Ani přihlouple vyhlížející mladíky se nevyplácí podceňovat - takový je postřeh této středometrážní tragikomedie, která se odehrává ve válečném Německu. Hrdinou je šestnáctiletý Bruno, kterého každý považuje za nevzdělatelného debila. Jenže lidi, kteří se mu pošklebují, nenávidí tak mocně, že je začne odpravovat přesně nasměrovanými raketkami. To, co se nedaří rozluštit nejváženěnějším vědcům Třetí říše, právě on intuitivně rozlouskl... (oficiální text distributora)

Ukázka z filmu

Anderton

Na ploche necelej trištvrte hodinky bolo síce povedané a ukázané všetko pre pochopenie deja a jeho myšlienok nevyhnutné, napriek tomu by som privítal o pár desiatok minút rozvinutejší príbeh s týmto námetom. Ale asi ma Hrušínký len viac zaujal v iba o niečo dlhšej Spravedlnosti pro Selvina, aby som túto vojnovú komédiu reznutú sci-fi ohodnotil vyššie. Ako tu už niekto písal, v postave Bruna sa nájde nejeden divák...ale skutočnosť je vo viacerých prípadoch úplne opačná: mnohí vystupujú na verejnosti ako géniovia a pritom sú blbci. ()

noriaki

Bůh ví proč jsem si při přečtení názvu povídky vždycky představoval Xeenemünde jako planetu s přírodou jak by ji nakreslil Stanislav Holý (dělal dekorace Studia Kamarád a grafiku k filmu Jak svět přichází o básníky). Ve skutečnosti se odehrává ve Třetí říši a není vůbec rozverná, ale pořádně temná, i když humorem se s v ní nešetří. O atmosféru se férově postarali Josef Hanuš se svou vtahující kamerou a Jan Pivec svým brilantním herectvím. Neviděl jsem často aby někdo upozadil Rudolfa Hrušínského. Václava Sloupa radši nekomentuju. Já mu nikdy na chuť nepřijdu. ()

Karlos80

To je génius to naše dítě i když je to blbec:-) Nezapomenutelná role blbce-idiota ve skutečnosti ale génia Václava Sloupa ve filmu jako šestnáctiletého chlapce s kalhotama na kšírách.. Když se dnes řekne Václav Sloup, tak hned každého napadne a jéjé to je přeci ten Blbec s Xeenemünde že? No prostě role která mu už navždy zůstala přilepena jako nějaký patent na čele.. Snímeček byl natočen jako předloha podle povídek se sbírky Einsteinův mozek od Josefa Nesvatby. Skvělá řekl bych že taková nemístní groteskní satira v hlavní roli mladý sabotér, a na druhé straně nacistická zlovůle.. Že nevěříte..? Tak se mrkněte-stojí to fakt zato. ()

Oskar

Středometrážní film podle vůbec nejkratší povídky Josefa Nesvadby o oligofrenickém chlapci, který "to umí s čísly", pamatuje si celý telefonní seznam a bombami likviduje své nepřátele. Toho by rádi využili nacisti... Podle mě je ten film (narozdíl od Tarzanovy smrti) lepší než povídka. Nebo přesněji: myšlenka z povídky je ve filmu líp podaná, s černým humorem a skvělými hereckými výkony Sloupa v titulní roli a Pivce jako majora von Schwarze. 80% ()

Jara.Cimrman.jr

Genialita si vždy vykračovala ruku v ruce s debilitou a já jsem toho zářným příkladem. V soukromí se projevuji jako bystrý glosátor čehokoli, ale jakmile zabloudím do společnosti, tak se okamžitě proměním v asociálního idiota neschopného zformulovat větu. Z uvedeného lze snadno vyvodit, že jsem v tomto snímku našel sám sebe, ale určitě jsem doufal ve větší zábavu, než jako mi dopřálo skřehotání duševně spřízněného individua. ()

• Vojenské vývojové středisko, ve kterém se na projektu ve skutečnosti pracovalo, bylo umístěno na poloostrově Uznojem u vesnice Peenemünde. Tvůrci použili neexistující Xeenemünde. (sator)
  • Hořící velitelství se nacházelo v bývalé obci Doupov, dnes vojenském prostoru. (sator)
  • Bruno Habicht (Václav Sloup) chytí v známom zábere muchu a zje ju. V skutočnosti si herec k ústam prikladal len prázdnu dlaň. (Raccoon.city)