Stop Making Sense (festivalový název)

Stop Making Sense

Jonathan Demme

Jonathan Demme

Gary Goetzman

Lisa Day

Rozpočet $-miliónovTržby USA $5,095,592Tržby Celosvetovo $-(22.3.2010)

Uz jenom ten zacatek, Byrne sam na podiu s kazetakem... . Film v nemz hudba i film jedno jsou.(26.11.2007)

Dávno před tím, než "umlčel jehňátka", natočil Demme film, který je dodnes označován za jeden z nejlepších hudebních dokumentů. Záznam vystoupení legendární novovlnné kapely Talking Heads je překvapivě uměřeně nasnímán (na tak ambiciózního režiséra a to navíc za kamerou stál Jordan Cronenweth, který předtím točil Blade Runnera !) bez zbytečných střihů a speciálních efektů. Velký podíl na jeho působivosti má frontman kapely David Byrne, jeho charismatický nervní projev a "divadelně" vystavěná gradující show. Film se v roce 1999 dočkal prodloužené (99 minut) a remasterované (zvuk) podoby.(2.1.2003)

Hudba Talking Heads neni zrovna muj salek caje (je to prilis pozitivni), ale kdyz jsem slysel ze vsech stran chvalu a videl schopneho rezisera, ktery ma na konte treba Silence Of The Lambs, byla povinnost se tomu podivat na zoubek. Jako hudebnik rozhodne ocenuji ryzi hudebnost, ktera z toho cisi, i kdyz to na me pusobi az prehnane v NY funk stylu a vesmes vsechny songy zni stejne, nebo minimalne hodne podobne. Mozna mam prirozenou neduveru v neco, kde se na podiu pohybuje cca 10 lidi vcetne 4 zhulenych afroamericanu tvoricich chaos a hrajici na bonga. Pozitivne ale vnimam silene divadelni kreace Davida Byrnea a peknou stage show, ktera si hraje se svetly a screeny. Na dobu vzniku urcite pokrocily kousek. 6/10(14.1.2011)

David Byrne přijde na pódium s kazeťákem, bláznivým výrazem vraha a odpálí sólo 'Psycho Killer'. Ty jeho taneční kreace jsou neskutečný. A jak ke konci vytáhne sáčko aspoň o deset velikostí větší... mistr. Koncert je složený z těch nejlepších písní, živý, pozitivní a dobře poskládaný (postupné přidávání hudebníků, osvětlení, aranžmá). Skladby 'Burning Down the House' a 'Once In a Life Time' jsou tady odehraný naplno, nadčasový pecky. Nadčasový možná i celý koncert, protože díky režii a hlavně kameře se dá dneska těžko věřit, že rok nahrání je '83. -"Same as it ever waaaaaaaas!"(24.4.2010)

"David has spent his whole life trying to be normal. Thank God he failed miserably."(18.3.2013)

Hlava mi nebere, že jsem do svých dvaceti let neměl ponětí o tom, že Jonatham Demme a Talking Heads stvořili nejoriginálnější hudební dílo, které si lze představit. Rád bych někdy zašel na kafe se střihačkou tohoto veledíla a pověděl jí, že lépe už svou práci dělat nelze. Geniálně nasmímaná performance jedněch z nejlepších hudebníků světa.(6.3.2011)

Viděla jsem film ´CBGB´ (2013) a v něm mě zaujala skupina ´Talking Heads´. ´Stop Making Sense´ je dokumentem z jejich tří koncertů v Hollywoodu v roce 1983. Skupina se kromě svých samotných písní soustřeďuje také na jejich prezentaci. Aranžmá, kostýmy, choreografie.(3.11.2014)

Ha! Tak tohle DVD jsem porvé viděl v 85 roce na VHS, přivezené z Jugoslávie a Byrne, poklusávající vedle kazetáku mě tenkrát úplně odstřelil. Chvíli potom mě pak vzal živák Laurie Andersson, která běhala po podiu s blikajícími žárokami na těle a Zappova podiová presentace jho žertovných skladeb. Jo, to byly časy. Tahle podívaná nezestárla, nedávno jsem si ji koupil a budete se divit, občas si ji celou pustím.(27.7.2010)

Byrneův úvodní tanec s kazetovým magnetofonem je nezapomenutelný.(22.11.2008)

Jeden z nejoriginálnějších koncertních filmů / dokumentů. Už název dává divákovi na výběr - buď pochopí, že vše přestalo dávat smysl a přistoupí tak na Byrneovy hudební, scénické i choreografické nápady, nebo má prostě smůlu... Já se bavil královsky. Talking Heads stále válí.(13.4.2011)

Skupina Talking Heads předběhla svou dobu o pěkných pár koňských délek a i dnes je jejich zvuk a vlastně celá jejich stylizace stále originální. No a na koncertním jevišti jakbysmet (David Byrne má ostatně šťávu i na volné noze dodnes). Výborná je jakoby úsporná koncertní scéna, která je ovšem velmi funkční – viz. zapnutá “obyváková“ lampička při Naive Melody + projekce knihovničky za zády (holt laterna magica), Byrneovo trošku větší sako (jako správný slušný člověk a businessman co je jich kolem nás mraky), výborní doprovodní hudebníci (zvláště sboristky jsou lahůdka) atd. U nás film bohužel moc k sehnání není (spíše vůbec – všude na mě hleděli jak puci), vždyť koho by zajímala nějaká kapela z 80tých let!? Nakonec jsem ho koupil ve Stockholmu ve výprodeji! za pouhých 99,-! korun – švédských  (21.10.2005)

Tak tohle je výborné. Prvotřídní hudba, skvělá režie, neuvěřitelně sympatický výstup kapely a jako vrchol všeho bez pochyby geniální divadelní výstup D. Byrneho, takže by si koncert užil i hluchý. :) Paráda!(23.12.2015)

Ve chvíli kdy se kamera začne pohybovat kolem a ukazovat dav v posledních minutách Crosseyed and Painless, vidět všechny ty bílí kluky tancovat prakticky bez jakýhokoliv smyslu pro rytmus, neschopný se ovládat jenom z čístý radosti. To skoro vhání člověku slzy do očí.(6.12.2015)

Neskutečný nářez, povinost pro každého fandu Talking Heads.(17.3.2016)