Stroszek

• Západní Německo Stroszek (více)

Existuje něco pochmurnějšího než ošuntělé chudinské čtvrti Berlína? Ano, tvrdí režisér Werner Herzog v tomto snímku, zkuste někdy navštívit Wisconsin. Bruno Stroszek je bývalý pacient psychiatrické léčebny, který touží uskutečnit svůj "americký sen". Sblíží se s podobně smýšlející prostitutkou Evou a postarším, napůl senilním Scheitzem. Trojice ztracených existencí po svém příjezdu do Wisconsinu zjistí, že jsou v této zemi zaslíbené stejně ztracení jako v Německu – ne-li víc. Trpký a hořký film se dočkal kritického i komerčního úspěchu na celém světě. (Cinemax)

Lucretius

Formou film vyvolá větší očekávání, než naplní. Je zde pár dobrých momentů a zajímavá atmosféra, ale po většinu času se toho moc neděje. Co stojí za dvouhodinovou pozornost jsem neobjevil, na to co se asi chce říct o protagonistech by stačila polovina času. Film jsem viděl, aniž bych o něm něco věděl, při znalosti kontextu je možná dojem jiný. ()

jenjan

Někde jsem se tady dočetl, že Bruno S. předvedl jeden z nejhorších hereckých výkonů vůbec. Tato reakce dokazuje, že se to Herzogovi povedlo. Stroszek totiž nehraje, Stroszek je, plyne.. Zcela obyčejný a ničím nevybočující příběh, který nevyvolává emoce? Možná na první pohled, bez předžvýkaných pocitů, tak působí. Mně však připadá, že Stroszek je postavička vskutku zajímavá. Jen ta jakási okázalá vyrovnanost muže s věčně rozepnutým poklopcem a rozcuchanými vlasy, nadhled nad situací a životem a záblesky emocí živého nitra za povšimnutí rozhodně stojí. Stroszkova osobnost je do jisté míry výrazově „osekaná“, ale v kontextu jeho pobytů v nejrůznějších nápravných zařízeních je to pochopitelné. Však jeho dětinský úsměv v blížících se průserech, který záhy střídá zoufalý pohled do prázdna, jako kdyby sděloval: „Sice nerozumím, ale cítím“. Všichni se za něčím pachtí, Eva za lepším životem a penězi, dva pasáci za touhou po moci a penězi, pojišťováček za smlouvami a zase penězi a Stroszek chce začít, začít svůj normální život. Mám slabost pro syrové Herzogovy filmy a Stroszek je toho opět důkazem. ()

Gumby

Martýrium. I pro mě teda. Dokoukal jsem to až napočtvrtý. S hrubostí to tu Herzog už přehnal a Bruno mi pěknějc seděl v roli Kaspara Hausera, než tudlec Idiota.. Ale doporučuju vydržet, poslední scény předchozí útrapy ospravedlňujou a závěr je... je na to slovo? Napsal jsem jich tu asi deset a pak je smáz. Kdyby se to dalo popsat, nemusel by nikdo inscenovat hořící náklaďáky vedle mraženejch krocanů a... ! ()

sanikope

werner werner hodnotil by som plnych 5 len škoda tych dialogovych pasaží, inak ked sa "nič" vo filme nedialo tak ja som od vytrženia vrieskal. a ta scena predaja mobilneho kraľovstva tesne pred koncom- tá mi veru zobrala dych. Ešte teraz si vravím to čo bolo? herzog je proste majster surovosti a nesklana sa pred ziadnymi kompromismi. ako vravim skoda tych nevydarenych dialogov ale furt vysoký nadpriemer... ()

Tanner

Trošku záhadná je postava Stroszka díky zvláštnímu hereckému projevu hlavního představitele. Zprvu jsem dokonce řešil tak trochu "švejkovský" problém: je skutečně tak blbej, nebo tak nad věcí a vše hraje? Pak jsem ale uvykl, že takový zkrátka Bruno je a přestal jsem se na to zaměřovat. Film toho totiž má v zásobě mnohem více, než hereckou virtuozitu.. Hlavně druhá polovina mě táhla do stále temnějších myšlenkových vod a závěr, ten mě dorazil, přestože není úplně jednoznačný. Osudu zkrátka neunikneme. ()

Marat

U filmu jsem se nenudil, 7 hvezdicek patri za scenu kde je aukce domu a 7 hvezdicek za zaverecne psychozvirata:-) Podle filmu jde videt, ze co se rika o reziserovi je fakticky pravda:-) ()

Pisoarec

Nejhorší herecký výkon v dějinách světové kinematografie v podání Bruna S. činí tento už tak zcela obyčejný a ničím nevybočující příběh ještě mnohem nezáživnějším a nudným a o nějakém cítěním s postavou tu nemůže být ani řeč. Možná je to tak schválně a já jakožto zastánce typicky amerického herectví tomu prd rozumim a tohle asi v Německu v té době frčelo, ale pro mě Bruno působí mrtvě, tupě a hlavně nemá výraz. Tohle neni Gabin, kterej si vystačil s minimem masek a pokaždé dokázal výborně zahrát. Bruno když mluví, zní to jako by vyprávěl nějakou pohádku a nebo někoho o něčem poučoval a ten jeho neměnící se ,,medvídkovský výraz" a jeho bezmocnost i při scénách, kde prostě nějaké ty emoce a projev jsou potřeba, mi pak lezl vyloženě krkem. Nikterak originální příběh, který ale mohl být poutavý a zajímavý, proč ne, nebýt toho otřesného Bruna. A nebýt mé úcty k velkému režísérovi, bylo by hodnocení snad ještě nižší. Ale teď jsem si vlastně vzpoměl na závěr filmu, kdy se Werner Herzog, který diváka po celou dobu nudil, rozhodl, že ho eště ke všemu bude srát a deptat různými debilními pazvuky jakožto jakýsi superrychlozpěvák, kterej prostě jede jako fretka až vám z toho hrabe a jako by to nestačilo, tak to uděla celkem asi třikrát. Ke konci tam navíc hraje kreténská hudba a ječí do toho ňákej blázen a harmonika je vysoká jako prase, takže když to máte na sluchátkách, je to na palici. Ten slepičinec na konci je sice fajn, ale koho to zajima? spíš bych radši sledoval osudy Evy a Stroszek, než slepici, hrající na piano a poslouchal tu imbecilní hudbu. A nebo že by rezisér nechal diváka tápat? jak asi Stroszek dopadne, že? No jo skončí asi zase ve vězení. Ne, nenapravil se, je moc vyjímečný pro tuhle omezenou společnost. Stejně jako celý film, který je tak vyjímečný, že kdyby se nenatočil, vůbec nic by se nestalo. Ztráta času nad tímhle filmem. Musim honem najít něco pořádnýho, ať si spravim chuť. Takže hodnocení upravuju na dvě hvězdičky. ()

rubby

Velmi zajimavý film. Líbil se mi nápad příběhu. Beznadějné, ale i komické situace. Retro doba 70. let má krásnou výpravu a stáva se dnes zas moderní. I nadšenci veteránu si příjdou na své... Některé scény mi přišly opravdu kouzelné a s nádhernou barevnou kompozicí. Postavy tvoří tři milí hlupaci/blázni... trochu zdlouhavé dalo by se říct i road movie. ()

subo.psycho

strašne hustý a silný snímok..rozhodne si ho nepúšťajte ak máte depresiu tento film ju len umocní. Bruno není profesionálny herec..o to viac je tento film osobný :). Ianovi sa ani nečudujem..fakt silná káva. ()

StaryMech

Neherec Bruno S. v hlavní mužské a herečka Eva Mattes v hlavní ženské úloze i obě dějiště - berlínský Kreuzberg a Plainfield ve Wisconsinu - na mě udělali větší dojem než příběh o lidičkách na okraji, podaný jakoby rukou fejetonisty se sociálním cítěním a smyslem pro černý humor. Herzog se tu asi nejvíc za celou dosavadní tvůrčí dráhu přiblížil krajanu Fassbinderovi - ne ovšem v citové naléhavosti, otevřenosti a důslednosti. Pro mě nejsilnější chvíle : scéna s nedonošencem. A možná nejslabší : douška se zotročenými "zábavními" zvířaty, metafora křiklavá a nekonečná. Zbývá upřímné doznání : natočit ho třeba náš Bohdan Sláma, dostal by "Stroszek" ode mě o hvězdičku víc. ()

rbr

Kompletně nudnej film předstírajíc nastavování zrcadla ňákejm 'deep' problémům. Je to fakt, ale fakt obrovská vábnička pro lidi se pseudo-intelektuálníma tendencema. ()

Kaylar

Zajímavě ztvárněná cesta životního ztroskotance Bruna a jeho souputníků - prostitutky Evy a starého souseda - za americkým snem. Po počátečním nadšení zjišťují, že ne vše je ve skutečnosti tak nablýskané, jak se zdá a jejich iluze jsou zašlapány krutou realitou všedního života. Snímek je poutavý, některé scény si člověk určitě zapamatuje. Pro mainstreamové publikum bude však naprosto nestravitelný. ()