Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

Gallifrey

Při sledování Emmy Stone jsem v ní i v její kolegyni Rachel Weisz viděla pouze manipulativní psychopatky bez špetky emocí (což nemusí být nutně špatně, jen je to přehnané). Celý film zachraňuje skvělý výkon Olivie Colman, která za něj zcela zaslouženě získala Oscara ()

Fin_429

Na první pohled připomíná pohádku Roalda Dahla, při bližším okouknutí vypadá jako zatracená libovost. Favoritka není masové veledílo, avšak Lanthimos si každého cinefila zahákne tak, že Yorgovi neodoláte v žádné scéně, a už vůbec ne v té závěrečné. Ta totiž funguje jako slušná alegorie k celému filmu. ()

hrumsrt

Hezky postupně odzadu jsem se vrhnul na filmografii Yorgose Lanthimose, a to především proto, že jeho kroky jsou od artovějšího režiséra k mainstreamovému. Ovšem vypadá to. že skutečně má a ještě bude mít, co nabídnout.. Od všelijakých artovějších pokusů se skoro až bizarní premisou k standardnímu historickému dramatu ze života královny Anny Stuartovny, jaký vypráví prostřednictvím tohoto příběhu. Lépe než-li favoritka by se měl nést s výstižnějším titulem oblíbenkyně, který ale asi distributorům neseděl, a tak dali přednost honosnějšímu oslovení.. Ústřední téma o získání přízně životem a nemocí zmáchané královny, které spustí rivalitu mezi dvěma dalšími ženami lady Sarah a novou služebnou Abigail.. Obě začali v podobné výchozí pozici, když pak Sarah se po několik let dostávala mezi britskou smetánku a budovala svoje postavení, zatímco o něco mladší Abigail si užívala rodinného krbu, až dokud celý neuhasl a nezbankrotoval. Teď jsou obě u královny Anny a žadoní o její náklonnost. Může mladá Abigail nějak ohrozit královninu favoritku? Dost komorní vyprávění, v němž se tvůrci neustále kontrolují, zda vše je i nadále na úrovni. Lanthimos upozadil sám sebe ve prospěch líbivosti Akademii a doručil poněkud sterilní historickou konverzačku. Intrikující dvůr, ženská žárlivost, lesbická náklonnost, jak by to možná znělo poutavě, tak není, a Favoritka diváka spíše neodmění a po celou dobu drží svůj chladný anglický nádech, který ani ve svém největším piklení nenabídne jakékoli vzrušení.. Oceňuji dobovou výpravu, nádherné interiéry a kostýmy a dost příjemné herecké výkony (v čele s roztomilou Emmou Stone), ale to je tak vše a Favoritka mi je pořád dosti vzdálená.. 60% ()

rigby

Vyznavači kostýmních historických filmů budou asi nadšeni. Já osobně takové filmy nemusím. Nicméně v tomto případě se jednalo o docela svižný film nezatížený spoustou pomalu plynoucích intrik. Všechno bylo jasné i bez zbytečných průtahů. ()

MrKrahujec

Rozhodně bych to neoznačoval za komedii, spíše za historické drama s lehce komediálním nádechem, a to je ještě veškerý použitý humor zcela uvěřitelný, což považuji za další kvalitu filmu. Jinak děj je vlastně překvapivě komorní, až úsporný, i když místy opravdu poněkud předvídatelný, což ho stálo jednu hvězdičku. ()

Birter

Žánr "Intriky na královském dvoře" bohužel rozhodně není můj šálek čaje a ačkoliv má Favoritka skvělou výpravu, střih a je výborně natočená (ostatně stejně jako ostatní Lanthimosovy filmy) nepřijde mi, že by kromě moderního pojetí tohoto žánru měla co nabídnout prostému neznalci historických filmů jako jsem já. Tímto výrokem bych však velmi křivdil (nejen) komediálnímu géniovi Olivii Colman, která vskutku vyčnívá a její Glóbus je zasloužený. Lanthimos je výborný režisér a na tomto filmu je to vidět (byl jsem rád, že ačkoliv nenapsal scénář, dostali jsme jeho typický svérázný humor a smysl pro pitvornost), ale plné docenění Favoritky asi spíše nechám na ostatních. ()

fafejt001

TOHLEEE je navrženo na několik Oskarůů???? T O H L E ??? Tak to už tomu vůůůbec nerozumím . Asi takhle : kostýmy - jo , zámek . jo , Emma - jo , Rachel . jo , pletichy a politika u dvora - jo , jinak to bylo místy , tak nějak oplzlé , královna byla poněkud šílená a má ráda hbité jazýčky . Poněkud divná doba a divné vztahy , ale to je asi K A Ž D Á doba . Snad to neposbírá dost Oskarů , jinak by to bylo úplně v prd...i ! SORRY . Pro mne slabé ** a půl * . ()

hufnagel

Veľmi silné a perfektne zahrané tri ženské postavy,škoda len toho nemastného,neslaného akoby narýchlo zbúchaného konca.Interiéry nádherné. ()

HellsAngel

Silne umelecké dielo v atraktívnom historickom zasadení, ktorého najväčšie kvality sú v prepracovaných vzťahových väzbách, divadelnej kompozícii a netradičnom kamerovom poňatí (rybie oko v dráme? vlastne, prečo nie). Herecké výkony ústrednej trojice dosahujú oscarových kvalít, no scenárom vytvorený chladný odstup od diváka nedovoľuje vytvorenie hĺbšich sympatií. ()

kokofek

Brilantní příklad,že se člověk,potažmo ženy nemění.Úchvatné herecké výkony.Mám ráda historické snímky tak nějak z jiného úhlu. ()

Martynes

Nevěřil bych, že se dá dnes ještě natočit film, který se nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl. Nádherně historicky nehistorické. Kéž by byl takto dějepis vyučován ve školách. Bohužel, není a bohužel film ztrácí v poslední půl hodině tempo a schází jakákoliv pořádná pointa. Trochu to podsekává tu úžasnou režii a herecké výkony. 8,5/10 ()

taibrek

Začiatok filmu vyzerá celkom sľubne, žiaľ v druhej polovici filmu by som čakal niečo lepšie.... Niečo čo by som nečakal, že sa stane. Po hereckej stránke veľmi pekné výkony a super práca s kamerou a prostredím filmu. Na koniec filmu Abigail síce zdanlivo vyhrala, mno kráľovná jej dá pocítiť svoje vybojované miesto.... ()

GzL odpad!

Kde jsou ty časy, kdy se točily historické filmy jako "Statečné srdce"? Teď už jsou na pořadu dne jen perverze a úchylnosti. ()

kamigava13

Tohle bylo co za film? Dvě dámy soupeřící o přízeň své labilní královny? Očekával jsem teda větší koncert. Neviděl jsem v tom žádnou vyloženě napjatou rivalitu. Navíc to mělo utahané tempo kulhající báby. Sice miluju Rachel Weisz, ale nesnáším Emmu Stone, který je mi silně nesympatická. 40 %. ()

Tomas_PO

Ďalšia oskarovka roku 2019 (herečka v hlavnej úlohe - Olivia Colman), ktorá očarí úžasnými kostýmami, hereckými výkonmi a kulisami. Vynikajúce herecké výkony podčiarkuje aj dvojnominácia na herečku vo vedľajšej úlohe pre Emmu Stone a Rachel Weisz. Tvorcom sa skvele podarilo vytvoriť kontrast medzi artistokratickým prostredím Britskej monarchie a ponurou atmosférou začiatku 18. storočia, podčiarknutou nevľúdnou jesennou britskou klímou. ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)