Svatební cesta do Jiljí (TV film)

Komedie / Romantický

Československo, 1983, 82 min

Připomínalo mi to hodně Kulový blesk, snad díky podobnému hereckému obsazení a Abrhámově vnitřnímu dialogu. Takovou vnitřní sílu ovšem tenhle film nemá. Není to komedie, spíš takový námět k zamyšlení, co vlastně dva lidé jeden od druhého vzájemně v manželství čekají a jaké značně neskutečné pohnutky mohou mít k tomu si někoho hledat... Naštěstí tady se to neomezuje jen na to něco rádobyrealisticky zachytit. Je tu totiž určitá katarze a vyvrcholení, a tím tento film znovu dokumentuje, jak normalizační kinematografie tvořila v důsledku svobodněji než ta novodobá zednářská.(16.3.2015)

Velice příjemný film a rozkošná Libuška :). Až do nedávna jsem o tomto filmu neměl ani ponětí, a teď si říkám jak je možné, že není skoro vůbec znám. Parádní komedie, jejíž návod na sebepoznání není určitě založen pouze na touze zaujmout, ale i jeho psychologická úroveň jistě může leckoho dotlačit k něčemu dosud nepoznanému ať už ve vztahu k někomu, tak k sobě samému. Nejkouzelnější scéna je jak Libuška křoupá jablko ve spacáku, to jsem se trhal smíchy :).(3.10.2009)

Na to, ze se jedna jen o televizni film ( proto pridavam ctvrtou hvezdicku ), ma Jilji vyborne herecke obsazeni a ustredni dvojice tahne cely snimek. Vykresleni hlavnich postav mi ale moc nesedlo a naivni nevestu Petru bych za manzelku asi nechtel. Film obsahuje dostatek vtipnych scen, celkove me vsak celkem nudil...(19.2.2011)

No jooo, romantická komedie... :-) Ač jsem to viděl poprvé, mám pocit, že jsem vlastně nic nového neviděl. Dva mladí milenci, k tomu nějaká ztráta, něco nevydařeného, něco zmeškaného, romantický výlet, pár vtipných situací a zapamatelných hlášek. Jo, plu spár vážnějších situacií, kde buď vzniká požár, něco se rozbije, buď někdo si natluče nebo se topí ve vodě (v tomto případě vše dohromady), čemu jakože se máme smát... toť tradiční schéma mnoha současných rodinných nebo romantických filmových příběhů s dobrodružním nádechem, které známe z různých seriálů typu Hop nebo trop nebo Proč bychom se netopili a podobně. U téhle Svatební cesty je plus, že vznikla v době, kdy ještě film podobného žánru byl výjimečn a že má dle možností žánru slušný scénář, kde i vedlejší postavy zapadají do konceptu a nejsou pouhou doplnkovou atrakcí. Takže jo, ale já se nudil. 60%(11.6.2017)

To se zase jednou naší televizi něco povedlo. Je to nápadité, dobře napsané a kouzelně zahrané. Vtipné dialogy pro skvěle zvolené herce a to vše zasazené do krásného přírodního prostředí, prostě radost se na to koukat. Jen si nejsem jista, zda bych chtěla takovouto předsvatební prověrku charakterů a testování partnera absolvovat.(20.6.2012)

• - Filmovalo se na Mělníku, v Krkonoších - Labská bouda, Mumlavský vodopád, hotel Skála ve Vítkovicích. Venkovní bazén se pak nachází v obci Poněšice. (M.B)

• - Obec Jiljí ve skutečnosti neexistuje. (sator)

• - Jeden z instrumentálních podkresů filmu je použit jako základní smyčka písně „Starý pro nový“ od Prago Union. (MTHRFCKR)