrhámovi“ mám moc rád, druhak velmi mi konvenuje prostředí do kterého je děj zasazen (vzpomínky z mládí). Scénář byl sepsán mistrně a ač se promakaný děj nese v poklidném a příjemném duchu, divák musí byt pořád ve střehu, aby mu neutekl žádný fórek či dokonce některý „plán“. Bylo by zajímavé přečíst si předlohu, ale na duševním ekranu by mi stejně běžel onen film a zněla perfektní hudba... Nebudu vyzvedávat hlavní protagonisty (i když mi to dá hodně přemáhání), protože i další role (včetně vodáků) byly přesně obsazené a zahrané s chutí a bravurou. Dokonce i ten Vašek Vydra ujde. Jako kontrast uvádím velký „kultovní“ průser – kdy perfektní předloha Zdeňka Šmída byla „ztvárněna“ v naprosto trapném seriálu Proč bychom se netopili... Už nyní se těším, až to zase budou dávat (rozuměj "Cestu") i když myslím, že toto roztomilé dílko máme na DVD.(2.5.2016)

• - Jeden z instrumentálních podkresů filmu je použit jako základní smyčka písně „Starý pro nový“ od Prago Union. (MTHRFCKR)

• - Filmovalo se na Mělníku, v Krkonoších - Labská bouda, Mumlavský vodopád, hotel Skála ve Vítkovicích. (M.B)

• - Filmem zazní i melodie ze seriálu Pat & Mat. (MTHRFCKR)