Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

dew

Nenáročná trochu bláznivá prázdninová komedie o vzájemném poznávání dvou zcela protikladných lidských bytostí. Jeden z mnoha společných hereckých koncertů Libušky Šafránkové a Josefa Abrháma, viděný ani nechci vědět kolikrát..... Pro všechny filmy, kde se ti dva objeví, mám obrovskou slabost. Baví mě strašně Abrhámovy vnitřní monology a jeho mudrování, jeho předem ztracené pokusy racionálně řídit situaci. Baví mě, jak znovu a znovu podléhá jiskřivé nevypočitatelné emocionální Libušce, která je (jak je jejím zvykem) i zde zosobněním esence čisté ženskosti. Protiklady se i zde viditelně přitahuj. Ačkoliv film nepřináší nic vrcholně objevného a jeho zápletky se můžou jevit jako příliš banální, příjemná letní nálada a náboj mezi oběma zamilovanými cestovateli je pro mě zaručenou sázkou na jistotu ve chvílích splínu. ()

vecnaAmbra

Tešila som sa, že som objavila tento film, staršie české filmy mám obvykle rada a toto má skvelé hodnotenie, no zostala som sklamaná, za mňa fakt strašná nuda a vôbec nič, alebo občas niečo nasilu vtipného. Nerozumiem tak vysokému hodnoteniu aj napriek fajn českým hercom. ()

Sejkorka

Včera, 9.6. 2021 zemřela - 2 dny po 68.narozeninách - paní herečka Libuška Šafránková. V ČT dávali na její počest tento TV film. Já se ani tak nesoustředil na děj, který po několika shlédnutích znám nazpaměť. Měl jsem oči jen pro ni, na její úsměvy, mimiku, neodolatelný šarm, charisma ... A krásu. Bude nám chybět, na rozdíl od jiných, které ta svině zubatá nezaslouženě vynechává. A jsou jich plné lány .... ()

adaben

Miroslav Skála a čtení jeho humoristických knih patřilo k  osmdesátým rokům. Svatební cesta do Jiljí mi jeho jemný humor vždy jednou za čas příjemně připomene. ()

P_Soar

Je zajímavé, že česká kinematografie vlastně moc takových čistokrevných romantických komedií (nepohádkových) nemá. Dokonalost sama, hlavně díky bezvadnému scénáři a ústřední herecké dvojici. ()

suffragium

Žánr romantické komedie sice ve mně budí apriorní nedůvěru a konzumentskou ostražitost, ovšem tady nelze trefit vedle. Je to vtipné, ironické, inteligentní, přitom lehké, bez zbytečného přehánění komediálních prvků. Výtečné dialogy a opravdu vůbec nevadí, že fór s Abrhámovým vnitřním monologem se objevuje vlastně už potřetí (předtím ve filmech Kulový blesk a Jára Cimrman ležící, spící); má to šťávu i zde. ()

horskejvlk

Všechna pocta včera zesnulému Panu Josefu Abrhámu. Film nemá chybu přitom je poměrně neznámý mnoha repríz se nedočkal. Materialisticky založený Tomáš se neustále konfrontuje s idealistickou Petrou a krásně jim to klape. Žárlivá scéna ve vodáckém hotelu kdy svůdce v podání sexy Kodeta se snaží udělat dojem na Libušku je skvělá. Nebo táhnuti trámu na vrchol kopce kde je vztyčen jako majestátní obelisk důkazu lásky. ()

Monika95

Já jsem se tak nasmála! Od začátku až do konce. Nádherný, vtipný, dojemný!!! A jak velká pravda je v tom, že se tolik měníme, když jdeme na krev, já kolikrát nestačím zírat jaký ho*ado se ze mě stává, když už "nemůžu" :D ()

Verbudrak

Byl jsem několikrát svědkem, jak tento film dokáže spolehlivě probudit veškeré mindráky divákova vlastního manželství. Ten teda funguje. Z romantiček vyrábí naivní romantičky, ze sucharů vyrábí uzavřené suchary. To je panečku terapie. Kolik "uvědomění" už tento film asi způsobil, kolik rozvodů tím odstartoval? Tento film jak je dobrý, tak je to zbraň hromadného ničení. Ministr manželských vztahů varuje: Tento film u lidí způsobuje představu, že se vůbec nemusíte snažit kontrolovat své chování, tolerantní partner vše odpruží, dokud nás smrt nerozdělí... kvalitní základ pro ty nejhorší životní tragédie. Ale co už. Film je to skvělý, vychutnávám si romantické životní postoje Tomáše a suché hlášky Petry (fakt, není to opačně, důkaz: "zavři oči a představuj si, co pěkného jsi dnes zažila, co vidíš? sokola jak sedí na javori"). Výborně napsané. P. S. Důkazem toho, jak byla Libuška i ve třiceti sexy, je fakt, že když jí sháněli dublérku do lodě, museli angažovat patnáctiletou holku. ()

Máraˇ5ˇ

Jak to, že tenhle film není tolik v televizi? Vůbec jsem ho neznal, teď ho budu všude doporučovat: je to totiž snímek srovnatelný s nejlepšími českými klasickými komediemi od Svěráka/Smoljaka. Ostatně kdyby mi někdo řekl, že je tohle z pera Svěráka se Smoljakem, vůbec by mě to nepřekvapilo. Humor mi opravdu sedl, naprosto mě odrovnala třeba scéna, kdy se pan Abrhám snažil najít cestu z lesa a skončil v bažině :D Má to tempo od první minuty do poslední. Na nic si to nehraje, je to laskavé a uvěřitelné. ()

IanSurname

Pěkná romantická komedie. Čiší z ní jakási skromnost a intimita. Velmi civilní herectví, humor jemný, žádné obrovitánské nebezpečí, hrdinské kousky ani exotika, jen snoubenci na výletě a poznávání toho druhého (a sebe sama). ()

milos.bradik

Abrhám i Šafránková jsou vynikající a stejně tak i ostatní herecké obsazení, například Kodet, Svěrák nebo Smoljak. Humor je také excelentní, má to jen jednu chybu, ty komentáře, pronášené Abrhámem jakoby v duchu, které mi přijdou poněkud zbytečné. ()

xplsek01

Geniální a inteligentní zároveň. Herecký i životní koncert dvou výjimečných osobností. Pohled do vztahů o čem by měly být. Často převládá povrchnost. Ta se odráží i v negativních hodnoceních tohoto díla: "Filme, bav mě! Nudím se." Tento film je o životě o poznávání sama sebe. Nikoliv o vysněném já a vy všichni se mi musíte přizpůsobit, protože já chci... ()