Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

DooFooS

Rozkošně a s nadhledem jsem se nechal vtáhnout do věčných neshod dvou pohlaví, které téměř každý zažívá dnes a denně a o to víc se dokáže zasmát trablům těch druhých :-) ()

PetrJulian

Abrhám a především Šafránková ve svých snad nejlepších rolích. Ti si museli při natáčení hodně užívat. V některých scénách vypadali velmi civilně, po nadměrném výkonu až strhaně. Zvláště povedená je scéna, kdy Abrhám v kajaku ručkuje po větvi. To bych chtěl vědět, kolikrát to točili :)- Inu, herectví bývá občas dost fuška, což. ()

spookee

Myslím, že toto je neprávem málo známá hvězda české filmografie. Plno nezapomenutelných hlášek, okouzlující Libuška a břitce ironický Abrhám. Pro mě výrobní podnik tohoto filmu splnil plán na 110 %! :) ()

Luthien

Tady není o čem diskutovat. Každý, kdo se vrhá do vážnějšího vztahu, by měl takovou svatební cestu do Jiljí absolvovat. Nevím, proč tenhle film není tak populární jako jiné ( a rozhodně méně zdařilé) české komedie. Šafránková a Abrhám jsou excelentní, ale od nich se snad ani nic jiného čekat nedá. ()

macco33

Velice pěkně udělaný film podle knížky Miroslava Skály. Když jsem to četl, pochyboval jsem, že by tohle šlo jen tak lehce zfilmovat. Snímku zjevně pomohl fakt, že Petra a Tomáš jsou v civilu manželé. Samozřejmě že by se i tady daly hledat nějaké mouchy ... ale proč? Vydařených úsměvných filmů je poměrně málo a tento kousek vyznívá aspoň pro mě mnohem sympatičtěji než mnohé vyhlášené řachandy. Hlavně to má šmrnc, vkus a přitom se to ani trochu nepotřebuje podbízet. ()

Gortyna

Slaboučká záležitost v důsledku slaboučkého, bezradného scénáře. Například nesmyslně dlouhá stopáž výstupu na vrchol hory s kládou na zádech. Nesmyslné lokace: Snoubenci se rozloučí kdesi v Krkonoších a za pár hodin dojde Šafránková na nádraží v Suchdole! Po červené značce. Špatně udělané postsynchrony: herci jsou v akci kdesi v dáli, ale na zvukové stopě to vychází, jako by stáli půl metru před vámi. Toporní komparzisté - i s nimi by se mělo umět pracovat. Ono na ty normalizační filmy - až na pár výjimek - asi fakt nemá smysl koukat. Hvězda navíc za Abrháma. ()

Max Q.

Příjemný film, žádná řachanda, ale to není nutné. U vědomí toho, že už nikdo nic podobného nenatočí, dám s klidným srdcem 4 hvězdy. ()

Eire

Nadcasovy film, ktory nestarne, ale dozrieva ako moravske vino, alebo francuzky konak. Vnutorne dialogy Pepu Abrhama, krasa vtedy este mladuckej Popolusky, ale hoci aj mini ulohy S&S, ci skvely Kodet s jeho "pocitacom", ako predchodcom socialnych sieti. Brilantna ukazka rozdielu medzi zenskym a muzskym pohladom na svet. Hynek Bocan v tej najlepsej forme. Videl som x-krat a vzdy som sa bavil. Je tazke pri romantickych komediach nesklznut ku klise, gycovitosti, alebo patetizmu, avsak tu sa to podarilo. 90% ()

route60

Pohodový film Hynka Bočana s výborným Josefem Abrhámem a kouzelnou Libuši Šafánkovou, lze jen litovat že nevzniká více o takových filmů. ()

Standey

Klobouk dolů!!! Nádherná ukázka toho, jak lze vytvořit za málo peněz hodně muziky. Titulní dvojice (Šafránková, Abrhám) se svého úkolu zhostila nanejvýš skvěle a ukázala divákovi, že se dá krásná komedie zahrát v podstatě i ve dvou. Představitelé ostatních rolí také nezklamali a Hynek Bočan předvedl, že opravdu umí. ()

WDMD

Poměrně příjemný film. Bohužel, mám nějakou zvláštní averzi vůči paní Šafránkové, její osobnost je mi nějak nevysvětlitelně nepříjemná, a tak v mých očích film strhává téměř na dvě hvězdičky. ()

saillor

"Kdyby to bylo nevyhnutelné..." " Je to nevyhnutelné." Perfektní předmanželská etuda o svatební cestě do Jiljí aneb jak toho druhého pořádně testnout. Smoljak a Svěrák v malých epizodkách a zářící duo Šafránková-Abrhám. Film skvěle drží tempo a vtip od začátku do konce - mou nejoblíbenější scénou je vynesení čtvrtmetrákového trámku na vrchol Portyše. ()

Holobrádek

Nenápadná komedie, jejíž směsice romantiky, humoru a hereckého obsazení rozhodně stojí zato. Nástrahy, kterým čelí pár snoubenců během své předsvatební cesty, zároveň dokážou poskytnou cenná poučení pro společný život manželů. Doporučuji povšimnout si i celkem netradiční hudby... ()

ethel91

když jsem byla malá (5, 6, 7 (?) let), byl to svého času můj nejoblíbenější film. :) není to typická komedie typu "šaškárna k popukání", ale film mě už tenkrát dostal svou neuvěřitelnou atmosférou, neotřelým vtipem, úžasnou lehkostí vyprávění. totálně originální snímek. navíc, Josef Abrhám s Libuší Šafránkovou mě tu skutečně mimořádně baví! :) ()

Monika22

Film jsem viděla vloni prvně a shodou okolností ve chvíli, kdy jsem seděla jako člen volební komise u krajských voleb a ostatníma jsme si krátili chvíli :-) Nevím, jestli to bylo tim, že sme nás na ko koukalo víc, ale svěle jsem se bavila. Úžasná česká komedie plná vtipných scén doplněných nezapomenutelnou "samomluvou" pana Abrháma. Sladce naivní a ke všem přátelská Libuše Šafránková je občas na zabití. Bezva zábava! ()