Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

barrahir

Jestli Rachel Weisz je skvělá, pak Emmička boží. Dvě mé oblíbené herečky v jednom filmu a dopadlo to výborně. Bohužel mi zlomilo srdce, že Emmička je svině. :-( ()

Dunadan

Zábavné, absurdné, vizuálne opulentné, krásne natočené a v podaní ústredného ženského tria aj fantasticky zahrané. Za mňa zatiaľ najlepší Lanthimos. 8,5/10 (viac tu) ()

husokachna

Když nevíš, co říct, neříkej nic. Tím bych mohl skončit. Ale když se ten Yorgos tak snaží, posnažím se taky. V podstatě triviální zápletka/příběh, viděná Yoriho pokřiveným neúprosným pohledem. Předpokládám, že to, co jsem viděl, je to, co režisér natočil chtěl. Že to není nějaký studiový kompromis. Potom se ale ptám, co byl záměr. Natočit historický film jinak? Použít historické pozadí jako alegorii něčeho? Moct se kouknout Emmě Stone na ňadérka? Ani v jednom ohledu jsem nepadl na zadek a musím říct, že Podivný Lanthimerios sice natočil svůj nejpřístupnější film, ale zároveň film nejstandardnější (použil bych nejnudnější, ale to bych si musel nafackovat). Přes to všechno je to parádní atmosférická podívaná, super audiovizuální zážitek, zábavná a vtipná pecka a poslední minuty mě přikovali do sedačky a dobře mi nebylo. ()

nonick1

Otázka: Je to vizuálně precizní, odehrává se to v izolovaném prostředí a musí tam být nějaká zvířátka, tanec a slovo kunda. Co je to? Film Yorgose Lanthimose. Mimochodem, mou favoritkou tohoto filmu je jednoznačně Emma Stone. ()

poet

Z tých troch filmov čo som doteraz videl od tohoto režiséra je práve tento asi najmenší úlet. Žial ten príbeh šiel štandarne mimo mna... Ocenil by som určite trojicu herečiek, ktoré si svoje úlohy zastali viac než dobre. V tomto smere sú tie oscarove ocenenia úplne v poriadku. ()

Muel

| Fox Searchlight | Ústredné trio výborné, ich interakcie medzi nimi zábavné a do toho tá zvodná a kreatívna kamera. Lenže všetko to sa hrnie príliš pomalým tempom a vyustí to do... ničoho? The Favourite je oscarovka, ktorá si to zaslúži za kostýmy, make-up, kameru, atď. Ale nominácie za scenár a najlepší film idú trocha mimo mňa. Cením ale odvahu, s akou vervou sa dopredu uberajú dané udalosti, takéto filmy sa proste netočia. Len to proste tentokrát pre mňa nevyšlo tak, ako som dúfal. | Hodnotenie: 7/10 | ()

barteca

Dekadence trvá a trvá... , a když je popisována dekadentním způsobem, trpím taky nauseou. Globus bych dala E.Stone, za ni hvězda navíc. Souhlas aquiver .... Ruku na srdce, 10 nominací na Oscara a řada dalších je opravdu mimořádný úlet a úpadek. ..... ()

Mona-Lisa

Takový ten pocit, že je něco natočené jenom pro vás. Že někdo vyplnil filmová okýnka takovým neskutečně originálním bizárem, posadil vás do sedačky na dvě hodiny, odpoutal vás od okolní reality dokud nezačnou finální titulky a nenechal vás ani na sekundu vydechnout. Spolu s Wesem Andersonem a Tarantinem se této moci nade mnou dostává i Lanthimosovi. I když si teď budu trošku protiřečit, není to vůbec film, který si člověk užije při chroupání popcornu. Ne, tento film křičí vyplivni to, pokus se nepozvracet, směj se, boj se, buď znechucený, vzpamatuj se a buď uchvácen tím, čeho si byl právě svědkem (pořadí nechť si každý upraví podle sebe). Bravo a smekám. ()

Bozvav

Poněkud zvlášní snímek, jenž sice čerpá z historických pramenů, ale jen v začátcích. Pak se nám před očima rozvíjí bizardní drama, plné obscéností, politikaření. Příběh plný nenávisti, závisti a intrik, ve kterém otěže zcela přebraly tři mimořádné herečky Olivia Colmanová, Emmy Stoneová a Rachel Weiszová, jejichž mimořádný výkon je jednoznačně nejvýraznější předností filmu Favoritka. Zvláště Olivia Colman předvedla naprosto dokonalý herecký koncert emocí i nemocí. Je to drsně vyprávěný příběh, jehož místy až prostota velmi dobře vystupňuje atmosféru celého příběhu. Vizuálně dobře udělané, výborná režie, kamera, střih. Jako jedinou vadu na kráse bych viděla, že převažují postelové hrátky nad politickými a že prokreslení a vývoj obou soupeřek není více propracován do deailů. Nicméně i tak za mne 85%. ()

piranha

Na to, že byl film zasazen do královského dvora, v něm moc elegance nebylo. Což mu rozhodně nevyčítám, ale stejně to byla zvláštní směsice dvorních mravů a zvrhlých choutek. Od jisté doby byl děj průzračně předvídatelný jako lesní studánka. Poslední záběr radši ani nekomentuju, ten byl jako z první lekce editování videa v Movie Makeru a jeho vyšší smysl si dovoluju přinejmenším zpochybnit. ()

Lukin413

Odpudivý vhled do anglického královského dvora, prim tu hraje touha po moci a chtíč, znamenitě jim však sekunduje ústřední herecká trojice. Škoda evidentní snahy okázale šokovat, film je silný v malych, intimních scénách s minimem dialogů, jejichž vrcholem je scéna závěrečná. ()

Axident

Působivé. Asi to mě nejvíc napadalo. Především po kostýmní a hudební stránce. Nejen mocenská personální triáda z přelomu 17. a 18. století za vlády poslední Stuartovny, churavějící královny Anny, její přítelkyně a celoživotní důvěrnice Sarah Churchill (vévodkyně z Marlborough), mající obratně zásadní vliv na královnu a její sestřenice Abigail Hill (baronka Masham), usilující neméně obratně o Sářinu pozici v královnině přízni. Historicky skutečné postavy. Nemálo z děje je podloženo a leccos přidáno (lesbický sex, otrávení Sarah, králíci). Rozhodně stojí za zmínku, že nešťastná Anna byla 18 krát těhotná, ale jen jedno dítě, syn William, se dožilo více jak dvou let. Zemřel v 11 letech, což spolu s vleklými zdravotními problémy (zodpovědnými zřejmě za zmíněné) královninu psychiku jistě nijak nevylepšilo. (Její manžel Jiří Dánský se ve filmu nevyskytuje.) ()

Majkak

Na Lantimose umírněné, ale pořád ještě s bizarními prvky. Všechny tři dámy jsou výborné, pánové jen přihrávají. Královny mně bylo i malinko líto, je to sice panovačná nána, ale úplně hloupá není, a vlastně by chtěla někoho, kdo ji má doopravdy rád. Jenže to nejde, jelikož na to je příliš omezená a samolibá. Tož má osazenstvo, jaké je schopné zobchodovat podřízení se jejím vrtochům za cenu, že prosadí vlastní zájem. A vyhrává Abigail, která se musela propracovat z nižšího postavení a je důmyslnější oproti útočné manipulantce Sarah. Nejlépe se filmu rozumí jako nadčasové hračičce o dvou mrchách, které se intrikami snaží navzájem vyhodit ze sedla. ()

anatheman

U Favoritky jsem neměl příliš velká očekávání. Se jménem Yorgos Lanthimos jsem se totiž poprvé setkal u snímku Humr. Nevím, jak bych tento počin hodnotil dneska, nicméně musím podotknout, že toto setkání nebylo zrovna potěšující. Odpovídalo zhruba zkratce WTF. Tím chci pouze říci, že jsem očekával v případě Favoritky šílenost... A tu jsem svým způsobem dostal. S tím rozdílem, že "to" tentokrát funguje. Favoritka je krásně přímočarý film s jasnou ideou. Je v něm vylíčen boj dvou "dam" o přízeň královny Anny. Na tento svár jsou napojeny boční linie týkající se vnitřně politických intrik v Anglii, které jsou vzdáleně napojeny na události v Evropě, kde intenzivně probíhala válka o španělské dědictví. O událostech v Anglii, přiznávám se, moc nevím (to je otázka dostudování informací), ale je zřejmé, že se dosti fabulovalo a že není hlavním smyslem díla přinést nový pohled na nějaký historický problém. Maximálně se zde řeší intriky, manipulovatelnost a boj o moc, ale to není nic, s čím by jako první přišla barokní Anglie. Nutno ovšem podotknou, že jsou zde tato témata vylíčena s dostatečnou dávkou černého humoru, ironie a relativní dekadence. Není proto třeba čekat film, u kterého se budete intenzivně smát od začátku až dokonce. Spíše budete spokojeně plout na vlnách absurdit. Souhlasím tedy s tím, že Favoritka do značné míry připomíná Ztratili jsme Stalina. Pokud se vám líbil tento film, počin od Yorgose nemůže zklamat. Je zde opravdu dosti, řekněme, zajímavých pasáží, které vyčnívají svou absurdností. Nemá smysl je zvláště vyjmenovávat, je toho tu opravdu dost. Myslím si, že v rámci pomyslné dekadence Favoritka asi představuje to nejvýživnější, co můžete v kině běžně zhlédnout. Ještě bych se rád vyjádřil k vizuálu, který je na velice dobré úrovni. Napomáhají tomu nejen široké záběry a "mazlení se" s kamerou, ale i to, co je zabíráno - tedy majestátní fasády paláců, přezdobené interiéry, potemnělé komnaty, opulentní kostýmy atd. Díky tomu film působí celkem dosti výpravně - a to i přes to, že se odehrává většinou jen v několika málo místnostech. I těch postav zde nevystupuje příliš, což je jedině dobře, neboť je možné se soustředit na trojlístek Sarah - Abigail - Anna. Ty jsou samozřejmě výborně herecky ztvárněné. Však stačí se podívat na ta jména... Je otázka, zda se promění ty nominace na Oscary. To ale ještě uvidíme... ()

Chilly00

V rámci Lanthimosovy tvorby trochu zklamání. Režisér hodně ubral ze své "ztřeštěnosti" a film se ubírá mnohem víc v Hollywoodském stylu bez nějakých větších výstřelků. Pořád tam jeho typické ulítlosti můžeme vidět (viz super zábavný tance Rachel Weisz), ale ve velmi zředěné podobě. Herecké výkony jsou bez debat suverénní, stejně jako krásné kostýmy a sugestivní hudba. Tentokrát ve mně ale film emoce příliš nevyvoval... jako třeba Jelen nebo Humr. Škoda. ()

Ombak▼Penari

Sorry, možná to má svoje velké kvality, ale Yorgos Lanthimos mě opět přesvědčil, že pro mě své filmy rozhodně netočí. Nechť si to užije kdo chce, pro mě je to moc šílené a místy nechutné. ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)